Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Bielorusko dovolenkafotogaléria Bielorusko
 
Oficiálny názov: Bieloruská republika
Správne členenie: 6 oblastí
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Minsk
Rozloha v km2:207 595
Obyvateľstvo:9 784 000 (hustota 47 os. / km2)
Jazyk:bieloruština, ruština
Mena:rubeľ ( 1€ -> cca 4.530 BYR )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rusko, Ukrajina
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, do 30 dní bez víz
Pozri tiež: Bielorusko
 dovolenka Bielorusko
 • hotely Bielorusko
 • doprava Bielorusko
 • letenky Bielorusko
 • cestovné kancelárie Bielorusko
 • lastminute Bielorusko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa Bielorusko - zaujímavosti

Bielorusko mapa

Dovolenka Bielorusko

Bielorusko ponúka historické hrady, krásnu prírodu, živé tradície a kultúrne podujatia.

Cestovný ruch

Bielorusko je ideálne pre turistov, ktorí hľadajú poznanie kontrastu stredoveká a sovietska architektúra; bezstarostný odpočinok na nedotknutom mieste v prírode alebo na statku; ochutnávkya národných jedál; relaxáciu a zdravotnú starostlivosť v sanatóriu; fascinujúce prechádzky a rafting na kajaku; poľovníctvo a rybolov; nádherné fotografie krajiny; karavanovanie a cyklistika; kultúru a tradície, hudbu a tanec v dobrej spoločnosti na najlepších festivaloch.

Bielorusko je suchozemskou krajinou severozápadnej Európy. Turisti sem cestujú za účelom poznať: architektonické pamiatky, paláce, kostoly a bujnú zelenú krajinu. Medzi prednosti patria: bohatá históriá, prívetiví obyvatelia, nízka kriminalita, exotická architektúra, čisté ulice, krásne scenérie, množstvo kultúrnych aktivít. Väčšina turistov prichádza do Bieloruska z okolitých krajín: Rusko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Poľsko. V Bielorusku pôsobilo v r. 2018 vyše 1.480 cestovných kancelárií a agentúr, ktoré predali zájazdy 2.224 miliónom cestujúcich.

Incoming (domáci /aktívny cestovný ruch) - v roku 2018 privítalo Bielorusko 365.500 návštevníkov. Najviac ich pricestovalo z krajín: Rusko (57%), Litva, Poľsko, Lotyšsko, Ukrajina, Nemecko, Čína, Španielsko, Estónsko, Spojené kráľovstvo a Izrael. Ich priemerná dĺžka pobytu v Bielorusku bola 5 dní. V najbližších rokoch sa očakáva podstatný nárast návštevníkov.

Outgoing (odchádzajúci /pasívny cestovný ruch) - v roku 2018 vycestovalo z Bieloruska takmer 850 700 Bielorusov ako turisti do zahraničia. Ich cieľom boli krajiny: Rusko, Ukrajina, Bulharsko, Grécko, Taliansko, Egypt, Turecko, Španielsko, Gruzínsko, Čierna Hora, Česká republika, Litva a Poľsko. Tieto krajiny predstavujú takmer 85% zahraničného cestovného ruchu Bielorusov.

Hlavné mesto Minsk

Minsk je hlavným mestom od čias Minského vojvodstva r. 1569. Dnes je politické, ekonomické, vedecké a kultúrne centrum krajiny a administratívne centrum regiónu. Minsk je najviac ekonomicky rozvinuté mesto v Bielorusku, žije tu 1,993 milióna obyvateľov a ich počet neustále rastie. Minsk sa nachádza na hlavných dopravných trasách spájajúcich západnú Európu a východ, regióny pobrežia Čierneho mora a pobaltské štáty. Diaľnice spájajú Minsk s najväčšími mestami Bieloruska: Orsha, Vitebsk, Molodechno, Brest, Slutsk, Mogilev a Gomel. Veľká železničná sieť spája Brest, Moskvu, Vilnius a Gomel. V hlavnom meste je národné letisko. Mesto má dobrý systém verejnej dopravy, ľahká je preprava autobusom, trolejbusom alebo električkou. Minsk, ako väčšina veľkých európskych miest, má metro.

Minsk je veľké priemyselné centrum. Vyrába 16% z celkového objemu priemyselnej produkcie. Minsk je významné vzdelávacie centrum krajiny. Hlavné vzdelávacie inštitúcie vrátane lýceí, stredných škôl a vysokých škôl, sú sústredené v hlavnom meste. Rozsiahlu sieť kultúrnych zariadení s 13 múzeami a 10 divadlami. Približne 3.600 športových centier vrátane štadiónov a atletických ihrísk, bazénov, športových centier, telocviční, tenisových kurtov a lyžiarske trate. Možstvo zaujímavých pamiatok architektúry a histórie, napríklad: Predmestie Troitsky, Víťazné námestie, Independence Avenue, Pravoslávne a katolícke cirkvi, Národná knižnica Bieloruska. Pre milovníkov zimných športov sa v blízkosti Minska nachádzajú viaceré lyžiarske strediská, kde si možno vychutnať alpské lyžovanie.

Dovolenkové destinácie v Bielorusku

Najnavštevovanejšie miesta v Bielorusku sú námestie nezávislosti v Minsku, oblasť Braslavského jazera, národný park Belovezhskaya Pushcha, hrad Mir Grodno, komplex pamiatok hrdinov v meste Brest, národný park Pripjatsky, hrad Lida, archeologické múzum Berestyle a železničné múzeum v meste Brest, Polotsk, etnologické múzeum Dudutki, hrad Nesvizh a veža Kamyenets. Hlavné bieloruské destinácie sú odvodené od regionálneho členenia:

  • Oblasť Brest
  • Oblasť Gomeľ
  • Oblasť Grodno
  • Oblasť Mogiľov
  • Oblasť Minsk
  • Oblasť Vitebsk

Lyžovanie, lyžiarske strediská

Zimné pobyty na lyžiach v Bielorusku sa stávajú čoraz populárnejšími. V krajine nie sú žiadne pohoria, ale sú tam vysoké kopce a strmé rokliny, ktorých svahy sú ideálne na alpské lyžovanie a snowboarding. Zimným nadšencom praje mierna klíma zasnežené zimy, žiadne lavínové nebezpečenstvá, dobre vybavené zjazdovky a blízkosť hotelov, reštaurácií a služieb lyžiarom. Moderné lyžiarske strediská postavené v malebných kopcovitých oblastiach sa stali vizitkou Bieloruska. Hviezdou medzi nimi je lyžiarske stredisko Silichi, ktoré má všetko, čo je potrebné pre zimné aktivity: náročné trasy pre profesionálov, ľahké a tréningové trate pre lyžovanie detí a začiatočníkov, rozvinutá infraštruktúra. A čo sa týka ceny a kvality, bieloruské lyžiarske strediská v ničom nezaostávajú za svetovými. V Bielorusku sa nachádzajú lyžiarske strediská v regiónoch Minsk, Gomel a Vitebsk. Slávne olympijske stredisko Raubichi leží len 20 km od Minska, získalo povesť jedného z najlepších centier pre biatlon a freestyle na svete, kde možno stretnúť bieloruskú hviezdu akou je Darja Domračevová pri tréningu alebo na pretekoch.

Lyžiarske stredisko Silichi

Lyžiarske stredisko Silichi bolo otvorené v roku 2005. Areál sa nachádza v kopcovitej oblasti okresu Logoisk, 32 km od Minska. Je obľúbeným miestom pre aktívny odpočinok v Bielorusku. Ide o moderné lyžiarske stredisko s dobrou infraštruktúrou, ktoré v zimnom období ponúka: 4 zjazdovky (620-900 m, výškový rozdiel do 100 m); 4-miestnu lyžiarsku lanovku; výcvikové a detské zjazdovky; trate pre bežecké lyžovanie, sánkovanie, tubing a snežný skúter; extrémny park (odrazové mostíky, poloprub, snowpark); vzdelávací komplex; klzisko, posilňovňa; požičovňa lyžiarskeho vybavenia; hotel pre 100 hostí; chaty; reštaurácie a kaviarne; kúpele a wellness procedúry; detské ihrisko; zdravotnícke stredisko. V letnej sezóne: vonkajšie tenisové kurty, futbal, basketbal, streetball, volejbal, požičovňa športových potrieb (kolieskové korčule, kolieskové lyže, športové bicykle, stolný tenis, bedminton), ihriská na paintball.

Lyžiarske stredisko Logoisk

Športový komplex pre alpské lyžovanie Logoisk, ktorý funguje celoročne, je vzdialený len 30 km od mesta Minsk. V stredisku Logoisk nájdu lyžiari: 5 osvetlených lyžiarskych tratí s celkovou dĺžkou 3.680 m a výškovým rozdielom 82 m; štvorsedačková lanovka a lanový vlek; náučný svah (výška 11 m, dĺžka 120 m); snehové potrubie, trať na lyže; prenájom zariadenia; zábavná atrakcia tubing "Cheerful Cheesecake"; hotel a penzión; reštaurácia, bar; kúpeľ, sauna; posilňovňa, biliard, tenisové kurty; paintbalové a volejbalové kurty, lanové dráhy, pláž, ihrisko pre minifutbal.

Lyžiarske stredisko Sun Valley

Jedným z dôležitých prvkov rezortu je jeho umiestnenie. Slnečné údolie sa nachádza pri meste Minsk na brehu priehrady. V zime je možnosť venovať sa lyžovaniu a behu na lyžiach, snowboardingu, tubingu a korčuľovaniu. V lete plavbe na lodiach, katamaránoch, bicykloch, štvorkolkách, kolieskových korčuliach. V zimnom období ponúka lyžiarske stredisko Sun Valley: dva lyžiarske svahy - hlavný (dĺžka 215 m, výškový rozdiel 40 m) a výcvikový (dĺžka 125 m, výškový rozdiel 30 m) zjazdovky pre lyžovanie a snowboarding; vleky; snowpark pre priaznivcov freestyle lyžovania (blade box, piknikový stôl, priamy box, jazda na stene), sklonené potrubia, lyžiarske trate, snowboard park (interaktívny simulátor lyžiarskeho svahu), reštaurácie a kaviareň.

Lyžiarske stredisko Jakutské hory

Aktívny rekreačný park Jakutské hory bol založený v roku 2001, nachádza sa 37 km od hlavného mesta Minsk (okres Dzerzhinsky, obec Jakuty), blízko najvyššieho bodu Bieloruska, hory Dzerzhinskaya 345 m n.m. V parku Jakutskije gory sú pre outdoorových nadšencov pripravené: zjazdovka (dĺžka 480 m, výškový rozdiel 60 m), lyžiarsky vlek, možnosť prenájmu lyžiarskeho výstroja, lyžiarska a snowboardová škola, trasy pre snowtubing, štvorkolky, snežné skútre (požičovňa), strelnice.

Lyžiarske stredisko Mazyr

Lyžiarsky areál Mazyr sa nachádza na mieste s vlnitým reliéfom, kombinácia kopcovitého hrebeňa Mazyr a nížiny v blízkosti rieky Polissya Pripyat. V stredisku Mazyr je výškový rozdiel 25-30 m. Pre návštevníkov lyžiarskeho strediska sú pripravené služby v rozsahu: profi zjazdovka pre lyžovanie a snowboarding (dĺžka 300 m, výškový rozdiel 35 m); lyžiarsky vlek; škola lyžovania; prenájom lyžiarskeho a športového výstroja; prenájom snežných skútrov, štvorkoliek, vodných skútrov a lodí na jazdu na Pripjati; klzisko, atrakcia "Sani Toboggan"; mini futbalové ihrisko; tenisové kurty; kaviareň. Výborné podmienky a trate pre bežecké lyžovanie so širokou základňou miestnych detí, všetky trénujú najprv beh na lyžiach bez palíc.

ToP-34 atrakcie a zaujímavosti Bieloruska

Rgión Brest

  • 01. Národný park Belovezhskaya Pushcha - je domovom 900 rastlín a 250 zvierat a vtákov, vrátane vzácnych druhov, prales svetového významu Unesco.
  • 02. Pevnosť Brest - pamätník, jedno z najdôležitejších miest v Bielorusku sa stalo kľúčovým symbolom sovietskeho odporu v 2. svetovej vojne.
  • 03. Hrad Kosava - novogotický hrad Kosava sa dá ľahko umiestniť niekde vo Walese. V čase klasicizmu bol taký hrad akýmsi vzdorom.
  • 04. Polesia - najväčšia bažinatá oblasť v Európe zaberá takmer 1/3 mapy Bieloruska.

Vitebská oblasť

  • 05. Mokh Swamp - prírodná rezervácia, tundra. Prírodné prostredie rôznych druhov zvierat a vtákov, vrátane vzácnych bocianov čiernych.
  • 06. Národný park Braslavské jazerá - stovky jazier, praveká príroda, v dobe ľadovej vzniklo toto najúžasnejšie miesto Bieloruska.
  • 07. Obec Mosar - kňaz Bulka zmenil typickú bieloruskú dedinu a zdokonaľoval každodenný život ľudí. Permakultúrna krajina bez akoholu je zázrakom.
  • 08. Múzeum Marca Chagalla vo Vitsebsku - rodné mesto Marca Chagalla, bol pre umelca nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie počas celého života. Kopuly kostolov a starých ulíc, miniatúrne domy a obchody s vývesnými štítmi, pruhy drevených plotov, jazdci na konských povozoch v uliciach, slávni anjeli a milenci na oblohe sú časté motívy na umelcových plátnach. Obľúbené farby, zelenú a modrú, autor často odvážne kombinuje napr. zelený somár na modrom pozadí, v zmysle príslovia: "zelená, modrá, pre somára dobrá".
  • 09. Kostol sv. Jána - jediná cirkev v Bielorusku, ktorá sa počas 400 rokov existencie nikdy neuzavrela (ani v časoch ZSSR).
  • 10. Katedrála sv. Sofie - prvý kamenný kostol postavil v 11. st. knieža Vseslav Seer. Po mnohých požiaroch ho zrekonštruoval architekt Glaubitz.
  • 11. Kostol Trojice Belaya Tsarkva - jediná budova z ranného baroka, ktorá má pôvodný vzhľad. Kostol postavil slávny kancelár Leu Sapieha.
  • 12. Kostol Narodenia Panny Márie - sa nachádza pred katolíckym kostolom Trojice z 18. storočia v obci Hlybokaye (Глыбокае).

Oblasť Gomeľ

  • 13. Palác Gomeľ - najväčší kus starých čias, Ruská cisárovna Katarína II. a gróf Rumiantsev si postavili dom „pre spoločné radovánky“.
  • 14. Gerardov palác v obci Demyankov - je dobre zachovalý ale opustený, obec Demyanko bola vysťahovaná v prvých rokoch po černobyľskej katastrofe.

Oblasť Grodno

  • 15. Horný a dolný hrad Grodno - dolný, alebo starý, hrad z 14. st. bol impozantný, s 50 m širokou priekopou a 3 m stenami. Za Stephena Bathoryho bol hrad prestavaný. Počas Veľkej severnej vojny ho vypálili Švédi. Bol postavený nový, Horný hrad.
  • 16. Opevnenie Grodna - betónové bunkre, súčasť Molotovovej línie - opevňovací systém postavený v rokoch 1940-1941.
  • 17. Kostol sv. Trojice Gervjaty - najvyšší novogotický katolícky kostol v Bielorusku, 61 m vysoký, bol postavený v r. 1899-1903 na účet kniežaťa Olszewského na mieste dreveného kostola zo 16. storočia.
  • 18. Kriedové šachty Vaukavysk - neuveriteľne azúrová voda na dne jám, ktoré ostávajú po vyťažených ložiskách kriedy.
  • 19. Lesný kostol Dubok - najzáhadnejší kostol v Bielorusku v lese z r. 1929. Bohoslužba sa koná raz ročne pri sviečkach, vraj počas nej vždy prší.
  • 20. Hrad Mir - je jednou z najvýznamnejších turistických atrakcií v Bielorusku, výnimočné opevnenie zo 16. storočia a svetové dedičstvo Unesco.
  • 21. Hrad Navagrudak - majestátne torzo veže na kopci zostalo z hradu, kde bol korunovaný Mindaugas, prvý veľkovojvoda Litvy. Hrad vypálili Švédi.
  • 22. Chatviartsinski palác Zhaludok - bol postavený Talianom menom Marconi v roku 1908.
  • 23. Synagóga Slonim - jedna z najstarších synagóg v Bielorusku, postavená v roku 1642 v barokovom slohu.
  • 24. Oginskiho panstvo Zalesse - prezývané „Severné Atény“ kvôli množstvu hudobníkov, umelcov a diplomatov z celého Poľska a Litvy, ktorí tu bývali.
  • 25. Raketové silo Chusavaya - produkt studenej vojny, počas desaťročí napätia medzi USA a ZSSR boli vybudované mnohé jadrové objekty.

Oblasť Minsk

  • 26. Pamätník Chatyň - zostáva jedným z najodstrašujúcejších pamätníkov 2. svetovej vojny v celej Európe, ako svedectvo besnenia nemeckého fašizmu. Všetci obyvatelia obce boli zavretí do stodoly a zapálení. To isté sa stalo v 628 bieloruských dedinách.
  • 27. Múzeum ľudovej architektúry Strochytsy - sedliacke Bielorusko v miniatúre. Skanzen so vzorkami typických starých budov troch bieloruských regiónov: stredná časť, jazerná oblasť a región Dneper.
  • 28. Nalibocké lesy Valožyn - najväčšia lesná oblasť v Bielorusku. Zaberá rozlohu približne ako tri krát územie Andorry. Žije tu mnoho rôznych zvierat, 35 druhov z Červeného zoznamu, vrátane 29 vzácnych druhov vtákov.
  • 29. Zámok Niasviž - svetovo slávny veľkolepý palác Nesvizh (Нясвіжскі замак) je považovaný za najkrajší a najznámejší palác v krajine. Bohatá architektúra a atraktívne záhrady sú za národnou historickou a kultúrnou pamiatkou. V r. 2006 záznam do svetového dedičstva Unesco.
  • 30. Stalinistická architektúra - Minsk je svedkom a obeťou sovietskych a cisárskych ambícií. Cítiť to počas prechádzky po Praspektu Niezalezhnastsi.

Oblasť Mogiľov

  • 31. Pevnosť Babruisk - postavená počas príprav na vojnu s Napoleonom. Na jej vybudovanie bolo zničené existujúce mesto. Pevnosť ustála dlhé francúzske obliehanie, po vojne premenená na väzenie.
  • 32. Leninova ulica Mogiľov - provinčné mesto s peknou minulosťou a pochybnou prítomnosťou. Pešia zóna Leninskaya (Vialikaya Sadovaya), má dva mestské paláce 17.-18.st., divadlo a veľký kostol sv. Stanislava.
  • 33. Prameň Modrá jar - najväčší prameň vo východnej Európe. Ľadovo studená smaragdová voda je liečivá. Podľa legendy tu krstili Radimichovcov.
  • 34. Palác Bulhak - jediné miesto na svete, kde empír koexistuje so socialistickým realizmom. Palác je najväčší šľachtický dvor v Bielorusku (4000 m2).

Ďalšie pamiatky

  • Múzeum-majetok Ilia Repin Zdravnevo - v blízkosti obce Koitovo, na ľavom brehu Západnej Dviny. V roku 1892 ho získal slávny ruský maliar Ilia Repin.
  • Národný park Narochansky - sa nachádza v severozápadnej časti krajiny a je súčasťou Bieloruskej jazernej oblasti. Oblasť jazera Naroch je jedinečným a najväčším prírodným pokladom v Bielorusku. Malebné scenérie, čisté jazerá a rieky a liečivé minerálne pramene lákajú návštevníkov z celého sveta.
  • Národná knižnica Bieloruska - je v čele knižničného systému, ako zdroj informácií viac ako 90 rokov zhromažďuje dokumenty, dedičstvo bieloruského ľudu.
  • Biosférická rezervácia Berezina - má osobitnú úlohu v ochrane prírody, čo je deklarované na národnej i medzinárodnej úrovni.
  • Námestie víťazstva Minsk - je turistickou atrakciou a pútnickým miestom Bielorusov, tu spomínajú na zomrelých vo Veľkej vlasteneckej vojne.
  • Trinity Suburb v Minsku - je stará malebná časť na brehu rieky Svisloch v centre mesta. Útulné uličky a domy s jemnými farbami a škridľovými strechami sa stali symbolom Minska. Ich obraz možno často vidieť na pohľadniciach, suveníroch a cukríkoch.
  • Augustow kanál - hydraulické zariadenie z 19. st. je jedným z najväčších európskych kanálov, zaradený v predbežnom zozname svetového dedičstva.
  • Veža Kamenets - je unikátnym exemplárom obrannej architektúry (Kamenetsov stĺp) vystavaná v 13. storočí.
  • Kostol Kolozha - sv. Borisa Glebsko-koložskej cirkvi je architektonickou perlou starovekého Grodna, unikátny exemplár architektúry východnej Európy.
  • Múzeum Veľkej vlasteneckej vojny - Bieloruské Štátne múzeum histórie Veľkej vlasteneckej vojny (Белорусский государственный музей истории Великой Отечественной войны) bolo prvým múzeom na svete, ktoré rozprávalo príbeh o najkrvavejšej vojne z 20. storočia a jedinej v Bielorusku.
  • Hrady a zámky - zoznam najlepších atrakcií v Bielorusku otvorili bieloruské hrady. Spojením rôznych architektonických a konštruktívnych prvkov a vlastností rôznych epoch a štýlov sa stávajú veľkou turistickou príležitosťou nielen pre záujemcov o históriu a kultúru.

Ekoturistika, životné prostredie

Prvé zákony o ochrane životného prostredia boli v Bielorusku zavedené Štatútom Litovského veľkovojvodstva už v 16. storočí. Vďaka tomu zostali obrovské územia v dnešnom Bielorusku nedotknuté. Mimochodom, Belovezhskaya Pushcha, najväčší európsky les, bol vyhlásený za rezerváciu veľkovojvodom Litvy Jahajla pred viac ako 600 rokmi.

V 21. storočí zostáva príroda jedným z najväčších bieloruských aktív. Eko-turisti sú vítaní, aby navštívili známe národné parky a rezervácie, prírodné rezervácie, prírodné pamiatky a jednoducho malebné miesta, ktoré sú hojné po celej krajine. Existuje veľa vecí, ktoré ich zaujmú. Napríklad Bielorusko je domovom niektorých z najväčších a najhlbších jazier v Európe, ktoré zanechali starobylé ľadovce. Bieloruské rašeliniská, z ktorých mnohé sú absolútne jedinečné, sú právom považované za „pľúca“ kontinentu …

Symbol krajiny - zubor lesný - je najťažší a najväčší cicavec v Európe. V súčasnosti je Bielorusko na druhom mieste z hľadiska populácie zubra. Od roku 1946 sú tieto majestátne zvieratá chránené štátom. Ornitológovia prichádzajú do Bieloruska z celého sveta, aby sledovali vtáky v Národnom parku Pripyatsky a v biosférickej rezervácii Berezina. Tu je možnosť vidieť tisíce rôznych vtákov naraz. Bielorusko je pevnosťou Trsteniarika vodného, tu žije 60% svetovej populácie. Bocian biely je jedným z najobľúbenejších vtákov v Bielorusku, pretože tento vták symbolizuje šťastie, blaho, zdravie a oživenie. Človek môže tráviť hodiny sledovaním ich lietania na oblohe, prechádzaním sa po poli, staraním sa o potomkov v hniezdach ...

Bielorusko je skvelou destináciou pre milovníkov outdoorových aktivít, s množstvom príležitostí zažiť dobrodružstvo v prírode. Pešia turistika, cykloturistika alebo jazda na koni pozdĺž eko-trasy, mini-tour na parníku alebo loďou, eko-safari pozorovanie voľne žijúcich zvierat v ich prirodzenom prostredí, alebo jednoducho kontemplovať okolité prírodné krásy v tichej prítomnosti. Eko-turisti sú vítaní na niektorej z mnohých eko-fariem v celom Bielorusku. Tieto farmy sú postavené z ekologicky šetrných materiálov v odľahlých lokalitách a ich obyvateľom sa ponúka množstvo vonkajších zábav, ekologicky šetrných a čerstvých poľnohospodárskych produktov.

Suveníry, darčeky z Bieloruska

Čo priniesť z Bieloruska? Aké suveníry možno nájsť len tu a nikde inde na svete? Aké suveníry môžu priniesť jedinečný charakter tejto pohostinnej krajiny v centre Európy? Bielorusko je už dlho známe pre svoje ľanové tkaniny, symbolické rushnyks (vyšívané uteráky), unikátne výrobky zo slamy, hliny a dreva, valenki (plstené topánky) a klobúky z ovčej kože. Bielorusko sa môže pochváliť organickými mliečnymi a mäsovými výrobkami, výnimočnou paletou zemiakových jedál, chutným a slaným chlebom, originálnymi alkoholickými nápojmi s bylinkami, sladkosťami vyrobenými z jabĺk a brusnicovým zdravím.

Ľan

V Bielorusku sa ľan pestuje už od staroveku. Ľanové vlákna boli použité na výrobu tkanín, oblečenia, krásnych predmetov pre domácnosť, hračiek pre deti. Semená sa použili na výrobu chleba, chutného kisselu (sladký nápoj pripomínajúci tenké želé). Niet divu, že modré kvety zdobia štátny znak Bieloruska. Ľan je úžasný materiál: tkanina môže byť hrubá (banya uteráky) a mäkké (letné šaty), ale vždy šetrné k životnému prostrediu a dobré pre zdravie.

Suveníry: ľanové oblečenie, posteľná bielizeň, obrusy zdobené výšivkou a sofistikovaným dekorom, obrúsky na stôl, osušky, držiaky na hrnce, tašky, peňaženky. Bieloruská exkluzíva: Neglyubla rushnyks (uteráky), Ľanové bábiky-amulety

Slutsk Belts

Je jedinečný symbol národnej kultúry. V 18.-19. storočí boli opasky vyrobené ručne z hodvábnych, strieborných a zlatých nití pomocou sofistikovanej technológie tkania v manufaktúre Dukes Radziwills. Dvaja remeselníci vyrobili približne šesť pásov ročne. Takéto drahé a mimoriadne krásne doplnky nosili veľmoži a bohatí šľachtici. Dnes sú autentické pásy Slutsk vzácnosťou. Väčšina z nich sa nachádza v múzeách a súkromných zbierkach po celom svete. Bielorusko však pracuje na oživení unikátnej technológie výroby pásov Slutsk.

Suveníry: pripomínajúce slávne pásy Slutsk. Položky podobné autentickým opaskom budú čoskoro v predaji. Pásy najvyššej cenovej kategórie budú vyrobené zo zlatých vlákien a hodvábu. Pásy nižšej hodnoty budú vyrobené z ľanového vlákna, bavlny, vlny a lurexových nití..

Zlatá slama

Bielorusi sa páčila slama pre svoju krásu a teplo. Keď sa šikovne manipuluje, môže sa zmeniť na nádherné umelecké dielo. Slamené vence, zväzky a figúrky boli použité v bieloruských ľudových obradoch. Slávne ikonostázy zo slamy, tradícia vlastná len pre túto krajinu, sa v bieloruskom Polesye vyrábali v 18. - 19. storočí. Možno nikde inde na svete nenájdete takú rôznorodú aplikáciu tohto nezvyčajného materiálu, ktorý predstavuje energiu Slnka.

Suveníry: slamené pletené figúrky zo zvierat a vtákov, kvety, čiapky a sandále, bábiky a amulety, boxy a truhlice, doplnky a obrázky zo slamy. Drevené suveníry so slamou: boxy a šnupačky, šachové súpravy, hodiny, veľkonočné vajíčka, hračky. Exkluzívne bieloruské: Slama "pavúk". Pavúk má symbolický význam a je amuletom určeným na ochranu domu a zabezpečenie pohody rodiny.

Keramika

Unikátne keramické dielne existujú v rôznych regiónoch Bieloruska už od staroveku. Každý remeselník mal svoje vlastné tajomstvá, vrátane tvarovania, natierania a glazúrovania. Bieloruské ženy používali keramické výrobky na udržiavanie čerstvého mlieka a prípravu chutných národných jedál. Bielorusi tiež vyrábali hlinené hudobné nástroje.

Suveníry: figúrky zvierat a vtákov (európsky bizón, bobor, bocian, lark), píšťalky, ručné zvončeky, svietniky (v tvare Belaya Vezha ), plakety, magnetické suveníry, keramické riady. Bieloruské exkluzívne hračky: Mozyr keramické medvedie hračky.

Drevené suveníry

V Bielorusku, krajine lesov, bolo drevo široko používané pre stavebné a umelecké účely. Drevo sa používa na výrobu nábytku, riadu, krásnych dekorácií. Suveníry: drevené riady, boxy a truhlice, figúrky ľudí, zvieratá (zubor), vtáky, vyrezávaný nábytok..

Prútie

Pred stovkami rokov Bielorusi používali vŕbový prút, aby sa domové steny a ploty, detské postieľky, koše na ovocie a huby. Dnes remeselníci pokračujú v tradíciách svojich predkov. Pomocou rôznych typov a farieb vŕby, rôzne sofistikované techniky a vzory vytvárajú úžasné veci. Suveníry: koše, koše na chleba, podnosy, taniere, hrnce na cukríky, lopatky (lýkové topánky). V Bielorusku si môžete tiež kúpiť krásny ručne vyrábaný nábytok z prútia..

Valenki a klobúky

Výroba plstených klobúkov a čižiem z ovčej vlny je ďalším starobylým remeslom Bielorusov. Tieto veci boli nevyhnutné v horkom chladnom počasí. Mesto Dribin, ktoré je známe pre plstené tradície z 18. storočia, dodnes zachováva tajomstvá predkov plstených vecí. Bielorusko pripravuje portfólio, aby si Dribin cítil tradície a špeciálny jazyk, ktorý používajú remeselníci zapísaní na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Suveníry: valenki (plstené topánky), klobúky. Bieloruské exkluzívne: Dribin valenki.

Krištáľ a sklo

Prvé továrne vyrábajúce krištáľ a sklo boli postavené v Bielorusku pred viac ako 100 rokmi. Bieloruskí sklári sa preslávili svojou vynikajúcou umeleckou chuťou a kvalitnými dielami. Najznámejšie sklárne sú Neman Glass Works a Borisov Crystal Factory. Suveníry: krištáľ a sklo (sklo, poháre, karafy), vázy na kvety a ovocie, svietniky, sklenené ťažítka, brúsené sklenené krabice, suveníry (figúrky zvierat a vtákov, veľkonočné vajíčka, ovocie), vitráž.

Cukríky

Najstaršia bieloruská cukráreň Krasny Pischevik už viac ako storočie vyrába lahodné a zdravé zephyr, pastilku, marmeládu z prírodného ovocia a bobúľ. Turisti sa zamilujú do čokoládových tyčiniek a cukroviniek vyrobených bieloruskými cukrárňami Kommunarka a Spartak. Suveníry: zephyr, marmeláda, čokoláda, cukríky (cukríky s brusnicami, čučoriedkami, čiernym ríbezlom, jačmeňom), sirupy a džemy z lesných plodov.

Vodka, likéry, balzamy

V dávnych dobách Bielorusi pili medové nápoje. V 15. storočí sa naučili vyrábať garelku, domácu destilovanú vodku a variť pivo. Veľké pivovary sa začali otvárať v 19. storočí. Ich tradície pokračujú aj dnes. Bieloruská vodka na staré recepty, likéry s bylinkami (napríklad vanilková tráva z Belovezhskaya Pushcha ), balzamy s bohatým zložením surovín (byliny a púčiky stromov, bobuľoviny, korenie, med). Suveníry: vodka, likéry, balzamy vo fľašiach so suvenírmi (sklenené a hlinené fľaše, ľanové a kožené tašky).

5 dôvodov návštevy Bieloruska

Dedičstvo architektúry

V Bielorusku môžete nájsť zmes architektúry od stredoveku po nedávne high-tech technológie, v kontraste s infraštruktúrou vytvorenou v ére Stalinizmu, ako aj zmes slohov východu a západu. Ktosi vyslovil nádherné prirovnanie: "cítiť pušný prach v zadných uliciach pevností a počuť klavírne zvuky zo sál palácov a parkov.

Kultúrne kontrasty

Kontrast a originalita - to je to, čo robí kultúru krajiny výraznou a jedinečnou. Historické dedičstvo kultúry starostlivo zachované sa na ulici vyvíja a národné symboly ako ozdoby a trendy svetovej módy sa aplikujú.

Luxus pokoja

Pokojné tempo života, bez stresu modernej doby je druh štandardu v každom Bieloruskom meste. Prekvapivo toto miesto nie je utópiou; je to len spôsob, akým žijú mestá Bieloruska. Na vidieku sa dá často nájsť si vlastné miesto, kde samota a inšpirácia môžu komunikovať priamo s prírodou.

Nedotknuté lesy a jazerá

Ďalšie informácie o tajomstve života sa dozvieme od obyvateľov divokých lesov, v ktorých cítiť jemný dych brezy. Modrooké Bielorusko je rajom pre fotografov, miestom mora tisícov jazier. To je určite ideálne miesto pre výnimočnú dovolenku.

Energia pre zdravie

Mierna klíma, prírodná krása a produkty zdravotníckych odborníkov Bieloruska, ktorým patrí dlhoročná dôvera, vytvorili kúpeľné stredisko s jedinečnou značkou. Liečba v podzemných soľných baniach, čistá minerálna voda, čerstvý vlhký vzduch a liečivé bahná sú ochrannou známkou jednej z environmentálne najpriateľskejších krajín Európy.

Lastminute

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency