Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Cyprusfotogaléria Cyprus
 
Oficiálny názov: Cyperská republika
Správne členenie: 6 obvodov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Nikózia
Rozloha v km2:9 251 (grécka časť 5 896; turecká 3 355)
Obyvateľstvo:798 000 (hustota 130 os. / km2)
Jazyk:gréčtina, turečtina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Cyprus
 dovolenka Cyprus
 • hotely Cyprus
 • doprava Cyprus
 • letenky Cyprus
 • cestovné kancelárie Cyprus
 • lastminute Cyprus
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

CYPRUS

Ostrov Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Hostil bohov aj križiakov, svätcov aj hrdinov, ale v posledných rokoch ho navštevujú najmä milióny rekreantov z celého sveta. Grécke slovo pre meď - kypros - dalo ostrovu meno.

Legenda hovorí, že pred dávnymi časmi sa z morskej peny na pláži Achni zrodila grécka bohyňa Afrodité. Nielen gréckym bohom, ale aj smrteľníkom je ostrov Cyprus známy už veľmi dlho. Pri vykopávkach tu boli nájdené sošky bohov, ktoré pochádzajú z doby kamennej. V 3. tisícročí pred n. l. ako aj dnes poskytujú cyperské bane medené rudy pre celý Stredozemný východ. Grécke slovo pre meď - kypros - dalo ostrovu meno.

História ostrova Cyprus

Ostrov Cyprus leží na morskej križovatke medzi Európou, Áziou a Afrikou. Vďaka významnej polohe bola história ostrova Cyprus pestrá, často sem prichádzali cestovatelia aj dobyvatelia. Okolo roku 1500 pred n. l. tu mykénski Gréci založili kráľovstvo. Neskôr bol ostrov Cyprus anektovaný Egypťanmi, Asiranami, Peržanmi, Rimanmi, Byzantíncami a Féničanmi. Kresťanstvo na ostrov priniesli v 1. storočí svätý Pavol a svätý Barnabáš.

Roku 1191 bol ostrov Cyprus obsadený anglickým kráľom Richardom I. Levím Srdcom, ktorý sa oženil v Limassole s princeznou Berengáriou Navarrskou a potom ostrov Cyprus odovzdal vojenskému a náboženskému rádu templárov, ktorí mali za úlohu ochraňovať pútnikov do Svätej zeme.

Králi z francúzskej lusignanskej dynastie vládli na ostrove v rokoch 1192 – 1489, kedy sa k moci dostali Benátčania. Tých roku 1571 vyhnali Turci, ktorí vládli na ostrove až do roku 1878, kedy Cyprus postúpili Veľkej Británii a tá z neho spravila roku 1925 svoju kolóniu.

Obyvateľstvo, Cyperčania sú Gréci a Turci

Väčšina obyvateľov ostrova je gréckeho pôvodu, asi pätina tureckého pôvodu. Asi od roku 1900 začali Cyperčania (cyperskí Gréci) usilovať o zjednotenie s vlasťou svojich predkov. Toto úsilie vyvrcholilo v 50. rokoch. Vtedy teroristické hnutie Národná organizácia cyperských bojovníkov začalo vraždiť Britov aj cyperských Turkov.

Dnes žije na ostrove Cyprus necelý milión obyvateľov, ich úsilie bolo čiastočne úspešné. R. 1960 ostrov získal nezávislosť v rámci Spoločenstva národov. Prezidentom sa stal cyperský arcibiskup Makarios III. Po troch rokoch však vypukla občianska vojna medzi cyperskými Grékmi a Turkami. Situácia sa ukľudnila po príchode síl OSN na ostrov, ale roku 1974 došlo k invázii tureckých jednotiek pod zámienkou ochrany cyperských Turkov pred Grékmi. Turci obsadili severnú časť ostrova vrátane mesta Famagusta, Kerýneia a hlavného mesta Nikózie, ktorá sa stala rozdeleným mestom.

Cyprus je členom Európskej Únie

Roku 1983 vyhlásilo Turecko na časti okupovanej svojimi vojskami nezávislú Severocyperskú tureckú republiku. Nový štát ale žiadna iná krajina okrem Turecka neuznala. Roku 1997 je zjednotenie ostrova v nedohľadne, nakoľko napätie na ostrove ešte vzrástlo po nákupe novej vojenskej techniky cyperskými Grékmi, po zabití niekoľkých osôb v oblasti hranice medzi oboma komunitami aj v dôsledku snáh pripojiť grécku časť ostrova k Európskej únii. Od 1. mája 2004 sa grécka časť stala členomn EU. Cyprusje členom Európskej Únie. Euro prijal Cyprus od 1.1.2008.

Ostrov Cyprus delia od západu na východ dve rovnobežné pohoria, medzi ktorými leží úrodná nížina, ktorá na obidvoch koncoch siaha až k moru. Pohorie Kyrenia na severe dosahuje nadmorskú výšku 1 024 m. Južné pohorie Tróodos je porastené borovicami, cédrami a najvyššou horou je 1 953 m vysoký Olympus. V januári a februári sa tu dá aj lyžovať. Lyžovanie Cyprus je skôr lyžiarskou exotikou. Na zvyšku ostrova sú horúce a suché letá a vlhké jesene a zimy.

Hospodárstvo a pôdohospodárstvo

Príjemné subtropické podnebie umožňuje pestovať širokú škálu plodín – skoré zemiaky, zeleninu, obilie, tabak, olivy, ovocie - banánovníky a vinná réva. Pôdohospodárstvo je však závislé na zavlažovaní. V hospodárstve krajiny hrá dôležitú úlohu rybolov, ťažba rúd medi, chrómu a azbestu. Dodatočné príjmy pramenia z britských vojenských základní v Dhekeliy a Akrotiri.

Ekonomika krajiny Cyprus však závisí najmä od cestovného ruchu, aj keď je nemožné navštíviť celý starý Cyprus naraz (kvôli rozdeleniu krajiny). Cestovný ruch tiež pomohol hospodárskemu ozdraveniu v gréckom sektore po roku 1974, zatiaľ čo turecká oblasť stagnuje.

Na Cypruse nie je univerzita, ale v gréckom sektore sú vysoké školy umeleckého, lesníckeho, strojárenského, ošetrovateľského a obchodného zamerania, ktoré zabezpečuj vzdelávanie a kvalifikáciu mladých Cyperčanov.



Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency