Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Gambiafotogaléria Gambia
 
Oficiálny názov: Gambijská republika
Správne členenie: 5 regiónv + hl. mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Banjul
Rozloha v km2:11 300
Obyvateľstvo:1 600 000 (hustota 142 os. / km2)
Jazyk:angličtina, africké jazyky
Mena:dalasi ( 1€ -> cca 39,60 GMD )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Senegal
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Gambia
 dovolenka Gambia
 • hotely Gambia
 • doprava Gambia
 • letenky Gambia
 • cestovné kancelárie Gambia
 • lastminute Gambia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GAMBIA

Malá, chudobná krajina bez surovinovej základne odoláva snahám Senegalu o pripojenie.

Najmenšia a najzápadnejšia africká krajina Gambia sa rozkladá na úzkom páse zeme na oboch brehoch dolného a stredného toku rovnomennej rieky, cez ktorú nevedie žiadny most. Pri pobreží Atlantiku dosahuje územie štátu šírku 48 km, ale smerom do vnútrozemia sa miestami zužuje iba na 24 km. Celková dĺžka krajiny je necelých 500 km.

Gambia je malým, anglicky hovoriacim pozostatkom britských kolonistov. Toto územie je dedičstvom britského a francúzskeho súperenia o ovládnutie obchodu v západnej Afrike. Briti prišli do krajiny roku 1664 v stopách portugalských obchodníkov a vyhnali skupinu nemeckých osadníkov z Pobaltia z pevnosti na Jamesovom ostrove v delte rieky Gambia, ležiaceho 30 km od pobrežia. Slonovina, eben, zlato a otroci boli lákadlami pre vtedajších európskych obchodníkov, ktorí ich vymieňali za soľ, železo, zbrane a strelný prach. Pevnosť Fort James bola zberným miestom otrokov, odkiaľ prevážali otrokov do Ameriky až do zrušenia obchodu s otrokmi roku 1807.

Demokracia v Afrike

Celé stáročia bola Gambia obkľúčená pirátmi alebo Francúzmi, ktorí sa šesťkrát pokúsili zmocniť krajiny alebo aj miestnych kmeňových kráľov, ktorí čas od času prerušovali zásobovanie. Ale Británia si uchovala kontrolu nad týmto významným obchodným územím, ktoré bolo roku 1888 vyhlásené za britskú kolóniu, zatiaľ čo územia proti prúdu rieky sa roku 1894 stali protektorátom. Britsko-francúzska zmluva z roku 1889 určila hranice medzi Gambiou a Francúzskom ovládaným Senegalom.

Roku 1963 získala Gambia vnútornú samosprávu a roku 1965 úplnú nezávislosť. Aj keď Ľudová pokroková strana mala v parlamente vždy výraznú prevahu, je Gambia jednou z mála afrických krajín, kde zostal celé roky zachovaný demokratický systém. Vodca Ľudovej pokrokovej strany sir Dawda Jawara bol najdlhšie úradujúcim prezidentom v Afrike do roku 1994, kedy bol nekrvavým prevratom zvrhnutý.

Prebehlo niekoľko pokusov o pripojenie Gambie k Senegalu, ale obyvatelia Gambie sú hrdí na svoju suverenitu, pretože ich životný štýl aj jazyk sú odlišné. Ale roku 1981 bola utvorená voľná konfederácia Senegambia, keď pokus o puč prinútil prezidenta Jawara prijať pomoc senegalskej armády. Konfederácia bola rozpustená roku 1989 a senegalská armáda z krajiny odišla.

Z obidvoch krajín je výrazne chudobnejšia Gambia, ktorá nemá žiadne dôležitejšie surovinové zdroje. Tri štvrtiny miestneho obyvateľstva pracuje v poľnohospodárstve. V hlavnom meste Banjul, ktoré sa nachádza na piesočnom ostrove pri ústí rieky Gambia, žije väčšina Afričanov v stiesnených plechových chatrčiach. Ich jediným zdrojom vody je často obecná pumpa na ulici. So stredom mesta ostro kontrastujú predmestia Cape St. Mary a Fajara, kde kedysi žili Briti a dnes tu v nádherne udržiavaných palácoch sídlia vládne úrady, veľvyslanectvá, diplomati a zahraniční návštevníci.

Dovolenky, cestovný ruch

Britský vplyv je vidieť všade, na kedysi elegantných banjulských kroketových ihriskách aj na ozdobných delách v centre mesta. Dokonca aj gambijská armáda je dnes organizovaná a cvičená podľa britských vojenských zásad. Ale dnes sú to iba povrchné pozostatky bohatších čias. Stále sú obľúbenejšie exkluzívne hotely na pobreží, ktoré vyhľadávajú prevažne britskí a škandinávski turisti na dovolenky. Na pobreží je vždy horúco, priemerná teplota tu dosahuje 24 °C v januári a 29 °C v júni. Miestne tržnice sú prispôsobené turistom svojou ponukou vyrezávaných drevených sošiek, masiek a pestrých batikovaných látok. Ponúkajú taktiež zeleninu a ryby, ktoré tvoria hlavný zdroj potravy Gambijcov.

Splavná rieka Gambia

Územie Gambie tvorí široká riečna nížina po oboch brehoch rieky Gambie a pri jej ústí do Atlantického oceánu. Oblasť je pod vplyvom tropického podnebia s monzúnovými dažďami, ktoré prichádzajú v lete a menia riečne brehy na jedinú barinu.

Pre obyvateľov Gambie sú najdôležitejším dopravným prostriedkom člny, pretože rieka Gambia je takmer po celom území krajiny splavná. Miestni rybári používajú vydlabané kanoe zvané pirogy. Väčšina úlovkov rýb, však pochádza z mora, kam je sústredený miestny rybolov. Rieka priteká zo Senegalu a z Guineje. Okrem niekoľkých trajektov neexistuje cez rieku most a osobná preprava. Bárky prepravujú najmä arašidy a ďalší tovar.

Gambiou sa dá prejsť aj po prašnej ceste. Cesty ktoré odbočujú z tejto komunikácie, sú v lete zjazdné, ale v zime sa menia na bariny. Veľa Gambijcov vedie neistú existenciu v dedinách, chová niekoľko zvierat a snaží sa vypestovať dosť prosa a manioku pre vlastnú obživu. Pri troške šťastia sa urodí aj kukurica, ryža, zelenina a ovocie. Arašidy a arašidové výrobky sú hlavným vývozným artiklom Gambie. Medzi Gambiou a Senegalom sa pašuje všetko, čo môže priniesť akýkoľvek zisk.

Zlá hospodárska situácia a rýchly populačný rast v Gambii spôsobujú, že stále viac obyvateľov odchádza za prácou do zahraničia. Gambia je hospodársky závislá na zahraničnej pomoci, najmä z Nemecka, Číny a Británie. Cestovný ruch sa začal rozvíjať vďaka populárnemu televíznemu seriálu Korene, podľa románu Alexa Haleyho. Zatiaľ čo roku 1978 navštívilo krajinu iba 29000 turistov, dnes ich prichádza viac ako 100.000 ročne. Ale napriek vládnej podpore nemôže byť turistický ruch všeliekom, ktorý zaručí Gambii prosperitu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency