Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kamerunfotogaléria Kamerun
 
Oficiálny názov: Kamerunská republika
Správne členenie: 10 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Yaoundé
Rozloha v km2:475 442
Obyvateľstvo:16 322 000 (hustota 34 os. / km2)
Jazyk:francúzština, angličtina
Mena:frank ( 1€ -> cca 650 XAF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Čad, Gabon, Kongo, Nigéria, Rovníková Guinea, Stredoafrická republika
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Kamerun
 dovolenka Kamerun
 • hotely Kamerun
 • doprava Kamerun
 • letenky Kamerun
 • cestovné kancelárie Kamerun
 • lastminute Kamerun
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KAMERUN

Rôzne krajiny, rôzni ľudia a rôzne jazyky – to je jedna z najstabilnejších krajín v Afrike.

V africkom štáte Kamerun sa stretnete so stáročnými kmeňovými zvykmi aj s modernou konzumnou spoločnosťou. Vo vidieckych oblastiach uvidíte často pomníky, u ktorých sa obetuje jedlo mŕtvym predkom, aj bôžikov z dreva, ílu alebo kovu. V mestách, napríklad v hlavnom meste Yaoundé, si mlsní obyvatelia môžu kúpiť najvyberanejšie dovezené lahôdky, aj keď krajina je schopná vyrobiť dostatok potravín pre vlastnú spotrebu.

Prírodné podmienky

Najväčším kladom krajiny je jej rozmanitosť. Na severe je úzka nížina lemujúca breh Čadského jazera, ďalej na juh polopúšť Sahel, potom pohorie Kapsiki na sever od mesta Garoua. Nasledujú trávnaté savany, Adamauské pohorie, dusné tropické lesy ( vrátane lesa Korup, jedného z najbohatších zachovaných ekosystémov rovníkovej Afriky) a plantáže kávovníkov, kakaovníkov, kaučukovníkov, banánovníkov a tvrdého dreva.

Nakoniec prichádzajú sopky, najvyššou činnou sopkou je 4 070 m vysoká Kamerunská hora na pobreží Guinejského zálivu. Roku 1986 unikli zo sopečného jazera u Bamendy jedovaté plyny, ktoré otrávili 1 700 vidiečanov, a rovnaké nebezpečenstvo hrozilo v roku 1991. Na horúcom a daždivom pobreží Kamerunu sú palmami lemované pláže u Kribi a Limbe. Vo vnútrozemí je podnebie suchšie.

Kolonizácia

Portugalci boli prví Európania, ktorí sem prišli v 15. storočí. Nasledovali Holanďania, Španieli a Briti, ktorí tu až do 19. storočia hľadali otrokov. Roku 1884 sa krajina stala nemeckým protektorátom. Po porážke Nemecka v 1. svetovej vojne bol Kamerun odovzdaný Francúzsku a Británii. Spoločnosť národov sa rozhodla odovzdať štyri pätiny krajiny na východe pod správu Francúzska, zatiaľ čo Británia dostala pás zeme na západe. Obidve časti existovali oddelene ako Francúzsky a Britský Kamerun až do roku 1960. Východná časť krajiny získala nezávislosť a po pripojení južnej časti britského územia v roku 1961 bola vytvorená Kamerunská federatívna republika. Sever krajiny sa rozhodol pre pripojenie k Nigérii, čo je príčinou podivného trojuholníkového tvaru krajiny. K úplnému zjednoteniu oboch oddelene spravovaných častí došlo roku 1972. Roku 1984 bola krajina oficiálne premenovaná na Kamerunskú republiku.

V roku 1966 sa najväčšie politické strany vo francúzskej aj anglickej časti Kamerunu spojili do jedinej, na čele s prvým prezidentom Ahmadou Ahidjom. Po 16 rokoch stabilnej, ale autoritárskej vlády sa Ahidjo stiahol do ústrania a nahradil ho ministerský predseda Paul Biya. Nasledovalo obdobie stále rastúceho útlaku. Zákaz opozičných strán bol zrušený až v roku 1990.

Obyvateľstvo žije na vidieku

Obyvatelia Kamerunu tvoria zaujímavú zmes: žije tu 200 etnických skupín vrátane Fulbov na severe, Kirdov v dedinkách na svahoch pohoria Kapsiki, Bamilekov na západe, Dualov na pobreží a Pygmejov vo vzdialených častiach džungle. Najväčšiu kultúrnu skupinu Pangwejov tvoria bantuské kmene žijúce na zalesnenom juhu. Niektoré z týchto skupín sú veľmi malé, ale každá hovorí vlastným jazykom.

Na juhu pestujú kukuricu a zeleninu a predávajú kaučuk a tvrdé drevo. Na savanách na severe a na saheli panuje sucho a občas aj hlad. Jediný zber úrody obilia je závislý na krátkom 5-6 mesačnom období dažďov. Pestuje sa tu aj podzemnica olejnatá a bavlník na predaj.

Hospodárstvo patrí k najstabilnejším v Afrike, k najvyšším na kontinente patrí aj ročný príjem na hlavu. Aj keď v čase získania nezávislosti bol Kamerun chudobnou krajinou, má dnes prosperujúce hospodárstvo so strednými príjmami. Vďačí za to najmä objavenie nálezísk ropy v pobrežných vodách. To v 70. a 80. rokoch zaistilo pomerne pravidelný hospodársky rast, ktorý sa však v dôsledku poklesu svetových cien ropy roku 1986 zastavil.

Ďalšou ranou bola devalvácia CFA franku v roku 1994. Po objavení ropného bohatstva si však susedná Nigéria začala robiť nároky na polostrov Bakassi, čo viedlo roku 1996 k ozbrojeným stretom medzi obidvomi krajinami.

Ale poľnohospodárske reformy a zvýšené investície napomohli opätovnému hospodárskemu rastu. Krajina vďačí za svoju prosperitu nerastnému bohatstvu- plynu, bauxitu a rope, ktorá sama zaisťuje 51 % príjmov krajiny. Ďalšie vývozné artikle sú káva, bôby, kakao, hliníkové výrobky a drevo.

Dovolenka, cestovanie

Územie Kamerunu zahŕňa 11 národných parkov, jednu ďalšiu rezerváciu voľne žijúcich zvierat (Douala Edéa) a jednu faunálnu rezerváciu Dja), 3 prírodné parky a desiatky ďalších chránených oblastí, a to na celom území krajiny.

Takýto ochranársky postoj k prírode sa vznikol veľmi skoro v dávnej histórii Kamerunu. Prvý národný park sa datuje do veku francúzskej koloniálnej správy v roku 1932. Dva ďalšie nasledovali stále pod koloniálnou vládou, avšak väčšina z týchto parkov sa datuje do 80. rokov. Parky každoročne priťahujú veľké množstvo návštevníkov, medzi ktorými sú aj vedci a výskumníci, ktorí chcú študovať určitý ekosystém, o ktorom sa predpokladá, že zostal rovnaký už od posledných 400 rokov.

Národný park Faro - blízko nigérijskej hranice, je najväčším národným parkom v Kamerune a bol založený v roku 1947. Býval domovom vzácnych čiernych nosorožcov, ale nie je jasné, či tento druh zaniká kvôli nezákonnému lovu.

Národný park Waza - jedna z najbohatších oblastí z hľadiska biodiverzity, je hostiteľom stoviek rôznych rastlín a desiatok ohrozených živočíšnych druhov, medzi nimi aj warthog, impala a hyena.

Národný park Boumba Bek - v tomto parku sa nachádza najvyšší počet slonov v celom Kamerune. Z tohto dôvodu nie je v týchto častiach povolené pytliactvo a nezákonné lovenie.

Národný park Campo Ma'an - jeden z najnovších národných parkov, jeho samotná existencia je ohrozená intenzívnou ľudskou činnosťou na obvode parku, pytliactvo je jedným z nich, ale poľnohospodárstvo miestnych obyvateľov je tiež faktorom vstupujúcim do hraníc Campo Ma'an a spaľovaním savany spôsobuje značné problémy zvieratám i rastlinstvu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency