Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kolumbiafotogaléria Kolumbia
 
Oficiálny názov: Kolumbijská republika
Správne členenie: 32 departmentov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bogotá
Rozloha v km2:1 138 914
Obyvateľstvo:45 600 000 (hustota 40 os. / km2)
Jazyk:španielčina, indiánske jazyky
Mena:kolumbijské peso ( 1€ -> cca 2600 COP )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 5:00h
Susedia:Brazília, Ekvádor, Panama, Peru, Venezuela
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Kolumbia
 dovolenka Kolumbia
 • hotely Kolumbia
 • doprava Kolumbia
 • letenky Kolumbia
 • cestovné kancelárie Kolumbia
 • lastminute Kolumbia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KOLUMBIA

Kolumbia, kedysi miesto legendárneho Eldoráda, je v súčasnosti známa drogami a násilnosťami.

Zločin a násilie idú ruka v ruke s nezákonným obchodom s drogami a vrhajú na Kolumbiu temný tieň. Riziká spojené so životom v krajine ovplyvňujú všedný život Kolumbijcov. Aj turisti, ktorí sa do tejto krajiny odvážia ísť, sa môžu ocitnúť v problémoch, najmä v mestách, kde sa vreckoví zlodeji a kriminálnici vyskytujú najviac.

Prírodné podmienky

Napriek zločinnosti a násiliu, je Kolumbia očarujúca krajina s bohatou zmesou starých kultúr. Tradície sú tu stále živé a sú dedičstvom pôvodných obyvateľov Indiánov, španielskych kolonizátorov aj afrických otrokov privezených do krajiny Európanmi. Vplyv všetkých týchto kultúr je vidieť na príprave jedál, hudbe, umeniu, architektúre aj literatúre. V poslednom čase sa k tejto zmesi pridal aj moderný priemysel, pomocou ktorého chce Kolumbia dosiahnuť prosperitu.

Tridsaťpäť tisíc historických pamiatok na bohatú kolumbijskú minulosť je vystavených v zlatom múzeu v hlavnom meste Bogote. Pred príchodom Španielov do krajiny v 16. storočí bola oblasť obývaná Indiánmi, ktorí tu zanechali impozantné dedičstvo. Čibčovia, ktorí žili v okolí Bogoty, boli napríklad zruční zlatníci. Ich šperky a obradné predmety boli zdobené smaragdami, ktorými je Kolumbia známa..Tieto šperky sa doteraz nachádzajú pri vykopávkach v Muze u Chiquinqury. Z tejto oblasti pochádza jeden z najväčších neopracovaných smaragdov na svete, ktorý sa dnes nachádza v bogotskom zlatom múzeu. Ešte dnes tunajší indiáni vyrábajú jemné zlaté a strieborné šperky.

Čibčovia stáli pri zrode legendárneho Eldoráda ( španielsky el dorado znamená zlatý muž!!!). Náčelníci Čibčov sa podrobovali tradičnému rituálu, pri ktorom ich služobníci potreli živicou a posypali zlatým prachom. Bez oblečenia, iba takto ozdobení, sa potom náčelníci ponárali do posvätného jazera Guatavity a boli obradne očisťovaní. Správy o obrade sa dostali až k Španielom lačnejúcim po zlate, ktorí tu našli nielen cenný kov, ale aj bohatú úrodnú zem s nádhernou krajinou.

Podnebie, klíma, počasie

Kolumbia má takmer všetky typy podnebia a krajiny. Na západe sa týčia zasnežené vrcholce Ánd, vo vnútrozemí sú pampy a na východe a juhu džungľa. Medzi Andami a tichomorským pobrežím je aj púšť. Andy majú na území Kolumbie tri vetvy vychádzajúce z jedného mohutného horského uzla na juhozápade krajiny. Najkrajšia a najmohutnejšia je západná Kordillera. Centrálna Kordillera je najdlhšia a siaha až ku Karibskému moru. Z nej sa ešte blízko venezuelských hraníc oddeľuje Východná Kordillera smerujúca ku Caracasu.

Medzi jednotlivými Kordillerami sú široké úrodné údolia riek Cauca so sopečnou pôdou a Magdalena. Obidve rieky sa zlievajú v širokej nížine na juh od najväčšieho Kolumbijského prístavu Barranquilla, kde tiež ústí do Karibského mora. Z veľkostatkov v tejto úrodnej oblasti pochádza väčšina poľnohospodárskeho vývozu Kolumbie.V údolí Caucy sa pestuje predovšetkým cukrová repa, zatiaľ čo bavlna a dobytok pochádzajú z údolia Magdaleny a pobrežných nížin. Naopak hlavná Kolumbijská plodina káva sa pestuje na malých farmách v horách. Malé farmy tiež dodávajú väčšinu potravín pre domácu spotrebu vrátane ryže, kukurice, ovocia a zemiakov.

Polovica krajiny leží na východ od Ánd, Vo vyšších polohách ju tvoria rozsiahle trávnaté pampy, ktoré sú na juhu a severe uzatvorené dažďovým lesom v povodí prítokov Amazonky a Orinoka. Na severozápad od Ánd sa z pobrežnej nížiny dvíha pohorie Baudó. Ročné obdobia tu neexistujú, podnebie je závislé na nadmorskej výške, takže väčšinu horúceho tichomorského pobrežia pokrýva púšť. Na svahoch Ánd panuje večná jar, zatiaľ čo vrcholky hôr sú zasnežené a bičované vetrami. Sever krajiny na pobreží Karibského mora má po celý rok leto.

Toto rozmanité podnebie so sebou prináša neuveriteľné bohatstvo rastlín a živočíchov. Rastie tu veľa druhov orchideí, z ktorých jeden je kolumbijským národným kvetom. Hovorí sa, že Kolumbia má viac druhov vtákov, ako ktorákoľvek iná krajina na svete (okolo 1 500).

Drogy

Kolumbia sa však stala známou kvôli drogám. Na severe pri pobreží sa vo veľkom pestuje marihuana, v centrálnej oblasti sa z listov koky vyrába kokaín. Veľké množstvo listov koky sa taktiež nezákonne dováža z Bolívie a Peru a spracováva na kokaín, určený na vývoz. Drogové mafie samozrejme o svojich obchodoch nezverejňujú žiadne údaje, ale predpokladá sa že drogy sú hlavným vývozným artiklom krajiny. Úrad pre narkotiká Spojených štátov spolupracuje s kolumbijskou vládou v snahe potlačiť obchod s narkotikami ničením úrody marihuany, potápaním zásob spracovaného kokaínu do Karibského mora a vyšetrovaním drogových spoločností. Roku 1992 kolumbijská vláda vyhlásila stav ohrozenia s cieľom zastaviť obchod s drogami. Keď nový prezident Ernesto Samper nastúpil v roku 1994 do úradu, vyhlásil drogám neľútostnú vojnu.

Vláda

Bogota je sídlom jednej z najnezvyčajnejších vlád na svete. Demokraticky zvolený prezident menuje vládu, ktorá sa z polovice skladá z členov jeho vlastnej strany a z polovice zo zástupcov opozície. Aj všetky verejné funkcie sa prideľujú podľa rovnakého kľúča. Tento systém je výsledkom dlhodobých občianskych nepokojov. V rokoch 1899-1901 obidve strany viedli tisícdennú vojnu, pri ktorej zahynulo 100 000 ľudí. Občianska vojna opäť vypukla v rokoch 1948-53. tentoraz zahynulo 200 000 osôb. V snahe skoncovať s bojmi sa obidve strany rozhodli zdieľať spoločne politickú moc.

Dnes musí táto zjednotená vláda čeliť novému nepriateľovi. Popri drogových bossoch, ktorí vedú vojnu s vládou, vedú v krajine ozbrojený boj aj partizáni bojujúci za sociálne reformy a najmä za spravodlivejšie rozdelenie poľnohospodárskej pôdy. Väčšina nej patrí dnes veľkostatkárom, najmä trstinové a bavlníkové plantáže a dobytkárske farmy. Naopak veľa roľníkov vlastní tak málo pôdy, že sa horko ťažko uživia. V dôsledku toho opúšťajú ľudia dediny a odchádzajú do miest.

Veľké mestá krajiny ako je Bogota, Medelin, Cali a Barranquilla sú rušnými priemyselnými, finančnými a obchodnými strediskami s pôsobivou architektúrou a modernými komunikáciami. Všetky však trpia nezamestnanosťou a nedostatkom bytov. Sociálne problémy sú sčasti dôsledkom vysokej pôrodnosti. Pomocou programov plánovaného rodičovstva sa podarilo znížiť z priemerného počtu sedem detí na tri deti.

Hospodárstvo

Budúcnosť krajiny závisí na jej schopnosti viac vyvážať. Najvýznamnejším vývozným artiklom je káva. Každé auto, ktoré prichádza do krajiny, je nastriekané ochrannými prostriedkami proti chorobám, ktoré by mohli ohroziť úrodu kávy. V snahe znížiť nezávislosť na káve ako vývoznom artikli obohatila vláda škálu pestovaných plodín.

Dnes sú druhou vyvážanou plodinou banány. Kolumbia taktiež zaisťuje 85 % svetovej ťažby a spracovanie smaragdov, je deviatym svetovým producentom zlata a vývozcom soli. Nedávno bola pri hraniciach s Venezuelou objavená ropa, ktorá sa spoločne so zemným plynom stáva taktiež dôležitým exportným artiklom. Kolumbia je hlavným juhoamerickým vývozcom uhlia, ktoré sa ťaží z bohatých ložísk pri meste Rioacha na karibskom pobreží. Uhlie Kolumbijcom významne pomohlo pri rozvoji oceliarstva.

Veľa kolumbijských priemyselných podnikov vrátane železiarní a oceliarní, automobiliek, podnikov na výrobu chladničiek a iných domácich spotrebičov je v rukách medzinárodných spoločností, napriek tomu si krajina udržiava významný podiel v niektorých dôležitých priemyselných odvetviach ako v textilnom priemysle. Bohatstvo krajiny zďaleka nie je úplne využívané, najmä čo sa týka cestovného ruchu. Zo zaujímavých miest ju tu opevnené mesto Cartagena na karibskom pobreží.

Cestovanie, dovolenka

Kolumbia je krajinou festivalov. Stredisko pestovania orchideí. Medelin poriada vlastný kvetinový festival. Baranquilla na karibskom pobreží žije v čase karnevalu slávnosťami a zábavou. Vplyv Španielska je vidieť aj z inej ľudovej zábavy - býčích zápasov. Tie vrcholia v januári v horskom meste Manizales. Nížiny Ilanos na východ od Ánd sú plné zveri- žijú tam tapíre, jelene, pumy, jaguáre. Turisti si však musia dávať pozor na hadov, aligátorov a pirane. Pirane môžu za niekoľko minút zlikvidovať človeka alebo zviera spadnutého do vody až na kostru.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency