Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Komoryfotogaléria Komory
 
Oficiálny názov: Komorský zväz
Správne členenie: 3 ostrovy
Politický systém:federatívna republika
Hlavné mesto:Moroni
Rozloha v km2:1 862
Obyvateľstvo:798 000 (hustota 430 os. / km2)
Jazyk:francúzština a arabčina, komorčina
Mena:komorský frank ( 1€ -> cca 490 KMF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Komory
 dovolenka Komory
 • hotely Komory
 • doprava Komory
 • letenky Komory
 • cestovné kancelárie Komory
 • lastminute Komory
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KOMORY

Nezávislé tropické ostrovy žijú z príjmov z predaja aromatických rastlín a ovocia.

Sopečné Komorské ostrovy ležia v Indickom oceáne medzi Mozambikom a severným cípom Madagaskaru. Postupne sem prichádzali Malajzijci, Malgašovia, Peržania, Arabi a Afričania, takže dnes tu žije zmiešané obyvateľstvo a prevažuje islamské náboženstvo a kultúra. Od polovice 19. storočia ostrov spravovalo Francúzsko.

Komory tvoria štyri hlavné ostrovy. Tri z nich pri vyhlásení nezávislosti zmenili názov. Nžazidža ( skôr Veľká Komora), Mwali (Mohéli)a Nzwani (Anjouan). Štvrtý ostrov Mayotte (Mahoré) na východe zostáva pod francúzskou správou.

História

Keď tri ostrovy získali roku 1975 nezávislosť, stali sa Komorskou federatívnou islamskou republikou . Od vyhlásenia nezávislosti sa krajina zmieta v zmätkoch, dochádza k štátnym prevratom alebo pokusom o štátne prevraty. Dvaja komorskí prezidenti boli zavraždení. Povolenie viacerých politických strán situáciu nijako nezmenilo a politický život v krajine zostáva veľmi nestabilné.

Komorské ostrovy boli pôvodne prevažne zalesnené, ale v posledných rokoch značná časť dažďového lesa ustúpila poliam. Väčšina pôdy patrí zahraničným vlastníkom a tradičným vplyvným skupinám.

Komory patria k najväčším svetovým producentom vanilky, éterických olejov ( z kvetov stromu yalang-yalang a klinčeka. Asi 80 % pracovnej sily pracuje v poľnohospodárstve a lesníctve.

Hospodárstvo ostrovov je vratké, pretože je založené na samozásobiteľskom poľnohospodárstve a stále viac aj na zahraničnej pomoci. Nezamestnanosť je vysoká a úroveň vzdelania nízka ( 50 % obyvateľov je negramotných) a pravdepodobne sa v najbližšom čase nezmení. Počet obyvateľov rýchlo rastie a mnohí odchádzajú za prácou na Madagaskar, do východnej Afriky a do Francúzska. V poslednom čase sa však rozvíja cestovný ruch.

Cestovanie a cestovný ruch

Nič nehovorí o dobrodružstve ako Komory. Táto málo známa krajina v Mozambickom zálive sa dotýka divokej zveri a čaká na jej preskúmanie. Komory nie sú pre slabých; to nie je pobyt v hoteli Ritz na plážach s bielym pieskom, ale možnosť odísť z cesty do pravej nefalšovanej divočiny.

Nedávna história súostrovia bola bohužiaľ preplnená nepokojmi. Keďže bývalá kolónia získala nezávislosť v roku 1975, bolo uskutočnených 20 prevratov alebo pokusov o prevrat. Politická situácia sa po demokratických voľbách v roku 2002 stabilizovala. Napriek tomu, že mierové demonštrácie sa môžu rýchlo prejaviť násilím, Komory začali vidieť rast zahraničných investícií a cestovného ruchu ako pozitívny vplyv na ich vlastný rozvoj.

Komory sú tropické s relatívne konštantným a stabilným počasím. Má dve obdobia: s horúcou a dažďovou sezónou od decembra do apríla. Teploty vtedy zvyčajne dosahujú okolo 27 °C. Chladná a suchá sezóna trvá od mája do novembra s teplotami približne 23 °C. Množstvo slnečného svitu v Komorách nie je výnimočné, ani vzácne. Slnko svieti niekoľko hodín denne aj v mokrých mesiacoch; najslnečnejšie obdobie je obdobie obchodných vetra, máj-november, v ktorom sa však môže vytvoriť nejaká oblačnosť, najmä v blízkosti hôr. V daždivej sezóne spadne približne 300 mm zrážok za mesiac a v suchom asi 150 mm.

Mesto Moroni sa prekladá "v srdci ohňa" pretože je tak blízko k vrcholu sopky Karthala, najväčšej a aktívnej sopky na ostrovoch. Hoci všetky ostrovy sú vulkanické, Karthala je v súčasnosti jedinou aktívnou sopkou a je pravdepodobne najväčšou na svete. Denný výlet z Moroni sprístupní kráter cestujúcim. Na vrchole je prístrešok, kde môžu návštevníci aj prenocovať.

Fantastické potápanie v čistej vode pri pláži Galawa, na Grande Comore, s vynikajúcou potápačskou školou. Mayotte je obklopený koralovým útesom, ktorý je dnes domovom mnohých exotických druhov rýb. Pláže v Komorách sú vynikajúce, s bielym pieskom a čírou vodou. Každý ostrov má niekoľko dobrých, ale pláže na Mohéli sú považované za najlepšie.

Príroda v Komorách prináša skvelý pohľad. Ostrovy preslávili korytnačky, ktoré sú teraz chránené - zelená korytnačka. Najlepšie miesto na ich pozorovanie je morská rezervácia na južnej strane mesta Mohéli. Komory sú tiež domovom mnohých výrazných vtákov a hmyzu, ktoré sú teraz ohrozené.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency