Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Marshallove ostrovyfotogaléria Marshallove ostrovy
 
Oficiálny názov: Republika Marshallove ostrovy
Správne členenie: 33 obvodov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Majuro
Rozloha v km2:181
Obyvateľstvo:65 800 (hustota 364 os. / km2)
Jazyk:maršalčina, angličtina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,4 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Marshallove ostrovy
 dovolenka Marshallove ostrovy
 • hotely Marshallove ostrovy
 • doprava Marshallove ostrovy
 • letenky Marshallove ostrovy
 • cestovné kancelárie Marshallove ostrovy
 • lastminute Marshallove ostrovy
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MARSHALLOVE OSTROVY

Niekdajšie miesto Amerických jadrových skúšok je dnes hospodársky závislé na Americkej vojenskej základni.

Marshallove ostrovy, ktoré sú súčasťou Mikronézie, ležia v západnej časti Tichého oceánu. Tvorí ich približne 1 250 ostrovov, atolov a útesov. Ich celková plocha je však iba 181 km2 a žije na nich 83.000 obyvateľov. Ostrovy ležia 3.200 km na juhozápad od Havajských ostrovov a tvoria dve skupiny: Ralik a Ratak. Najväčším atolom je iba 120 km dlhý Kwadžalain, ale najznámejšie sú Bikini a Eniwetok, kde Spojené štáty uskutočnili 64 jadrových skúšok.

Od roku 1979 sú ostrovy samosprávnou republikou, ale hospodársky sú celkom závislé na americkej pomoci. Spojené štáty takto platia 30 ročný prenájom vojenskej základne na Kwadžalaine. Základňa sa využíva k vyhľadávaniu skúšobných raketových striel odpaľovaných cez Tichý oceán z 6.700 km vzdialenej základne v Kalifornii.

Väčšina ostrovanov sú Mikronézania, ktorí sa živia poľnohospodárstvom, rybolovom a pestovaním kokosových orechov na vývoz. Ostrovy boli nazvané po britskom kapitánovi Johnovi Marshallovi, ktorý ich v roku 1788 navštívil. Roku 1884 sa stali nemeckým protektorátom. Počas 1. svetovej vojny ich obsadili Japonci. Roku 1944 ich dobyli Spojené štáty. Plnoprávnym členom OSN sa stali ostrovy v roku 1991.

Dovolenka, cestovný ruch

Izolované Marshallove ostrovy v južnom Tichom oceáne boli medzi prvými, ktoré zažili pravidelný kontakt s európskymi turistami. Po mnohých rokoch jadrových testov začali Spojené štáty využívať tieto riedko osídlené ostrovy oveľa častejšie ako turistické destinácie. Do dnešných dní sú zvyšky jadrového testovania zrejmé a v súčasnosti sú tieto miesta najsilnejších explózií vodíkových bômb na svete prístupné aj objavovateľom.

Ostrovy, ktoré sú otvorené pre verejnosť, ponúkajú najkrajšie pláže na koralových útesoch. Majuro, najväčší z atolov Marshallových ostrovov, je domovom polovičnej populácie a takmer všetkých obchodov a vládnych budov. Múzeum je hlavnou atrakciou mesta Majuro.

Neďaleko mesta Majuro leží pláž Laura, najdostupnejšia z ostrovných pláží. Okolité vody sa môžu pochváliť viac ako 1000 druhmi rýb, 250 druhov koralov a niektoré z najpôsobivejších svetových vrakov lodí, napr. japonská vojnová loď HIJMS Nagato vedúca útok na Pearl Harbour a USS Saratoga lietadlová loď, sú najväčšie potápačské vraky, oba sa nachádzajú tu pri Bikinách.

Hotely

Keďže Marshallove ostrovy zostávajú relatívne neznámym turistickým cieľom, ubytovanie je málo a ďaleko, dokonca aj na Majuro, kde najväčší hotel vlastní menej ako 40 izieb. Pravé luxusné rezorty neexistujú a niektoré hotely Majuro sú dokonca umiestnené v rovnakej budove ako hlučné bary. Kempovanie je možné len na súkromnej pôde so súhlasom vlastníkov. Arno a väčšina ostatných vonkajších atolov nemá vôbec žiadne ubytovanie.

Predpredaj a rezervácie sú prakticky nemožné z dôvodu nespoľahlivého telekomunikačného spojenia ostrovov. Veľmi málo hotelov je vôbec rezervovaných. Tradičná ostrovná kuchyňa je najčastejšie nájdená na majestrových grilovaných chodníkoch a stánkoch s potravinami pozdĺž cesty, ktorá spája Lauru s Ajeltakeom.

Letenky, doprava

Jediným medzinárodným leteckým strediskom, ktoré slúži týmto riedko osídleným a rozšíreným ostrovom, je letisko Amata Kabua alebo len medzinárodné letisko Marshallove ostrovy. Väčšina Američanov prichádza cez Guam alebo Honolulu, jediné mesto v USA, ktoré ponúka priame lety na ostrovy. Letecká doprava je najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na Marshallove ostrovy, pretože člny často trvajú celý deň, aby sa sem doplavili. Verejné plavidlá a súkromné ​​jachty sú najčastejšie plavidlá, ktoré sem priplávajú.

Na Majuro je iba jedna hlavná cesta, auto je najčastejší dopravný prostriedok. K dispozícii je jeden autobus, ktorý nemá pevný cestovný poriadok, ktorý premáva medzi Laura Beach Park a Robert Reimers Hotel. Žiadny z Marshallovských ostrovov nemá železničnú dopravu a mnohé z menších ostrovov nemajú ani žiadne cesty.

Lastminute, first moment

Marshallove ostrovy sa nachádzajú v dvoch paralelných reťazcoch známych ako reťazec Ralik (západný) a reťazec Ratak (východný). Súostrovie tvorí tisíce malých ostrovčekov obklopených hlbokými modrými vodami Tichého oceánu. Oceán obklopujúci biele piesočné pláže predstavuje Marshallove ostrovy ako ideálny ostrov pre dovolenku. Väčšina našich návštevníkov očarí nedotknuté prostredie a podmorský život.

Majuro Atoll je zároveň hlavné mesto Marshallových ostrovov, kde sa stretáva veľa rozličných národností na jednom mieste. Majuro má bezpečnú atmosféru s veľmi nízkou kriminalitou. Ľudia sa tu o seba starajú ako o súčasť kultúry, a preto vítajú návštevníkov z celého sveta. Ich prívetivosť, pohostinnosť a starostlivosť o hostí je známa v širokom okolí.

Návšteva okolitých ostrovov je možná letecky alebo príležitostnou výletnou loďou. Zatiaľ čo trávite čas potápaním a objavovaním vrakov z druhej svetovej vojny v krištáľovo čistých vodách, alebo rybárčite či lámete rekordné vlny na surfe, vo vašom hoteli začína rozvoniavať nezabudnuteľná večera z morských plodov či produktov dopestovaných tu na ostrovoch.

Marshallština je oficiálnym jazykom, ale široko používaná je angličtina. Tradičná je prívetivosť obyvateľov, ktorí sú známi svojou láskavosťou. Počas prechádzok ulicami vás očarí úsmev na tvárach okoloidúcich, najmä vzrušené tváre detí sú nákazlivé úsmevom.

Množstvo podujatí, ktoré sa snažia zdieľať všetky podrobnosti života na ostrovoch, aby sa Marshallove ostrovy jasne odlíšili od zvyšku Tichého oceánu. Destinácia je topkou v oblasti potápania a surfovania, najkrajšie úlovky zachitíte fotoaparátom pod hladinou v oblasti Bikini, kde obnovený život po jadrových pokusoch ukazuje nevídané formy pripomínajúce éru vzniku života na Zemi. UNESCO zapísal tieto pozostatky jadrového testovania do svojich zoznamov a stali sa lákadlom potápačov na celom svete.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency