Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
krajina Papua-Nová Guineafotogaléria Papua-Nová Guinea
 
Oficiálny názov: Papua-Nová Guinea
Správne členenie: 20 provincií
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Port Moresby
Rozloha v km2:462 840
Obyvateľstvo:6 700 000 (hustota 14 os. / km2)
Jazyk:melanézština, angličtina
Mena:kina ( 1€ -> cca 3,4 PGK )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 10:00h
Susedia:Indonézia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Papua-Nová Guinea
 dovolenka Papua-Nová Guinea
 • hotely Papua-Nová Guinea
 • doprava Papua-Nová Guinea
 • letenky Papua-Nová Guinea
 • cestovné kancelárie Papua-Nová Guinea
 • lastminute Papua-Nová Guinea
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PAPUA-NOVÁ GUINEA

Nová Guinea, Donedávna známa ako ostrov ľudožrútov, je dnes politicky rozdelená na dve časti- Indonézsky Irian a Papua-Novú Guinea na východnej polovici ostrova.

V hustých tropických dažďových lesoch dodnes žijú takmer rozprávkové vtáky, motýle, vačkatce a ďalšia tropická fauna. Žijú tam však aj kmene pôvodných obyvateľov, ktorých 20. storočie poznamenalo iba málo. Donedávna boli známi ako lovci lebiek a ľudožrúti. Kmeňové vojny čas od času v odľahlých oblastiach ešte vypuknú. Je to jedna z posledných oblastí sveta, kde ľudia stále žijú ako v dobe kamennej. Domorodci však už nelovia lebky a nechávajú sa za peniaze fotografovať turistami pri svojich pravidelných slávnostiach v mestách Goroka alebo Mount Hagen.

Papua - Nová Guinea je krajinou v polovici cesty medzi kmeňovou kultúrou a modernou demokraciou. Vyhlásenie nezávislosti roku 1975 ovplyvnilo život na vidieku iba nepatrne, ľudia sú však pyšní na to, že na čele ich krajiny stojí kráľovná Alžbeta II. Objavujú sa však aj stúpenci vyhlásenia republiky.

Štát sa nachádza vo východnej časti ostrova Nová Guinea a na stovkách ďalších ostrovov, z ktorých najväčšie sú Birrara (predtým Nová Británia), na nerastné suroviny bohatý Bougainville(zemepisne súčasť Šalamúnových ostrovov) a Tombara (predtým Nové Írsko). Na západnej časti ostrova Nová Guinea leží indonézska provincia Irian.

Prírodné podmienky

Stredom ostrova sa tiahne mohutný chrbát hôr, ktorý je súčasťou sopečného seizmického pásu. Na území Papui stúpa tento do výšky 3.000m a z neho sa dvíhajú jednotlivé horské štíty- Kubor (4.358m), Giluwe (4.509 m) a najvyššia hora Wilhelm (4.509 m). Najjužnejšiu časť ostrova vypĺňa horstvo Owen Stanley s vrcholmi okolo 4.000 m. Na Novej Guinei aj na hornatých východných ostrovoch sa týči rad sopiek, z ktorých niektoré sú stále aktívne.

Sopka Lamington (1.687 m) vybuchla v roku 1951, Vulcan a Tavurvu na ostrove Birana v roku 1994, kedy pokryli okolie metrovou vrstvou sopečného popola a vyhnali obyvateľov prístavu Rabaul z ich domovov. Hornaté oblasti krajiny sú často prístupné iba peši, po riekach alebo zo vzduchu. Z hôr do otvorených a často barinatých nížin stekajú početné rieky. Najväčšia je rieka Fly, ktorá ústí do Papuánskeho zálivu.

Na pobreží a na ostrovoch žijú prevažne Melanézania, vo vnútrozemí potom Papuánci. V krajine sa popri angličtine, pidži, neomelanézštiny a motu, ktorou hovoria Papuánci, používa okolo 700 jazykov a dialektov, ktoré sú výsledkom izolovanosti jednotlivých skupín obyvateľstva v členitej krajine. Viac ako 190 000 ľudí žije v oblasti hlavného mesta Port Moresby, ale viac ako 90 % obyvateľov sídli na vidieku a živia sa poľnohospodárstvom. Väčšinou pestujú sladké zemiaky, banánovník a cukrovú trstinu pre vlastnú spotrebu , na predaj potom kávovník, kakaovník, kokosové orechy a kaučukovník. Predávajú tiež drevo a ulovené ryby. V krajine sa ryby aj spracovávajú, aj keď lov hlavnej ryby tuniaka, bol vzhľadom k nízkym cenám na svetových trhoch obmedzený.

Hospodárstvo

Papua-Nová Guinea patrí k najväčším svetovým producentom zlata, ktoré sa ťaží najmä v horských baniach Centrálneho masívu Porgera, Mount Kare a Ok Tedi na hraniciach a Irianom. V krajine sa ťažia aj rudy striebra a medi, aj keď časť medených baní na Baugainville bola zatvorená.

Od roku 1988 zúrila na ostrove Baugainville šesť rokov občianska vojna. Oslobodenecká armáda žiadala nezávislosť a vláda vyhlásila blokádu ostrova. Koncom roka 1994 sa však novo zvolenému ministerskému predsedovi Juliovi Chanovi podarilo dojednať prímerie. To fungovalo iba čiastočne, pretože sporadicky dochádzalo k výbuchom násilia. Keď roku 1997 najal Chan žoldnierov, aby skoncovali s nepokojmi, podarilo sa mu iba znepriateliť si armádu a nakoniec bol donútený k demisii. Vo funkcii ho vystriedal Bill Skate.

Prebieha aj geologický prieskum ropných ložísk, ktoré podľa posledných odhadov dosahujú zásoby 200 mil. barelov. V krajine sú tiež bohaté zásoby zemného plynu.

Papua Nová -Guinea stále dostáva významnú finančnú a administratívnu pomoc od Austrálie, ktorá krajinu pred vyhlásením nezávislosti spravovala. Miestne výrobky sú vyvážané do Austrálie bez cla. Štatisticky je zaujímavé, že miestne ženy sa dožívajú výrazne nižšieho veku ako muži.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency