Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Seychelyfotogaléria Seychely
 
Oficiálny názov: Republika Seychely
Správne členenie: 115 ostrovov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Victoria
Rozloha v km2:455
Obyvateľstvo:82 000 (hustota 180 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzština, kreolčina
Mena:seychelská rupia ( 1€ -> cca 18,50 SCR )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Seychely
 dovolenka Seychely
 • hotely Seychely
 • doprava Seychely
 • letenky Seychely
 • cestovné kancelárie Seychely
 • lastminute Seychely
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SEYCHELY

Obyvateľstvo 115 „ rajských ostrovov“ zostáva rozdelených na tých, ktorí vlastnia pôdu a na tých, ktorí ju obrábajú.

Miestni obyvatelia sú presvedčení, že rajská záhrada sa nachádza práve na Seychelách. V mnohých smeroch je to skutočne ostrovný raj s príjemným podnebím a idylickými plážami lemovanými palmami. Nakoľko sú ostrovy vzdialené 1 200 km od afrického pobrežia, vyvinuli sa tu jedinečné rastlinné a živočíšne druhy, vrátane vzácnych vtákov a ohrozenej korytnačky obrovskej, ktorá bola v minulosti lovená pre svoj pancier.

Dva hlavné ostrovy Mahé a Praslin sa vyvíjali spoločne s africkým kontinentom a preto sú čiastočne žulové. Dosahujú výšky až 905 m. Zo žuly je taktiež podložie 30 ďalších ostrovov, ostatné sú koralové, nízke alebo neobývané.

Asi 90% obyvateľov žije na ostrove Mahé, kde sa nachádza aj hlavné mesto Victoria. Obyvatelia sú potomkami francúzskych osadníkov, ktorí sem prišli roku 1744 a afrických otrokov, ktorí sem prišli z ostrova Maurícius. Ostrovania sa živia predovšetkým maniokom, sladkými zemiakmi, dovážanou ryžou a rybami. Na vývoz sa pestuje kokosová palma. Rozvíja sa síce rybolov, ale 70% príjmov zaisťuje cestovný ruch. Turisti začali vo väčšej miere ostrov navštevovať až po otvorení medzinárodného letiska na ostrove Mahé roku 1971. V tom čase bolo postavených aj niekoľko medzinárodných hotelov. Vláda sa snaží obmedziť závislosť krajiny na cestovnom ruchu rozvojom rybolovu, poľnohospodárstva a niektorých priemyselných odvetví. Snaží sa o prilákanie zahraničných investorov, no západné krajiny sa obávajú, že by sa ostrovy mohli stať strediskom na pranie špinavých peňazí.

Ostrovy sa po 162 rokoch britskej nadvlády stali roku 1976 republikou. Prvého prezidenta Jamesa Manchama nahradil po prevrate roku 1977 France-Albert René. Jeho sociálne a hospodárske reformy sú obyvateľmi prijímané kladne. Spoločnosť však naďalej zostáva rozdelená na vlastníkov pôdy( prevažne bieli) a bezzemkov( väčšinou miešanci), ktorí pracujú v poľnohospodárstve, rybolove a v cestovnom ruchu.

Dovolenka, cestovný ruch

Seychelská republika zahŕňa 115 ostrovov, ktoré zaberajú plochu 455 km² a výhradnú hospodársku zónu 1,4 km² v západnom Indickom oceáne. Predstavuje súostrovie legendárnej krásy, ktorá sa rozprestiera od 4 do 10 stupňov južne od rovníka a leží medzi 480 km a 1.600 km od východného pobrežia Afriky. Z týchto 115 ostrovov tvorí 41 najstaršie stredomorské žulové ostrovy na Zemi, zatiaľ čo ďalších 74 tvoria nízko položené koralové atoly a útesové ostrovy na vonkajších ostrovoch.

Granitské ostrovy súostrovia Seychelského súostrovia okolo hlavného ostrova Mahé, domov pre medzinárodné letisko a hlavné mesto Victoria, a jeho susedné ostrovy Praslin a La Digue. Tieto vnútorné ostrovy spoločne tvoria kultúrny a hospodársky rozbočovač národa a obsahujú väčšinu turistických zariadení na Seychelách, ako aj jeho najkrajších pláží.

Viac na: dovolenka Seychely

Klíma, podnebie, počasie

Seychelské podnebie je vždy teplé a nedosahuje extrémnych teplôt a chladu. Teplota zriedka klesne pod 24 °C alebo stúpne nad 32 °C. Všetky okrem najodľahlejších južných ostrovov sa nachádzajú mimo cyklónového pásu, čo robí Seychely celoročným cieľom pre návštevníkov slnka a milovníkov pláže. Je všeobecne chladnejší, keď severozápadné obchodné vetry vybuchnú v mesiacoch november až marec. More je všeobecne pokojné a počasie je teplé a vlhké, s priemerným vetrom 15 - 22 kilometrov za hodinu.

Väčšie množstvo ročných zrážok klesá v priebehu mesiacov december až február v porovnaní s ostatnými mesiacmi. Priemerný počet dažďov v decembri, januári a februári je 18, 17 a 11 dní. V týchto mesiacoch je tiež pomerne zakalená, a preto menej slnečného svitu. Počasie je najhorúcejší od decembra do apríla a vlhkosť je vysoká - často 80% alebo viac. V mesiacoch máj až október prináša suchšie, chladnejšie počasie a živšie more - predovšetkým na juhovýchodné pobrežie - a bežné vetry 19 - 37 kilometrov za hodinu. V priemere je počet daždivých dní počas tohto obdobia 11 s dlhým obdobím slnečného svitu. Suché kúzlo dvoch týždňov alebo dlhšie býva pomerne bežné.

Kultúra

Kozmopolitné Seychely sú farebnou zmesamiou národov rôznych rás, kultúr a náboženstiev. V rôznych obdobiach svojej histórie prišli na Seychely ľudia afrického, európskeho a ázijského pôvodu, ktorí priniesli so sebou svoje odlišné tradície a zvyky a prispeli k spôsobu života a k živej seychelskej kultúre. Tieto vplyvy možno vidieť v činnostiach ako sú miestne umenie, kuchyňa, hudba, tanec a architektúra.

Architektonický dizajn niektorých veľkých starých domov s ich strmými strechami reprezentuje štýl prispôsobený pre pohodlné bývanie v tropických oblastiach, ktorý zobrazuje vplyvy francúzskeho a britského koloniálneho dedičstva na Seychelách. Moderná architektúra sa pokúša asimilovať tradičné štýly s praktickými funkciami, ktoré sú určené na zachytávanie ostrovného vánku.

Miestni umelci naďalej vykazujú rôzne štýly, ktoré odrážajú multietnický pôvod ostrovov a svedčia o rôznych vplyvoch, ktoré priniesli. Kreolská hudba a tanec majú svoje korene v afrických, malgašských a európskych kultúrach s rytmami tradične sprevádzanými jednoduchými bubnami a strunovými nástrojmi, ktoré dnes obsahujú také nedávne dovozy ako husle a gitara.

Miestne špeciality, kuchyňa

Vychádzajúc z veľkého sortimentu ľudí, ktorí obývajú Seychely, kreolská kuchyňa ponúka jemnosti a nuansy francúzskej kuchyne, exotiku indických pokrmov a pikantné chute Orientu. Grilované ryby alebo chobotnice pokryté omáčkou z drvených papričiek, zázvorom a cesnakom sú národné obľúbené, rovnako ako množstvo lahodných curries láskyplne pripravených s kokosovým mliekom a inovatívnym chatinis z miestnych plodov, ako je papapya a zlaté jablko.

Ako možno očakávať, jedlá z morských plodov predstavujú prevažne v miestnej kuchyni, ktoré sa objavujú popri národnej základni, ryži. Niektoré reštaurácie sa špecializujú na indické, čínske alebo talianske jedlá a mnohé z nich majú obľúbené medzinárodné a špecializované jedlá.

Príroda

Seychely sú živé múzeum prírodnej histórie a svätyňa pre niektoré najrôznejšie druhy flóry a fauny na zemi. Keďže takmer 50% jeho obmedzenej zemepisnej dĺžky je vyčlenených národné parky a rezervy, Seychely sa pýšia svojimi záznamami o ďalekosiahlych ochranných politikách, ktoré vyústili do závideniahodného stupňa ochrany životného prostredia a rozmanitých ekosystémov, ktoré podporuje.

Nikde inde na svete nenájdete jedinečné endemické vzorky, ako je rozprávkový Coco-de-mer, najväčšie osivo na svete, strom medúzy, s iba osmi prežívajúcimi príkladmi, Seychelským rajským flycatcherom a Seychellovým vodorovníkom. Seychely sú tiež domovom dvoch miest svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Aldabra, najväčší zvýšený koralový atol na svete a Praslin'sValeée de Mai, kedysi veril, že je pôvodnou lokalitou Edenovej záhrady.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency