Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Singapurfotogaléria Singapur
 
Oficiálny názov: Singapurská republika
Správne členenie: -
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Singapur
Rozloha v km2:710
Obyvateľstvo:4 990 000 (hustota 7028 os. / km2)
Jazyk:angličtina, malajčina, čínština, tamilčina
Mena:singapurský dolár ( 1€ -> cca 1,8 SGD )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 8:00h
Susedia:Malajzia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Singapur
 dovolenka Singapur
 • hotely Singapur
 • doprava Singapur
 • letenky Singapur
 • cestovné kancelárie Singapur
 • lastminute Singapur
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SINGAPUR

Dobre organizovaný Singapurský štát síce prosperuje, ale život je určovaný mnohými pravidlami a obmedzeniami.

Husto obývaný Singapur je jednou z najmenších a najúspešnejších krajín sveta. Tvorí ju 60 ostrovov ležiacich na juh od Malajského polostrova v blízkosti rovníka. Väčšina jeho obyvateľov žije na najväčšom ostrove Singapur.

Bývalá britská námorná základňa je dnes rušným obchodným strediskom Ázie a tiež jedným z najvýznamnejších svetových prístavov. Aj tunajšie letisko patrí k najväčším na svete. V krajine sídli tiež jedna z najväčších leteckých spoločností sveta. Tunajší obyvatelia patria k najbohatším v juhovýchodnej Ázii. Nezamestnanosť, zlé bývanie a negramotnosť takmer neexistujú.

Tvorcom singapurského zázraku bol skromný Lee Kuan Yew, ktorý stál na čele vlády v rokoch 1950-90. Jeho Strana ľudovej akcie sa udržala pri moci aj po voľbách roku 1997 a má väčšinu v parlamente. Úspechu bolo dosiahnuté za cenu silno regulovanej spoločnosti, Singapur je však dnes najčistejším, najvýkonnejším a najmenej skorumpovaným štátom juhovýchodnej Ázie.

Vláda sa považuje za strážcu záujmov ľudu a chráni ho množstvom príkazov a zákazov. Populačná politika podporuje rodiny s tromi deťmi a prisťahovalectvo talentovaných Ázijcov. Tlač, filmy a knihy podliehajú prísnej cenzúre.

Pobrežie zarastené pralesom do prenájmu od sultána

Singapur ( Levie mesto) bol v 13. storočí súčasťou sumatranskej ríše. V 14. storočí ho zničili Javanci. Keď tam roku 1819 prišiel Stamford Raffles z britskej Východoindickej spoločnosti, bolo celé ostrovné pobrežie zarastené pralesom. Od johorského sultána najal časť ostrova, ktorý sa o sedem rokov neskôr stal bezcolnou súčasťou novej britskej kolónie Prielivovej osady.

Singapur má iba málo vlastných prírodných zdrojov a dokonca aj vodu musí dovážať z Malajzie. Úspech krajiny je výsledkom jej polohy a dielom pracovitých vysoko disciplinovaných obyvateľov. Ostrov Singapur a jeho prístav sa nachádza pri morskej ceste spojujúcej Indický a Tichý oceán a je križovatkou obchodných a dopravných ciest medzi Indiou, juhovýchodnou Áziou a Ďalekým východom. Briti vyhnali z juhovýchodnej Ázie pirátov a tak položili základ hospodárskemu rozvoju ostrova.

Po otvorení Suezského prieplavu roku 1869 obchodná výmena medzi Európou a východnou Áziou podstatne vzrástla. S rozvojom Malajzie začiatkom 20. storočia sa Singapur stal jedným z hlavných svetových prístavov pre obchod s cínom a kaučukom.

Ako rástol Singapur, prichádzalo z juhočínskeho pobrežia stále viac prisťahovalcov, ktorí pracovali v prístave a vytvárali spojenie medzi európskymi podnikmi a miestnou spoločnosťou. Dnes tvoria Číňania 77 % obyvateľov, Malajci 15 % a Indovia a Pakistanci 6 %. Hovorí sa tu štyrmi jazykmi – malajsky, čínsky, tamilsky a anglicky.

V rokoch 1924-38 vybudovali Briti v Sembawangu svoju najväčšiu námornú základňu na Ďalekom východe a Singapur sa tak stal dôležitým námorným strediskom. Základňa bola vybudovaná ako nedobytná pevnosť, ale počas 2. svetovej vojny sa vzdala Japoncom. Po vojne sa Singapur opäť dostal pod britskú správu a roku 1959 získal autonómiu. Roku 1963 sa nakrátko pripojil k Malajzijskej federácii, ale roku 1965 sa stal nezávislou republikou.

Rušná metropola s mrakodrapmi

V posledných 30. rokoch sa zo Singapuru stala rušná metropola vysokých presklenných a betónových budov , lákavých bánk, finančných domov a priemyselných spoločností. Centrum mesta Orchard Road je rušným hospodárskym strediskom s hotelmi a bezcolnými obchodmi, ktoré ročne prilákajú 2 mil. turistov. V krajine je veľmi dobré telekomunikačné aj letecké spojenie. Letisko v Changi je považované za najlepšie na svete.

Po celej krajine vyrastajú nové priemyselné a obytné komplexy, dokonca sa z mora získava nová pevnina pre ďalšie stavby. Priemyselné podniky po obvode hlavného ostrova vyrábajú širokú škálu výrobkov vrátane počítačov, gumy a gumárenských výrobkov a telekomunikačného zariadenia. Vývoz smeruje do Spojených štátov a ázijských krajín.

Nakoľko Singapur má bohaté finančné rezervy, rozhodol sa v rámci politiky - regionalizácie presunúť časť svojich obchodných aktivít do ďalších ázijských krajín najmä do Indie, Číny, Indonézie a Vietnamu, kde je lacnejšia pracovná sila. Napriek svojej zjavnej hospodárskej sile jedná singapurská vláda opatrne. Singapur sa snaží stať prvým rozvinutým štátom v tropickom pásme, napriek tomu väčšina ľudí ho už za rozvinutý považuje.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency