Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Stredoafrická republikafotogaléria Stredoafrická republika
 
Oficiálny názov: Stredoafrická republika
Správne členenie: 16 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bangui
Rozloha v km2:622 984
Obyvateľstvo:4 038 000 (hustota 6,5 os. / km2)
Jazyk:francúzština, sangoština a ďalšie africké jazyky
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 XAF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Čad, Kamerun, Kongo, Kongo dem., Sudán
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Stredoafrická republika
 dovolenka Stredoafrická republika
 • hotely Stredoafrická republika
 • doprava Stredoafrická republika
 • letenky Stredoafrická republika
 • cestovky Stredoafrická republika
 • lastminute Stredoafrická republika
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

STREDOAFRICKÁ REPUBLIKA

Krajina, ktorej kedysi vládol megalomanský cisár, je stále zaostalá a nesmierne chudobná.

Až do roku 1977 sa v svete o tejto republike v africkom vnútrozemí takmer nehovorilo. V tom istom roku sa dostala na stránky novín, a to kvôli ješitnosti svojho prezidenta Jeana-Bédela Bokassu , ktorý sa nechal korunovať za cisára. Fantastický honosný obrad stál v čase, kedy väčšina obyvateľov si musela vystačiť s 5 dolármi na týždeň , 20-30 mil. dolárov.

Krajina, ktorá bývala súčasťou Francúzskej rovníkovej Afriky známa ako Ubangi - Šari, získala roku 1960 nezávislosť a nový názov Stredoafrická republika. Aj keď má bohaté nerastné zdroje - samotné diamanty predstavujú 25 % exportu, žije 84 % obyvateľov skromným vidieckym životom a pestuje prevažne maniok, kukuricu, proso, čirok a sladké zemiaky. Aj tak iba 3,2 % rozlohy krajiny je obrábanej. Dobytok sa chová iba v malých stádach, pretože je ohrozovaný chorobami prenášanými muchou tse-tse.

Prírodné podmienky

Povrch krajiny tvorí väčšinou trávnatá a krovinatá pahorkatina v nadmorskej výške 450-600 m. Na západe pri hraniciach s Kamerunom je v horskom masíve najvyššia hora Gaou (1 420 m). Tieý na severovýchode pri hraniciach so Sudánom sa dvíhajú hory – masív Bongo. Na suchom severe sa pahorkatina zvažuje k rieke Šari, ktorá pokračuje do susedného Čadu. Na juhu je hraničnou riekou Ubangi , ktorá tvorí veľkú časť hranice s Demokratickou republikou Kongo a vlieva sa do rieky Kongo.

Väčšina obyvateľov žije na západe, ale tiež na horúcom, vlhkom juhu a juhozápade , osídlenie existuje aj v hustom dažďovom lese na juhozápade krajiny, kde od mája do novembra takmer denne prší. Les je zdrojom ďalšej hlavnej exportnej suroviny – dreva. Väčšinou neobývanou je východná časť krajiny, kde sú dva z troch národných parkov a mnohé rezervácie, ale aj tu pytliactvo výrazne obmedzilo stav divej zveri.

V krajine nie sú žiadne železnice. Doprava sa uskutočňuje najmä po vode, nakoľko územím preteká 7.000 km riek. Hlavnou dopravnou tepnou je rieka Ubangi, ktorá je splavná takmer počas celého roka s výnimkou niekoľkých mesiacov v suchom období od novembra do marca.

Hlavné mesto a zároveň riečny prístav Bangui sa nachádza taktiež na Ubangi. Odtiaľ sa tovar prepravuje po vode do 1.200 km vzdialeného mesta Brazzaville v Konžskej republike a potom putuje 500 km po železnici do konžského prístavu Pointe-Noire na pobreží Atlantického oceánu.

Obyvateľstvo

Okrem pygmejského kmeňa Babingov, ktorí žijú v dažďovom lese, je v krajine osem hlavných skupín obyvateľstva, z ktorých najpočetnejší sú Bandovia a Gbajovia, ktorí tvoria polovicu populácie. Sedem z týchto skupín hovoria sudánskymi jazykmi, ale národným jazykom je sangočtina, ktorou hovoria Ngbangovia. Sú síce menšinovou populáciou, ale od vyhlásenia nezávislosti zastávajú kľúčové postavenie vo vláde a štátnej správe.

Z kmeňa Ngbangov pochádzal aj bývalý cisár Jean-Bédel Bokassa, ktorý za štrnásť rokov svojej vlády priviedol krajinu k bankrotu. Stav slonov sa za toto obdobie znížil na štvrtinu, nakoľko veľká časť jeho osobného majetku pochádzala z predaja slonoviny a diamantov. Bokassove výstrednosti a brutalita zavinili aj jeho pád. Nepokoje prepukli v roku 1979, kedy školáci protestovali proti povinným školským uniformám, ktoré stáli okolo 20 dolárov. Asi 250 detí polícia zatkla a stovku zavraždila.

Bokassa bol zvrhnutý štátnym prevratom s podporou Francúzska v roku 1979, kedy bol na návšteve v Líbyi, a v neprítomnosti bol odsúdený na smrť. Do Stredoafrickej republiky sa vrátil v roku 1986, bol súdený a znova odsúdený na smrť, ale trest bol neskôr zmiernený na doživotie. Na konci roka 1993 bol prepustený, ale stratil volebné právo. Koniec života strávil v kľude v Bangui, kde v roku 1996 zomrel vo veku 75 rokov.

Súčasná vláda podnikla niekoľko reforiem v snahe skoncovať s korupciou a oživiť hospodárstvo. V roku 1992 bola pozmenená ústava, aby umožnila existenciu viacerých strán. Vo voľbách roku 1993 zvíťazil, aj keď nie celkom presvedčivo, prezident Ange-Félix Patassé a jeho Stredoafrická ľudová oslobodenecká strana.

Napriek dlhodobej snahe vlády skoncovať o starými kmeňovými zvykmi prežívajú ich tradície najmä na vidieku. Jedna tretina obyvateľov vie čítať a písať a viac ako polovica vyznáva staré animistické náboženstvá. Francúzsko zostáva hlavným obchodným partnerom krajiny a poskytuje jej podstatnú hospodársku pomoc. K obyvateľom sa však dostane iba veľmi málo z bohatstva krajiny, nakoľko ťažba diamantov a plánovaná ťažba uranu pri Bakoumi (480 km na východ od Bangui) zostáva v rukách zahraničných investorov. Nespokojnosť vyvrcholila v rokoch 1996-97, kedy sa armáda opakovane vzbúrila proti vláde.

Cestovný ruch

Obtiažnosť obyčajného príchodu do Stredoafrickej republiky, krajiny ktorá má len niekoľko príletov týždenne, väčšinou prostredníctvom afrických dopravcov. Možnosť dostať sa sem autom iba zo strany svojho jediného stabilného suseda Kamerunu. Komplikovanosť pricestovania má potenciálnym návštevníkom predstavu, s akými obtiažami treba počítať, ak sa rozhodnú navštíviť tento tropický národ.

Krátko sa dá vystihnúť slovami prekrásna a náročná, Stredoafrická republika je vystavená zlému vnútornému riadeniu a nedostatočnej bezpečnostnej situácii mimo mestských oblastí. Krajina je požehnaná množstvom prírodných zdrojov, od ktorých sa očakáva, že v budúcnosti budú pôsobiť na stabilizáciu hospodárstva a príchod medzinárodných investícií do tejto vnútrozemskej krajiny.

Národný park Dzanga-Sangha je lákadlom pre milovníkov fauny a flóry v najhustejších dažďových pralesoch na svete. Dzanga-Sangha je jediný národný park Stredoafrickej republiky otvorený pre návštevníkov. V parku je možné si prenajať si sprievodcu, vidieť antilopy bongo, lesné byvoly, gorily a slony. Chata a základné turistické zariadenia sú k dispozícii v neďalekom meste Bayanga.

Hlavným mestom Stredoafrickej republiky je Bangui, hlavné obchodné a dopravné centrum, ktoré sa nachádza pozdĺž rieky Oubangui. Je dôležitým miestom pre cestujúcich za stretnutím sa s úžasnými naturálnymi skvostami. Mestá môžu vyvolať spojitosť s Francúzskom, ale zostávajú pravou africkou národnou skúsenosťou krajiny. Občania sú priateľskí a pohostinní. Podnebie Stredoafrickej republiky je tropické s dažďovou sezónou, ktorá trvá od júna do septembra na severe a od mája do októbra v južnej časti krajiny.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency