Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Svazijskofotogaléria Svazijsko
 
Oficiálny názov: Svazijské kráľovstvo
Správne členenie: 4 oblasti
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Mbabane
Rozloha v km2:17 364
Obyvateľstvo:1 185 000 (hustota 68 os. / km2)
Jazyk:svazijčina, angličtina
Mena:lilangeni ( 1€ -> cca 10 SZL )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Južná Afrika, Mozambik
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Svazijsko
 dovolenka Svazijsko
 • hotely Svazijsko
 • doprava Svazijsko
 • letenky Svazijsko
 • cestovné kancelárie Svazijsko
 • lastminute Svazijsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVAZIJSKO

Svazijsko vklinené do Juhoafrickej republiky je na svojom veľkom susedovi stále viac závislé.

Svazijsko je jednou z troch posledných afrických monarchií a snaží sa skĺbiť staré s novým, čo so sebou prináša neobyčajnú zmes politických a hospodárskych problémov. Roku 1968 získalo nezávislosť od Británie a v roku 1973 sa vrátilo k absolutistickej monarchii, ktorá tam existovala pred koloniálnou érou. Aj keď sú v krajine politické strany, voľby nie sú organizované na straníckom princípe.

Svazijsko, z troch strán obklopené Juhoafrickou republikou a zo severovýchodu Mozambikom, je hornatou vnútrozemskou enklávou s dostatkom vody, príjemným podnebím a krásnou prírodou. Od západu na východ sa zvažuje v troch úrovniach. Najvyššia časť v nadmorskej výške nad 1 000 m tvoria zalesnené rozoklané hory s početnými riečkami a vodopádmi. Stredná časť v nadmorskej výške 400 – 800 m, kde sa pestujú ananásy a pomarančovník, sa zvažuje do mierne zvlnenej nížiny na východe, kde sa na zavlažovaných plantážach pestuje cukrová trstina. Východnú hranicu krajiny tvorí pohorie Lebombo (825 m), oddeľujúce Svazijsko od Mozambiku a Indického oceánu.

V roku 1982 zomrel kráľ Sobhuza II., ktorý vládol 61 rokov. Po jeho smrti prepukol boj medzi tradicionalistami a modernistami. Na istý čas bola na čele krajiny jedna zo starších kráľových vdov Dzeliwe. Jej postavenie bolo však iba formálne, pretože v krajine v skutočnosti vládla najvyššia kmeňová rada ligogo, zložená zo starších princov a náčelníkov.

Tá kráľovnú v roku 1983 zosadila spolu s ministerským predsedom Mabandlom. Regentkou sa potom stala jedna z mladších Sobhuzových vdov Ntombi a jej pätnásťročný syn Makhosetive bol kráľovskými radcami vybratý za budúceho kráľa. V apríli roku 1986 dosiahol tento žiak anglickej súkromnej školy 18 rokov a nastúpil na trón ako Mswati III. Nezhody s kmeňovou radou ligogo viedli k jej rozpusteniu a po kráľovej inaugurácii bol menovaný nový ministerský predseda.

Prírodné podmienky

Polovica územia patrí kráľovi. Pracujú na nej roľníci, ktorí pestujú najmä kukuricu a chovajú dobytok pre vlastnú obživu, na predaj pestujú najmä bavlník a tabak. Väčšina pôdy trpí nadmernou pastvou a eróziou. Suchá v roku 1992 zničili 80 % úrody, čo znamenalo hladomor pre 42 % obyvateľov. Svazijčanom nebola poskytnutá žiadna medzinárodná pomoc.

Na zvyšku územia pôsobia komerčné spoločnosti, ktoré pestujú hlavnú exportnú plodinu cukrovú trstinu a citrusové plody, ďalej ťažia drevo a nerastné suroviny, najmä azbest v Bulembe na severozápade krajiny, a priemyselné diamanty. Zásoby rúd železa už boli vyťažené. Aj vývoz azbestu klesá od čias, keď bolo dokázané, že je to zdraviu škodlivá surovina. V krajine sa ťaží v menšej miere aj zlato, kameň a kaolín. Jediná uhoľná baňa bola zatvorená v roku 1992, ale pripravuje sa otvorenie novej bane.

Priemysel vyrábajú hnojivá, textilné a kožené výrobky a stolné náčinie. Rozvíja sa aj cestovný ruch – väčšina návštevníkov prichádza z Južnej Afriky.

Svazijsko žije v tieni Juhoafrickej republiky, s ktorou má colnú úniu. Pochádza s tade 75 % jeho dovozu a smeruje tam 50 % vývozu. Je s Juhoafrickou republikou spojené tak tesne, že jej hospodárska kríza ťažko dolieha aj na svazijské hospodárstvo.

Toto spojenectvo stavalo Svazijsko do ťažkej pozície v čase apartheidu. Nakoľko bolo plne závislé na veľkom susedovi, muselo opatrne manévrovať, aby si neznepriatelilo ani Juhoafrickú republiku ani Organizáciu africkej jednoty(OAU). Aj keď sú Svazijčania prevažne kľudným národom, vyhlásili roku 1996 odbory celoštátny štrajk. Oficiálnym dôvodom bolo zvýšenie minimálnej mzdy, ale hlavným cieľom bolo získanie väčších demokratických slobôd. Štrajk však bol na kráľov príkaz ukončený.

Dovolenka, cestovný ruch

Svazijsko je veľmi malá krajina, najmä na africké pomery, má iba niečo vyše 17.000 km2. Po vyhlásení nezávislosti v roku 1968, bola krajina rozdelená na štyri regióny Hhohho, Manzini, Lubombo a Shiselweni. Tieto oblasti sa líšia od štyroch geografických zón, ktoré sú založené na nadmorskej výške a vegetácii a prechádzajú od západu k východu a pohybujú sa v nadmorskej výške od 1800 do 400 metrov nad morom.

Regióny Hhohho a Shiselweni sú pomenované podľa starých kráľovských usadlostí v týchto oblastiach. Manzini je názov najväčšieho mesta v Svazijsku, zatiaľ čo Lubombo je pomenovaný po rozľahlom pohorí, ktoré prebieha zo severu na juh na východnej hranici kráľovstva.

Hhohho (severozápad) tento región pokrýva severozápadnú časť krajiny a je primárne vysokohorský pozemok vrátane nádherných malebných prírodných rezervácií Malolotja a Phophonyane. Zahŕňa aj hlavné mesto krajiny Mbabane a turistický uzol údolia Ezulwini - domov pre najväčšiu koncentráciu hotelov a chát. S úžasne dostupnou prírodou Mlilwane Wildlife Sanctuary a kráľovskou oblasťou Lobamba je to región plný zaujímavostí a ponúka všetku odrode, že Svazijsko ako celok odrádza bohatú kultúru, krásnu scenériu a veľké zážitky z prírody.

Manzini (stred) tento región tvorí centrálnu časť krajiny, pokrývajúc Highveld, Midveld a dole na nízku úroveň. Sú to horské oblasti, ktoré zahŕňajú mestské hradisko Mhlambanyatsi a krásnu Ngwempisi Gorge, ktorá pretína kopce Ntfungulu. Vidiecka oblasť Malkernov je najlepšie známa úžasným strediskom Malandela - eklektickým mixom ručných kresiel, ubytovaním, jedlom a jedinečnou arénou. Na rozdiel od toho, Manzini je rušný mesto, ktoré leží hneď vedľa Matsapha - hlavnej priemyselnej oblasti krajiny a umiestnenia hlavného letiska.

Lubombo (východ) tento región má svoje meno z línií hôr, ktoré tvoria východnú hranicu Svazijska s Mozambikom. Okrem týchto hôr je región nízkopodlažný, charakterizovaný obrovskými cukrovinkami. Je to domov pre najväčší počet prírodných / voľne žijúcich živočíchov v krajine, vrátane Nisela Safaris, Mkhaya Game Reserve (jedno z najlepších miest v Afrike vidieť nosorožca) a trio tvoriace Lubombo Conservancy: Národný park Hlane Royal, Mlawaula Nature Rezerva a prírodná rezervácia Mbuluzi. Na vrchu krásnej hory Lubombo je tábor Shewula Mounatin Camp - jeden z najúspešnejších projektov cestovného ruchu v krajine.

Shiselwini (juh) tento región je pravdepodobne najmenej navštevovaný v Svazijsku, hoci sa rozkladá na juh celej krajiny, a tak zahŕňa aj časti troch hlavných geografických zón - highveld, middleveld a lowveld. Nhlangano je hlavné mesto záujmu a Mahamba Gorge ponúka niektoré scénické a birdwatching pôžitky.

Kultúra

Svazijsko aktívne udržiava a zachováva pozoruhodné kultúrne dedičstvo, ktoré je pravdepodobne bezkonkurenčné kdekoľvek v Afrike. Návštevníci môžu získať lepšiu predstavu o tradičnej africkej kultúre, než kdekoľvek inde. Preslávené sú veľkolepé festivaly a energické tance, ktoré sa nekonajú kvôli záujmu turistov, ale ide o skutočnú udalosť. Slávne Umhlanga (Reed Dance / červené tance) a Incwala sú tradičné obrady, ktorých sa účastnia desiatky tisíc Svazijcov a priťahujú návštevníkov z celého sveta. Tradičné oblečenie, obrady a tanec je každodenným životom po celej krajine počas celého roka.

Svazijci sú hrdí a veľmi priateľskí ľudia. Vítajú návštevníkov s úsmevom a radosťou, aby im predstavili svoju krásnu krajinu. Okrem mnohých komunitných iniciatív v oblasti cestovného ruchu, môžu návštevníci zažiť každodenný život v Svazijsku tým, že zavítajú do miestnych obydlí, kde budú veľmi vítaní. Mantenga Cultural Village je vynikajúca pracovná rekonštrukcia tradičnej usadlosti z obdobia okolo 50. rokov minulého storočia, ktorá dáva skúsenosti so všetkými zložitosťami a nuansami tradičného života v Svazijsku. Podobne aj obrovské tanečné vystúpenie skupiny, ktorá cestuje po svete.

Hudba a tanec sú zakotvené v tradičnej kultúre Svazijska. Ženy spievajú na poli, spievajú alebo vyslovujú chválu poézie, keď vzdávajú hold svojim náčelníkom alebo kráľom. Na každú príležitosť majú tradičné piesne: svadby, kráľovské rituály, ceremoniály súčasnej doby aj národné slávnosti. Šibachský tanec je najznámejší z rôznych tanečných foriem. Tanec je mimoriadne namáhavý: tímy tanečníkov postupujú spoločne, aby dosiahli vysoký kop za rytmu bubnov, spevu a pískania na píšťalách. Všetci nosia tradičné šaty, s farebnými strapcovými ozdobami. Typická choreografia môže trvať dve alebo tri hodiny, s rôznymi skladbami a štýlmi.

Svazijsko má v porovnaní s Južnou Afrikou pomerne tichú súčasnú hudobnú scénu, čiastočne preto, že priemysel je stále v plienkach a existuje len málo záznamových zariadení alebo miest na hranie. Výnimkou z tohto pravidla je Dom v ohni, mimoriadne miesto, ktoré osviežilo miestnu hudobnú scénu od jeho otvorenia pred menej ako 10 rokmi. Jeho každoročný festival Bushfire, ktorý sa koná každý máj, priťahuje špičkové akty a umelcov z celého regiónu a divákov až do 20 000.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency