Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Trinidad a Tobagofotogaléria Trinidad
 
Oficiálny názov: Republika Trinidad a Tobago
Správne členenie: 9 regiónov
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Port of Spain
Rozloha v km2:5 128
Obyvateľstvo:1 300 000 (hustota 254 os. / km2)
Jazyk:angličtina, hindčina, španielčina, francúzština
Mena:dolár Trinidadu a Tobaga ( 1€ -> cca 9 TTD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Tobago
 dovolenka Tobago
 • hotely Trinidad a Tobago
 • doprava Trinidad a Tobago
 • letenky Trinidad a Tobago
 • cestovné kancelárie Trinidad a Tobago
 • lastminute Trinidad a Tobago
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

TRINIDAD A TOBAGO

Štát v Karibskom mori pri pobreží Južnej Ameriky leží na dvoch rovnomenných ostrovoch, bohatý na nerastné suroviny a krásnu tropickú prírodu.

Temperamentný ostrov Trinidad a jeho kľudný sused Tobago sa nachádza v susedstve Venezuely neďaleko delty Orinoka. Ostrovy vzdialené 31 km od pobrežia si uchovali pláže lemované palmami a zálivmi chránenými koralovými útesmi. Po Bahamách a Jamajke sú tretím najväčším štátom Spoločenstva v oblasti Karibského mora.

Ostrovy objavil už roku 1498 Krištof Kolumbus, ktorý ich pripojil k Španielsku. Väčší Trinidad osídlili Španieli okolo roku 1532 a udržali si ho až do roku 1797, kedy sa ho zmocnili Briti. Malé Tongo niekoľkokrát zmenilo vládcu, až ho konečne roku 1814 Francúzsko postúpilo Británii. Ostrovy tvoria spoločnú administratívnu jednotku od roku 1889. Plnú nezávislosť na Británii získali roku 1962. Roku 1976 boli Trinidad a Tobago vyhlásené republikou. Od roku 1987 má Tobago v rámci republiky plnú samosprávu a pätnásťčlenný parlament.

Obyvatelia

Obyvatelia väčšinou hovoria anglicky, tvoria rasovú aj náboženskú zmes. 43% z nich sú potomkovia čiernych afrických otrokov, 40% je indiánskeho a ázijského pôvodu a zvyšok sú potomkovia európskych prisťahovalcov. Ázijci, ako hinduisti tak aj moslimovia prišli na Trinidad z Indie ako námedzní robotníci na prácu na trstinových plantážach po zrušení otroctva roku 1834.

Ostrovy sú najjužnejšou časťou Malých Antíl. Trinidad pretínajú tri horské pásma, ktoré sú pokračovaním venezuelského Pobrežného pásu. Hornatý Severný chrbát dosahuje horou Aripo nadmorskú výšku 940 m. Dve zvlnené nížiny oddeľujú výrazne nižší Centrálny a Južný chrbát.

Hospodárstvo

Zisky z predaja ropy zvýšili životnú úroveň trinidadského ľudu na úroveň v okolitých krajinách nevídanou. Trinidad je jedným z najstarších producentov ropy na svete. Prvý ropný vrt bol na ostrove uskutočnený roku 1867, iba osem rokov po prvom ropnom vrte v Pensylvánii v Spojených štátoch. Komerčné využívanie ropných polí na juhovýchode a juhozápade ostrova bolo zahájené roku 1909. V 50.rokoch začala ťažba na juhozápade ostrova a v 70. rokoch sa pokračovalo s ťažbou ropy a zemného plynu juhovýchodne od Trinidadu.

Podľa medzinárodných merítok je produkcia nevýznamná, ale v posledných rokoch sa venuje značná pozornosť najmä ťažbe a spracovaniu zemného plynu, do ktorých trinidadské a zahraničné spoločnosti investovali miliardu dolárov. Keď sa v 80. rokoch prudko znížili svetové ceny ropy, ocitla sa krajina v ťažkej situácii. Vláda však zaviedla účinné úsporné opatrenia, ktoré viedli k následnému hospodárskemu rastu. Vláda sa snaží taktiež rozvíjať alternatívne hospodárske odvetvia, najmä cestovný ruch, aby obmedzila veľkú závislosť krajiny na rope a zemnom plyne. U La Brea ne juhozápade Trinidadu sa nachádza zaujímavé jazero Pitch, ktoré je najväčším svetovým zdrojom prírodného asfaltu. Presakovanie surovej ropy poréznou horninou z podzemného zdroja utvorilo jazero, ktoré je hlboké až 87 m.

Poľnohospodárstvo na Trinidade stratilo na dôležitosti a potraviny dnes predstavujú iba 10% exportu krajiny. Hlavnou plodinou je cukrová trstina, ktorá sa pestuje na veľkých plantážach na západe ostrova. Druhou najdôležitejšou plodinou je kakaovník, ktorý pestujú najmä drobní roľníci.

Dovolenka, cestovný ruch

Ostrov Tobago je celkom závislý na cestovnom ruchu. Návštevníkov priťahuje uvoľnená a priateľská atmosféra ostrova , kopcovitá krajina a príjemné piesočné pláže. Najväčším mestom ostrova je Scarborough, kde sa nachádzajú najmä hotely a penzióny. Roľníci väčšinu poľnohospodárskej pôdy Tobaga opustili, keď hľadali lepšiu obživu v cestovnom ruchu alebo v ropnom priemysle na Trinidade. Pestovanie obidvoch hlavných plodín- kakaovníka a kokosových paliem – sa výrazne znížilo.

Podnebie na ostrovoch je tropické. Teploty sa behom roku menia iba málo. Obdobie dažďov trvá od júna do decembra. Trinidad má hlboké lesy, v ich časti boli vyhlásené prírodné rezervácie a národné parky.

Najväčšou atrakciou pre turistov je výročný karneval, ktorý sa koná na prelome februára a marca, kedy sa celý ostrov oddá dvojdňovým oslavám a ulicami mesta sa valia pestrofarebné sprievody. Najokázalejšie oslavy prebiehajú v hlavnom meste Port of Spain.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency