Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Irak dovolenkafotogaléria Irak
 
Oficiálny názov: Iracká republika
Správne členenie: 18 provincií, 101 okresov a 246 podokresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bagdad
Rozloha v km2:437 072
Obyvateľstvo:29 700 000 (hustota 68 os. / km2)
Jazyk:arabčina, kurdčina, turečtina, arménčina a asýrčina
Mena:iracký dinár ( 1€ -> cca 1.665 IQD )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Irán, Jordánsko, Kuvajt, Saudská Arábia, Sýria, Turecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Irak
 dovolenka Irak
 • hotely Irak
 • doprava Irak
 • letenky Irak
 • cestovné kancelárie Irak
 • lastminute Irak
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Irak

Irak bol dlhé roky dôležitou turistickou destináciou. Krajine, ktorá bola po tisícročia kolískou perskej civilizácie mal koniec vojny v roku 2003 priniesť oživenie turizmu. Nové násilie však zmarilo všetky očakávania.

Cestovný ruch

Po ukončení vojny 2013 sa očakávalo po­stup­né oživenie turizmu v Iraku. Nové násilie vo veľkej časti kra­ji­ny v roku 2013 potlačilo akékoľvek nádeje na oživenie cestovného ruchu. Nepokoje vyvolané krízou v neďalekej Sýrii a politickým konfliktom vrátili Irak do svetových správ. Napriek pokračujúcemu násiliu vo veľkej časti krajiny existujú v Iraku miesta bezpečia, ako napríklad oblasť Kurdistanu, ktorý je úplne ods­trá­ne­ný z vojnovej zóny. Mesto Erbil bolo vybrané ako hlavné mesto arabského cestovného ruchu 2014 Arabským výborom pre cestovný ruch, keď porazil Bejrút v Libanone, Taif v Saudskej Arábii a Sharjahn v Spojených arabských emirátoch. Hoci Erbil priťahuje množstvo arabských podnikov, pre krajinu bude veľmi náročné dlhodobo priťahovať rôznorodejšie národnosti, a to z dôvodu pretrvávajúceho negatívneho obrazu Iraku, ale aj silnej konkurencie zo strany krajín GCC (Gulf Cooperation Council), ktoré už vytvorila v regióne dobré výsledky.

Keďže Irak sa naďalej rozvíja a stabilizuje, cestovný ruch v Iraku stále čelí mnohým výzvam, vláda urobila len málo, aby naplnila svoj obrovský potenciál globálnej turistickej destinácie a získala s tým spojené ekonomické výhody, najmä v dôsledku konfliktov. V posledných rokoch však vláda predsalen vynaložila určité úsilie na prilákanie turistov do rôznych destinácií v krajine a počet príchodov sa do určitej miery zvýšil. Zlepšenie zaznamenal aj domáci cestovný ruch. Miesta z dávnej minulosti Iraku sú početné a mnohé, ktoré sa nachádzajú v blízkosti veľkých miest, boli vykopané. Babylon nedávno zažil veľkú obnovu, známy svojou slávnosťou Zikkurat (inšpirácia pre biblickú Babylonskú vežu), visuté záhrady (jeden zo siedmich divov sveta ) a Ištarina brána, vďaka čomu je hlavným cieľom Ninive, súper Babylonu, tiež zažilo významnú obnovu a rekonštrukciu a leží blízko Mosulu. Ur, jedno z prvých sumerských miest, ktoré sa nachádza neďaleko Nasiriyya, bolo čiastočne zrekonštruované. Toto je zoznam príkladov niektorých významných lokalít v krajine s obrovským archeologickým a historickým bohatstvom. Irak sa považuje za potenciálne miesto pre ekoturizmus. Cestovný ruch v Iraku zahŕňa aj púte na sväté šiitské miesta v blízkosti Karbaly a Nadžafu.

Dovolenkové destinácie v Iraku

Oblasť Kurdistanu zaznamenáva obrovský rozvoj, od ktorého sa očakáva výrazný nárast počtu turistov. To by zase mohlo strojnásobiť príjmy z cestovného ruchu. Oblasť Kurdistanu zaznamenala od roku 2007 pokrok míľovými krokmi, postavili sa tri nové letiská, z ktorých najväčšie je v Erbile, a na trh pribudli nové hotely. Na medzinárodnom letisku Erbil bol v roku 2013 spustený aj vlastný dopravca (Zagrosjet), ktorý začal lietať do tureckej Ankary v októbri 2013 a teraz ponúka lety do libanonského Bejrútu, Adany, tiež v Turecku, švédskeho Štokholmu a jordánskeho Ammánu. Letecká spoločnosť je partnerom tureckého Atlasjetu.

Kategória hotelov zaznamenala v roku 2013 aj nové položky. Wyndham otvoril svoju prvú nehnuteľnosť Ramada Sulaymaniyah Salim Street v Kurdistane v priebehu roka, Rotana, prvá medzinárodná hotelová spoločnosť, ktorá vstúpila do Erbilu, expandovala aj v Iraku a otvorila hotel so značkou Rayhaan v náboženskej turistickej destinácii Karbala v roku 2013. Okrem toho Millennium Hotel otvoril začiatkom roka 2014 nový outlet The Grand Millennium Hotel Shary Jwan v meste Sulaymaniyah v Kurdistane. Hyatt Regency tiež plánuje otvoriť hotel v Sulaymaniyah v r. 2017 podľa obchodných zdrojov, ktorý bude prvým hotelom značky Hyatt v krajine.

Očakáva sa, že tieto investície zvýšia ponuku hotelov v krajine, pričom len v Kurdistane sa do konca roka 2016 očakáva viac ako 3 000 izieb a dopyt poháňa nárast počtu podnikov, ako aj náboženských a domácich turistických ciest. Najaf a Karbala budú naďalej dobre fungovať ako hlavné náboženské destinácie a s oživením prichádzajúcich z Iránu.

Aktivity

Skutočným problémom pre dovolenkovú destináciu Erbil a oblasť Kurdistanu je schopnosť konkurovať konkurenčným destináciám, ktoré sa stali veľmi silnými a atraktívnymi. Dubaj hostil svetovú výstavu Expo v roku 2020. Majstrovstvá sveta vo futbale boli v Katare v roku 2022. Abú Zabí je každoročne domovom pretekov Formuly 1. Tieto významné udalosti sú kľúčovými magnetmi pre turistov a napriek tomu, že Erbil bol vymenovaný za hlavné mesto arabského cestovného ruchu pre rok 2014, bude potrebné vyvinúť väčšie úsilie na udržanie ziskov dosiahnutých v dlhodobom horizonte. Dubaj je nesporným obchodným centrom v regióne, destinácie ako Erbil budú musieť prijať inovatívnejší prístup, aby prilákali obchodných turistov preč z Dubaja.

Náboženský turizmus

Irak bol dlhé roky jednou z hlavných turistických destinácií, no v dôsledku konfliktov sa dramaticky zmenil. Cestovný ruch v Iraku čelil mnohým výzvam, no v posledných rokoch došlo k zlepšeniu. Hlavné mesto Bagdad je druhé najväčšie mesto v arabskom svete a 4. najväčšie mesto na Blízkom východe, to je výrazný turistický potenciál. Irak má niekoľko lokalít svetového dedičstva, ktoré siahajú až do starovekej Mezopotámie, najmä Babylonu. Irak sa považuje za potenciálne miesto pre ekoturizmus a náboženské cestovanie.

Očakáva sa, že náboženský turizmus bude jedným z výklenkov, ktorý bude v Iraku dobre fungovať, najmä s tým, že cestovný ruch z Iránu sa trochu zotaví, keďže hospodárska kríza sa v Iráne zmierňuje vďaka lepšej spolupráci s vládou USA. Príchody z Iránu sa preto medzi rokmi 2013 a 2018 zvýšili o 3 %, čím sa do Iraku privedie 495.720 turistov, medzi ktorých budú patriť nielen veriaci, ale aj turisti. Náboženské cestovanie by sa tak mohlo stať kľúčovým, s veľmi silným potenciálom rastu po návrate stability.

Hlavné mesto Bagdad

Bagdad je hlavné mesto Iraku a druhé najväčšie mesto v arabskom svete. Nachádza sa na brehoch rieky Tigris v blízkosti ruín starovekého akadského mesta Babylon a hlavného perzského mesta Sassanid Ctesiphon. V ôsmom storočí bol Bagdad vybraný za hlavné mesto Abbásovského kalifátu a stal sa jeho najvýznamnejším veľkým rozvojovým projektom.

Bagdad, hlavné mesto Iraku, stojí na brehu Tigrisu. Prístavné mesto Basra sa rozprestiera na pobreží Shatt al-Arab. V staroveku stálo mnoho veľkých miest Mezopotámie na Tigrise alebo v jeho blízkosti a čerpali z neho vodu na zavlažovanie civilizácie Sumerov. Pozoruhodné mestá na strane Tigridu zahŕňali Ninive, Ctesiphon a Seleucia, zatiaľ čo mesto Lagash zavlažoval Tigris cez kanál vykopaný okolo roku 2900 pred Kristom.

Turizmus v novom miléniu

Počet turistov prichádzajúcich do Iraku v roku 2013 bol 892.000. Za posledné dve desaťročia najviac turistov prišlo v roku 2010 a to 1.518.000 turistov. V roku 2012 činila hodnota príchodov medzinárodného cestovného ruchu 1,64 miliardy USD. Tieto ukazovatele posúvali Irak do prvej 25-ky vo svetovom ratingu (The Travel & Tourism Competitiveness Report).

Iracký Kurdistan, autonómna oblasť Iraku, bol hitom pre cestovný ruch. Bol považovaný za bezpečný a stabilný región a najmenej postihnutý terorizmom. V roku 2012 zaznamenal Kurdistan 70 % nárast počtu turistov. V roku 2007 mal Kurdistan 106 hotelov, ktoré sa v roku 2012 zvýšili na 405, okrem 214 motelov a 50 turistických dedín. Mesto Erbil v Kurdistane bolo v roku 2014 vyhlásené za hlavné mesto arabského cestovného ruchu. Od roku 2015 však nepokoje ovplyvnili cestovný ruch v Kurdistane. Podľa asociácie hotelov prechádza cestovný ruch v Kurdistane krízou. Guvernér Erbilu uviedol, že finančná kríza v Iraku a vojna proti militantom zasiahli všetky odvetvia hospodárstva vrátane cestovného ruchu.

Najaf a Karbala sú považované za prosperujúcu turistickú destináciu pre šiitských moslimov a turistický priemysel v meste sa rozvinul po skončení vlády Saddáma Husajna. V dôsledku amerických sankcií voči Iránu však počet iránskych turistov výrazne klesol. AKreditované cestovné kancelárie, ktoré organizujú cesty do Iraku aj v pohnutých časoch, sprevádzajú ich klientov ozbrojené vládne stráže, aby boli čo najbezpečnejšími.

Pamiatky Iraku

Pamiatky Iraku figurujú na zozname UNESCO, kde sú zapísané: Ur, Nimrud, Staroveké mesto Ninive, Pevnosť Al-Ukhaidar, Wasit, Babylon, Močiare Mezopotámie, Thilkifl, cintorín Wadi Al-Salam v Najafe, mesto Amedy, Historické prvky Rieka Tigris v Bagdade Rusafa. Okrem týchto miest existujú v Iraku iné zaujímavé miesta, ktoré musíte osobne navštíviť, ako napríklad Iracká spoločnosť plastov (Iraqi Plastic Artist Society), ktorá ukrýva množstvo umeleckých diel demonštrujúcich tradičné aj inovatívne štýly dizajnu.

Ur - bol dôležitý mestský štát v starovekej Mezopotámii, ktorý sa nachádza na mieste moderného Tell el-Muqayyar v juhoirackej provincii Dhi Qar. Hoci bol Ur kedysi pobrežným mestom v blízkosti ústia Eufratu do Perzského zálivu, pobrežie sa posunulo a mesto je teraz hlboko vo vnútrozemí, na južnom brehu Eufratu, 16 kilometrov od Násiriyah v súčasnom Iraku. Mesto pochádza z obdobia Ubaid približne 3.800 pred Kristom a v písomnej histórii je zaznamenané ako mestský štát od 26. storočia pred Kristom, jeho prvým zaznamenaným kráľom bol Mesannepada.

Nimrud - Nimrud bol založený v 13. storočí pred naším letopočtom. Bol považovaný za druhé hlavné mesto Asýrskej ríše, známe ako (kalhu alebo kalah), prekvitalo za vlády kráľa Ashurnasirpala. Jeho obvod je takmer 8 km, obklopený obrovským obranným múrom z hlinených tehál s rozlohou 13 km štvorcových s rozlohou 3,8 . Na juhozápadnom a juhovýchodnom nároží bola vybudovaná výšina s názvom (Akropola) postavená na terase z hlinených tehál s výškou vyše 40 m. vysoko nad hladinou rieky Nedávno, v 80. rokoch 20. storočia, odhalili vykopávky tri kráľovské hrobky s úžasnými pokladmi. Tiež bola objavená (obrovská kamenná stena) nazývaná Misenat, ktorá je stále vysoká 26 stôp nad starým dnom rieky. Z južnej strany je ohraničený kanálom An-Nugoob z 8. storočia pred Kristom.

Ninive - bolo jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier starovekého sveta, ktoré malo významnú úlohu v oblasti rozvoja ľudskej civilizácie, pretože bolo najväčšou metropolou, kde vznikali rôzne odvetvia umenia a vzdelávania. Asýrčania ho prijali ako svoje politické sídlo a nachádza sa vedľa ich prvého náboženského hlavného mesta Ašúr. Vykopávky na hlavnej mohyle v meste Kuyunijk ukázali, že bola okupovaná od cca 6000 pred Kristom do 600 nl. alebo bola kráľovskou rezidenciou a nakoniec bola založená ako hlavné mesto Asýrčanov okolo roku 700 pred Kristom. Senacheribom, ktorého nástupcovia tam žili až do jeho zničenia v roku 612 pred Kristom. Mestské hradby Ninive majú obvod vyše 12 km. A šesť brán bolo vykopaných. Na kopci Kuyunjik je trónna suita Senacherrib' palác je znovu vykopaný s niektorými reliéfnymi doskami zobrazujúcimi dobytie kráľov, ktoré sú stále na mieste, mohyla Nebi Yunusj, miesto cisárskeho arzenálu 1,6 km; Južne od Kuyunjiku je pokrytá domami zoskupenými okolo mešity, v ktorej je údajne hrobka Jonáša.

Al-Ukhaidar - je jednou z vynikajúcich obranných konštrukcií. Je to tiež výrazný vojenský dizajn nielen v Iraku, ale aj v arabskom a islamskom svete. Stojí na obchodnej ceste spájajúcej Irak s vonkajším svetom. Pozdĺž tejto trasy bolo veľa stavieb. ktoré boli dôležitými stanicami pre cestovateľov a karavany ako Atshan a mu jdah. Vyšetrovanie a vykopávky potvrdili, že ide o islamskú stavbu, ktorá sa datuje do druhej polovice IIijrah storočia. Je obdĺžnikový v tvare 176 m. Dĺžka a 146 m. šírka, zahŕňa hlavnú halu, veľkú Iwan, prijímaciu halu a domy pre služobníctvo.

Wasit - je islamské mesto postavené v poslednej štvrtine prvého storočia Hijri ako administratívne centrum Iraku. Ako staroveké mesto má obvod 16 km. Opustené v desiatom storočí Hijri po zmene koryta rieky Tigris. Jeho pozostatky stáli zdravé a nasýtené vďaka svojej vzdialenej polohe mimo konštruktívneho a poľnohospodárskeho vplyvu. Väčšina jeho budov je z tehál. Výskum sa tam uskutočnil v rokoch 1936-1942, potom v roku 1985. Jej veľká mešita bola vyčistená v štyroch etapách. Budova známa ako minarát bola vyčistená vrátane hrobky a školy zo siedmeho storočia hijri, koncom tridsiatych rokov bol vyčistený aj sídelný obvod. Na niektorých častiach minaretu sa z dôvodu opotrebovania múrov zachovalo miesto, ale nebola vykonaná žiadna skutočná údržba.

Babylon - bol hlavným mestom starovekej Babylonskej ríše, čo je termín označujúci jednu z dvoch samostatných ríš v oblasti Mezopotámie v staroveku. Tieto dve ríše dosiahli regionálnu dominanciu medzi 19. a 15. storočím pred Kristom a opäť medzi 7. a 6. storočím pred Kristom. Mesto postavené pozdĺž oboch brehov rieky Eufrat, malo strmé násypy, ktoré obmedzovali sezónne záplavy rieky. Miesto starovekého mesta leží južne od dnešného Bagdadu. Najstaršia známa zmienka o Babylone ako o malom meste sa nachádza na hlinenej tabuľke z obdobia vlády Sargona Akkadského 2.334 – 2.279 p. Kr. Akkadskej ríše. Babylon bol v tomto bode iba náboženským a kultúrnym centrom a nebol ani samostatným štátom, ani veľkým mestom. Rovnako ako zvyšok Mezopotámie podliehala Akkadskej ríši, ktorá zjednotila všetkých akkadsky a sumersky hovoriacich pod jedno pravidlo. Po páde Akkadskej ríše ovládol juh Mezopotámie na niekoľko desaťročí Gutiančania pred nástupom tretej dynastie Ur, ktorá okrem severnej Asýrie zahŕňala celú Mezopotámiu vrátane mesta Babylon.

Mezopotámske močiare - známe aj ako iracké močiare, sú mokraďové oblasti nachádzajúce sa v južnom Iraku av juhozápadnom Iráne. Močiare sa nachádzajú predovšetkým na nivách riek Eufrat a Tigris, ktoré sú ohraničené mestami Basra, Nasiriyah, Amarah a časťou juhozápadného Iránu. Historicky močiare zložené hlavne zo samostatných, ale priľahlých močiarov Central, Hawizeh a Hammar, bývala najväčším mokraďovým ekosystémom západnej Eurázie. Jedinečná mokraďová krajina je domovom močiarov, potomkov civilizácií Ur, Sumer a Babylon, ktorí si vytvorili jedinečnú kultúru úzko spätú s krajinou, zber trstiny a ryže, rybolov a pasenie vodných byvolov. Odvodňovanie častí močiarov sa začalo v 50. rokoch 20. storočia a pokračovalo až do 70. rokov 20. storočia s cieľom získať pôdu pre poľnohospodárstvo a ťažbu ropy. Koncom 80. a 90. rokov, kedy bol prezidentom Saddám Husajn, sa táto práca rozšírila a urýchlila s cieľom vysťahovať ľudí z močiarov. Dnes sú už močiare do značnej miery obnovené.

Thilkifl - je náboženské zhromaždenie, do ktorého sa integrovali tradície a dedičstvo mnohých národov, je to hodnotné a výnimočné globálne miesto. Svätyňa je najstaršou židovskou hrobkou v Iraku a zaujímala posvätné miesto aj pre moslimov, kde sa konali svoje modlitby a obrady. Je to hrobka jedného z izraelských prorokov, ktorí obývali Irak v časoch Babylonský mocný kráľ Nabuchodonozor. V skutočnosti môžeme túto svätyňu považovať za zdanie anexie civilizácie, nie za ich konflikty alebo spory. Táto svätyňa sa pripisuje prorokovi Isikelovi, jednému z izraelských prorokov známemu ako Thilkifl. Je to jedna z posvätných svätyní moslimov aj Židov, ktorí sa pri nej striedali podľa politických okolností.

Cintorín Wadi Al-Salam v Najafe - je jedným z najväčších cintorínov na svete, zahŕňa pozostatky miliónov moslimov a desiatky vedcov, strážcov a ctiteľov. Rovnako ako pozostatky princa veriacich Aliho Ibn Abi Taliba a hroby prorokov Božích, Salha a Hoda. Cintorín sa rozprestieral od centra mesta na ďaleký severozápad a tvorí 13 % z rozlohy mesta a meria 917 hektárov. Cintorín Wadi Al-Salam považuje za ducha mesta, pretože ho navštevujú milióny moslimov z rôznych častí sveta. Dátum pochovania na cintoríne siaha až do staroveku pred stredovekom a zahŕňa množstvo prorokov a hrobov ctiteľov. Boli v ňom pochovaní aj králi Al-Hira a jeho vodcovia z éry Al-Sassani (637-226) a na cintoríne boli pochovaní spoločníci, králi, sultáni, kniežatá štátu Hamdania, Fatimia, Al-Buwayhyia, Saffawayia, Qajar a Jalairiyah. Cintorín Wadi Al-Salam zahŕňal niekoľko druhov pohrebov, ktorými boli nižšie hroby a vysoké hroby. Existoval spôsob pochovávania v špeciálnych miestnostiach pridelených každej rodine. Okrem spôsobu pochovávania v klenbách boli pod zem vytesané aj miestnosti a do nich sa dalo dostať po rebríku, ktorý obsahoval pozostatky značného počtu mŕtvych.

Amedy - mesto sa nachádza 70 km severne od mesta Duhok. Amedy je jedným z najstarších miest na svete a jedným z najdôležitejších historických miest v severnom Iraku. Najstaršia písomná zmienka pochádza z 9. storočia pred Kristom, konkrétne z obdobia vlády asýrskeho cisára 858-824 pred Kristom pod názvom Kur a-ma-da-a-a, čo znamená mesto Méd, sa história mesta datuje viac ako 3000 rokov dozadu. Významná geografická poloha mesta bola od dávnej histórie problematickými zónami medzi spornými silami Médov, Peržanov a Asýrčanov. Jeho umiestnenie na kopci viedlo mesto k tomu, že bolo ambiciózne pre mnoho síl v celej histórii. Na mesto sa ako prví sústredili Médi, ktorí ho upravili ako hlavné mesto pre svoje kráľovstvo, potom nasledovala asýrska okupácia v rokoch 855-824 pred Kristom a neskôr mesto obsadili Partovia a moslimovia.

Tigris - je východnejšia z dvoch veľkých riek, ktoré definujú Mezopotámiu, druhá je Eufrat. Rieka tečie na juh z hôr Arménskej vysočiny cez Sýrsku a Arabskú púšť a vlieva sa do Perzského zálivu. Tigris je dlhý 1.750 km a tiahne sa pohorím Taurus vo východnom Turecku asi 30 km od prameňov Eufratu. Rieka potom preteká 400 km cez juhovýchodné Turecko, kým sa stane súčasťou sýrsko-tureckej hranice. V blízkosti sútoku s Eufratom sa Tigris rozdeľuje do niekoľkých kanálov. Nakoniec sa Tigris pripojí k Eufratu v blízkosti al-Qurnah a vytvorí Shatt-al-Arab. Podľa Plínia a ďalších starovekých historikov mal Eufrat pôvodne svoj výtok do mora oddelený od výtoku Tigris.

 

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency