Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Malawi krajinafotogaléria Malawi
 
Oficiálny názov: Republika Malawi
Správne členenie: 27 distriktov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Lilongwe
Rozloha v km2:118 480
Obyvateľstvo:15 000 000 (hustota 126 os. / km2)
Jazyk:čičevština, angličtina
Mena:malawijská kwacha ( 1€ -> cca 215 MWK )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Mozambik, Tanzánia, Zambia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Malawi
 dovolenka Malawi
 • hotely Malawi
 • doprava Malawi
 • letenky Malawi
 • cestovné kancelárie Malawi
 • lastminute Malawi
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MALAWI

Africká krajina, ktorá spojila svoj osud s rovnomenným jazerom.

Názov Malawi znamená „jazero odrážajúce ohnivé slnko“, a práve také je najväčšie jazero v Afrike Malawi, ktoré dalo krajine názov. Ňasa dal jazeru cestovateľ Dávid Livingstone, ktorý ho roku 1859 objavil, a v miestnom jazyku znamená „jazero“ alebo „šíra voda“. Pod názvom Ňasko bola krajina pod britskou vládou v rokoch 1891-1964.

Prírodné podmienky

Jazero Malawi leží v hlbokej tektonickej doline, ktorá je súčasťou rozsiahlej Východoafrickej priekopy. Štát Malawi sa nachádza na jeho západnom brehu. Hlboké jazero je známe množstvom rýb, vtáctva ale aj krokodílov. Jeho stokilometrová, väčšinou piesočnatá pláž je často vyhľadávaná turistami a stojí na nej tiež niekoľko rekreačných stredísk, ako Livingstonia alebo Salima, z ktorých bezprostredného okolia boli kvôli turistom odstránené krokodýle. Jazero odvodňuje rieka Shire s nádhernými vodopádmi. Tečie k juhu a ústí do Zambezi.

Územie krajiny sa tiahne pozdĺž jazera v dĺžke asi 560 km. Smerom na západ sa krajina dvíha do svahov priekopovej preliačiny a na juhu dosahuje v masíve Mulanje 3.001 m. Na dne údolia sa rozprestierajú savany s akáciami a baobabmi, na horských svahoch rastú tropické lesy. V Malawi je niekoľko národných parkov, ako Nyika, Kasungu a Lengwe.

Na celom území vládne tropické monzúnové podnebie s najvyššími teplotami v novembri. Malawi je tiež turistickým rajom. Až donedávna však museli turisti dodržiavať rovnako prísne pravidlá obliekania ako miestni ľudia: ženy nesmeli nosiť nohavice alebo sukne nad kolená a mužom nesmeli vlasy presahovať golier. Zákon o obliekaní z roku 1973 platil až do roku 1993 a odrážal postoje prvého malawského prezidenta Hastingsa Kamuzu Bandy.

Vyhlásenie nezávislosti

Banda sa stal prezidentom po vyhlásení nezávislosti v roku 1964 a v roku 1971 sa nechal parlamentom prehlásiť za prezidenta na doživotie. Nebolo to obtiažne, pretože stál zároveň na čele Kongresovej strany Malawi, ktorá bola jedinou stranou zastúpenou v parlamente. Banda rozhodoval, čo majú Malawijčania nosiť a čo nesmú čítať, ale o ľudské práva príliš nedbal. Celých 30 rokov, kedy bol pri moci, boli v krajine väznení bez súdu tisíce politických väzňov, niektorí boli aj mučení. V roku 1992 viedla jeho politika k zastaveniu zahraničnej pomoci. Rastúci vnútroštátny aj zahraničný tlak nakoniec prinútil Bandu povoliť opozičné strany. Prvé demokratické voľby v Malawi sa konali v roku 1994 a priniesli víťazstvo Zjednotenej demokratickej Fronte. Bandu vystriedal Bakili Muluzi. Začiatkom roku 1995 boli Banda a bývalý minister John Tembo, obvinení, že v roku 1983 zavraždili štyroch významných politikov, ktorí nesúhlasili s tým, že Tembo v Bandovej neprítomnosti prezidenta zastupoval. O rok neskôr bol Banda zbavený obvinenia.

Obyvateľstvo

Malawi je jednou z najchudobnejších krajín sveta, viac ako 70 % obyvateľstva nevie čítať, kojenecká úmrtnosť presahuje 14 %. Hlavným cieľom vlády je zmierniť chudobu a zlepšiť lekársku starostlivosť a školstvo. Takmer 90 % obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve, ktoré zaisťuje 40 % hrubého domáceho produktu. Zahraničná pomoc presahuje viac ako 80 % prostriedkov určených na rozvoj.

Veľa Malawijčanov pestuje plodiny iba pre vlastnú obživu. Vláda podporuje investície bohatých Malawijčanov do pestovania plodín na vývoz. V dôsledku tejto politiky sa stále viac pôdy dostáva do rúk elitnej skupiny vlastníkov a malým roľníkom nezostáva takmer žiadna. Popri kukurici sa pestujú arašidy, kávovník, fazuľa, maniok, proso, na brehoch jazera aj ryža, na veľkých statkoch tabak, čajovník a cukrová trstina na vývoz.

Vývozcovia sú úzko závislí na dvoch železničných tratiach, ktoré vedú cez Mozambik k pobrežiu. Významnými obchodnými parametrami sú susedné krajiny, ale tiež Juhoafrická republika, v ktorej baniach veľa Malawijčanov pracuje.

Malawi má ložiská bauxitu a uhlia, ktoré sú však využívané iba málo, nakoľko ležia v neprístupných oblastiach. V posledných rokoch sa rýchlo rozvíja priemyselná výroba, ktorá využíva vodné energie, ale väčšina priemyselných tovarov sa ešte stále dováža.

Väčšina obyvateľov žije na vidieku. 98 % ich patrí k jednému z deviatich kultúrne a jazykovo príbuzných bantuských kmeňov. Administratívne sa krajina sa delí na Sever, Stred a Juh. Dve tretiny obyvateľov žijú v Strede a na Juhu krajiny. Výsledky volieb v roku 1994 boli poznamenané regionálnymi a etnickými vplyvmi: väčšina obyvateľov Juhu hlasovala zo Muluziho, zatiaľ čo jeho protivníci Chakufwa Chihana a Hastings Banda zvíťazili na Severe a v Strede krajiny.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency