Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Malifotogaléria Mali
 
Oficiálny názov: Republika Mali
Správne členenie: 8 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bamako
Rozloha v km2:1 240 000
Obyvateľstvo:13 518 000 (hustota 11 os. / km2)
Jazyk:francúzština, bambarština
Mena:západoafrický frank ( 1€ -> cca 656 XOF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Alžírsko, Burkina, Guinea, Mauritánia, Niger, Pobrežie Slonoviny, Senegal
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Mali
 dovolenka Mali
 • hotely Mali
 • doprava Mali
 • letenky Mali
 • cestovné kancelárie Mali
 • lastminute Mali
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MALI

Sahara dnes pohlcuje túto krajinu, v ktorej kedysi vznikla jedna z najväčších Afrických civilizácií.

Na malijských rovinách vo vyprahnutej a prašnej divočine, kde dnes nájdete iba rozptýlené dediny , prekvitali kedysi mocné ríše. Veľké ghanské kráľovstvo ovládalo územie Mali v 4. storočí. Samostatná Malijská ríša potom dosiahla najväčšie bohatstvo a kultúrny rozkvet v 13. a 14. storočí. V tom čase tiež prijali Malijci islam a bránili sa nájazdom Tuaregov a Fulbov.

Mali bolo známe zlatom a obchodníckymi schopnosťami obyvateľov. Záhadami zostáva dodnes opradený názov legendárneho tuarégskeho mesta Timbuktu, založeného v 11. storočí. Dnes však krajina nemá ani zlato ani slávu. Sahara pohlcuje jeho územie a Mali trápi hlad, choroby a chudoba.

Obyvateľstvo

Po marockej okupácii v 16. storočí dobyli krajinu roku 1893 Francúzi. Nazvali ju Sudán- známa bola ako Francúzsky Sudán. Názov Mali získala až po vyhlásení nezávislosti. V roku 1959 vytvorila Mali spoločne so susedným Senegalom Federáciu Mali, ktorá získala nezávislosť roku 1960. Po dvoch mesiacoch však bola federácia rozpustená a obidve krajiny sa vydali svojou vlastnou cestou. Roku 1991, po troch desaťročiach vlády jednej strany vojenskej diktatúry, začali Malijci požadovať demokratické reformy. Armáda sa pripojila k ľudovému povstaniu a zvrhla diktátorskú vládu prezidenta Moussy Traorého. Prezidentom sa stal Alpha Oumar Konaré.

Obyvatelia Mali sa skladajú z mnohých etnických skupín, ktoré sa väčšinou živia poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Kočovní Tuarégovia vyvolali v roku 1990 napätie, ale v roku 1993 im bola priznaná obmedzená autonómia.

Sahara pohltila 70% krajiny

Mali leží na juhozápadnom okraji Sahary, ktorá sa stále rozširuje a tvorí polovicu celkovej plochy krajiny. Na severe sa rozprestiera plochá púšť s osamelými vyvýšeninami a stolovými horami. Tropická púštna klíma dovolí rásť iba malej púštnej vegetácii. Na juhu Mali sa už krajina dostáva z púštneho vplyvu. Vanú tu rovníkové monzúnové vetry, ktoré prinášajú bohaté zrážky najmä na náveterné svahy hôr.

Osou celého malijského juhu je rieka Niger, na ktorej brehoch je sústredená väčšina obyvateľstva. Cez najzápadnejší cíp Mali tečie pozdĺž horského úpätia rieka Senegal. V niekoľkých oblastiach sú národné parky chrániace africké zvieratá. V tejto južnej časti je rozvinuté tradičné africké poľnohospodárstvo a pastierstvo. Polia sú predovšetkým na riečnej nive a zavlažované je iba asi 50 km2. Takmer každá rodina chová stáda dobytka, oviec a kôz. Ako ťažné zvieratá sa používajú ťavy a voly.

Pastierstvo

K najväčším prírodným pohromám nielen Mali, ale celej rovníkovej Afriky patrí sucho a postupujúca Sahara. Dlhotrvajúce suchá postihli západnú Afriku po prvý raz v 70. rokoch a 80. roky priniesli veľké problémy malajským kočovníkom aj poľnohospodárom. Púšť postúpila viac na juh Mali a niekdajšie pastviny sa premenili na neužitočné prašné pláne.

Dnes pokrývajú púšte a polopúšte 70 % krajiny. Priemyselné podniky sú malé a väčšinou zamerané na spracovanie potravín. Zlato sa ťaží iba v obmedzenej miere. Boli však objavené ložiská rúd železa, uránu, cínu, medi a bauxit. Pokiaľ sa nepodarí zastaviť premenu krajiny na púšť, je bieda obyvateľstva spečatená. Zásadný vplyv na devastáciu má samotné pastierstvo. Okrajové púštne zóny zelene sú príliš chúlostivé, aby zniesly devastačné účinky pasúceho dobytka. Namiesto spásania je potrebné krajine pomôcť intenzívnou výsadbou lesa.

Pestovanie lesa

Pre štáty severnej Afriky sa pestovanie lesa stáva otázkou prežitia významnejšou, než kdekoľvek inde na Zemi. Mali podobne, ako mnohé severoafrické krajiny (Burkina, Nigéria, Čad), ktoré sa nachádzajú na južnej strane Sahary, sú postavené pred rozhodnutie spásať slabú vegetáciu, alebo jej pomôcť a pestovať ju. Niektoré projekty pestovania lesa v púštnych podmienkach ukázali cestu, ako vyriešiť problémy severnej Afriky s nedostatkom zelene a vody. Stačí ich dostatočne podporiť.

Ponúkli ich známe osobnosti z oblasti experimentálneho lesníctva ako Sepp Holzer, Masanobu Fukuoka, Akiru Miyawaki, John D. Liu a ďalší. Priekopníkom v pestovaní lesa na pokraji púšte bol miestny farmár Yacouba Sawadogo, známy ako muž ktorý zastavil púšť.

Výsledky experimentov s pestovaním lesov na pokraji púšte sú priaznivé, ale tempo záchrany zelene v rovníkovej Afrike je zatiaľ pomalé. Vyžadovalo by si zapojenie kompetentných inštitúcií s plnou vážnosťou. Bez medzinárodnej súčinnosti bude náprava takého rozsiahleho územia iba donkichotským dobrodružstvom hŕstky ekologických nadšencov. Problémy klímy, teda aj saharskej pustatiny, sú vecou celého ľudstva, všetkých krajín. Mali by sa nimi zaoberať aj tí, ktorí sú "ďaleko" a zatiaľ účinky extrémneho sucha nepociťujú.

Dovolenka, cestovný ruch

Malijčania sú jedným z najmiernejších národov na africkom kontinente. Krajina má skvelú kultúru, priateľských ľudí a úchvatnú krajinu, ktorá priťahuje prevažne dobrodružne zameraných cestovateľov.

Mali je domovom mnohých legendárnych etník akými sú: Nomádi z Tuaregskej púšte, rozpoznateľných podľa sýto modrého odevu, starodávna a mystická spoločnosť domorodého kmeňa Dogon. Je to národ, ktorý existuje v harmónii so svojou žiariacou minulosťou, ktorú oslavuje zachovaním hudobných, náboženských, kultúrnych a kulinárskych tradícií.

Hlavným mestom v Mali je farebná a pulzujúca metropola Bamako, ktorá odzrkadľuje bohatú históriu a kultúru Mali. Mnohé trhy Bamako poskytnú dobré nákupy, bulváry lemované stromami s podmanivou vôňou malijskej kuchyne. Nočný život a hudobná scéna v Bamaku sú legendárne. Toto mesto je perfektnou prvou zastávkou vášho cestovného dobrodružstva v Mali.

Mali by ste vidieť najväčšie rieky Mali. Najväčšia a najdlhšia rieka v Mali je Niger, ktorá je treťou najdlhšou riekou v Afrike. Niger hrá dôležitú úlohu v hospodárstve krajiny a jej mobilite obyvateľstva ako dopravná tepna. Pobyt na lodi, ktorou sa dostanete z jedného mesta do druhého, je skvelý spôsob preskúmania Mali. Možete použiť tiež trajekt na riekach Bani a Sénégal.

Djenné je najstaršie známe mesto v subsaharskej Afrike a jedno z najdôležitejších centier islamského vzdelávania v Mali. Tu sa nachádza najväčšia stavba z bahna a hliny na svete - Veľká meša. Najmite si sprievodcu, ktorý vám ukáže okolo Starého mesta. Zaujímavá je návšteva bahnitých tapisérií Djenné, kde je možné zakúpiť krásne tradičné umelecké diela.

Kmeň Dogon žil po tisíce rokov v domoch vytesaných v horninách. Dnes žijú väčšinou v malých dedinách na náhornej plošine pod útesmi. Do Dogonu sa nedá dostať autom, jediný spôsob je pešia turistika alebo jazda na osloch. Na pamiatku si zakúpte suveníry - maskové taniere a drevené plastiky.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency