Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Namíbia krajinafotogaléria Namíbia
 
Oficiálny názov: Namíbijská republika
Správne členenie: 13 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Windhoek
Rozloha v km2:824 292
Obyvateľstvo:2 100 000 (hustota 2,5 os. / km2)
Jazyk:angličtina, afrikánčina, nemčina
Mena:namíbijský dolár ( 1€ -> cca 10 NAD )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Angola, Botswana, Južná Afrika, Zambia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Namíbia
 dovolenka Namíbia
 • hotely Namíbia
 • doprava Namíbia
 • letenky Namíbia
 • cestovné kancelárie Namíbia
 • lastminute Namíbia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

NAMÍBIA

V krajine, kde najsuchšia púšť sveta ukrýva diamanty, žijú domorodí obyvatelia rovnakým spôsobom ako ich predkovia pred desiatimi tisíckami rokov.

Celé tisícky rokov chránila púšť Namib, ktorá sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Atlantiku ľud pred nájazdmi, cestovateľmi a dobrodruhmi. V 18. storočí prenikli do krajiny prví cudzinci z Kapska, ktoré je dnes súčasťou Juhoafrickej republiky. Privítala ich drsná púštna krajina, pod povrchom ktorej sa skrývali neznáme bohaté ložiská nerastných surovín.

Diamanty sa začali na južnom pobreží ťažiť roku 1908. Do začiatku 1. svetovej vojny ich bolo vyťažených 5 mil. karátov. Odhaduje sa, že ďalších 1,5 – 3 mild. karátov je ešte ukrytých v prekambrijskom podloží, väčšinou v podmorských vrstvách bývalých pláží, ktoré sa utvárali po desiatky miliónov rokov behom niekoľkých zaľadnení. Dômyselné zariadenia na lodiach odsávajú usadeniny z morského dna, preplavujú ich a takto získavajú diamanty.

V horách a pustinách sa ukrývajú tiež významné náleziská rúd uránu, medi, cínu, olova, zinku a vanádia. Predaj diamantov a uránu zaisťuje 60 % devízových príjmov krajiny.

V Namíbii žijú 2 mil. obyvateľov, z nich je 800 000 belochov. Žije tam aj veľa afrických kmeňov vrátane Krovákov, ktorí možno boli autormi nádherných prehistorických skalných malieb, objavených v púšti Namib aj inde.

Diamanty svetového záujmu

Namíbiu málo ľudí obýva na trvalo. Keď si na konci 19. storočia európske mocnosti delili Afriku, Nemecko vyhlásilo na území Namíbie svoj protektorát. Po objavení diamantov roku 1908 prudko vzrástol počet prisťahovalcov. Roku 1915 vojská Juhoafrickej únie Nemecko porazili a po vojne odovzdala Spoločnosť národov Namíbiu Juhioafrickej únii ako mandátne územie. Mandát zdôrazňoval rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a zaistenia rozvoja krajiny. Spoločnosť národov si ponechala hlavnú zodpovednosť za vývoj v krajine.

Keď po 2. svetovej vojne nahradila Spoločnosť OSN, odmietla Juhoafrická republika uznať status Namíbie a začala tu uplatňovať politiku apartheidu. Čierni nacionalisti na čele s Národným zväzom Juhozápadnej Afriky žiadali nezávislosť. Po intenzívnych medzinárodných jednaniach sa roku 1988 JAR a OSN dohodli na spoločnom programe, ktorý mal pripraviť Namíbiu na slobodné demokratické voľby a na prechod k nezávislosti. Roku 1990 získala Namíbia nezávislosť. Prvým prezidentom sa stal Sam Nujoma. Roku 1994 Namíbia pripojila ku svojmu územiu aj poslednú juhoafrickú enklávu Walvis Bay( Veľrybia zátoka) a zaviedla vlastnú menu. Sociálne rozdiely medzi bohatými, ku ktorým patrí aj nová čierna elita a chudobnými, medzi ktorými sú aj belosi, sú priepastné.

Napriek tomu že podľa štatistík je životná úroveň v Namíbii výrazne vyššia ako vo väčšine afrických štátov, vo vidieckych oblastiach, kde neúrodná pôda roľníkov sotva uživí, panuje bieda. Ťažba nerastov, najmä diamantov, rúd medi a uránu, zaisťuje asi 25 % hrubého národného produktu. Ďalší sa živia rybolovom vo Walvis Bay a v Lüderitz alebo remeslom v mestách. Zmiešaného pôvodu je asi 90.000 obyvateľov. Bieli obyvatelia sú väčšinou afrikánskeho pôvodu, štvrtina sú potomkami nemeckých osadníkov. Belosi žijú prevažne v mestách , niektorí však zostávajú na vidieku, kde často spravujú veľké farmy. Väčšina menších aj väčších miestnych priemyselných podnikov je v rukách nemeckých Namíbijcov.

Na rozdiel od černochov, ktorých životom otriasla civilná vojna a prinútila ich ujsť do preľudnených miest na juhu krajiny, žijú belosi stále privilegovaným spôsobom života. Mnoho černochov sa vzdáva tradičného života na vidieku a odchádza do hlavného mesta, kde ich však čaká nezamestnanosť.

Namíbia patrí k najsuchším krajinám sveta

Cez celé územie od severu na juh sa rozprestierajú tri celkom odlišné prírodné celky. Najzápadnejšie sa tiahne pobrežná nížina. Je to piesčito kamenistá púšť Namib. Spadne tu iba 50 mm zrážok za roka to iba v podobe hmly, ktorá prichádza od mora. Náhorná centrálna plošina, ktorá je druhým prírodným celkom a dvíha sa nad púšťou Namib strmými svahmi.Tu sa aj nachádza najvyššia hora Brandberg (2.606 m). Na severe je bezodtoková panva Etoša (Veľké biele miesto), ktorá sa v čase dažďov napĺňa vodou. Pre zver zo saván sa stáva jediným veľkým napájadlom. V barinatých plytčinách sa drží množstvo vodných vtákov, najmä plameniakov.

Národný park Etoša patrí so svojou rozlohou 22.270 km2 k najväčším na svete a patrí k najstarším v Afrike. Starší je susedný púštny park Namib. Na centrálnej plošine sa zrážky pohybujú medzi 500 – 700 mm a najhojnejšie sú na severovýchode. Najhustejšie je osídlený severovýchod, kde sa dá prevádzkovať poľnohospodárstvo a pastierstvo.

Tretím prírodným celkom je púšť Kalahari, ktorá sa nachádza na juhovýchode Namíbie. Je porastená iba skromnou púštnou vegetáciou. V púšti však rastú aj pozoruhodné welwitschie, udivujúce ako svojimi dvomi cez dva metre dlhými listami , tak vekom, ktorý sa u niektorých rastlín odhaduje až na 1.500 rokov. V celej Namíbii žije asi 600 druhov vtákov.

Na zrážky chudobná Namíbia má málo riek. Najväčšie sú pohraničné toky Oranje na juhu a Cunene na severe. K zaujímavostiam patrí kaňon rieky Fish, hlboký 900 m a dlhý 60 km.Vyvierajú v ňom horúce pramene a sú tam vybudované kúpele Ais-Ais( veľmi horúci). Poľnohospodári na severe tradične chovajú dobytok a ovce. Z tunajších karakulských oviec sa získava perzián na vývoz.

V pobrežných vodách, ochladzovaných studeným Benguelským prúdom z Antarktídy, sa nachádzajú loviská rýb, ktoré patria medzi najbohatšie. Ulovené ryby sa spracovávajú vo Walvis Bay a v Lüderitzu, alebo sú zmrazované a ďalej spracovávané na španielskych, japonských a ruských lodiach. Pri rozumnom spôsobe využitia by sa rybolov mohol stať významným zdrojom príjmov, pretože by bol schopný sám o sebe uživiť málo početné obyvateľstvo Namíbie. Aj keď sa vláda orientuje na tržné hospodárstvo, musí ešte preukázať schopnosť udržať demokraciu v krajine a zároveň zvládnuť dosiaľ nevyužívané nerastné bohatstvo.

Dovolenka, Cestovný ruch

S príchodom nezávislosti došlo aj k rozvoju cestovného ruchu. Hlavnou atrakciou je pozorovanie zveri, ale veľa turistov láka aj neobvyklá krajina, v ktorej človek zanechal iba málo stôp. Dovolenka v štýle safari je najrozšírenejšou formou turizmu v Namíbii.

Mnohým Namíbijcom sa však nepáči, že ich krajina je považovaná za najväčšie loviská divej zveri na svete a vláda je pod dvojakým tlakom. Snaží sa udržať rovnováhu medzi ochranou prírody, povoleným odstrelom divej zveri a rozvojom priemyslu, ktorý by mohol priviesť túto chudobnú africkú krajinu k prosperite.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency