Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Nauru dovolenkafotogaléria Nauru
 
Oficiálny názov: Republika Nauru
Správne členenie: 14 obvodov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Yaren
Rozloha v km2:21,4
Obyvateľstvo:11 000 (hustota 514 os. / km2)
Jazyk:nauručtina, angličtina
Mena:austrálsky dolár ( 1€ -> cca 1,3 AUD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Nauru
 dovolenka Nauru
 • hotely Nauru
 • doprava Nauru
 • letenky Nauru
 • cestovné kancelárie Nauru
 • lastminute Nauru
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Nauru

Nauru s približne 200 turistami ročne patrí medzi najmenej navštevované krajiny na svete, po Monaku a Vatikáne je treťou najmenšou krajinou sveta.

Cestovný ruch

Veľká časť ostrova je prázdnou otvorenou fosfátovou baňou, ťažba zreteľne poznamenala tunajšie životné prostredie. Nauru je jednou z najmenších krajín na svete, má rozlohu len 21 km² a je len 6 km široká uvádza sprievodca cestovného ruchu. Krajina Nauru je dramatická a medzi zubatými vrcholmi, ktoré zostali po ťažbe fosfátov, rastie bujná džungľa. Fosfáty vznikli z guána alebo vtáčieho trusu, pre rastlinstvo sú výborným hnojivom. Vďaka svojim fosfátovým zásobám sa Nauru kedysi stala jednou z najbohatších krajín na Zemi. Hlavnými jazykmi, ktorými sa na Nauru hovorí, sú nauruánčina a angličtina. Návštevníci Nauru musia pred príchodom na Nauru požiadať o vízum. Nauru leží od rovníka len približne 40 kilometrov, takže jeho klíma je tropická a je tu teplo po celý rok.

Je ľahké prejsť celú krajinu za pár hodín, ale treba začať skoro ráno, pretože sa rýchlo oteplí. Vzhľadom na podnebie Nauru použite konzervatívne oblečenie vhodné do teplých krajín. Nevyhnutný je aj opaľovací krém, klobúk a repelenty proti hmyzu. Kto sa chystá preskúmať centrálnu plošinu, určite by si mal zobrať vhodnú obuv. Teplota sa pohybuje medzi 24 °C a 34 °C a udržiava ju na nízkej úrovni morský vánok, ktorý je cítiť z väčšiny častí ostrova. Austrálsky dolár je oficiálnou menou Nauru. Väčšina obchodov, hotelov a reštaurácií v Nauru nepoužíva kreditné karty a hotovosť je bežnou normou.

Dovolenkové destinácie Nauru

Anibare Bay štvrť Anibare, Ring Road, zátoka Anibare je jedinou výnimkou z vyššie uvedeného pravidla o absencii klasických polynézskych piesočných pláží, chladného oceánskeho vánku a nedotknutej modrej vody na Nauru. Nájdete tu jemný úsek bieleho piesku obklopený palmovými hájmi, dostatočne hlboký a čistý na správne kúpanie a pobyt na pláži.

Prístav Anibare sa nachádza na južnom konci zálivu. Postavený bol začiatkom 21. storočia japonským kapitálom. Možnosť sledovať miestnych rybárov, ktorí sem prinášajú svoje úlovky.

Prístav Aiwo je väčší prístav, ktorý používajú veľké nákladné lode na vývoz fosfátov a dovoz rôznych tovarov vrátane potravín a paliva. Bol postavený v roku 1904, aby vyhovovala fosfátovému priemyslu v rovnakom čase ako úzkorozchodná železnica, ktorá vedie do Aiwo z ťažobnej oblasti v strede ostrova. Na konci železnice a cez cestu od prístavu sú závody na rafináciu fosfátu. Doprava je na dobrej úrovni, vzhľadom k malosti ostrova sa dostanete všade.

Lagúna Buada choďte po ceste vedľa hotelu Od-N-Aiwo, kým sa cesta nerozvetví a pokračujte doľava. Cesta vás k lagúne zavedie priamo. Jediný útvar sladkej vody na ostrove je veľmi malebným miestom v dolnej časti ostrova. Lagúna je zo všetkých strán obklopená hustými palmami a inou vegetáciou. Voda je znečistená a nie je vhodná na kúpanie.

Command Ridge - počas druhej svetovej vojny bolo Nauru okupované japonskou armádou od augusta 1942 až do kapitulácie na konci vojny v dôsledku troch rokov takmer nepretržitých spojeneckých náletov. Dnes sú po celom ostrove roztrúsené hrdzavejúce pozostatky zbraní z tejto éry. Pobrežie každých pár kilometrov lemujú japonské staré delá, ktoré sú čiastočne kryté lesom alebo ponechané voľne medzi domami.

Aktivity

Vojnová história - na krajinu tejto veľkosti má Nauru veľa vojnových pamiatok, ktoré zostali z druhej svetovej vojny, ak viete, kde hľadať. Posadené vysoko na kopcoch alebo skryté v podraste nájdete staré vojnové väznice alebo veľké zbrane, ktoré sa používali, keď bol ostrov pod japonskou okupáciou. Ak ste fanúšikom vojnovej histórie, môžete objavovať tieto vojnové relikvie.

Hlbokomorský lov rýb - vďaka strmému pobrežnému poklesu ponúka Nauru neuveriteľný rybolov pre tých, ktorí sú ochotní to vyskúšať. Vydajte sa na niektoré z miestnych stanovíšť a ocitnite sa pri rybačkách, ako sú tuniak, marlin a barakuda. S hlbokým morom až 2000 metrov od pobrežia je tu vždy dostatok rybárskeho vzrušenia v každom ročnom období.

Vládne budovy - v okrese Yaren sa nachádzajú vládne budovy, typické pre najmenšie krajiny sveta. Nauru nemá žiadne hlavné mesto. Vláda a prezident sídlia v štvrti Yaren neďaleko letiska. Budova parlamentu, hoci rozhodne nie je taká pompézna ako mnohé iné po celom svete, je jednou z hlavných dominánt ostrova.

Dovolenka pri mori

Mnohé pláže na Nauru sú plytké, skalnaté a nie sú príliš vhodné na kúpanie. Najlepším riešením by bola zátoka Anibare, ktorá je tiež skvelým miestom, kde môžete vidieť rybárov privážajúcich denný úlovok do prístavu Anibare. Ak si chcete vyskúšať rybolov sami, je tu jedna spoločnosť, s ktorou sa môžete poradiť a dohodnúť si spoločný postup t.j. loď, náčinie, vybavenie. Rovnako ako mnohé iné tichomorské ostrovy, aj Nauru je obklopený plytkým útesom s výrezmi cez útes, ktoré poskytujú prístup pre lode a prístavy, a na plytkej vode môžu byť silné prúdy. Mnohé pláže na Nauru sú plytké, skalnaté a nie sú príliš vhodné na kúpanie. Najlepším riešením je zátoka Anibare.

Pamiatky, história

Vnútrozemie ostrova je výsledkom ťažby fosfátov - mesačnou krajinou, ktorú miestni údajne nazývajú Topside. To bolo zdrojom bohatstva ostrova, ale v súčasnosti je veľká časť fosfátu vykopaná. Stále existuje ťažba v oveľa menšom rozsahu. Zvyšné vápencové vrcholy sú čiastočne pokryté vegetáciou a vytvárajú prostredie, ktoré by ste na ostrove v Južnom mori možno nečakali. Niektorým sa zdá krajina exotická a cool, iní si myslia, že je smutné, ako bolo životné prostredie najskôr zničené ťažbou fosfátov a potom vyzdobené starými vozidlami, vojenskou technikou a banským zariadením, ktoré sa všade povaľovaľujú a hrdzavejú.

Ložisko nerastov pokrýva viac ako dve tretiny ostrova a jeho ťažba zanechala nepravidelné, vrcholovité výbežky vápenca, ktoré dodávajú krajine hrozivý, vzhľad.

Hlavné mesto Yaren

Yaren je administratívna územná jednotka ostrovného štátu Nauru, niekedy uvádzaná ako hlavné mesto ostrova. V roku 2001 mal Yaren asi 1.100 obyvateľov, na jeho území sa nachádza niekoľko najvýznamnejších vládnych inštitúcií, kde sa robí miestna politika. Medzi zaujímavé miesta patrí budova parlamentu dokončená v roku 1992 a pozostatky japonskej okupácie Nauru počas druhej svetovej vojny, ako zbrane a bunkre.

Klíma

Malý plochý ostrov takmer na rovníku Nauru je učebnicovým príkladom tropického podnebia. Teplota je po celý rok konštantná, dokonca aj rekordné minimá a maximá za mesiac zostávajú v rozmedzí niekoľkých stupňov. Priemerný počet daždivých dní sa pohybuje od 16 v januári po 9 v máji a júni. Nauru je najlepšie sa vyhnúť počas obdobia dažďov, ktoré trvá od novembra do februára. Aj keď sú plnohodnotné cyklóny v zemepisnej šírke Nauru zriedkavé, obloha je neustále zamračená a v tomto ročnom období sú časté prívalové dažde a búrky. Teplota sa pohybuje medzi 24 °C a 34 °C a na nízkej úrovni ju udržiava morský vánok.

Víza, doprava, ubytovanie

Cestovný ruch by mohol byť pre Nauruov dodatočným zdrojom príjmov, hoci by si to vyžadovalo lepšiu infraštruktúru a dopravné spojenie, zapojenie služieb, kultúra, miestna kuchyňa a jej špeciality, nákupné možnosti, predaj suvenírov by zaiste zvýšili ich kredit. Je tu pár piesočných pláží, no väčšinu plytkej oblasti okolo ostrova tvoria koralové útesy, možnosť využitia na potápanie a šnorchlovanie. Pre návštevu ostrova sú potrebné víza. Na ubytovanie hostí slúžia dva hotely, drahší Menen leží na východe ostrova a lacnejší Od'n Aiwo na západe. Okrem nich sú hosťovské izby na severe ostrova. Zásobovanie vodou v Nauru je závislé od dažďovej vody zbieranej do nádrží zo striech domov a zo zariadenia na odsoľovanie pomocou reverznej osmózy.

Dopravné spojenie s okolitým svetom zabezpečuje lodná a letecká doprava. Medzinárodné letisko Nauru sa nachádza na juhozápade ostrova. Prakticky každý sa sem dostane letecky. Letenky si zakúpite u národného leteckého dopravcu Nauru Airlines, ktorý lieta do Nauru z Brisbane, Nadi a Honiary. Lety sú nepravidelné, pričom každá destinácia je obsluhovaná cca raz až trikrát za týždeň. Ani jeden z dvoch prístavov v Aiwo a Anibare nemôže prijať osobnú dopravu ani jachty. Prístavy slúžia iba na vývoz fosfátov alebo miestnym rybárom.

Automobilová doprava - Nauru je také malé, že prejazd okolo neho trvá menej ako hodinu. Ostrovný okruh s dĺžkou 19 km ohraničuje ostrov a je spevnený, to však neplatí pre väčšinu vnútrozemských ciest. Letisková rolovacia dráha pretína tri z dvadsiatich kilometrov cesty. Jediné semafory na ostrove slúžia na zastavenie premávky a umožňujú lietadlu prejsť cez cestu k terminálu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency