Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Nauru krajinafotogaléria Nauru
 
Oficiálny názov: Republika Nauru
Správne členenie: 14 obvodov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Yaren
Rozloha v km2:21,4
Obyvateľstvo:11 000 (hustota 514 os. / km2)
Jazyk:nauručtina, angličtina
Mena:austrálsky dolár ( 1€ -> cca 1,3 AUD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Nauru
 dovolenka Nauru
 • hotely Nauru
 • doprava Nauru
 • letenky Nauru
 • cestovné kancelárie Nauru
 • lastminute Nauru
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

NAURU

Bohatstvo malej ostrovnej republiky pochádza z ťažby fosfátov, ktorých obrovské ložiská však budú čoskoro vyčerpané.

Najmenšou republikou na svete je tichomorský koralový ostrov Nauru s rozlohou 21 km2. Nachádza sa asi v polovici cesty medzi Austráliou a Havajskými ostrovmi, iba 40 km južne od rovníka. Jeho obyvatelia neplatia dane ani colné poplatky, a napriek tomu sú bohatí, najmä tí, ktorí vlastnia pôdu.

Hospodárstvo

Bohatstvo je ukryté pod povrchom plošiny, ktorá sa dvíha 60 m nad morskú hladinu a je lemovaná koralovými útesmi. Sú tam bohaté ložiská vysokokvalitných fosfátov, ktoré sa ako hnojivo predávajú do Austrálie, Japonska a Južnej Kórei. Ložiská budú v blízkom čase vyčerpané. Aj keď vláda dnes investuje v zámorí, veľa ostrovanov bude možno nútených emigrovať. Obdobie prosperity je nenávratne preč.

Od objavenia britskými moreplavcami roku 1798 bol ostrov niekoľkokrát obsadený cudzími mocnosťami. Roku 1888 sa stal nemeckou kolóniou, roku 1914 ho obsadila Austrália a v roku 1942 Japonci. Roku 1945 sa opäť dostal pod austrálsku správu a o dva roky neskôr sa stal poručenským územím OSN. V roku 1968 bol vyhlásený za nezávislú republiku so zvláštnymi vzťahmi so Spoločenstvom národov. O dva roky neskôr prevzala vláda kontrolu nad ťažbou fosfátov, ktorú do tých čias ovládala zmiešaná britsko -austrálsko-novozélandská spoločnosť.

Poľnohospodársky sa využíva úzky pás zeme medzi pobrežím a neobývanou plošinou. Podnebie je tropické a vlhké s pravidelnými dažďami. Vláda podporuje dovoz, takže potraviny sú lacné, aj keď sa musia dovážať. Dováža sa aj voda.

Rodení ostrovania sú zmiešaného mikronézsko - polynézskeho pôvodu. Za prácou vo fosfátových baniach sa na ostrov prisťahovalo niekoľko tisíc robotníkov zo susedných tichomorských ostrovov. Na ostrove žije aj malá čínska komunita.

Dovolenka, cestovný ruch

Nauru je malá ostrovná krajina, nachádzajúca sa v hlbokých, modrých pacifických vodách oceánu len severne od ostrovu Solomon a bola obklopená kokosovými palmami s niekoľkými piesočnatými plážami. Nachádza sa na vyvýšenej koralovej formácii, ostrov je úplne obklopený koralovými útesmi, preto Nauru nemá prístav.

Nauru drží titul najmenšej nezávislej republiky. Krajina má rozlohu len 21 km2. Tento malý ostrovný národ sa môže pochváliť zaujímavou históriou a má niektoré z najneobvyklejších krajiniek, ktoré si môžete predstaviť. Exotick dovolenka Nauru stojí rozhodne za návštevu.

Anibare Bay je najkrajšia, tropická pláž v Nauru. Biely piesok sa rozprestiera viac ako kilometer pozdĺž pobrežia. Návštevníkom sa odporúča opatrnosť pri plávaní, silné morské prúdy môžu byť nebezpečné. Prístav Anibare nie je prístav, ale najlepšie a hlavné plavecké miesto na ostrove.

Rybárčenie bolo pre ostrov vždy charakteristcké. Je známe, že Nauru sa nachádza v jednej z najlepších rybárskych oblastí na zemi. Rybolov je populárny šport a zábava v Nauru, takže objavujte nové zážitky a vydajte sa na jednu z miestnych lodí, aby ste získali svoje nové skúsenosti a chytili svojho vlastného žltého tuniaka, marlina a mnoho ďalších zaujímavých úlovkov.

Šnorchlovanie a potápanie je hlavnou aktivitou návštevníkov Nauru. Pozorovanie fauny alebo rybolov môže byť zaujímavý spôsob, ako uživiť rodinu počas dovolenky, alebo len zábava na odohnanie plážovej nudy. Vydajte sa na more s okuliarmi a trubicou, objavte bohatý život tesne pod hladinou, zabudnite na stres. Pre vážnejších záujemcov je v ponuke potápanie v hlbokom modrom mori.

Lastminute, first moment

Yaren je miestom s pozostatkami po okupácii Nauru Japonskom. Roztrúsené po poliach sa nachádzajú pozostatky japonských bunkrov, ktoré tu vznikli v období druhej svetovej vojny. Jaskyne Moqua Caves sú najväčšie na ostrove a sú sériou tunelov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti podzemného jazera. Jazero je známe ako Moqua Well a je najdôležitejším zdrojom sladkej vody na Nauru.

Okolie ostrova - okružná jazdu okolo Nauru je zaujímavá poznávacia výprava. Vydajte sa na bicykli alebo autobusom. Jazdua trvá menej ako hodinu. Spoznáte celé pobrežie a uvidíte rôzne zaujímavosti Nauru. Národným športom Nauru je austrálsky futbal. Na ostrove je 12 ligových tímov a hry majú obrovskú diváckú základňu. Nájdete ich hrať v sobotu v Linkbelt Oval Sports Field. Ďalšie športové aktivity vychádzajú z miestnej tradície - zápas, hádzaná, loptové hry, kanoe, vzpieranie..

Fosfátové bane sa nachádzajú v neobývanej časti Nauru, tvoria základ hospodárstva krajiny. Od prudkého poklesu dopytu po prírodných hnojivách na konci 20. storočia sa bane začali zatvárať, oblasť sa stala najvýraznejšou časťou ostrova. Obrovské koralové vrcholy, niektoré presahujúce 15 metrov, zostávajú stáť ako sochy. Samotný lom je teraz obrovským labyrintom, ktorý pripomína mesačnú krajinu.

Command Ridge je vyhliadkový bod, odkiaľ môžete vidieť celú krajinu. Pred plánovaní svojej cesty si pozrite aktuálnu ponuku lastminute alebo nákup v dostatočnom predstihu first moment vzhľadom na obmedzenú ubytovaciu kapacitu Nauru počas hlavnej sezóny.

Hotely

Na Nauru sa nachádzajú tri hotely, najväčší je hotel Menen na brehu mora, ktorý má bar a dve reštaurácie. Ďalšie sú hotel Aiwo a hotel Budapest.

Hotel Menen bol postavený v roku 1969 Nelson Architects a kedysi bol považovaný za jeden z najluxusnejších hotelov v Pacifiku. Hotel má ubytovaciu kapacitu 120 izieb. K dispozícii sú aj konferenčné priestory, hotel má herňu, bazén, tenisový kurt, gril a dobre zásobený obchod s darčekmi. V hoteli sú dve reštaurácie s thajskou, čínskou a inými tradičnými jedlami. Hotelový bar je jediný nočný klub v Nauru.

Hotel Aiwo je jednoduchší a lacnejší, tvorí ho komplex troch až štyroch budov. Je riadený rodinou a je veľmi obľúbený. Hotel Aiwo má dve reštaurácie. Ponúkajú orientálnu, západnú a tichomorskú kuchyňu. Na mieste nájdete aj práčovňu a autopožičovňu.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency