Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Thajsko Bangkok
Bangkok
Thajsko - buddhistický kláštor
Buddhistický kláštor
Thajsko dovolenka
dovolenka pri mori
 
Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo
Správne členenie: ___
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Bangkok
Rozloha v km2:513 115
Obyvateľstvo:65 300 000 (hustota 127 os. / km2)
Jazyk:thajština
Mena:bath ( 1€ -> cca 44 THB )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Barma, Kambodža, Laos, Malajzia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Thajsko
 dovolenka Thajsko
 • hotely Thajsko
 • doprava Thajsko
 • letenky Thajsko
 • cestovné kancelárie Thajsko
 • lastminute Thajsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

THAJSKO

Diplomacia dávnych panovníkov uchránila bývalý Siam od Európskej kolonizácie – ale dnes krajinu zaplavujú davy turistov zo západu, ktorí obdivujú jej orientálne kúzlo.

Ako šperk žiariaci farbami vyžaruje Thajsko zvláštne kúzlo, ktoré ho odlišuje od ostatných krajín Ázie. Je to možno tým, že ako jediná krajina juhovýchodnej Ázie nebolo nikdy európskou kolóniou a jeho tradície sa nezmiešali s európskymi. Originalita krajiny spočíva v thajskej kultúre, v oddanosti buddhizmu a obdivom kráľovskej rodiny. Thajsko je krajinou pozlátených chrámov, vlnivých klasických tancov a vľúdneho prístupu k cudzincom.

Bangkok mesto anjelov

Bangkok, ktorému Thajčania hovoria Krungth (mesto anjelov), je rýchlo rastúcou metropolou s 5,8 mil. obyvateľov, známou nekonečnými dopravnými zápchami. Určité zlepšenie prinesie výstavba diaľnice, letiska a sieť rýchlovlakov. V Bangkoku je 300 chrámov a návštevník si tu môže uvedomiť a pocítiť vnútornú vyrovnanosť miestnych ľudí, ktorú prináša praktikovanie buddhistického učenia. Veľký palác, postavený roku 1782 Rámom I., symbolizuje úctu ku kráľovi Rámovi IX. a kráľovnej Sirikit. Kanálom, pretínajúcim mesto, a rieke Chao Phraya, na ktorej časť Bangkoku leží, vďačí mesto za svoje neoficiálne meno „ Benátky východu“. Veľa kanálov už bolo zasypaných, dnes sú na ich mieste cesty. Pozdĺž kanálov, ktoré tu zostali, denne prechádzajú obchodné člny s ovocím a zeleninou.

Thajsko má aj druhú, menej atraktívnu tvár. Hlavné mesto Bangkok je známe ako najväčšie centrum prostitúcie. V čase vojny vo Vietname, sem jazdili americkí vojaci na dovolenku. Rodičia často predávajú svoje dcéry do nevestincov, alebo posielajú pracovať do tovární na erotické predmety. Často celé početné rodiny bývajú v malých príbytkoch okolo páchnucich kanálov, ktoré turistom môžu pripadať romantické, no v skutočnosti sú to špinavé diery. Taktiež z ekonomických dôvodov pestovali donedávna tisícky roľníkov v odľahlých oblastiach "Zlatého trojuholníka" - na hraniciach s Barmou a Laosom ako hlavnú plodinu mak, z ktorého sa získava ópium. Dnes už nepatrí Thajsko k najväčším producentom heroínu či konope, ale stále zostáva dôležitou tranzitnou krajinou.

Obyvatelia

Obyvatelia Thajska sú väčšinou buddhisti, ale vyznávajú vlastnú formu buddhizmu, ktorý patrí do "starej" školy theravádového výkladu a praktikovania dhamy. V krajine je 27.000 chrámov, veľa náboženských sviatkov a štvrť milióna buddhistických mníchov, nakoľko takmer všetci mladí Thajčania trávia určitý čas v kláštoroch, tak isto ako vo vojenskej službe. Významný thajský buddhistický učiteľ Adžan Čá, ktorý žil ešte pred niekoľkými desaťročiami patril do neveľmi početnej skupiny bytostí, ktoré dosiahli stav osvietenia podobne ako Buddha.

Prírodné podmienky

Tropická krajina hôr, dažďových pralesov, nížin, kanálov, ryžových polí, obrovských sôch Buddhu a kilometrov dlhých pláží má spoločnú hranicu s Barmou, Laosom, Kambodžou a Malajziou, veľkosti takmer ako Francúzsko. V krajine žije 58,7 mil obyvateľov, z ktorých najpočetnejšiu skupinu tvoria Thajčania, potomci kmeňov ktoré asi pred 1.000 rokmi prišli z Číny. V krajine žijú aj menšiny Číňanov, Malajcov a Indov, v horách kmene Miaov, Jaov a Karenov.

Thajskú krajinu charakterizuje niekoľko odlišných krajinných typov. Srdcom krajiny je aluviálna nížina pozdĺž rieky Chao Phraya ležiaca na sever od Bangkoku. Na severe vo vzdialenosti 70 km od Bangkoku sa nachádza mesto Ayutthaya, bývalé hlavné mesto Siamu. Bolo kedysi stredom veľkej ríše, ktorú roku 1767 dobyli Barmánci a premenili výstavné mesto na trosky. Dnes je to kľudné vidiecke mesto, ale zvyšky niekdajšej slávy sú stále vidieť. V tejto oblasti sa striedajú tri ročné obdobia - chladné, horúce a monzúnové. Najvyššie teploty v chladnom období od novembra do februára dosahujú 26°C, v horúcom od februára do mája dosahujú 36°C. V monzúnovom období panuje ešte väčšia horúčava a veľká vlhkosť – medzi májom a októbrom spadne až 1.500 mm zrážok a priemerná teplota dosahuje 32°C.

V centrálnej nížine je veľa ryžových polí. Thajsko je piatym najväčším svetovým producentom ryže a od roku 1981 je aj jej najväčším vývozcom. Na severe krajiny tvoria husto zalesnené kopce rad severo-južne orientovaných chrbtov, ktoré oddeľujú široké ploché údolia. Najvyššou horou je 2.595 m vysoký vrchol Inthanon. Podnebie je tam výrazne chladnejšie než na juhu. Teakové drevo k vodným tokom sťahujú sloni a potom je splavované k pílam po vode. V údoliach sa pestuje ryža, cesnak a cibuľa.

Severovýchodnú tzv. Isanskú oblasť tvorí nízka zvlnená pieskovcová plošina Khorat. Na severe a východe ju uzatvára hraničná rieka Mekong a na západe je ohraničená nízkym horstvom . V suchom období od novembra do apríla je z ciest odfúkavaný červený piesok a prach, ktorého je všade plno. Ľudia nosia okolo hlavy a úst šatky. Je to charakteristické pre oblasť Isanu.

Smerom na juh vybieha Thajsko do úzkej polostrovnej šije Kra, miestami zúženej až na 42 km, ktorej pokračovaním je Malajský polostrov. Oddeľuje Thajský záliv od Andanamského mora. Tunajšia krajina, ako vnútrozemská vrchovina, tak pobrežná nížina, ktorá sa tiahne k hraniciam s Malajziou, je vďaka výdatným dažďom pomerne úrodná. Je to krajina kaučuku, pôvodný dažďový les bol čiastočne vyrúbaný a na jeho mieste dnes sú kaučukovníkové plantáže.

Krajina sa podobá malajzskej a práve tu žije malajzská menšina. Malé políčka ohraničené kaučukovníkmi produkujú ryžu a niekoľko druhov ovocia – rambutany, pomaranče, limetky a grepfruity. Na juhu sa objavujú islamské mešity, miestny odev sarong je dlhší ako na severe a miestnou kultúrnou zaujímavosťou je tieňové divadlo.

Významná finančná pomoc z USA

Počas 2. svetovej vojny sa nepodarilo odvrátiť japonskú okupáciu, Thajsko bolo dokonca prinútené vyhlásiť vojnu Spojeným štátom. Spojené štáty vyhlásenie vojny odmietli. Po vojne prijalo Thajsko prozápadný postoj a dosiahlo stability napriek niekoľkým prevratom a dlhému obdobiu vojenskej vlády. Stabilizujúcou silou bola kráľovská rodina napriek tomu že svoju absolútnu moc stratila roku 1932. Thajsko pomáhalo v čase vietnamskej vojny Spojeným štátom a ako odmenu získalo veľkú finančnú pomoc.

Od roku 1960 rastie thajské hospodárstvo rýchlym tempom. V 60. rokoch boli vybudované diaľnice, ktoré sprístupnili odľahlé oblasti. Roľníci vo vrchovinách začali pestovať kukuricu, maniok, jutu a cukrovú trstinu. Zavlažovacie kanály predĺžili vegetačné obdobie v suchých oblastiach a nové odrody ryže umožnili vyššie výnosy. Plocha lesov sa znížila z 60% na 20% celkovej rozlohy krajiny. Ďalší výrub dažďových lesov bol zakázaný.

V Thajskom zálive dochádza k nadmernému rybolovu, zásoby cínu v Andamanskom mori sa rýchlo vyčerpávajú a Bangkok ohrozujú záplavy. Mesto každý rok klesá. Objavenie zemného plynu v Thajskom zálive a malé pobrežné náleziská ropy umožňujú rozvoj miestneho ropného priemyslu. V posledných rokoch zaznamenal prudký vzostup lov a spracovanie garnátov a kreviet do takej miery, že Thajsko dnes zaisťuje 40% dodávok týchto komodít na svetové trhy.

Určitým impulzom pre ďalší rozvoj obchodu je aj uvoľnenie kontroly nad cudzími menami a umožňuje zahraničným bankám otvárať v krajine filiálky. Sľubným krokom bolo aj otvorenie mostu cez rieku Mekong, ktorá tvorí časť hranice medzi Thajskom a Laosom. Tento most je jednou z kľúčových spojníc na plánovanej diaľnici medzi hlavným mestom Číny a Singapurom. Ročne navštívi Thajsko viac ako 2 mil. turistov. Niektorí tu vyhľadávajú pochybné radovánky, ale väčšinu láka exotika tejto jedinečnej krajiny. Či už sa jedná o poznávacie zájazdy, alebo klasické dovolenky pri mori, zaujíma Thajsko ako turistická destinácia významné miesto na pultoch cestovných kancelárií celého sveta.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency