Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Španielskofotogaléria Španielsko
 
Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo
Správne členenie: 17 autonómnych oblastí
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Madrid
Rozloha v km2:504 783
Obyvateľstvo:46 666 000 (hustota 92 os. / km2)
Jazyk:kastílska španielčina(úradná), katalánčina, galicijčina, baskičtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Andorra, Francúzsko, Gibraltár, Portugalsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Španielsko
 dovolenka Španielsko
 • hotely Španielsko
 • doprava Španielsko
 • letenky Španielsko
 • cestovné kancelárie Španielsko
 • lastminute Španielsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ŠPANIELSKO

Krajina, ktorá bola po dlhé storočia od Európy izolovaná je dnes jej letoviskom, stále si však uchováva tajomstvo svojich veľkých dejín a svojráznu kultúru.

Viac než 10% všetkých turistov, ktorí každoročne cestujú do cudziny / cca 50 mil. osôb /, sa vydáva za slnkom do Španielska. Žijú tu tiež desiatky tisíc západoeurópskych dôchodcov, ktorí si tu môžu dopriať viac než vo svojej rodnej krajine. Nielen bývanie, ale takmer všetko je v Španielsku lacnejšie než vo väčšine západoeurópskych štátov. Iba málo návštevníkov sa vydáva ďalej , než do narýchlo vybudovaných letovísk na pobreží Stredozemného mora. Jeho mestá a svojráznu krajinu treba objavovať vo vnútrozemí. Až tam pozná návštevník jednu z najúchvatnejších európskych krajín.

Prírodné podmienky

Izolovanosť Španielska spôsobuje ako jeho poloha na Iberskom polostrove , tak aj kompaktný horský pás Pyrenejí s najvyššou horou Pico de Aneto (3.404 m). Pyreneje oddeľujú nielen Španielsko od južného Francúzska, ale tiež Stredozemné more od Atlantického oceánu., konkrétne od Biskajského zálivu. Na západe naväzujú Pyreneje na pobrežné Kantábrijské pohorie, ktoré prechádza do Galícijského pohoria. Toto horstvo tvorí pobrežnú líniu Biskajského zálivu, kde je iba málo miest na prístavy, medzi ktoré patrí San Sebastian, Bilbao a Gijón. V týchto severných horských oblastiach ležia staré historické kraje Navarra, Baskicko, Kantábria, Astúria a Galícia.

Celé španielske vnútrozemie a zároveň prevážnu časť jeho územia tvorí náhorná plošina - Maseta.Najvyššie horstvá Masety sa dvíhajú najuhu. Je to predovšetkým pobrežná Sierra Nevada s najvyššou horou celého polostrova Mulhacén (3 478 m), za údolím rieky Gaudalquivir sa dvíha Sierra Morena. Tieto dve horstvá zároveň vyznačujú územie historickej Anddalúzie s mestami Granada, Málaga, Sevilla a Córdoba. Najjužnejší výbežok polostrova tvorí skalnatý Gibraltár, územie patriace Veľkej Británii.

Stred Mesety je rozdelený Kastílskym pohorím na severnú časť nazývanou Stará Kastília a južnú Nová Kastília. Kastílske pohorie vychádza z horského uzla v Iberskom pohorí a pokračuje smerom k Portugalsku. Na jeho úbočí sa nachádza kráľovské sídlo El Escorial. Vlhké oblasti severu od Galície po Katalániu sa charakterom podobajú južnej Európe. Stred a juh má veľa znakov krajín severnej Afriky.

História, významné etapy

Španielsko nieje iba prírodným mostom medzi Európou a Afrikou. Na jeho území sa už od pradávna krížili civilizačné prúdy oboch kontinentov. V staroveku o ne bojovali Rimania s Kartágom, na počiatku 6. storočia ich ovládli germánski Vizigóti. Od 8. storočia sa dostával polostrov pod stále silnejší vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu dosiahla jeden z vrcholov. Na juhu krajiny sú najkrajšie staviteľské pamiatky . K najznámejším patrí Alhambra a jej záhrady nad Granadou a Veľká mešita v Córdobe.

Španielsky štát sa formoval od 11. storočia. Kresťania sa búrili proti arabskej nadvláde a v čele s panovníkmi aragónskeho a kastílskeho kráľovstva postupne získavali späť svoju krajinu. Najslávnejšie obdobie kresťanského Španielska nasledovala ihneď po tom, ako vypudili severoafrických Maurov z Granady roku 1492. Zjednotenie Španielska umožnila svadba kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho s Izabelou I. Kastílskou. Práve títo prezieraví monarchovia vyslali Krištofa Kolumba na cestu do nového sveta. Ich investícia sa im mnohonásobne vyplatila. V 17. a 18. storočí moc Španielska upadala. Keď bolo Španielsko okupované Napoleonovými vojskami( 1808-14 ), využila väčšina kolónií situáciu a vyhlásila nezávislosť.

V prvej polovica 20. storočia neboli dejiny Španielska šťastné. Bola to priemyselne chudobná a zaostalá krajina. Po prvej svetovej vojne si Španielsko zachovávalo neutralitu. S podporou kráľa Alfonza XIII. Sa roku 1923 ustanovila vojenská diktatúra generála Prima de Rivera. Po voľbách roku 1930 bola vyhlásená republika a kráľ odišiel do exilu. Roku 1936 bola vláda pod tlakom Ľudovej fronty. Situáciu využil pravicový generál Francisco Franco a v Cádize zorganizoval puč marockých vojsk. Tak začala španielska občianska vojna. Víťazstvo sa priklonilo na stranu nacionalistov a roku 1939 sa Franco stal hlavou štátu.

Španielsko za Franca

Francov režim bol krajne konzervatívny a represívny. Aj keď sympatizoval s krajinami Osy, podarilo sa mu udržať Španielsko mimo dosahu 2. svetovej vojny. Španielsko sa dlho zotavovalo z následkov občianskej vojny. V 50. rokoch sa začal rozvíjať turistický ruch . V tej istej dobe bol založený aj Národný priemyselný inštitút. S talianskou podporou roku 1950 bola založená najväčšia španielska automobilka Seat a o rok neskôr v spolupráci s Veľkou Britániou oceliarne Ensidesa. V 60. rokoch priemyselný rozvoj pokračoval vďaka pomoci Spojených štátov, ktoré si udržiavali v krajine vojenské a námorné základne.

Už roku 1947 sľúbil Franco obnovenie monarchie a podľa jeho želania mal na trón nastúpiť vnuk Alfonza XIII., Juan Carlos I. Mladý kráľ ihneď po svojom nástupe roku 1975 začal uskutočňovať reformy. Oslobodil politických väzňov, povolil opozičné strany, rozvody, uvolnil cenzúru a roku 1977 usporiadal prvé všeobecné voľby po 40 rokoch. Roku 1981 sa vďaka kráľovej chladnokrvnosti podarilo zmariť pokus pravicových dôstojníkov o štátny prevrat. Bola schválená ústava a v roku 1982 sa konali voľby. Po Francovej smrti bolo vidieť novú slobodu na každom kroku, ale pod touto modernou šupkou sa skrýva staré Španielsko, ktoré si uchováva svoje zvyky a vyznáva tradičné hodnoty.

Kultúra a pamiatky

Hlavné mesto Madrid, sa nachádza uprostred Mesety v srdci Kastílie. Meseta je prevažne vyprahnutá a na svahoch jej hôr sa chovajú najmä ovce a na poliach sa pestuje pšenica a šafran. Pôda bola počas maurskej nadvlády úrodnejšia vďaka zavlažovaniu, ale neskôr sa v dôsledku nadmernej pastvy oviec vyčerpala. Víno sa pestuje na juhu Mesety v údolí rieky Guadalquivir, oddeľujúca Kastíliu od južného Španielska.

Oblasť okolo Madridu je priemyselným a obchodným centrom krajiny a jednou z najmodernejších častí Španielska. Celá Kastília hrdo hlása katolícku vieru vežami svojich kostolov a kláštorov. Nachádzajú sa tu aj rozprávkové hrady, najmä v provincii Segovia. Severná vlhká časť Španielska má odlišný charakter a túto odlišnosť dáva najavo želaním stať sa samostatným štátom. Na strmom severnom pobreží Navarry sa rozkladá Baskicko, ktorého jazyk patrí k najstarším na svete.

Separatistické hnutia existujú aj na severovýchode štátu v Katalánsku. Katalánsko a Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori - Mallorca, Menorca a Ibiza a rad menších ostrovov – majú spoločnú minulosť i spoločný jazyk. Najväčšie mesto oblasti Barcelona je druhé najväčšie v Španielsku a je dodnes dôležitým prístavom. Tradičným priemyselným odvetvím je tu textilný priemysel, ktorý sa rozvíja rovnako ako nové priemyselné odvetvia.

Dovolenka, cestovný ruch

Hlavnou turistickou oblasťou Španielska je Costa Brava, pobrežný pás , tiahnúci sa od francúzskych hraníc až k Barcelone. Južne od Barcelony pokračuje pobrežie Dorada, kdde si staré rímske mesto uchovalo svoju starobylú krásu V južnej časti Valencie začína pobrežie Blanca, na ktorom bolo vybudované kúpeľné mesto Benidorm. Práve tu začína teplý a slnečný juh Španielska.

Najjužnejšia časť Španielska s najsilnejším maurským vplyvom pripadá turistom typicky španielska. Dovolenka v nádhernej Sevilleje obohatená históriou, dochoval sa tu maurský minaret Giralda z 12.storočia, ktorý ako zvonica tvorí súčasť najväčšej a najhonosnejšej katedrály v Španielsku, kde sa nachádza aj Kolumbov hrob.

V Córdobe stojí impozantná mešita, ktorá je tak nádherná, že dokonca aj víťazní kresťania sa ju zdráhali zničiť. Namiesto toho bola na príkaz kráľa Karola V. vnútri mešity postavená krásna baroková katedrála. Známe flamenco, je tanec andalúzskych cigánov, ako aj ženský odev v ktorom sa tento tancuje - nieje španielsky národný kroj. V Andalúzii cigáni dosiaľ žijú , napríklad v maurskej štvrti v Granade.

V Andalúzii sú kamienkové pláže na slnečnom pobreží del Sol, ktoré siahajú od Málagy až do San Pedro de Alcántara. Práve tu začala nová invázia potomkov niekdajších Maurov, o čom svedčí nádherná nová mešita a paláce arabských kráľovských rodín. Ďaleko od pláží vo vnútrozemí však leží chudobná poľnohospodárska oblasť.

Na severozápade leží Galícia. Podobne ako ostatné oblasti pri portugalských hraniciach patrí k málo navštevovaným krajom. Galícia ako aj kraj Astúria je hornatý a zelený. Západné pobrežie Galície pri pobreží Atlantického oceánu je pretkané hlbokými údoliami, ktoré sú pri ústiu zaplavené morom. Bohatstvo tejto oblasti spočíva predovšetkým v poľnohospodárstve a v borovom a eukalyptovom dreve. Už od stredoveku putujú milióny pútnikov z celej Európy do mesta Santiago de Compostella, v ktorého katedrále sú uchované ostatky Ježišovho apoštola Jakuba.

Dnešné Španielsko patrí do Európy nielen prijímaním jej spoločenských zvyklostí a životného štýlu. Španielsko je členom NATO aj Európskej menovej únie.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency