Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Slovinskofotogaléria Slovinsko
 
Oficiálny názov: Slovinská republika
Správne členenie: 210 obvodov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Ľubľana
Rozloha v km2:20 270
Obyvateľstvo:2 054 000 (hustota 101 os. / km2)
Jazyk:slovinčina, srbčina, chorvátčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Slovinsko
 dovolenka Slovinsko
 • hotely Slovinsko
 • doprava Slovinsko
 • letenky Slovinsko
 • cestovné kancelárie Slovinsko
 • lastminute Slovinsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SLOVINSKO

Prvý štát bývalej Juhoslávie, ktorý získal nezávislosť r. 1992, je spomedzi bývalých súputníkov najúspešnejším.

Slovinsko, ležiace na juhovýchodnom okraji Álp, bolo prvou z juhoslovanských republík, ktoré roku 1991 vyhlásilo nezávislosť a vystúpilo z mnohonárodnostného balkánskeho štátu.

Napriek tomu, že do odtrhnutej krajiny bola poslaná juhoslovanská federálna armáda, boje netrvali dlho. Roku 1992 bolo Slovinsko oficiálne uznané medzinárodným spoločenstvom ako suverénny štát. Medzi šiestimi republikami bývalej Juhoslávie bolo Slovinsko vždy outsiderom vzhľadom ku svojej polohe, dejinám i obyvateľstvu. Dnes je však štátom najúspešnejším medzi ostatnými bývalými juhoslovanskými republikami a približuje sa úrovňou k Rakúsku a Taliansku.

Malá rozloha, odľahlosť na severozápadnom okraji Juhoslávie a spoločná hranica iba s Chorvátskom, ktoré sa chcelo tiež roku 1991 odtrhnúť predovšetkým od Srbska, uľahčili odpútanie sa od bývalej Juhoslávie, ktoré prebehlo celkom bez problémov, na rozdiel od susedného Chorvátska a Bosny a Hercegoviny, kde čoskoro po vyhlásení nezávislosti vypukla vojna.

Slovinsko je druhou najmenšou z bývalých juhoslovanských republík. Rozlohou je veľké ako polovica Švajčiarska a leží na západe Balkánskeho polostrova na hraniciach s Rakúskom, ku ktorému bolo celé storočia pripojené.

História

V 6. a 7. storočí prišli zo severovýchodu do údolí a hôr medzi Jadranským morom a Dunajom Slovania a usadili sa tu. Po viac ako tisíc rokov od vlády Karola Veľkého až po rozpade Rakúsko – Uhorska bolo Slovinsko najprv súčasťou Rímskej ríše a neskôr habsburskej monarchie. Územie obývané Slovincami sa neskôr rozdelilo na niekoľko historických krajín, ktoré sa postupne stali súčasťou habsburskej ríše. Bolo to Korutánsko, Kransko, Štajersko, Istria, Gorica a Gradišky. Ku koncu 18. storočia začal narastať odpor Slovincov proti národnostnému a politickému útlaku Rakúšanov. K národnému obrodeniu však došlo až o sto rokov neskôr.

Roku 1917 bolo Slovinsko jedným zo zakladateľov štátov Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov, ktoré bolo roku 1929 premenované na Juhosláviu. Roku 1920 muselo Slovinsko po plebiscite odstúpiť časť Korutánska Rakúsku a časť Istrie Taliansku. Roku 1941 bolo územie Slovinska rozdelené medzi Nemecko a Taliansko. Až po 2. svetovej vojne sa opäť stalo súčasťou Juhoslávie.

Krajiny bývalej Juhoslávie:
Chorvátsko, Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Srbsko

V referende roku 1990 hlasovala väčšina Slovincov pre nezávislosť. Požadovali, aby Slovinsko vystúpilo z Juhoslovanskej federácie. Vedľa nespokojnosti s komunistickou vládou v Belehrade tu bola aj túžba po nezávislosti a demokracii. Nová slovinská ústava bola vypracovaná podľa vzoru demokratických krajín západnej Európy. Táto malá, ale v mnohých oblastiach úspešná mladá krajina býva u cudzincov zamieňaná (zrejme kôli jednému písmenu v názve) so Slovenskom.

Prírodné podmienky

Zemepisne patrí Slovinsko skôr k alpským krajinám ako k juhovýchodnej Európe. Na severe vystupujú vápencové chrbty Južných Álp, skalnaté vrcholy Karavánok sa dvíhajú nad ľavým brehom rieky Sávy, zatiaľ čo na pravom brehu sa týčia Julské Alpy s najvyšším vrcholom Triglavom (2 864 m).Hory smerom k juhovýchodu klesajú a pokračujú ako krasové hrebene Dinárskej planiny. Na južnom úpätí slovinských Álp ležia významné strediská turistiky a športu s centrom Bohinjska Bystrica. Najčastejším cieľom sú jazero Bled a horské masívy Triglavu a Planice.

Na juhu sa nachádza územie krasu s množstvom povrchových i podzemných javov. K najznámejším patrí rozsiahly systém kvapľových jaskýň u mesta Postojna, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám Slovinska. Väčšina obyvateľov krajiny žije v údoliach riek, kde sa tiež nachádzajú najväčšie mestá. V hlavnom meste Ľubľani a v druhom najväčšom meste Maribore žije viac ako štvrtina obyvateľov krajiny.

Pod slovinskými Alpami Dolenjsko je hospodárskou oblasťou krajiny. V údoliach riek sa pasie dobytok a pestujú obilniny a okopaniny. Mohutné riečne toky sa využívajú na výrobu elektrickej energie. Priemyselné strediská krajiny sa nachádzajú na priesečníku dopravných ciest z Jadranského pobrežia do Maďarska a zo strednej do juhovýchodnej Európy. Hornatá zalesnená oblasť Gorenjsko je iba riedko obývaná. Nakoľko polovicu územia pokrývajú lesy, je drevo dôležitou surovinou. Krajina má však aj ďalšie prírodné zdroje vrátane uhlia a významného náleziska cinabaritu( rudy ortuti) v Idrii, ktoré patrí k najväčším v Európe. K tomuto bohatstvu sa pridáva aj intenzívny cestovný ruch, tak že Slovinsko je dnes najbohatšie zo všetkých bývalých juhoslovanských republík.

Aj keď strata trhov v susedných krajinách pôsobila Slovinsku na začiatku ťažkosti, podarilo sa postupne posilniť obchodné styky s Európskou úniou, s ktorou podpísalo asociačnú dohodu. Ku koncu roku 1996 sa 68% obchodu uskutočňovalo už s krajinami Európskej únie. Hospodárske zmeny však so sebou priniesli 13% nezamestnanosť. Krajina potrebuje vnútorné investície, ale zároveň sa zdráha sprístupniť svoje bohatstvo cudzincom. Roku 2004 vstúpilo Slovinsko do Európskej únie.

Dovolenka, cestovný ruch

Malá európska krajina je obdarená horami, morom, čím získala príležitosti pre rozvoj cestovného ruchu na najvyššej úrovni. Alpy sú domovom niekoľkých svetovo známych lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú milovníkom lyžovania výborné podmienky pre zimnú rekreáciu. V lete sú hory miestom pre turistov, milovníkov horských bicyklov a lezenia. Komplexná infraštruktúra v horských turistických strediskách umožňuje aj ďalšie aktivity a oddych. Hotely poskytujúce relax, wellness a balíčky pre rodiny ale aj rôzne adrenalínové zážitky.

Slovinsko sa na medzinárodnom poli prezentuje ako "zelená krajina". Svojim zeleným prístupom k cestovnému ruchu chce garantovať udržateľnosť a smerovaniek ekologickej budúcnosti. Novo vznikajúce subjekty cestovného ruchu sa hlásia k zelenému odkazu a prijímajú tento hlavný základ do svojej podnikateľskej činnosti. Zvyšuje sa počet zelených destinácií, poskytovateľov cestovateľských služieb, parkov a agentúr, ktorým záleží na životnom prostredí, miestnej komunite a trvalej udržateľnosti.

Zelené prostredie, čerstvý vzduch a zdravá voda sú kľúčovými prvkami, ktoré priťahujú milovníkov zelenej turistiky do Slovinska. Letná dovolenka v Slovinsku sa nesie v duchu pobytov pri mori alebo v horách. Neveľký pás morského pobrežia na severnom Jadrane ponúkajú slovinské letoviská Portorož, Piran, Strunjan, Izola, Koper, Ankaran, kde sa môžete slniť a kúpať na piesočnej pláži. Výlety do susedného Talianska či na Istriu sú spestrením pobytu pre poznávaniachtivých návštevníkov.

Viac na: dovolenka Slovinsko

Hotely, ubytovanie

Od luxusných hotelov až po turistické farmy, od súkromných izieb až po táboriská, Slovinsko vie ulahodiť každému návštevníkovi správnym druhom ubytovania. Hotely, apartmány, nájomné domy alebo ubytovanie na farmách, vo vinohradoch či chatkách. V Slovinsku nájdete ubytovanie, ktoré vyhovuje každému rozpočtu a každému vkusu. Najlepšie ubytovanie ponúkajú hotely, ktoré sa nachádzajú hlavne v mestách a významných turistických strediskách, zatiaľ čo malé hotely sa nachádzajú aj v menších mestečkách. Medzi hotelmi prevládajú tie z vyššej kategórie.

Ubytovanie na súkromí a v penziónoch je výbornou voľbou pre poznávanie miestnych zvyklostí, ľudí, pamiatok a jedál. V Slovinsku existuje široký výber poskytovateľov tohto druhu ubytovania. Ubytovanie na súkromí väčšinou spĺňa kategóriu dvoch až troch hviezdičiek a poskytujeú príjemné ubytovanie za výhodné ceny.

Ak ste zrastení s prírodou, potom bude pre vás vhodnou voľbou ubytovanie v kempingoch, kam radi smerujú cestovatelia so stanom a karimatkou, ale aj motorizovaní dovolenkári na vlastných karavanoch. Kempingy sa nachádzajú na okraji miest aj vo voľnej zelenej prírode, pri riekach, jazerách a mori, kde sú obzvlášť vhodné pre vodné športy a rybárskych nadšencov. V bezprostrednej blízkosti kempingu nájdete aj turistické a cyklistické chodníky. V mnohých kempingoch sa nachádzajú ihriská pre deti a športové zariadenia.

Doprajte si unikátnu dovolenku v úzkom kontakte s prírodou v každom ročnom období. V Slovinsku nájdete mimoriadne očarujúce, prestížne ubytovacie zariadenie, ktoré na vás určite zapôsobí. Glamping - k dispozícii sú zastrešujúce stany, drevené domy, stany nad vodou a podobné formy úzkeho kontaktu s prírodou. Ak si chcete skutočne vychutnať život na vidieku, prebúdzať sa zvukom kravských zvoncov, hlasom kohúta, spevom vtáctva a vôňa čerstvo upečeného chleba. Zvoľte si pre ubytovanie ekologické turistické farmy, ktoré ponúkajú zdravé životné prostredie a certifikované biopotraviny s domácimi jedlami a nápojmi, zažijete príjemných miestnych obyvateľov a oboznámite sa s ich zvykmi, ktoré predstavujú nezanedbateľnú pridanú hodnotu dovolenky.

Pre všetkých, ktorí chcú v Slovinsku ušetriť pri cestovaní, ale potrpia si na pohodlí a poriadku, sú tou správnou voľbou hostely. Ubytovne sú určené pre všetky vekové skupiny, jednotlivcov aj pre rodiny. Mnohé hostely v Slovinsku ponúkajú rovnaký komfort ako hotely tej istej kategórie. Často je hlavný rozdiel iba v tom, že ubytovne nemajú reštaurácie a ponúkajú len raňajky a malé občerstvenie. Horské chaty ponúkajú čisté a upratané, jednoducho zariadené ubytovacie priestory, akceptujú všetkých turistov, aj keď sú plné. Pohostinnosť horských chát sa odráža aj v dobrej domácej kuchyni. Mnohé chaty sú otvorené po celý rok.

Tématické ubytovanie v Slovinsku poskytujú rôzne prírodné liečebné kúpele a termálne kúpaliská s dlhšou tradíciou. V mnohých hoteloch, ubytovniach a turistických farmách je špeciálne zabezpečené pre cyklistov a turistov. Domy s tradíciou Slovinska vás pozývajú, aby ste zažili iný, bohatší zážitok z dovolenky v tradičnom prostredí. Tématické ubytovanie nájdete aj v hradoch a typických vilách. V mnohých slovinských hoteloch, ubytovniach a turistických farmách býva ubytovanie špeciálne upravená pre cyklistov. Špecializované ubytovanie pre cyklistov je označené značkou s 1 až 5 bicyklami (obdoba hviezdičiek).

V pivniciach vinohradníckych chát, kde môžete ochutnať kvalitné víno zo sudov, si môžete dojednať ubytovanie. Vinohradnícke chatky sú moderne zariadené a ponúkajú všetko, čo potrebujete pre pohodlný pobyt. Ekologické hotely a ekologické turistické farmy sú priestory priateľské k životnému prostrediu s certifikátmi kvality a zároveň sú priateľské k návštevníkom. Základom tejto kategórie často býva podávanie ekologicky vyrobených jedál, využívanie energie zobnoviteľných zdrojov, vlastné zdroje úžitkovej a pitnej vody, recyklácia a kompostovanie odpadov, vlastné čističky a podobne.

Slovinské hrady sú súčasťou rôznych historických príbehov, na ich chladných chodbách môžete získať pocit tajomného stredoveku, zatiaľ čo pohľad z okna vykúpi príbeh z renesančného románu pre vás. Mnoho slovinských hradov sa premenilo na hotely, ktoré priťahujú hostí z celého sveta s jedinečnou ponukou. Staroveké hrady sa nachádzajú vo všetkých regiónoch Slovinska. Romantické záhrady, výborná kuchyňa a steny zámku, ktoré šeptajú príbehy z histórie, sú dokonalou kulisou pre aktívnu dovolenku s nádychom romantiky a histórie.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency