Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Srbskofotogaléria Srbsko
 
Oficiálny názov: Republika Srbsko
Správne členenie: 25 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Belehrad
Rozloha v km2:91 324
Obyvateľstvo:9 600 000 (hustota 105 os. / km2)
Jazyk:srbčina, maďarčina, rusínčina, slovenčina, rumunčina, chorvátčina
Mena:srbský dinár ( 1€ -> cca 100 RSD )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Rumunsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Srbsko
 dovolenka Srbsko
 • hotely Srbsko
 • doprava Srbsko
 • letenky Srbsko
 • cestovné kancelárie Srbsko
 • lastminute Srbsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SRBSKO

Dlhodobé konflikty a etnické čistky priniesli obrovskú migráciu a utrpenie nevinných ľudí.

Srbsko sa nachádza na juhovýchode Európy a susedí s Rumunskom, Bulharskom, Macedónskom, Albánskom ,Čiernou Horou, Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Maďarskom . V Srbsku sa nachádza mnoho národných parkov Djerdjap – Železné vráta, Fruška Gora, Kopaonik, Tara a Šar- planina. Sú tu tri z prírodného hľadiska odlišné oblasti. Nížinný miestami pahorkatý sever s úrodnými pôdami, dolné povodie Sávy, Drávy, Dunaja, Tisy a Moravy. Pestuje sa tu pšenica, slnečnica, cukrovka, zelenina a ovocie. Na juhu krajiny sa nachádzajú Dinárske hory, príťažlivé pre turistiku, ale jeho hospodársky význam je malý.

História

Roku 1446 sa na Kosovom poli odohral ďalší z mnohých zápasov kresťanstva a islamu. Po skončení vojen roku 1913 sa stalo Kosovo súčasťou novodobého srbského štátu. Roku 1914 bol spáchaný atentát na nasledovníka habsburského trónu Františka Ferdinanda. Vypukla 1. svetová vojna. Po jej skončení vzniklo Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov a roku 1929 sa premenovalo na Juhosláviu.

Po 2. svetovej vojne sa na čelo krajiny dostal maršal Tito. Pod jeho vedením sa začal prudký rozvoj poľnohospodárstva, priemyslu a turistického ruchu. Po jeho smrti roku 1980 prepukli nepokoje. Roku 1991 začala juhoslovanská armáda s vojenskými akciami proti Slovinsku, ktoré len krátko predtým vyhlásilo samostatnosť. Vypukol dlhodobý konflikt v bývalej Juhoslávii a jeho výsledkom boli obrovská migrácia, etnické čistky a utrpenie nevinných ľudí.

Po rozpade bývalej Juhoslávie vznikol štát Srbsko a Čierna Hora. Roku 2006 sa Čierna Hora osamostatnila a tak vznikol samostatný štát Srbsko.

Hospodárstvo

V súčasnosti prebieha v Srbsku pomalý proces reštrukturalizácie hospodárstva. V Srbsku sú veľké zásoby nerastných surovín. Ťaží sa tu hnedé uhlie, železná ruda, zinok, meď a olovo. Energia sa vyrába vo vodných a tepelných elektrárňach. Dôležité priemyselné odvetvia sú železiarsky a oceliarsky priemysel, strojárenský a automobilový priemysel. Dovážajú sa potraviny, chemické výrobky a palivá. Modernizujú sa cestné a železničné komunikácie.

Z historických pamiatok ktoré sa zachovali je multikultúrne centrum Vojvodiny - Novy Sad, kláštor Manasija - posvätné miesto, Petrovaradinská pevnosť, Sirogojno skanzen srbskej dediny z 19. storočia.

Transformácia krajiny pod vedením demokratických strán prebieha veľmi pomaly. Kríza v Srbsku predovšetkým kvôli sporom o status Kosova pokračuje. Kosovo r. 2008 vyhlásilo jednostrannú nezávislosť. Srbsko podalo 22. decembra 2009 prihlášku do Európskej únie.

Krajiny bývalej Juhoslávie:
Chorvátsko, Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Srbsko

Ľudia

Srbsko sa vždy štiepilo medzi východom a západom, a to nielen v zemepisnom zmysle slova, ale aj politicky a kultúrne. Spočiatku sa Srbsko ocitlo medzi byzantskou a rímskou ríšou, potom sa stalo hranicou medzi Osmanskou ríšou a kresťanským Západom. Táto pozícia stáročia viedla k neustálej migrácii a miešaniu populácií. Výsledkom je multietnická, multikultúrna a multiconfessionálna spoločnosť v Srbsku.

Dokonca aj za komunizmu boli obyvatelia tohto regiónu niekde medzi Varšavskou zmluvou a NATO. Na rozdiel od iných postkomunistických krajín v regióne, obyvatelia Srbska majú komplexnejšie vzdelanie, modernejší prístup k životu, lepšie znalosti cudzích jazykov a ľahšie prijímajú nové technológie a správanie.

Dovolenka, cestovný ruch

Srbsko spájalo západ s Východom po stáročia, tu sa stretávajú a miešajú civilizácie, kultúry, vierovyznania, podnebie. Srbsko sa nachádza v strede Balkánskeho polostrova, v juhovýchodnej Európe. Severná časť patrí do strednej Európy, ale z hľadiska geografie a klímy je čiastočne stredomorskou krajinou. Srbsko je vnútrozemské, ale ako dunajská krajina je spojené s odľahlými morami a oceánmi, je križovatkou Európy a geopoliticky dôležitým územím. Medzinárodné cesty a železničné trate, ktoré prechádzajú údolím rieky, tvoria najkratšiu spojnicu medzi západnou Európou a Stredným východom.

Z poľnohospodárskych oblastí Panónskej nížiny na severe, cez úrodné riečne údolia a ovocné sady Šumadija, pokračuje krajina Srbska na juh a postupne prechádza do hôr bohatých na kaňony a jaskyne, zachovalé lesy. Krásne hory, národné parky, rieky a jazerá v Srbsku sú ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku na vidieku - od lovu a rybolovu až po extrémne športy. Počas dlhej histórie sa Srbsko stalo mnohokrát stredobodom pozornosti Európy a sveta. Lekcie o statočnosti, vlastenectve a boji za slobodu sa učia vo všetkých mestách a regiónoch.

Kultúrne a historické dedičstvo Srbska začína prehistorickými archeologickými lokalitami a končí dedičstvom klasických starožitností. Najväčším bohatstvom sú stredoveké srbské kostoly a kláštory, z ktorých niektoré sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva. Po celý rok sa v Srbsku konajú mnohé kultúrne, zábavné, tradičné a športové podujatia , ktoré demonštrujú tvorivú silu a duchovnú vitalitu tejto krajiny.

Dnes je Srbsko modernou demokratickou európskou krajinou na ceste k členstvu v Európskej únii, ktorú každý deň navštevuje široká škála návštevníkov - od malých detí cez športovcov až po obchodníkov a účastníkov kongresov a veľtrhov. Najnavštevovanejšie turistické destinácie sú mestá Belehrad a Novi Sad, hory Kopaonik a Zlatibor a kúpeľné mestá Vrnjačka Banja a Sokobanja.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency