Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky

ÁZIAÁzia Svojou rozlohou 44 600 000 km² je najväčší a zároveň počtom obyvateľov 4 miliardy najľudnatejší svetadiel, najvyššie pohorie Himaláje s najvyšším vrchom sveta Mont Everest 8.848 m, najväčšie jazero sveta Kaspické more, najľudnatejší štát Čína, či najväčší štát Rusko sú len najzaujímavejšie prvenstvá kontinentu kde žijú 2/3 obyvateľov planéty - ázijské krajiny:
Afganistan, Bahrajn, Bangladéš, Barma, Bhután, Brunej, Čína, Filipíny, India, Indonézia, Irak, Irán, Izrael, Japonsko, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Katar, Kazachstan, Kirgizsko, Kórejská ľudovodemokratická republika, Kórejská republika, Kuvajt, Laos, Libanon, Malajzia, Maldivy, Mjanmarsko, Mongolsko, Nepál, Omán, Pakistan, Rusko, Saudská Arábia, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Sýria, Tadžikistan, Taiwan, Thajsko, Turkménsko, Uzbekistan, Vietnam, Východný Timor,
  • krajiny sveta
    • Afrika
    • Amerika
    • Ázia
    • Európa
    • Austrália a Oceánia


Ázia je jedným z najvýznamnejších geografických regiónov sveta, ktorý sa buď považuje za samostatný kontinent, alebo za subkontinent Eurázia, ktorá zdieľa kontinentálnu pevninu Afro-Eurázia s Európou a Afrikou. Ázia sa rozkladá na ploche 44.600.000 km², t.j. asi 30% celkovej rozlohy Zeme. Kontinent, ktorý bol domovom väčšiny ľudskej populácie, bol miestom vzniku mnohých civilizácií, je dnes domovom 50 suverénnych krajín. Jeho takmer 5 miliard ľudí predstavuje zhruba 60% svetovej populácie, pričom má viac ľudí ako všetky ostatné kontinenty dohromady. Najväčší kontinent sveta má prvenstvo v mnohých ukazovateľoch napr. najváčšia svetová krajina je Rusko s rozlohou vyše 17 mil. km2, ktoré je zároveň jedinou krajinou na dvoch kontinentoch, najväčším pohorím sú Himaláje, najvyššia hora sveta Mont Everest čnie do výšky 8.850 m n.m., najdlhšie rieky sú: Jang-c'-ťiang 5 520 km a rieka Ob - Irtyš 5 410 km, najnižším miestom je hladina Mŕtveho mora -40 m n.m., Ázia najviac obyvateľstva 4 miliardy, najviac nerastných surovín, kultúrnych, historických a prírodných skvostov, teda bohatstva.

Vo všeobecnosti je Ázia ohraničená na východe Tichým oceánom, na juhu Indickým oceánom a na severe Severným ľadovým oceánom. Hranica Ázie s Európou je historickým a kultúrnym konštruktom, keďže medzi nimi neexistuje žiadne jasné fyzické a geografické oddelenie. Je trochu svojvoľný a od svojho prvého počatia v klasickom staroveku sa posunul. Rozdelenie Eurázie na dva kontinenty odzrkadľuje kultúrne, jazykové a etnické rozdiely medzi východom a západom, z ktorých niektoré sa líšia skôr v spektre, než s ostrou deliacou čiarou. Všeobecne akceptované rozdelenie umiestňuje Áziu na východ od Suezského prieplavu a oddeľuje ju od Afriky a na východ od Tureckého prielivu, pohoria Ural a rieky Ural a na juh od pohoria Kaukaz a Kaspického a Čierneho mora, ktoré ho oddeľujú od Európy.

Čína a India sa striedali medzi najväčšími ekonomikami sveta od roku 1 do 1.800 nl. Čína a India boli hlavné ekonomické veľmoci a symbolizovali legendárne bohatstvo a prosperitu starovekej kultúry Ázie, priťahovali európsky obchod, prieskum a kolonializmus. Náhodné objavenie transatlantickej cesty z Európy do Ameriky Kolumbom pri hľadaní cesty do Indie dokazuje túto hlbokú fascináciu. Hodvábna cesta sa stala hlavnou východo-západnou obchodnou cestou v ázijskom vnútrozemí.

Ázia bola kolískou väčšiny hlavných svetových náboženstiev vrátane hinduizmu, džinizmu, budhizmu, konfucionizmu, taoizmu, judaizmu, kresťanstva, islamu, sikhizmu, a ďalších náboženstiev. Vzhľadom na jej veľkosť a rozmanitosť môže mať pojem Ázia – názov pochádzajúci z klasickej antiky – v skutočnosti viac spoločného s ľudskou geografiou ako fyzickou geografiou. Ázia sa veľmi líši naprieč a v rámci svojich regiónov, pokiaľ ide o etnické skupiny, kultúry, prostredie, ekonomiku, historické väzby a vládne systémy. Je zmesou rôznych podnebí od rovníkového juhu cez horúcu púšť na Blízkom východe, mierne oblasti na východe a kontinentálne centrum až po rozsiahle subarktické a polárne oblasti na Sibíri.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency