Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Srí Lankafotogaléria Srí Lanka
 
Oficiálny názov: Srílanská demokratická socialistická republika
Správne členenie: 9 provincí, 25 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Kolombo
Rozloha v km2:65 610
Obyvateľstvo:21 515 000 (hustota 328 os. / km2)
Jazyk:sinhálčtina, tamilčtina, angličtina
Mena:srílanská rupia ( 1€ -> cca 160 LKR )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 6:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Srí Lanka
 dovolenka Srí Lanka
 • hotely Srí Lanka
 • doprava Srí Lanka
 • letenky Srí Lanka
 • cestovné kancelárie Srí Lanka
 • lastminute Srí Lanka
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SRÍ LANKA

Krásny ostrov známy čajom a budhistickými pamiatkami sa po celé roky zmietal v občianskej vojne.

Tropický ostrov Srí Lanka je po celé roky sužovaná občianskymi nepokojmi. Meno krajiny v preklade znamená žiarivá krajina. Rimania ju však nazývali ostrov Taprobana, arabskí kupci Serendip, Portugalci Ceilas a Briti Cejlon.

Príslušníci dvoch najstarších národov na ostrove, Tamilovia a Sinhálci, však v prítomnosti druhého národa nevidia nič príjemného. Prví obyvatelia Srí Lanky, Veddovia tu žili približne od roku 3000 pr. n. l. Okolo roku 600 pr. n. .l. dobyli ostrov Sinhálci, ktorí priplávali po mori zo severnej Indie. Sinhálci boli pravdepodobne Árjovia. Usadili sa prevažne v suchých oblastiach na východe a vo vnútrozemí ostrova, kde založili kvitnúcu civilizáciu. Vybudovali tam dômyselný zavlažovací systém s priehradami a vodnými nádržami. Ich hlavným mestom bola Anurádhapura a náboženstvom buddhizmus.

Buddhova stopa v horách

Buddhisti tvrdia, že Buddha zanechal stopu na vrchole hory v južnom vnútrozemí ostrova, dnes Európanom známe ako Adamova hora (2 243 m). Hinduisti naopak veria, že táto 1,6 m dlhá stopa patrí bohovi Šivovi, podľa moslimov patrí Adamovi. Hora je preto pútnickým miestom všetkých troch vyznaní.

Ostrovný štát Srí Lanka sa nachádza v Indickom oceáne na juh od Indie, s ktorou kedysi súvisel. V Palkovom prielive leží rad ostrovčekov a koralových atolov, ktorým domáci obyvatelia hovoria Adamov most. Najvyššia hora v centre ostrova dosahuje výšku 2 524 m a je ako ostatné pohorie porastené lesom. Celý ostrov je členitý a husto obývaný horskými kotlinami a úzkym pásom pobrežia. Je známy nálezom mnohých drahokamov, najmä rubínov a zafírov.

Podnebie je ovplyvnené tropickými monzúnmi, tretina ostrova zasahuje do rovníkového pásma. Srí Lanka je známa aj bujnou tropickou vegetáciou, vzácnym tropickým drevom a veľa druhov paliem. Na ostrove sa ešte uchovali divo žijúce opice a poloopice, slony, levharty a ďalšie zvieratá dažďových lesov a saván.

Dnes sú po celom svete buddhistické chrámy a sochy, ktoré navštevujú žlto a oranžovo odetí mnísi. Tí za zvuku bubienkov, organizujú svadby alebo pohrebné sprievody. Počet Veedov sa prudko znížil a dnes prežíva iba niekoľko skupiniek v odľahlých horách. Odvekým nepriateľom Sinhálcov sa stal iný národ, hinduistickí Tamilovia z južnej Indie. V 11. a 12. storočí prekonali 29 km široký Palkov prieliv medzi Prednou Indiou a Srí Lankou a vytlačili na juh ostrova buddhistických Sinhálcov, ktorí si v hornatej krajine vytvorili nové kráľovstvo sústredené okolo hlavného mesta Mahanuvara, kde doteraz stoja chrámy z 11. storočia. Tamilovia sú dodnes väčšinou hinduistami aj keď niektorí vyznávajú kresťanstvo.

Koloniálna história

Neskôr na ostrov priplávali sarabskí obchodníci s korením a po nich portugalskí a holandskí moreplavci. Roku 1796 dobyli Srí Lanku Briti a vládli tam až do vyhlásenia nezávislosti roku 1948. V oblasti Mahanuvary existovalo nezávislé sinhálske kráľovstvo až do roku 1815. Briti zakladali v horách kávovníkové plantáže, ale v 70. rokoch 19. storočia bola celá úroda zničená rozšírením kávovníkových chorôb. Na plantážach bol potom vysadený čajovník. Na pobreží boli zriadené plantáže kaučuku a kokosových paliem, na ktorých pracovali prevažne Tamilovia.

Tento príliv prisťahovalcov pozmenil rozdelenie obyvateľstva. Najviac ľudí sa sústredilo na vlhkom juhozápade a hlavným mestom sa stalo Kolombo. Potomkovia tamilských prisťahovalcov tvoria 18% obyvateľov, sústredených prevažne na severe ostrova v okolí mesta Jápané. V centrálnych horách Tamilovia doteraz zberajú krehké vrchné lístočky z kríkov čajovníkov a so svojimi sinhálskymi susedmi žijú v mieri, ale na severe nepokoje viedli k vyhláseniu stanného práva a k zákazu vychádzania, ktorý po súmraku premení Jápané na mŕtve mesto. Príčiny konfliktov pramenia už z čias britskej nadvlády, kedy menšinoví Tamilovia pôsobili vo väčšine vedúcich funkcií.

Vojna Tamilov - Tigri oslobodenia

Roku 1972 sa Cejlon stal Srí Lankou a buddhizmus štátnym náboženstvom. V tom čase začali väčšinoví Sinhálci požadovať prestížne miesta. Obidve spoločenstvá sú vzdelané. Tamilovia zasa namietali, že ako menšina sú diskriminovaní v politickom a profesionálnom živote aj v prístupe ku vzdelaniu. Pôvodne pokojná kampaň proti diskriminácii prerástla na severe a východe ostrova do krvavého partizánskeho boja za nezávislú vlasť Tamily - Ílam. V pouličných bojoch zahynulo roku 1983 v hlavnom meste Kolombe 400 ľudí, väčšinou Tamilov. Aj po podpísaní zmluvy s Indiou, ktorá zaručovala Tamilom autonómiu a zaviedla tamilčinu ako národný jazyk, nepokoje pokračovali. Partizánske jednotky - Tigri oslobodenia tamilského Ílamu spôsobili vládnym vojskám veľké straty.

Roku 1993 bol zavraždený srílanský prezident Ranasinha Prémadása, zvolený roku 1988. Na začiatku roka 1995 sa však objavila nová nádej 1995 na vyriešenie konfliktu. Víťazka vo voľbách Čandrika Kumáratungová, ktorá sa stala prezidentkou aj predsedkyňou vlády, oznámila že stuáciu po podpísaní prímeria budú kontrolovať medzinárodní pozorovatelia. Boje napriek tomu pokračovali aj keď sa armáde podarilo roku 1996 dobyť Jápané, Tamílski Tygri bojujú naďalej.

Dovolenka, cestovný ruch

V čase vyhlásenia nezávislosti roku 1948 patrila životná úroveň na Srí Lanke k najvyšším v Ázii a príjem na hlavu bol v porovnaní s Indiou dvojnásobný. Aj keď hlavnými vývoznými artiklami ostrova sú poľnohospodárske výrobky, drevo a ryby, nezamestnanosť zostáva vysoká a časť potravín sa musí dovážať. Ambiciózny projekt na prehradenie rieky Maháveli by mal zaistiť nielen vodu na zavlažovanie, ale aj elektrickú energiu. Zavlažované oblasti poskytnú ryžu na export. Malí farmári už dnes pestujú pre na vlastnú obživu ryžu na tropických nížinách, ktoré tvorí 80% povrchu ostrova. Elektrická energia umožní vybudovať ťažký priemysel.

Od roku 1948 zaisťuje vláda bezplatné školstvo pre všetkých, takže v krajine je vysoká úroveň vzdelanosti. Chudobní ľudia dostávajú potravinovú pomoc aj zdravotná opatera je na dobrej úrovni. Vláda sa snaží podporovať rozvoj hospodárstva zlepšovaním domácich podmienok a podporu zahraničných investícií. Obchod s plodinami a ťažba polodrahokamov sú kľúčovými aktivitami hlavného mesta a prístavu Kolombo. Krajina sa taktiež snaží zvýšiť príjmy z cestovného ruchu. Srí Lanka je prekrásny ostrov s bohatou faunou, ktorá zahŕňa slony, leopardov, medvede a divé svine. Roky bojov však veľa turistov odradili.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency