Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky

AFRIKAAfrika býva tiež označovaná ako čierny kontinet, podľa farby pleti obyvateľov, ktorí sú potomkami pravdepodobne prvých bytostí (Australopithecus) ktoré sa objavili v Afrike pred cca 5 mil. rokov, odkiaľ sa rozšírili aj do Európy a Ázie. Poloha v okolí rovníka prináša zťažené životné podmienky - suché a horúce podnebie, púšte, nedostatok vody ktoré sužujú mnohé - africké krajiny:
Alžírsko, Angola, Benin, Botswana, Burkina, Burundi, Čad, Džibutsko, Egypt, Eritrea, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Južná Afrika, Kamerun, Kapverdy, Keňa, Komory, Kongo, Kongo Demokratická Republika, Lesotho, Libéria, Líbya, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Maurícius, Mauritánia, Mozambik, Namíbia, Niger, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Svazijsko, Tanzánia, Togo, Tunisko, Uganda, Zambia, Západná Sahara, Zimbabwe,
  • krajiny sveta
    • Afrika
    • Amerika
    • Ázia
    • Európa
    • Austrália a Oceánia


Geografia

Afrika je po Ázii druhým najväčším a druhým najľudnatejším kontinentom na svete. Na ploche asi 30.300.000 km² vrátane priľahlých ostrovov pokrýva 6 % celkovej plochy Zeme a 20 % jej súše. Celkom 1.400 miliónov ľudí k roku 2021 predstavuje približne 18 % svetovej ľudskej populácie. Napriek širokému spektru prírodných zdrojov je Afrika najmenej bohatým kontinentom na obyvateľa a druhým najmenej bohatým z hľadiska celkového bohatstva, za Oceániou. Tento fakt sa pripisuje rôznym faktorom ako geografia, klíma, kmeňový systém, kolonializmus, studená vojna, neokolonializmus, nedostatok demokracie a korupcia.

Kontinent Afrika je obklopený Stredozemným morom na severe, Suezskou šijou a Červeným morom na severovýchode, Indickým oceánom na juhovýchode a Atlantickým oceánom na západe. Kontinent zahŕňa najväčší ostrov Madagaskar a rôzne súostrovia. Obsahuje 54 plne uznaných suverénnych štátov, osem území a dva nezávislé štáty s obmedzeným alebo žiadnym uznaním. Alžírsko je rozlohou najväčšia krajina Afriky a Nigériaje najväčšia podľa počtu obyvateľov. Africké štáty spolupracujú prostredníctvom Africkej únie so sídlom v Addis Abeba.

Afrika sa rozprestiera na rovníku a na hlavnom poludníku. Je to jediný kontinent, ktorý sa rozprestiera od severného mierneho po južné mierne pásmo. Väčšina kontinentu a jeho krajín sa nachádza na severnej pologuli a podstatná časť a počet krajín na južnej pologuli. Väčšina kontinentu leží v trópoch, okrem veľkej časti Západnej Sahary, Alžírska, Líbye a Egypta, severného cípu Mauritánie a celých území Maroka, Ceuty, Melilly a Tunisko, ktoré sa zase nachádzajú nad obratníkom Raka, v severnom miernom pásme. V druhom extréme kontinentu, južná Namíbia, južná Botswana, veľké časti Južnej Afriky, celé územia Lesotha a Eswatini a južné cípy Mozambiku a Madagaskaru sa nachádzajú pod obratníkom Kozorožca, v južnom miernom pásme.

Afrika má veľkú biodiverzitu, je to kontinent s najväčším počtom druhov fauny, keďže ho najmenej postihlo vyhynutie pleistocénnej megafauny. Afrika je však tiež silne ovplyvnená širokou škálou environmentálnych problémov vrátane dezertifikácie, odlesňovania, nedostatku vody a znečistenia. Očakáva sa, že tieto zakorenené chyby životného prostredia a environmentálne obavy sa budú zhoršovať, keď zmena klímy ovplyvní Afriku. Medzivládny panel OSN pre klimatické zmeny označil Afriku za kontinent najzraniteľnejší klimatickými zmenami.

História Afriky je dlhá, zložitá a globálna historická komunita ju často podceňuje. Afrika, najmä východná, je všeobecne akceptovaná ako miesto pôvodu ľudí a Hominidae (veľkých ľudoopov). Najskorší hominidi a ich predkovia boli datovaní asi pred 7 miliónmi rokov, vrátane Sahelanthropus tchadensis, Australopithecus africanus, A. afarensis, Homo erectus, H. habilis a H. ergaster - najskorší Homo sapiens (moderné ľudské) pozostatky, ktoré sa nachádzajú v Etiópii, Južnej Afrike a Maroku, pochádzajú z obdobia približne pred 233.000, 259.000 a 300.000 rokmi a predpokladá sa, že Homo sapiens pochádza z Afriky asi pred 350.000 až 260.000 rokmi. Afriku považujú aj antropológovia za geneticky najrozmanitejší kontinent v dôsledku toho, že je najdlhšie obývaná.

V severnej Afrike sa objavili rané ľudské civilizácie, ako napríklad staroveký Egypt a Kartágo. Po následnej dlhej a zložitej histórii civilizácií, migrácie a obchodu, Afrika hostí veľkú rozmanitosť etník, kultúr a jazykov. Posledných 400 rokov sme boli svedkami rastúceho európskeho vplyvu na kontinente. Od 16. storočia to bolo poháňané obchodom vrátane transatlantického obchodu s otrokmi, ktorý vytvoril veľkú africkú diaspóru v Amerike. Od konca 19. storočiado začiatku 20. storočia európske národy kolonizovali takmer celú Afriku a dosiahli bod, keď iba Etiópia a Libéria boli nezávislými zriadeniami. Väčšina súčasných štátov v Afrike vzišla z procesu dekolonizácie po druhej svetovej vojne.

 

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency