Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Rovníková Guineafotogaléria Rovníková Guinea
 
Oficiálny názov: Republika Rovníková Guinea
Správne členenie: 7 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Malabo
Rozloha v km2:28 050
Obyvateľstvo:536 000 (hustota 19 os. / km2)
Jazyk:španielčina, francúzština, portugalčina
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 XAF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Gabon, Kamerun
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Rovníková Guinea
 dovolenka Rovníková Guinea
 • hotely Rovníková Guinea
 • doprava Rovníková Guinea
 • letenky Rovníková Guinea
 • cestovné kancelárie Rovníková Guinea
 • lastminute Rovníková Guinea
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ROVNÍKOVÁ GUINEA

Na Rovníkovej Guinei sa stále prejavujú následky jedenásť ročnej tyranie.

Republika Rovníková Guinea, ležiaca 200 km na sever od rovníka na horskom a vlhkom západoafrickom pobreží, patrí k najchudobnejším krajinám na chudobnom kontinente. Ako zámorská kolónia Španielska s vnútornou autonómiou bola prosperujúcou krajinou, ktorej hospodárstvo bolo založené na kakau, káve a dreve. Roku 1968 získala nezávislosť a stala sa republikou. Ale počas vlády prvého prezidenta Francisca Macíasa Nguemy sa hospodárstvo rýchlo dostalo do problémov.

Jedenásť rokov trvajúca Nguemova tyrania bola poznamenaná mučením, nútenými prácami, systematickým vyvražďovaním intelektuálov, prenasledovaním cudzincov a cirkvi a stále rastúcou izoláciou. V roku 1979 začala nová vláda s nápravou zdevastovaného hospodárstva spolu so zahraničnou pomocou, predovšetkým z bývalej koloniálnej mocnosti Španielska. Politickí väzni boli oslobodení a hovorilo sa dokonca o obnovení náboženskej slobody. Ale toto úsilie čoskoro stroskotalo pri druhom prezidentskom samovládcovi.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo povolil opozičné strany až v roku 1987. Aj keď nová ústava rátala s liberalizáciou politického života a v roku 1992 bola vytvorená prechodná vláda, štátna moc pokračovala vo väznení a mučení opozičných politikov. Prezident si svoju pozíciu ešte viac upevnil v zmanipulovaných voľbách v roku 1996, kedy boli opozičné strany opäť zakázané a volebné výsledky boli sfalšované.

Po voľbách vláda oznámila, že hlavná pozornosť bude venovaná vráteniu výroby kakaa a kávy na úroveň pred získaním nezávislosti. Do úpadku sa dostal aj rybolov a krajina, ktorá kedysi ryby vyvážala, ich musela dovážať. Na význame však získava lesníctvo a spracovanie dreva. Krajina má isté nerastné bohatstvo, ktoré je zatiaľ nedostatočne využívané. Nedávne objavenie významných ložísk ropy pri pobreží, ktoré sú využívané americkými spoločnosťami, sľubuje zlepšenie finančnej situácie krajiny.

Dovolenka, cestovný ruch

Rovníková Guinea je veľká asi ako Belgicko a skladá sa z dvoch častí- pevninskej a ostrovnej. Väčšie územie leží na africkej pevnine a nazýva sa Mbini (predtým Muni). Rastú tam rozľahlé tropické lesy a náhorné plošiny sú obrastené savanou. Komunikácií je málo a turistov ešte menej. Do tejto oblasti patria ešte tri ostrovčeky pri pobreží: Corisco a Veľký a Malý Elobey.

Druhú časť republiky predstavuje pomerne veľký sopečný ostrov Bioko. Nachádza sa pri pobreží Kamerunu. K nemu administratívne patrí aj ostrov Annobón (predtým Pagalu). Na úrodnom sopečnom ostrove Bioko, blízko zátoky, ktorá je v skutočnosti zaplaveným sopečným kráterom, leží hlavné mesto Malabo. Na Bioku sa pestuje kakaovník a je tam dokonca ešte vlhšie a teplejšie podnebie ako v horúcej a vlhkej pevninskej časti krajiny.

Pôvodnými obyvateľmi Bioka sú Bubiovia, ktorí hovoria po bantusky. Na Bioku žije aj niekoľko tisíc kreolských potomkov otrokov, ktorých v 19. storočí oslobodili Briti. Pred rokom 1975 žilo na ostrove asi 30 000 Nigerijcov, ktorí pracovali na kakaových plantážach. Boli však evakuovaní potom, čo fangskí vládcovia ostrova boli obvinení z násilia. Bantusky hovoriaci Fangovia sú hlavnou etnickou skupinou na pevninskej časti krajiny a po roku 1968 rozšírili svoj vplyv aj na Bioko.

Rovníková Guinea je ťažko dosiahnuteľná, ale turisticky zaujímavá krajina. Lákavé sú najmä prírodné krásy a bohatstvo divej zveri na Bioku.

Top destinácie, lastminute, first moment

Rovníková Guinea sa skladá z dvoch častí, ostrovného a pevninského regiónu. Ostrovná oblasť pozostáva z ostrovov Bioko (predtým Fernando Pó) v guinejskom zálive a Annobóne, malom vulkanickom ostrove južne od rovníka. Ostrov Bioko je najsevernejšou časťou Rovníkovej Guiney a je miestom hlavného mesta Malabo. Ostrovný štát Svätého Tomáša a Princovho ostrova sa nachádza medzi Biokom a Annobonom. Kontinentálny región, Río Muni, je ohraničený Kamerunom na severe a Gabonom na juhu a na východe. Rio Muni zahŕňa aj niekoľko malých pobrežných ostrovov, ako napríklad Corisco, Elobey Grande a Elobey Chico. Existujú dve odlišné obdobia, ktoré je dobré zohľadniť pri cestovaní do Rovníkovej Guiney: suché a daždivé. Najmokrejšie mesiace sú od apríla do októbra, zatiaľ čo december až marec sú obdobím sucha.

Ostrov Bioko sa nachádzajúci v guinejskom zálive, ktorý je súčasťou Rovníkovej Guiney. Tu je tiež hlavné mesto Malabo. Je vzdialený 32 km od pobrežia Kamerunu a má rozlohu 2017 km2. Jeho populácia počíta 230.000 obyvateľov. Počas španielskej éry bol ostrov známy ako Fernando Poo, meno jeho objaviteľa v 15 storočí.

Malabo je hlavné a najväčšie mesto Rovníkovej Guiney a provincie Bioko Norte. Nachádza sa na severnom pobreží ostrova Bioko. Oficiálny jazyk krajiny je španielčina, francúzština a portugalčina. Malabo je najstaršie mesto Rovníkovej Guiney. Z tohto dôvodu môžete vidieť veľa budov s koloniálnou architektúrou, ktoré súčasne existujú spolu s modernými budovami vybudovanými v poslednej dobe. Ulice v centre mesta, so štvorcovým dizajnom, odhaľujú starobylú koncepciu moderného mesta s pešou zónou. Mesto ponúka aj početné zelené a rekreačné oblasti. Na ubytovanie poslúžia hotely: Hilton Malabo (5*), Hotel Anda (5*), Hotel Sofitel President (5*), Magno Suites (4*), Hotel Ibis Malabo (3*), Hotel Yoly y Hnos (2*).

Bata je prístavné mesto, má približne 173.046 obyvateľov a je to najväčšie mesto v Rovníkovej Guinei. Leží na pobreží Atlantického oceánu Río Muni. Mesto bolo predtým hlavným mestom Rovníkovej Guiney a tiež dopravným uzlom a prístavom, z ktorého sa trajekty plavia do Malabo a Douala, pričom lietedlá môžu pristáť na tunajšom letisku. Bata je tiež známe svojim nočným životom a trhom.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency