Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Keňafotogaléria Keňa
 
Oficiálny názov: Keňská republika
Správne členenie: 7 provincií a 1 správna oblasť
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Nairobi
Rozloha v km2:582 646
Obyvateľstvo:38 000 000 (hustota 63 os. / km2)
Jazyk:svahilčina, angličtina, domorodé jazyky
Mena:keňský šiling ( 1€ -> cca 120 KES )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Etiópia, Somálsko, Sudán, Tanzánia, Uganda
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Keňa
 dovolenka Keňa
 • hotely Keňa
 • doprava Keňa
 • letenky Keňa
 • cestovné kancelárie Keňa
 • lastminute Keňa
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KEŇA

Pred miliónmi rokov kolíska ľudstva musí dnes čeliť etnickým konfliktom a populačnej explózii.

Môže sa zdať zvláštne, že Keňa ktorá ako správna jednotka existuje iba 100 rokov a ako samostatný štát iba viac ako 30 rokov, býva nazývaná „kolískou ľudstva“. Práve tu na ďalekých brehoch Turkana ( pred tým Rudolfovho jazera) na severozápade krajiny našiel Luis Leakey lebku a kosti človeka, ktorý tu žil pred 2 mil. rokov. Antropológovia si myslia, že dnešní ľudia sú potomkami tejto bytosti.

Do 19. storočia bolo jedinou známou časťou Kene 500 km dlhé pobrežie lemované bielymi plážami a palmami oddelené od Indického oceánu súvislým pásom koralových útesov. Od stredoveku tu kupci z Európy, Ázie a Arábie, hľadali otrokov a slonovinu. Niektorí sa tu usadili a dnešní obyvatelia pobrežia Svahilci sú miešanci arabskej a černošskej populácie.

Až na konci 19. storočia sa britskí cestovatelia odvážili do vnútrozemia krajiny. Hľadali tu novú cestu z pobrežia do Ugandy. Neskôr bola medzi prístavom Mombasou na pobreží a Kisumu pri Viktoriinom jazere vybudovaná tzv. ugandská železnica. Železničné dielne boli zriadené v Nairobi, dnešnom hlavnom meste krajiny a jednom z najväčších miest v Afrike.

Briti si rýchlo uvedomilo, že krajina ku ktorej prišli náhodou, je v skutočnosti nesmierne úrodná. Do roku 1914 sa na juhozápade krajiny usadilo niekoľko tisíc britských farmárov. Privlastnili si pozemky dobre zavlažované a úrodné v oblasti White Higlands, ktoré predtým vlastnili Kikujovia a Masajovia. Roku 1952 povstalci hnutia Mau Mau zahájili ozbrojený boj.

Pôda a hospodárstvo

Dodnes je poľnohospodársky juhozápad Kene najhustejšie zaľudnený – žije tu väčšina obyvateľstva a je tu sústredená väčšina hospodárstva krajiny. Hlavnou pestovanou plodinou je kukurica. Naopak ostatná časť Kene je veľmi suchá. Divokú krajinu pokrývajú kroviny, púšť a hory. Na východe tečie najdlhšia rieka krajiny Tana. Žijú tu malé kočovné kmene. Aj severozápad krajiny je vyprahnutý, napriek tomu že tu je jazero Turkana.

Ako územná jednotka je Keňa dielom kolonizácie. Najprv bola spravovaná Východoafrickou spoločnosťou, neskôr sa stala britskou korunnou kolóniou a nezávislosť získala roku 1963. Prvým prezidentom sa stal Jomo Kenyatta, ktorému sa podarilo zmierniť napätie medzi kmeňmi. Napriek pokusu o prevrat roku 1982 dokázal prezident Daniel arap Moi doviesť krajinu až do 90. rokov.

Keňania

Obyvateľstvo Kene je viacmenej pestrou zmesou rôznych kmeňov pevne spätých s určitým územím než skutočným národom. Pred tisíckami rokov sa do Kene z južného pobrežia dostali bantusky hovoriaci prisťahovalci. O 500 rokov neskôr začali do krajiny prichádzať ďalšie národy vrátane kočovných Masajov. Neskôr prišli zo západu Luovia. Okrem toho žije v mestách asi 78 000 Aziatov.

Dlhodobá prevaha Kikujov v politickom živote krajiny je daná nielen ich počtom ale aj ich vysokou úrovňou vzdelania a príjmov ako aj tým, že obývajú stred krajiny aj jej hlavné mesto. Druhou najpočetnejšou skupinou sú Luovia. Nakoľko prezident arap Moi patrí ku kmeňu Kalendžinov, neovládajú už Kukujovia vládu v krajine. To bolo aj príčinou krvavých bojov v rokoch 1992 –93 medzi Kikujmi a Kalendžinmi.

Cestovný ruch

Napriek tomu že sa cestovný ruch obmedzuje na veľmi malú časť územia Kene, je po káve a čaji tretím najdôležitejším zdrojom príjmov. Turisti však vidia iba vybranú časť života v krajine.

Jedným z najvážnejších problémov, ktoré majú Keňania, je prudký rast počtu obyvateľov. Polovica obyvateľov je mladšia ako 15 rokov a pokiaľ nebude v krajine vytvorených dostatok pracovných miest, presiahne čoskoro počet obyvateľov hospodárske možnosti Kene. Aj rozloženie obyvateľstva je veľmi nerovnomerné. Iba 4% krajiny sú vhodné pre poľnohospodárstvo. Takmer 75% obyvateľov žije na 20% územia na juhozápade. Zvyšná štvrtina, ktorú tvoria najmä pastieri, žije na vyprahnutom severe a severovýchode.

Juhovýchod pociťuje veľký nedostatok pôdy a v dôsledku intenzívneho obrábania pôdy vznikajú vážne problémy so stavom životného prostredia. Na vidieku existujú veľké rozdiely v príjmoch. V koloniálnom období patrila väčšina obrábanej pôdy európskym farmárom, ktorí pestovali kávovník a čajovník na vývoz. Afričania pestovali na malých políčkach plodiny na vlastnú obživu rodiny. Po roku 1963 si niektoré farmy odkúpili majetní príslušníci africkej elity. Niektoré boli rozparcelované bezzemkom a na ďalších hospodária družstvá. Pozemková reforma mala za následok zníženie produkcie kávy a čaju. Veľa Keňanov sa sťahuje do miest, ktoré sú obchodnými strediskami ale pomaly sa tu rozvíja priemysel.

Safari

Keňania majú iba malé zásoby nerastných surovín a veľmi obmedzený hydroenergetický potenciál. Pre väčšinu ľudí je jediným dostupným palivom drevo. Hlavnou turistickou atrakciou krajiny a jej hlavným prírodným zdrojom je divoká zver. V súčasnosti každoročne viac ako 250 000 turistov navštevuje kenské národné parky a rezervácie, ktoré sú najväčšie v Afrike a mnohé z nich sú svetového významu. Najnavštevovanejšie sú Amboseli a Tsavo.

Neuveriteľná rozmanitosť krajiny, kultúr, divokej zveri a aktivít znamená nekonečné príležitosti pre návštevníkov tejto krásnej africkej krajiny. Keňa ponúka rozmanitú škálu prostredia, ktoré sú v pomerne tesnej blízkosti a majú vynikajúcu domácu cestovnú infraštruktúru. Kenya je bohatá rozmanitosť voľne žijúcich živočíchov znamená, že žiadne dva zážitky vo voľnej prírode niesú rovnaké. Návštevníci môžu zažiť a vidieť úplne iné veci. Počas jedinej cesty do Kene môžete navštíviť tropické lesy, krásne pláže a púšte, vyliezť na vysoké hory a preskúmať divočinu. V Keni je možné naplánovať safari, ktoré spája dobrodružstvo a relaxáciu, luxus a prirodzenú jednoduchosť, spoločenské zážitky a samotu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency