Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Tanzániafotogaléria Tanzánia
 
Oficiálny názov: Zjednotená republika Tanzánia
Správne členenie: 26 regionóv
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Dodoma
Rozloha v km2:945 087
Obyvateľstvo:36 800 000 (hustota 39 os. / km2)
Jazyk:svahilčina, angličtina, africké jazyky, arabčina
Mena:tanzánsky šiling ( 1€ -> cca 2240 TZS )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Burundi, Keňa, Kongo, Malawi, Mozambik, Rwanda, Uganda, Zambia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Tanzánia
 dovolenka Tanzánia
 • hotely Tanzánia
 • doprava Tanzánia
 • letenky Tanzánia
 • cestovné kancelárie Tanzánia
 • lastminute Tanzánia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

TANZÁNIA

Republika v rovníkovej Afrike sa snaží zmierniť dôsledky desaťročia biedy, ale najväčším bohatstvom krajiny stále zostáva krásna krajina a divá zver.

Tanzánia so svojim malebným pobrežím Indického oceánu s náhornými plošinami a veľkými jazerami je nádhernou krajinou. Kilimandžáro 5.895 m n.m. je najvyššia hora v Afrike, jazero Tanganika je zasa najhlbším a najdlhším sladkovodným jazerom kontinentu.

Viktoriino jazero na hraniciach s Keňou a Ugandou je tretím najväčším jazerom na svete a kaldera sopky Ngorongoro je druhá najväčšia na svete. Níl, jedna z najdlhších riek na svete, pramení práve vo Viktoriinom jazere. Národný park Serengeti je rovnako ako kráter Ngorongoro súčasťou svetového prírodného a kultúrneho bohatstva pod medzinárodnou ochranou.

Tanzánia je dielom koloniálnej politiky. Toto africké územie obsadili v 80. rokoch 19. stor. Nemci a roku 1891 sa stalo súčasťou Nemeckej východnej Afriky. Po nemeckej porážke v 1. svetovej vojne kolóniu získala Británia a premenovala ju na Tanganiku. Svoju nezávislosť získala krajina v roku 1961. O tri roky neskôr, keď sa k Tanganike pripojil ostrovný štát Zanzibar, bol spločný štát pomenovaný Tanzánia. K Tanzánii patrí okrem ostrova Zanzibar aj ostrovy Pemba na severe a Mafia na juhu.

V 70. rokoch 20. st. sa Tanzánia stala jednou z najznámejších postkoloniálnych krajín, za čo vďačí prezidentovi Juliovi Nyererovi. Počiatočný rozvoj krajiny so socialistickým hospodárstvom sa neskôr dostal do stagnácie, ale zlepšilo sa sociálne zabezpečenie obyvateľov a tiež riešenie národnostnej otázky posunulo krajinu ďalej od problémov iných afrických krajín. V celej Afrike si Nyerere ako antikolonialista získal všeobecný rešpekt a chválu za to, že Tanzánia od nezávislosti zostala stabilná a zjednotená po dnes.

Krásy krajiny

Tanzánia má svojráznu polohu medzi Indickým oceánom a Veľkou priekopou, o ktorej geológovia predpokladajú, že sa v budúcnosti stane dnom postujúceho mora. V tom prípade by sa Tanzánia a ďalšie východoafrické krajiny premenili na ostrovy. Sú tu silné zemetrasenia so sopečnou činnosťou. Kilimandžáro ako jedna z najvýznamnejších sopiek sveta, svedčí na podporu tejto teórie.

Najväčšie sopečné centrum je na severovýchode krajiny v okolí najvyššej hory Afriky. Vrchol sopky Kilimandžáro je stále pokrytý snehom. Tamojšie sopky sú činné (Meru), alebo aj vyhasnuté. Najznámejšia je Ngorongoro. Najväčšie a najhlbšie jazerá Viktoriino, Tanganika a Malawi, sa nachádzajú v pohraničných oblastiach, menšie ako Manyara alebo Rukwa nájdeme vo vnútrozemí.

Tanzánia má 800 km dlhé a pomerne málo členité pobrežie, obmývané Indickým oceánom. V pobrežných plytčinách sa dvíhajú skalnaté a koralové útesy. Pás pobrežných nížin a porasty paliem a mangrovníkov v ústiach riek ukončujú na západe prudké svahy náhorných plošín. Väčšinu plošín porastajú trávnaté savany, ktoré prechádzajú do bohatších stepí alebo sa naopak menia v suché polopúšte. Na brehoch niektorých riek a jazier rastú dažďové rovníkové lesy.

K významným krajinným celkom patrí predovšetkým plošina Serengeti východne od Viktoriinho jazera, kde je známy národný park so stádami zveri. Na toto územie nadväzuje na juhovýchode vysočina veľkých kráterov a ďalej sopečné horské pásmo vrcholiacim Kilimandžárom. Pri pobreží sa nachádza aj hlavné mesto Dar es Salaam. Ďalej na západ sa rozprestiera Masajská step s tŕnistými krovinami.

Vďaka nadmorskej výške je v krajine ďaleko chladnejšie ako by napovedala jej poloha na rovníku. V horách je podnebie mierne, vo vnútrozemí je teplo a sucho. Iba na pobreží panuje horúčava a priemerné teploty tam dosahujú 25-35°C po celý rok. Skoro všade je sucho, ale nikde sa nevytvorila púšť. Na väčšine územia je dostatočné množstvo zrážok pre poľnohospodárstvo. Ale ostrovy Zanzibar a Pemba sú horúce a vlhké.

Obyvateľstvo tvorí 120 rôznych kmeňov

Tanzánci, ktorých je asi 60 miliónov a stále pribúdajú ( r. 1990 - 28,5 milióna, r. 2012 - 45 miliónov) žijú po celej krajine, najviac však pozdĺž hraníc a v úzkej pobrežnej nížine. Vnútrozemie je pomerne neobývané. V krajine žije 120 rôznych kmeňov, väčšinou bantuského pôvodu a hovoriacich svahilsky. Najpočetnejší sú Sukumovia. Na Masajskej stepi žijú kočovní Masajovia, ktorí tam pasú svoje hrbaté kravy, ovce a kozy. Okrem Afričanov žijú v tejto krajine aj prisťahovalci z iných kontinentov. V poslednom tisícročí sa tu často usadzovali Arabi z oblasti Perzského zálivu a ženili sa s domorodými ženami.

V krajine žijú prisťahovalci z Indie, ktorí sem prichádzali v priebehu posledných 300 rokov. V čase koloniálnej nadvlády sa v krajine usídlili tiež Európania. Asi 90% obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom. Jeho produktivita je však nízka a úroda stačí iba pre vlastnú obživu. Iba malá časť poľnohospodárov má pravidelné príjmy z predaja bavlny a kávy. Potraviny pre mestá však musia byť dovážané.

Ostrovy Zanzibar a Pemba, kde prší viac a pravidelnejšie, sú pre poľnohospodárstvo vhodnejšie ako pevnina. Veľmi úrodná je najmä západná polovica Zanzibaru, odkiaľ sa vyváža kopra a kokosové vlákna. Obidva ostrovy patria k popredným svetovým producentom klinčekov.

S výnimkou jednej bane na diamanty a ďalšej na zlato, menších zásob uhlia a kaolínu boli nerastné zdroje krajiny považované v minulosti za málo výdatné alebo príliš odľahlé, než aby sa vyplatilo ch využívať. V poslednom čase však ťažba a spracovanie najmä zlata získava na dôležitosti.

V čase, kedy získala Tanzánia nezávislosť, patrila k najchudobnejším krajinám v Afrike a k najchudobnejším sa dosiaľ radí. Roku 1967 existovala nádej, že sa situácia zmení. Prezident Nyerere chcel zvýšiť príjmy rozvojom poľnohospodárskej výroby a priemyslu, zlepšením sociálnej opatery, zaistením vzdelania pre každého a pravidla rozdeľovania bohatstva.

K dosiahnutiu týchto cieľov mali slúžiť dve hlavné opatrenia. Prvým bolo znárodnenie prevažnej časti hospodárstva krajiny, druhým, ďaleko radikálnejším, bolo socialistické družstevníctvo s novým usporiadaním tanzánskych osád. Približne 13 mil. obyvateľov muselo opustiť svoje tradičné osady a usadiť sa v 7.700 nových dedinách, založených na princípe ujamaa, čo svahilsky znamená rodinná osada. Nové osady mali byť riadené demokraticky a malo im byť poskytnuté všetko potrebné k spoločnému hospodáreniu. Prví obyvatelia odišli do nových dedín dobrovoľne, neskôr vláda začala používať donucovacie metódy.

Výsledok akcie zďaleka nesplnil očakávanie vlády. V celom systéme bujnela korupcia. Ľudia sa začali vracať do svojich pôvodných domovov. Toto masové presídlenie malo za následok obrovské nepochopenie. Namiesto očakávaného vzostupu produkcie, došlo k takému poklesu poľnohospodárskej výroby, že sa z nej krajina dosiaľ nespamätala a stále trpí nedostatkom potravín.

V 70. rokoch Tanzánia dostávala vyššiu medzinárodnú pomoc ako ktorákoľvek iná africká krajina. Začiatkom roku 1994 poskytli OSN a krajiny združené v Juhoafrickom rozvojovom spoločenstve Tanzánii dodatočnú potravinovú pomoc, aby nedošlo k hladomoru, ktorý krajinu v dôsledku sucha ohrozil. Nyerere odstúpil z úradu roku 1985. Jeho nástupca Ali Hassan Mwinyi započal hospodárske reformy a podarilo sa mu získať aj podporu Medzinárodného menového fondu. Tá však kvôli veľkej korupcii bola roku 1995 zastavená. Mwinyi povolil opozičné strany a v novembri 1995 sa uskutočnili demokratické voľby. Prezidentom sa stal Benjamin Mkapa z vládnucej strany, ktorý sa rozhodol skoncovať s korupciou a ktorému sa podarilo zaistiť krajine významnú pomoc Medzinárodného menového fondu.

Cestovný ruch ponúka možnosti prosperity

Tanzánia má všetko potrebné, aby sa stala vyhľadávaným cieľom turistov. Jedným z hlavných lákadiel krajiny je množstvo divej zveri. Na tanzanskom území je 17 národných parkov a rezervácií, ktoré tvoria viac ako desatinu rozlohy krajiny. Medzi najznámejšie patrí Serengeti na severe a prírodná rezervácia Seolus na juhu. Tieto sa zaslúžili o titul Tanzánia kráľovna safari. Každoročne sem smerujú milióny turistov pozorovať život v divočine.

V Tanzánii sú aj archeologické náleziská svetového významu, ktoré lákajú turistov historikov za poznaním. Lokality ako roklina Olduvai na západnom výbežku parku Serengeti, kde roku 1964 objavil britský archeológ a antropológ Louis Leakey pozostatky pravekého človeka z doby pred 2 mil. rokov, alebo ďalšie, omnoho mladšie pamiatky na pravekého človeka sú 30.000 rokov staré skalné kresby z doby kamennej, znázorňujúce divé zvery a lovcov, ktoré boli objavené v okolí Kondoa, východne od Masajskej stepi. Pozdĺž pobrežia a najmä na ostrove Zanzibar a Pemba sa nachádzajú pozostatky mešít a palácov z 12. storočia.

Významný prínos pre ekonomiku má prímorský turizmus. Pláže s bielym pieskom lemujú Zanzibar, kde si na svoje príde aj najnáročnejšia klientela. Pestrá kultúra početných domorodých kmeňov láka na poznávanie ich folklórnych tradícií.

Ciele pre trvalo udržateľný rozvoj

Ciele trvalo udržateľného rozvoja v Tanzánii podporujú OSN a jej partneri v Tanzánii, 17 vzájomne prepojených a ambicióznych cieľov, ktoré riešia hlavné rozvojové výzvy, ktorým čelia ľudia v Tanzánii a na celom svete. Súčasný plán rozvojovej pomoci OSN (UNDAP II) je zakotvený v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja (SDG - Sustainable Development Goals) so zameraním na najzraniteľnejšie komunity. Vláda Tanzánie v úzkej spolupráci s OSN spoločne vyvíjajú a implementujú programy, politiky a inovatívne spôsoby, ako osloviť marginalizované skupiny populácie. Spoločným cieľom je zabezpečiť rovnomerné rozdelenie ziskov z rozvoja medzi skupiny obyvateľstva a medzi regióny a prispieť k dosiahnutiu kľúčových cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ktoré majú mať pozitívny vplyv na obyvateľov Tanzánie.

 • Žiadna chudoba - skoncovať s chudobou vo všetkých jej podobách všade.
 • Nulový hlad - ukončiť hlad, dosiahnuť potravinovú bezpečnosť a lepšiu výživu a podporiť udržateľné poľnohospodárstvo.
 • Zdravie a pohoda - zabezpečiť zdravý život a podporovať blahobyt pre všetkých v každom veku.
 • Kvalitné vzdelanie - zabezpečiť inkluzívne a spravodlivé kvalitné vzdelávanie a podporovať príležitosti na celoživotné vzdelávanie pre všetkých.
 • Rovnosť pohlaví - dosiahnuť rodovú rovnosť a posilniť postavenie všetkých žien a dievčat.
 • Čistá voda a hygiena - zabezpečiť dostupnosť a udržateľné hospodárenie s vodou a sanitáciou pre všetkých.
 • Cenovo dostupná a čistá energia - zabezpečiť prístup k cenovo dostupnej, spoľahlivej, udržateľnej a modernej energii pre všetkých.
 • Slušná práca a hospodársky rast - podporovať udržateľný, inkluzívny a udržateľný hospodársky rast, plnú a produktívnu zamestnanosť a dôstojnú prácu pre všetkých.
 • Priemysel, inovácie a infraštruktúra - vybudovať odolnú infraštruktúru, podporovať udržateľnú industrializáciu a podporovať inovácie.
 • Zníženie nerovnosti - znížiť nerovnosť v rámci krajín a medzi nimi.
 • Udržateľné mestá a komunity - urobte mestá a ľudské sídla inkluzívne, bezpečné, odolné a udržateľné.
 • Zodpovedná spotreba a výroba - zabezpečiť udržateľné modely spotreby a výroby.
 • Klimatická akcia - prijmite naliehavé opatrenia na boj proti zmene klímy a jej vplyvom.
 • Život pod vodou - chráňte a udržateľne využívajte oceány, moria a morské zdroje na trvalo udržateľný rozvoj.
 • Život na Zemi - Chrániť, obnovovať a podporovať trvalo udržateľné využívanie suchozemských ekosystémov, udržateľne spravovať lesy, bojovať proti dezertifikácii a zastaviť a zvrátiť degradáciu pôdy a zastaviť stratu biodiverzity.
 • Mier, spravodlivosť a silné inštitúcie - podporovať mierové a inkluzívne spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj, poskytovať prístup k spravodlivosti pre všetkých a budovať efektívne, zodpovedné a inkluzívne inštitúcie na všetkých úrovniach.
 • Partnerstvá pre ciele - posilniť prostriedky implementácie a oživiť globálne partnerstvo pre trvalo udržateľný rozvoj.
Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency