Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Mauritánia krajinafotogaléria Mauritánia
 
Oficiálny názov: Mauritánska islamská republika
Správne členenie: 12 regiónov + hl. mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Nouakchott
Rozloha v km2:1 030 700
Obyvateľstvo:3 400 000 (hustota 3 os. / km2)
Jazyk:arabčina, francúzština
Mena:uguija ( 1€ -> cca 395 MRO )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Alžírsko, Mali, Senegal, Západná Sahara
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Mauritánia
 dovolenka Mauritánia
 • hotely Mauritánia
 • doprava Mauritánia
 • letenky Mauritánia
 • cestovné kancelárie Mauritánia
 • lastminute Mauritánia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MAURITÁNIA

Africká islamská krajina je mostom medzi Arabmi a čiernymi Afričanmi.

Dlhotrvajúce suchá zničili tradičné mauritánske hospodárstvo. Krajina nieje schopná zabezpečiť pre svojich obyvateľov potraviny a je úplne závislá na zahraničnej pomoci, najmä z arabských krajín. Keď v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive Mauritánia podporila Irak, dvaja hlavní darcovia, Kuvajt a Saudská Arábia svoju pomoc prestali poskytovať.

Prírodné podmienky

Mauritánia je takmer dvakrát tak veľká ako Francúzsko, ale má iba čosi viac ako 3 mil. obyvateľov. Na jej území sa stretáva arabský Maghrib s čiernou západnou Afrikou. Sever krajiny pohltila Sahara a ľudia žijú iba v oázach ako Atar, kde pestujú datľovník , melóny, zeleninu a proso. Teploty cez deň stúpajú nad 30°C, ale v noci prudko klesajú. Hlavnými poľnohospodárskymi oblasťami je pobrežie pri oceáne a úrodné údolia hraničnej rieky Senegal na juhu.

Napriek tomu, že krajinu zjednocuje islamská viera, ktorú vyznávajú takmer všetci obyvatelia a je aplikované aj islamské právo, v roku 1989 vypukli nepokoje medzi Maurami a černochmi potom, čo armáda prenasledovala menšinových černochov a mnohých zatkla a mučila, Tisíce černochov ušlo do susedného Senegalu, čo ešte zhoršilo napäté vzťahy medzi obidvomi krajinami. Napätie medzi obidvomi skupinami mauritánskeho obyvateľstva stále stúpa.

Obyvateľstvo

Asi dve tretiny obyvateľov sú maurského (arabsko-berberského) pôvodu, alebo miešanci Maurov a černochov. Bidanovia (bieli Maurovia) majú svetlú pokožku a nosia biele a svetlomodré odevy, ktoré majú svetlosť pokožky zvýrazniť. Harattinovia (čierni Maurovia) majú rovnaké rysy, ale oveľa tmavšiu pokožku a v minulosti boli otrokmi Bidanov. Na juhu Mauritánie žijú čierni príslušníci kmeňa Fulbov a Wolofov.

Väčšina obyvateľov, Maurovia a Fulbovia, sú kočovní alebo napoly usadení pastieri kôz, oviec a tiav. Následkom katastrofálneho sucha v 70. a 80. rokoch však 50 až 70 % dobytka vyhynulo. Roku 1963 bolo 83 % obyvateľov kočovných, v roku 1980 už iba jedna štvrtina. Ostatní sa usadili popri rieke Senegal, v okolí zvyšných oáz alebo rozľahlých štvrtiach chudoby v mestských aglomeráciách vrátane hlavného mesta Nuakšott, kde nezamestnanosť dosahuje 20 %. Svetová banka poskytla pôžičku na obnovenie stád dobytka, aby kočovné obyvateľstvo bolo opäť sebestačné.

Hospodárstvo

Takmer polovica vývozu tvoria rudy železa, ale v posledných rokoch poklesli ceny rudy. Rudy železa sa ťažia blízko Zuarátu a rudy medi, ktoré sa taktiež vyvážajú, u Akžužtu. Aj keď dve tretiny územia tvorí púšť, patrila ešte nedávno Mauritánia k najbohatším krajinám sahelu. Najväčšou nádejou do budúcnosti zostáva naďalej využívanie nerastného bohatstva a rybolov, napriek tomu, že kŕdle rýb boli zdecimované zahraničnými rybárskymi flotilami.

Mauritánia bola pôvodne súčasťou berberského kráľovstva. Začiatkom 20. storočia sa stala francúzskym protektorátom a v roku 1920 súčasťou Francúzskej západnej Afriky. Nezávislosť získala v roku 1960. Putá s Francúzskom sa uvoľnili a krajina sa snaží , aby bola považovaná za skutočný arabský štát.

V roku 1979 došlo k vojenskému prevratu a v tom istom roku stiahla Mauritánia svoje územné požiadavky na Západnú Saharu. Referendum v roku 1991 schválilo novú ústavu, ktorá otvorila cestu k demokratickej civilnej vláde. Voľby sa konali o rok neskôr a do úradu sa vrátil prezident Maavíja uld Sid´ Muhammad Tajá , aj keď opozícia výsledky volieb spochybnila.

Medzi tým si už Mauretánia upravila vzťahy so Senegalom a Saudskou Arábiou, ktorá jej začala opäť poskytovať pomoc. Vláda je však stále obviňovaná z porušovania ľudských práv čiernej menšiny.

Dovolenka, cestovný ruch

Jednou z najväčších krajín v severnej Afrike je Mauritánia kombinácia púšte a oceánu, púšť je však vo väčšine. Veľká časť veľkej oblasti Mauritánie sa skladá zo svetoznámej Sahary, zatiaľ čo západné pobrežie tejto krajiny objíma Atlantický oceán. Veľký kontrast medzi týmito rôznymi prostrediami znamená veľa. Pláže na západnom pobreží sú dôstojnou prestávkou od mestského hluku Nouakchottu, zatiaľ čo rôzne stredoveké lokality, vrátane Chinguetti, ponúkajú úžasné výhľady na staroveké budovy, z ktorých niektoré sú považované za národné symboly. Mnohé pusté mešity v krajine sú jedným z najkrajších príkladov islamskej architektúry v celej severnej Afrike.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency