Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Gabonfotogaléria Gabon
 
Oficiálny názov: Gabonská republika
Správne členenie: 9 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Libreville
Rozloha v km2:267 668
Obyvateľstvo:1 455 000 (hustota 5 os. / km2)
Jazyk:francúzština, bantuské jazyky
Mena:stredoafrický frank ( 1€ -> cca 656 XAF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas a vstupné vízum
Pozri tiež: Gabon
 dovolenka Gabon
 • hotely Gabon
 • doprava Gabon
 • letenky Gabon
 • cestovné kancelárie Gabon
 • lastminute Gabon
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GABON

Chudobná lesnatá krajina obdarená ropou a nádhernou prírodou s bohatou biodiverzitou zatiaľ nedokázala svoje bohatstvo patrične využiť. Turistický potenciál pobrežia Atlantického oceánu sa postupne začína uplatňovať pri rozvoji cestovného ruchu.

Hustý tropický les pokrýva takmer štyri pätiny územia horúcej a vlhkej Gabonskej republiky, ktorá sa nachádza v rovníkovej oblasti na západnom pobreží Afriky. Až do 60. rokov bolo jedinou surovinou krajiny drevo. Po získaní nezávislosti na Francúzsku roku 1960 sa zdalo, že sa Gabon stane iba ďalšou riedko obývanou africkou krajinou so stagnujúcim hospodárstvom na pokraji bankrotu a s nejasnou budúcnosťou. Obyvatelia trpeli chronickou podvýživou a endemickými chorobami. Potom boli objavené ložiská ropy.

Hospodárstvo

V krajine nastal prudký hospodársky rozvoj. V polovici 80. rokov bol Gabon šiestym najväčším africkým producentom ropy a roku 1993 sa posunul na piate miesto. Ťažia sa aj ostatné nerastné suroviny . Gabon sa stal piatym najväčším producentom mangánu. Uránové rudy sa ťažia v okolí Mounany a rudy mangánu v Moande na náhornej plošine Batéké na juhovýchode krajiny. Na severovýchode sú aj bohaté náleziská železnej rudy. Zdalo sa, že Gabon s malým počtom obyvateľov a veľkými ziskami z vývozu ropy a kovových rúd je na ceste k prevratným zmenám.

Prosperita krajiny však nepriniesla úžitok všetkým obyvateľom, aj keď tu boli dobré zámery. Roku 1976 bol vyhlásený ambiciózny štvorročný plán , rátajúci s s modernizáciou zastaralej cestnej a železničnej siete a s podporou miestneho priemyslu. Miesto toho bola väčšina peňazí premrhaná na pochybné projekty ako výstavbu prezidentského paláca za 120 mil. USD a modernizáciu hlavného mesta Libreville. Iba málo ľudí malo úžitok z nového bohatstva krajiny. Keď roku 1994 devalvoval CFA frank, peniaze obyvateľov krajiny ktorých zárobky už predtým sotva stačili na pokrytie životných potrieb, sa cez noc znehodnotili o polovicu.

Je málo pravdepodobné, že sa životné pomery v krajine v blízkej budúcnosti zlepšia. Väčšina ťažobného priemyslu zostáva v rukách cudzích spoločností a príliš veľká časť ziskov opúšťa krajinu. Okrem toho je v Gabone veľa zahraničných robotníkov, ktorí posielajú svoje zárobky domov. Poľnohospodárstvo je zaostalé, obrába sa iba 1,7 % pôdy a prevažuje pestovanie plodín pre vlastnú spotrebu. Turistický potenciál krajiny nieje rozvinutý. V národných parkoch žije veľa divej zveri, ale pytliacky lov najmä slonov je vážnym problémom.

Vzhľadom k nepreniknuteľným lesom a hustej sieti riek vznikla na náhorných plošinách a vrchovinách ( Krištáľových horách a Chaillu) hlboké údolia, ktoré bránia vybudovaniu dopravnej siete. Vláda však nedávno schválila projekt výstavby transgabonskej železnice.

Cesta k demokracii

Gabon, ktorý bol najprv štátom s vládou jednej strany a teraz je štátom demokratickým, sa tešil od vyhlásenia nezávislosti relatívnej politickej stabilite. Ale v období 1990-91 panoval v krajine zmätok v dôsledku obvinení zo sfalšovania prvých demokratických volieb od roku 1964. Bola vytvorená vláda Národnej jednoty so zastúpením viacerých strán a roku 1993 bol v pochybných prezidentských voľbách potvrdený v úrade Omar Bongo, ktorý stál na čele krajiny od roku 1967.

Dejiny Gabonu sú v mnohých ohľadoch temné, ale obsahujú dve skvelé stránky altruistických a humanitárnych počinov. Jedným z nich je nemocnica v Lambaréné, ktorú roku 1913 založil nemecko-francúzsky lekár a teológ Albert Schweitzer ako svoj príspevok k bo ju proti chudobe a chorobám. Roku 1952 obdržal Schweitzer za svoju humanitárnu činnosť Nobelovu cenu mieru. Druhou humanitárnou akciou je hlavné mesto Libreville, ktoré založili roku 1849 Francúzi ako domov pre otrokov zbehnutých z ilegálnych otrokárskych lodí.

Dovolenka, cestovný ruch

Cestovný ruch v Gabone je stále v štádiu vznikania. Počas celého roka je tu krásne počasie, vhodné na preskúmanie Gabonu. Väčšie mestá ako Libreville a Port-Gentil sú plné reštaurácií, barov a kasín, ale mimoriadne pekné sú parky a pláže v krajine. Gabonské rôzne ekosystémy zahŕňajú všetko od nedotknutých pobrežných pláží až po bujné dažďové pralesy. Biodiverzita krajiny a nízka populácia zabezpečujú, že savany a lesy sú plné veľkého množstva voľne žijúcich živočíchov . Nezabudnite fotoaparát, prírodné zázraky Gabonu stojí zachovať na celý život. Aj tie najkrajšie fotografie sú len zriedeným odvarom vzrušujúcich zážitkov. Najznámejšie destinácie:

Národný park Lopé - vám zaistí perfektné fotografické miesta v Gabone. Chránené dažďové pralesy a oblasti savany v parku sú domovom slonov, byvolov a prasiat. Držte oči otvorené aby vám neunikli farebné mandrily. Vhodné je ubytovanie v hoteli Lopé.

Národný park Bateke Plateau - v juhovýchodnej časti Gabonu, park je ťažko dostupný, ale úžasné miesto. Stará sopečná oblasť je plná slonov, byvolov, levov, goríl a ďalších zvierat. Prechádzate po veľkých mostoch ponad rieky. Naplánujete si tu stráviť pár dní.

Mayumba - ťažko prístupná, ale odmeny sú úžasné. Mayumba sa nachádza v blízkosti hranice s Kongom. Biele pláže sú prvou rekreačnou oblasťou v Gabone. Od júla do septembra môžete vidieť tisíce veľrýb plávajúcich v mori a korytnačiek hniezdiacich v piesku a môžete každý deň vychutnávať čerstvo chytené ryby.

Pláž Pointe Denis - pláž zaujme každého svojou všestrannosťou, prenocovať pod hviezdami alebo v hoteli ak je pre vás kempovanie menej pohodlné. Výlet loďou do ústia rieky Denis na konci pláže.

Cirque de Léconi - keď sa dostanete blízko hraníc s Kongom, mohli by ste navštíviť kruhový, červený kaňon Cirque de Léconi. Najlepším spôsobom, ako si to užiť, je stráviť tu noc s kempingovou výbavou a počkať si na ranný pohľad na kaňon, ktorý je v slnečnom svetle nezabudnuteľný.

Prezidentský palác - v Libreville je nádherná budova, ktorá vystupuje z rovinatej krajiny. Bol vybudovaný v roku 1970. Je nelegálne fotografovať budovu prezidentského paláca, preto buďte opatrní, ak sa o záber pokúsite.

Katedrála sv. Michaela - v Libreville je katedrála má 31 vyrezávaných drevených stĺpov, ktoré zobrazujú rôzne biblické scény. Traduje sa, že tieto stĺpy vytvoril slepý tesár.

Národné múzeum umenia a tradícií - sa nachádza v meste Libreville. Niekoľko hodinová prehliadka múzea priblíži sochy a masky, ktoré patria k tradíciám a pôvodnému umeniu Gabonu.

Trh Mont-Bouët - keď príde čas na nákupy, je správnym miestom najväčší trh v meste Libreville, kde strávite zábavný deň. Ovocie sa oplatí kúpiť skoro ráno a zvyšok dňa stráviť obdivovaním láoty, šperkov a ďalšieho zaujímavého tovaru. Nezabúdajte na opatrnosť, trh je obľúbeným miestom vreckárov, preto majte svoje veci v bezpečí.

Pláže Cap Estérias - ticho a relaxácia na pláži, ktorá sa nachádza hodinu jazdy autom severne od mesta Libreville, vodné športy alebo pokoj, kúpanie a opaľovanie.

Kedy je najvhodnejší termín na návštevu Gabonu? Krajina je teplá celoročne, ale turisti sa radšej vyhýbajú rozsiahlemu dažďovému obdobiu. Pre slnečné chvíle sú mesiace január, december a obdobie máj až september najlepším termínom na návštevu. Víza: uistite sa, že pas bude platný aspoň šesť mesiacov po odchode z Gabonu. Na letisku je možné získať trojmesačné jednorazové turistické vízum, ktoré môžete predĺžiť, keď ste v krajine. Doprava: medzinárodné letisko Libreville Léon M'ba je hlavným letiskom Gabonu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency