Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kapverdyfotogaléria Kapverdy
 
Oficiálny názov: Kapverdská republika
Správne členenie: 17 oblastí
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Praia
Rozloha v km2:4 039
Obyvateľstvo:507 000 (hustota 126 os. / km2)
Jazyk:portugalčina
Mena:kapverdské escudo ( 1€ -> cca 110 CVE )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z - 1:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Kapverdy
 dovolenka Kapverdy
 • hotely Kapverdy
 • letenky Kapverdy
 • doprava Kapverdy
 • cestovné kancelárie Kapverdy
 • lastminute Kapverdy
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KAPVERDY

Iba rybolov a cestovný ruch môžu vyviesť z biedy mladú ostrovnú republiku pri západoafrickom pobreží.

Aj keď teoreticky má súostrovie Kapverdy všetky klasické atribúty tropických ostrovov -biele piesočné pláže, nad nimi sopečné hory a modrú oblohu bez obláčikov-, na pätnástich ostrovoch a ostrovčekoch, z ktorých sa krajina skladá, zďaleka nieje raj. Hlavným problémom je práve obloha bez obláčikov , ktorá je príčinou dlhých období sucha, pri ktorých od začiatku storočia zahynulo viac ako 75 000 ostrovanov. Najdlhšie obdobie sucha panovalo v rokoch 1968-82 a takmer zlikvidovalo poľnohospodárstvo dokonca aj v chladnejších a obvykle vlhších vrchovinách.

Sucho prinútilo veľa Kapverďanov opustiť krajinu. Okolo 600 000 ich žije v cudzine. Peniaze, ktoré posielajú domov, sú čiastočným príspevkom hospodárstva krajiny.

Prírodné podmienky

Kapverdy sú jedným z najmenších štátov na svete, a pretože im chýba nerastné bohatstvo, neočakáva ich príliš sľubná budúcnosť. Desať najväčších ostrovov 650 km na západ od západoafrického pobrežia tvoria skupinu Náveterných ostrovov: Santo Antão, São Vincente, Santa Luzia, São Nicolau, Boa Vista a Sal ako aj skupinu Záveterných ostrovov: Brava, Fogo, São Tiago a Maio. Hlavné mesto Praia sa nachádza na najľudnatejšom ostrove krajiny São Tiago (200 000 obyvateľov).

Pobrežné nížiny sú vyprahnuté, najlepšia pôda je vo vrchovinách, hory sú obrastené riedkym lesom. Niektoré hory siahajú do úctyhodných výšok: najvyššia (2 829 m) je činná sopka Fogo na rovnomennom ostrove. Napriek tomu že podnebie je tropické, zmierňujú ho severovýchodné vetry a tak je iba príjemne teplé.

História

Portugalský cestovateľ Diogo Gomes bol prvým Európanom, ktorý roku 1460 vkročil na ostrovy. O dva roky neskôr začali prichádzať prví portugalskí osadníci. Počas celej portugalskej kolonizácie boli ostrovy používané ako zásobovacie základne pre lode plaviace sa do Južnej Afriky a Brazílie a ako hlavné zhromaždisko otrokov Guinei. Aj keď sú stále používané ako zásobovacie stanice pre lode plaviace sa medzi Európou a Južnou Amerikou, hlavné príjmy dnes ostrovania získavajú z poľnohospodárstva a rybolovu. Jediné nerastné suroviny krajiny sú soľ a pucolán, spevnený sopečný popol, používaný pri výrobe cementu.

Nezávislosť Kapverdy získali roku 1975 po piatich storočiach portugalskej nadvlády. Prvým prezidentom sa stal Aristides Pereira, generálny tajomník Africkej strany nezávislosti Kapverd, jedinej strany, ktorá bola v novom štáte povolená. Roku 1990 bol však systém jedinej strany zrušený a Pereira sa stal vôbec prvým africkým prezidentom, ktorý musel opustiť úrad po prehratých voľbách. Vystriedal ho vodca strany Hnutia za demokraciu Antonio Monteiro.

Hospodárstvo

Hoci je krajina politicky stabilná, hospodársky je veľmi vratká: v krajine sú časté suchá a iba 15 % územia je vhodného pre poľnohospodárstvo. Vzhľadom k nedostatočnej produkcii poľnohospodárstva musí krajina 90 % potravín dovážať a je silno závislá na cudzej pomoci. Roku 1993 oznámila vláda program hospodárskych reforiem s cieľom privatizovať hospodárstvo a prilákať cudzích investorov.

Zároveň sa vláda snaží rozvíjať cestovný ruch, modernizovať rybolov a poľnohospodárstvo a hľadá efektívnejší spôsob získavania a uchovávania sladkej vody. Aj keď má krajina veľké zásoby podzemných vôd, nemá peniaze na jej využívanie.

Rybolov sa javí ako najsľubnejšie odvetvie kapverdského hospodárstva, ale k modernizácii priemyslu bude pravdepodobne potrebovať cudziu pomoc.

Dovolenka, cestovanie

Cape Verde je skupina subtropických a vulkanických ostrovov v Atlantickom oceáne s krásnym počasím po celý rok. Bývalá portugalská kolónia sa nachádza asi 460 kilometrov od pobrežia Senegalu (Afrika). Na juh od Kanárskych ostrovov leťte len 2 hodiny a na súostroví Kapverdských ostrovov. Napríklad je to len 6 hodín letu z Amsterdamu alebo Londýna. Každý ostrov je jedinečný a odlišný. Kilometre bielych a piesočnatých pláží, historické mestá, nedotknutá príroda, veľryby a korytnačky, príjemné počasie, skvelé jedlo a portugalská atmosféra. Ideálne prázdninové miesto pre každého!

Súostrovie Kapverd sa skladá z 12 ostrovov, z ktorých je 9 obývaných. Jeho poloha v porovnaní s vetrom umožňuje rozdelenie medzi nimi. Na severe sú umiestnené horné vetrové ostrovy a na juhu sa nachádzajú dolné veterné ostrovy. Ostrovy sa medzi sebou navzájom značne líšia, čo je tak jedinečné. Každý ostrov má svoje vlastnosti a je vhodný pre určité aktivity, ako je surfovanie, turistika alebo krásne pláže.

Horné ostrovy sú Sal, Boavista, Sao Nicolau, Sao Vicente, Santo Antao, Branco, Santa Luzia a Razo. Tieto tri posledné uvedené ostrovy sú obývané. Na horných vetrových ostrovoch Santo Antao a São Nicolau môžete obdivovať nádherné výhľady na hory a tropické údolia. Sao Vicente je známy svojim veľkým prístavom a slávnym karnevalom. Východná časť horných ostrovov Sal a Boavista sú viac orientované na turistov. Tieto ostrovy majú krásne biele pláže a azúrové more.

Na juhu ostrovy Santiago, Fogo, Brava a Maio tvoria ostrovy s nižším vetrom. Santiago je najväčší ostrov Kapverd. Hlavné mesto Praia na Santiagu má bohatú históriu. Inými južnými ostrovmi sú Fogo a Brava. Ostrov Fogo má aktívnu sopku s vrcholom takmer 3 km. Brava je tiež známy ako zelená oáza a je najmenšími obyvateľmi ostrovov kapverdského súostrovia. Posledný ostrov, ktorý patrí do dolnej časti vetra, je Maio . Tento ostrov má tiež krásne biele pláže.

Doprava, letenky

Na Kapverdy sa možno dopraviť vzduchom a po mori. K dispozícii je denná letová služba, medzinárodné a vnútroštátne lety. Medzinárodné letiská sa nachádzajú na ostrovoch Sal, Boavista, Santiago a São Vicente. Z týchto ostrovov môžete prejsť domáci let na niektorý z ostatných ostrovov. Letecké linky a všetky vnútroštátne letecké linky na stránke s informáciami o letenkách.

Lastminte, first moment

Aké aktivity ponúkajú jednotlivé kapverdské ostrovy? Rybolov, dovolenka na pláži, turistika, poznávanie ...

Sal - ostrov s väčšinou turistických zariadení, hlavne v okolí mesta Santa Maria. Sal je ideálnym miestom na odpočinok. Má vynikajúce možnosti vodných športov a bielych piesočnatých pláží. Počas sezóny sú tu aj korytnačky Sal. Krajina Sal je plochá a neplodná.

Boavista - je to skvelý ostrov pre surfovanie (kite), iné vodné športy, pláže a relaxáciu. Boavista má veľa krásnych bielych piesočných pláží, piesočných dún a tiež malých oáz. Biely piesok pochádza zo Sahary v Afrike. Krajina je plochá s púštnymi vplyvmi. Boavista je dobrým miestom pre pozorovanie korytnačiek a máte tiež veľkú šancu, že môžete sledovať aj veľryby.

Sao Vicente - Mindelo je hlavným mestom mesta Sao Vicente a tiež hlavným mestom kultúry Kapverd. To znamená veľa umenia, hudby a nočného života. Vody okolo Sao Vicente sú známe pre modrý marlin (ryby). Krajina v meste Sao Vicente je neúrodná s hnedo-červenými horami a údoliami. Na juhozápade a na východ od ostrova máte krásne pláže s bielym pieskom pochádzajúcim zo Sahary.

Santiago - najväčší a najvšestrannejší ostrov Kapverd. Santiago je najviac "africký" zo všetkých ostrovov a v hlavnom meste Santiago nájdete množstvo pekných reštaurácií a živú hudbu. Historické zaujímavosti nájdete tu. Napríklad starobylé mesto Cidade Velha je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ostrov je tiež veľmi hornatý, čo je ideálny pre milovníkov prírody a turistov. Počet pláží v Santiagu je obmedzený.

Fogo - na tomto ostrove nájdete aktívnu sopku Fogo. Môžete vyraziť / vyliezť na vrchol vulkánu. Vysoko kvalitné víno a káva sú vyrábané na Fogo. Ostrovy sú atraktívne pre ohromujúce sopky vo volcane. Navyše existujú niektoré historické pamiatky a máte architektúru sobrado (z portugalskej kolónie).

Santo Antao - nezabudnite na turistické topánky, ak navštívite Santo Antao . To je raj pre turistov s nádhernými chodníkmi cez úžasné hory a zelené údolia. Nájdete tu nedotknutú prírodu, vysoké hory, pôsobivé útesy a rozprávkové dediny, ako je Fontainhas. Počet extrémnych športov a luxusných hotelov je obmedzený. Do Santo Antao sa dostanete trajektom zo São Vicente.

Maio - na Maio nájdete pokoj a krásnu nedotknutú prírodu. Maio je dokonca domovom pre niektoré ohrozené zvieratá ako turle. Krajina je plochá, opustená a neplodná s niektorými krásnymi pieskovými dunami. Máte skvelé biele piesočné pláže a len obmedzený počet hotelov. Maio je ostrov, kde môžete objaviť opustené pláže, relaxovať a užívať si ticho.

Sao Nicolau - tento ostrov sa tiež nazýva malá sestra Santo Antaa . Vďaka nádherným horám je Sao Nicolau vhodný najmä pre turistov a milovníkov prírody. Na juhozápade ostrova máte kilometre dlhých piesočnatých pláží. Pláže na ostrove Sao Nicolau majú biely aj čierny piesok. Príležitosti na vodné športy sú však obmedzené.

Brava - v zime Brava je zelená oáza s množstvom kvetov. V kombinácii s pokojom, nedotknutou prírodou a horami je Brava turistickým rajom. Brava je najmenší ostrov Kapverd a je možné sa dostať až na ostrov na trajekt.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency