Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Džibutskofotogaléria Džibutsko
 
Oficiálny názov: Džibutská republika
Správne členenie: 6 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Džibuti
Rozloha v km2:23 200
Obyvateľstvo:793 000 (hustota 34 os. / km2)
Jazyk:arabština, francúzština, somálčina, afarština
Mena:džibutský frank ( 1€ -> cca 253 DJF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Eritrea, Etiópia, Somálsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Džibutsko
 dovolenka Džibutsko
 • lastminute Džibutsko
 • hotely Džibutsko
 • letenky Džibutsko
 • doprava Džibutsko
 • cestovné kancelárie Džibutsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

DŽIBUTSKO

Chudobná púštna krajina bez prírodných zdrojov je úplne závislá na príjmoch zo strategického a bez colného prístavu v hlavnom meste.

Džibutsko alebo Džibutská republika je neveľký štát nachádzajúci sa na severovýchode Afriky. Susedmi sú Eritrea na severe, Etiópia na západe a juhozápade, Somálsko na juhu a juhovýchode. Východné pobrežie obmýva Červené more. Strategická poloha na pobreží prielivu Báb el-Mandeb medzi Afrikou a Arabským polostrovom, kde sa stretáva Červené more a Adenský záliv Indického oceánu, dala vzniknúť významnému prístavu Džibuti. Najužšia vzdialenosť pobrežia Afriky a Ázie cez prieliv Báb el-Mandeb je 28 km, jeho najhlbšie miesto 320 m. Na protiľahlom brehu sa nachádza Jemen.

Prírodné podmienky

Nomádske kmene prechádzajú so svojimi stádami touto horúcou a nehostinnou púštnou krajinou, ktorej najväčším bohatstvom je bezcolný a strategicky významný prístav Džibuti. Džibutsko sa stalo nezávislou republikou roku 1977, keď predtým bolo 96 rokov francúzskou kolóniou. Avšak stále dostáva pomoc od Francúzska, ktorá udržiava malú vojenskú posádku v Džibuti. Tento prístav založili Francúzi roku 1888 pri vjazde do Červeného mora ako strategické miesto svojich zámorských koloniálnych snáh.

Džibutská republika, ktorá je akýmsi zázemím dôležitého prístavu, je neveľké polopúštne územie pri Adenskom zálive sústredené okolo hlbokej zátoky Tadjourah, ktorej pokračovaním je hlboká tektonická preliačina ( -173 m) so slanými jazerami na dne. Na severe pri hraniciach s Etiópiou však hory dosahujú výšky 2.010 m.

Podnebie patrí k najteplejším na svete. Vo vnútrozemí prší iba zriedkavo a dokonca aj na vlhkom pobreží spadne ročne málo zrážok. Nakoľko iba 10 % povrchu je vhodných pre poľnohospodárstvo alebo sezónnu pastvu, krajina má veľké ťažkosti so zaistením potravy pre vlastných obyvateľov a vôbec už nemôže uživiť tisíce utečencov z Etiópie.

Obyvateľstvo

Domorodé obyvateľstvo väčšinou vyznáva islam a skladá sa z dvoch hlavných etnických skupín: Afarov na severe a západe a Ísov (Somálcov), ktorí žijú na juhu a ovládajú verejnú správu. Obidve skupiny sú pastieri a často prechádzajú so svojimi stádami tiav, kôz a oviec do Etiópie alebo Somálska, keď hľadajú pastvu alebo vodu. Obidve skupiny medzi sebou celé storočia tiež súperili. Afarovia dnes požadujú vlastný nezávislý štát, ktorý by okrem Džibutska zahŕňal aj časť Etiópie a Eritrey.

Džibutsko je vzhľadom ku svojej tridsaťpercentnej nezamestnanosti a absencii prírodných zdrojov celkom závislé na cudzej pomoci. Hlavné plodiny kávovník a ďatlovník sa pestujú v niekoľkých oázach, ale väčšina potravín pre mestské obyvateľstvo sa musí dovážať.

Hlavnými vývoznými artiklami sú dobytok, usne a kože, ale väčšinu príjmov zaisťuje bezcolný prístav Džibuti, ktorý je takisto hlavným a vlastne jediným mestom krajiny. Železnica, ktorá spája prístav s etiópskym hlavným mestom Addis Abebou, je spoločným vlastníctvom Etiópie a Džibutska. Z celkových 781 km je 681 km v Etiópii a 100 km v Džibutsku.

Dovolenka, cestovný ruch

Nejedná sa o nijakú extra významnú turistickú destináciu, ale ako jedinečná krajina je lákadlom pre dobrodružné povahy. Putovanie, objavovanie drsnej prírody, poznávanie zvykov, tradícií a obyvateľstva tejto africkej krajiny sa postupne dostáva aj do katalógov cestovných kancelárií. Medzi najnavštevovanejšie miesta patria:

  • Džibuti - hlavné mesto, prístav a letovisko.
  • Jazero Abhé na hraniciach s Etiópiou leží v pustatine, obklopené vápencovými komínmi a krajinou, ktorá pôsobí ako z inej planéty. Silne mineralizovaná voda jazera nemá prirodzený oddtok.
  • Jazero Assal - najnižšie položené miesto Afriky, leží 157 m pod hladinou mora. Brehy tvorí prevažne soľ, kúpanie v extra slanej vode podľa prísnych zásad bezpečnosti (chrániť oči). Soľ je možné zakúpiť. Neďaleko sa nachádza sopka Ardoukoba, ktorá naposledy vybuchla v roku 1978.
  • Ostrov Maskali - koralový ostrov v zálive Tadjoura, blízko pobrežia hlavného mesta. Dĺžka ostrova je okolo 3 km a obklopujú ho ďalšie malé ostrovy a koralové útesy. Spoločne sa nazývajú súostrovie Moucha a sú známe medzi potápačmi ako destinácia na plávanie, šnorchlovanie a rybolov.

Zažite zrodenie sveta. Lunárna krajina na niektorých miestach v Džibuti pripomína prvý deň vzniku. Pramene horúcej vody, slané jazero pod hladinou mora, sopky a more nad tektonickým zlomom, ktorý oddeľuje dva kontinenty, predpovedajú vzrušujúce dobrodružstvo v Džibuti. Džibutsko zachováva tradíciu soľnej cesty, zažite dobrodružstvo soľného kmeňa na dromedároch ako súčasť soľnej karavány po najstaršej obchodnej ceste.

Plávanie so žralokmi veľrybími, ktoré sú najväčšími rybami na svete, dosahujú až 18 m dĺžku a hmotnosť vyše 40 ton a radi sa zdržiavajú v džibutiskom teplom mori medzi koralmi obývanými tisíckami rýb. Cieľ na konci sveta, aby cesta bola jedinečná, autentická a váš cestovný denník zaznamenal záznam výnimočnosti. Stretnutie s ľuďmi, ktorých bohatstvom je ich radosť spoznať cestujúcich a zdieľať s nimi ten prostý okamih.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency