Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kongofotogaléria Kongo
 
Oficiálny názov: Konžská republika
Správne členenie: 9 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Brazzaville
Rozloha v km2:342 000
Obyvateľstvo:3 954 000 (hustota 12 os. / km2)
Jazyk:francúzština, konžština, lingala, kikonga
Mena:frank ( 1€ -> cca 1340 CDF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Angola, Gabon, Kamerun, Kongo (Zair), Stredoafrická republika
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Kongo
 dovolenka Kongo
 • hotely Kongo
 • doprava Kongo
 • letenky Kongo
 • cestovné kancelárie Kongo
 • lastminute Kongo
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KONGO

Objavenie a ťažba ropy oživila upadajúce hospodárstvo tradične nestabilného štátu.

Konžská republika, krajina na rovníku v stredozápadnej Afrike, trpí politickou nestabilitou už od získania nezávislosti na Francúzsku roku 1960. Ľavicová skupina politikov uchopila moc v roku 1963 a roku 1968 sa krajina po štátnom prevrate stala ľudovou republikou podľa sovietskeho vzoru.

Po roku 1979 po schválení v poradí už štvrtej ústavy od vyhlásenia nezávislosti sa Konžská republika dostala do politicky kľudnejšieho a hospodársky činorodého obdobia. Komunistická éra skončila demokratickými voľbami roku 1992, ktoré sa konali po 24 rokoch vojenskej diktatúry.

Ale s nástupom demokracie problémy krajiny nevymizli. Stále dochádzalo k stretom nespokojných opozičných síl s políciou. K najvážnejším zrážkam došlo mesiac pred voľbami roku 1997. Aj keď Kongo bolo prvou africkou krajinou, ktorá sa prehlásila za komunistickú, marxisticko-leninská ideológia mu nebránila obrátiť sa na kapitalistický Západ, najmä na Francúzsko, keď hľadalo prostriedky na rozvoj miestneho priemyslu.

Hospodárstvo

Kongo, ktoré Francúzsko prvý krát obsadilo v roku 1880, bolo najchudobnejšou krajinou vo Francúzskej rovníkovej Afrike. Ešte dnes dve tretiny obyvateľov získavajú skromnú obživu poľnohospodárstvom pre vlastnú spotrebu. Napriek tomu sa však obrába menej ako 1 % rozlohy krajiny a podiel obrábanej pôdy každoročne ďalej klesá. Väčšina pôdy je chudobná, pretože živiny boli vyplavené prudkými dažďami. Väčšina konžských fariem je malá, pracujú na nich prevažne ženy, pestujú sa najmä plodiny pre vlastnú obživu. 90 % potravín krajina dováža.

Za pobrežnými nížinami sú zalesnené kopce, ktoré sa striedajú s náhornými plošinami obrastenými savanou. Rieka Niari na juhozápade má široké úrodné údolie, ktoré je spojené železnicou s hlavným mestom Brazzaville a s najväčším prístavom krajiny Pointe- Noire. Na severe sú rozsiahle plošiny, ktorými pretekajú rieky Sangha, Likouala a ďalšie prítoky riek Ubangi a Kongo. Väčšinu tejto riedko obývanej krajiny tvoria bariny a podmáčané lesy.

Ropný priemysel sa na konci 60. rokov ocitol v úpadku, ale k oživeniu došlo s objavením veľkého náleziska v roku 1969. Roku 1984 prinášala ropa viac ako 90 % príjmov z exportu a pozícia konžského hospodárstva sa upevnila až do čias poklesu cien ropy v rokoch 1985-86. V roku 1990 predstavovala 72 % vývozu, ale ceny boli stále nízke a hospodársky rast pomalý. Veľká vodná elektráreň v tiesňave Sounda, na ktorej stavbe sa podieľala Juhoafrická republika, by mala zaistiť sebestačnosť krajiny vo výrobe elektrickej energie.

Druhým najvýznamnejším exportným artiklom po rope je tvrdé farebné drevo. Vyvážajú sa aj diamanty, cukor a káva. Produkty na predaj ako káva a kakao sa pestujú na veľkých plantážach, na štátnych a družstevných pozemkoch.

Cestovný ruch je obmedzený, aj keď v Konžskej republike žije veľké množstvo divoko žijúcich zvierat vrátane nosorožcov, slonov, žiráf a gepardov, v lesoch potom žijú gorily, divé prasce a antilopy bongo. Aj keď pokračuje klčovanie lesa a pytliačenie ohrozuje divoké zvieratá, najmä gorily, niektoré druhy sú chránené v rezerváciách Lefini a Divenie a v národnom parku Odzala. Dovolenka na pláži s bielym pieskom.

Obyvateľstvo, Konžania

Konžania sa delia na niekoľko etnických skupín. Väčšina obyvateľstva hovorí bantuskými jazykmi.. Najväčšou bantuskou skupinou je konžská (45 %) Ich jazyk konžština je druhým úradným jazykom krajiny. Väčšina Konžanov sú roľníci žijúci medzi Brazzaville a morom. Skupina Tekov (20 %) zahŕňa obyvateľov náhorných plošín, ktorí sa živia poľnohospodárstvom, lovom a rybolovom.

Ďalšou skupinou sú Sangovia ( 15 % ) a Ubangovia ( tiež Mošiovia) v strednej Konžskej republike ( 12 % ). Tradičná spoločnosť veriaca ľudovému liečiteľstvu a miestnym náboženstvám bola v koloniálnom období oslabená, dnes je vládnucimi vrstvami zavrhovaná. Tie predstavujú dôstojníci armády, úradníci, politici, väčšinou mladí absolventi zahraničných škôl hovoriaci po francúzsky a mestská stredná trieda. Takisto kresťanstvo je najsilnejšie zakorenené v mestských aglomeráciách.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency