Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Guinea-Bissau
fotogaléria Guinea-Bissau
 
Oficiálny názov: Republika Guinea - Bissau
Správne členenie: 9 regiónov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bissau
Rozloha v km2:36 125
Obyvateľstvo:1 586 000 (hustota 40 os. / km2)
Jazyk:portugalčina, africké jazyky
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 XOF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Senegal, Guinea
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vstupné vízum
Pozri tiež: Guinea-Bissau
 dovolenka Guinea-Bissau
 • hotely Guinea-Bissau
 • doprava Guinea-Bissau
 • letenky Guinea-Bissau
 • cestovné kancelárie Guinea-Bissau
 • lastminute Guinea-Bissau
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GUINEA – BISSAU

Obyvatelia tejto malej krajiny, ktorí si za celý rok zarobia menej ako obyvatelia západných krajín za týždeň, bojujú o prežitie.

Guinea Bissau je jednou z najmenších a najchudobnejších krajín západnej Afriky a možno i najchudobnejšou na svete. Je to však kľudný štát s nádhernou okolitou krajinou, ktorá sa dvíha z bohato členitého a ostrovmi lemovaného pobrežia s hustými tropickými lesmi v bažinatej delte rieky Xayanga smerom k riedko zalesnenej savane na nízkych vnútrozemských plošinách. Tri hlavné rieky tvoria prírodné cesty do vnútrozemia.

Obyvateľstvo

V krajine žije 15 etnických skupín, z ktorých najpočetnejší sú Balantovia, potom Fulbovia, Mandžakovia, Mandingovia a Pepelovia. Roku 1963 započala marxistická Africká strana nezávislosti Guinei a Kapverd (PAIGC) boj o nezávislosť Guinei Bissau a priľahlej portugalskej kolónie Kapverdy s myšlienkou utvoriť z nich spoločný nezávislý štát. Guinea Bissau vyhlásila nezávislosť roku 1974 a Kapverdy svoju nezávislosť o rok neskôr. Jedenásť rokov bojov, ktoré nasledovali po sto rokoch portugalskej nadvlády, zanechalo krajinu v biede. Nová vláda PAIGC sa sústredila na rozvoj poľnohospodárstva s cieľom zaistiť obyvateľstvu sebestačnosť vo výrobe potravín. Jej úsilie prerušili suchá v rokoch 1977, 1979-80 a 1983. Neskôr zaviedla štvorročný plán ďalšieho rozvoja poľnohospodárskeho sektoru, ktorý zamestnáva 90 % pracovnej sily a zaisťuje takmer 100 % vývozu. Krajina má určité nerastné zdroje, ale nedostatok financií bráni ich využívaniu, čo niektorí považujú za výhody do budúcnosti. Roku 1991 zaviedla PAIGC demokratický systém viacerých strán a v demokratických voľbách zvíťazila.

Dovolenka, cestovanie

Republika Guinea-Bissau, malá, málo známa krajina v západnej Afrike južne od Senegalu, je ideálnym miestom pre dobrodruhov, ktorí hľadajú príležitosti na cestovanie mimo turistické cesty. Aj keď je jedným z najchudobnejších krajín sveta a má obmedzené turistické zariadenia, Guinea Bissau zaslúži veľkú pochvalu za nádherné pláže, extra čerstvé morské plody a priateľské miestne obyvateľstvo. Návšteva Guiney Bissau prakticky zaručuje autentickú africkú skúsenosť a dobrodružní cestovatelia, ktorí sú ochotní podniknúť cestu, si môžu vychutnať niektoré skutočné kvality a slobodu od turistických pascí.

Ideálne je vycestovať od decembra do mája. Klíma je v Guinei-Bissau horúca a vlhká po celý rok, priemerná teplota 26,5 °C, množstvo ročných zrážok 1970 mm. Monzúnová dažďová sezóna zvyčajne trvá od júna do novembra a obdobie sucha prebieha od decembra do mája.

Z dôvodu nedostatku konzulárneho zastúpenia Guiney-Bissau v jednotlivých štátoch je ťažké získať vízum na cestovanie tam, preto je praktickejšie požiadať o víza v Senegale, keďže väčšina návštevníkov Guiney-Bissau prichádza zo Senegalu. Veľvyslanectvo Bissau-Guiney v Dakare, alebo na konzulát v Ziguinchor vydávajú 30-dňové jednorazové víza. Návštevníci by mali mať osvedčenie potvrdzujúce očkovanie proti žltej zimnici.

Doprava

Z dôvodu obmedzení letov do Guiney-Bissau sa mnohí cestovatelia rozhodli lietať do Dakaru a potom sa dopraviť do Bissau. Ďalšou možnosťou je spojiť cestu do Senegalu s návštevou Bissau, teda letieť do Dakaru a pokračovať do Bissau taxíkom. Z Dakaru použiť taxíky do Ziguinchoru a Koldy na juhu Senegalu. Po strávenej noci v oboch mestách, vziať ďalší taxi do Bissau.

Guinea-Bissau je taká malá krajina, že je najlepšie cestovať z miesta na miesto autom. Taxíky a mikrobusy nazývané toko tokos sa zhromažďujú v centrálnych lokalitách a väčšinou odchádzajú ráno. Cena za cestu taxíkom je veľmi priaznivá, za približne tri hodiny jazdy zaplatíte v priemere CFA 1500 západoafrických frankov, čo je ekvivalent približne 2,3 Euro.

Guinea-Bissau trpí politickou nestabilitou. Hoci je súčasná bezpečnostná situácia pokojná, odporúča sa ostražitosť na miestny vývoj a vyhýbanie sa citlivým oblastiam, ako sú vojenské objekty a akékoľvek zhromaždenia. Pred cestou odporúčame naštudovať si aktuálnu bezpečnostnú situáciu na serveroch mzv a podobných spravodajských portáloch, ktoré pravidelne sledujú vývoj v krajine.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency