Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Maurícius krajinafotogaléria Maurícius
 
Oficiálny názov: Republika Maurícius
Správne členenie: 9 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Port Louis
Rozloha v km2:2 045
Obyvateľstvo:1 280 000 (hustota 626 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzština, kreolčina, hindčina a ďalšie
Mena:maurícijská rupia ( 1€ -> cca 42 MUR )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 5:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Maurícius
 dovolenka Maurícius
 • hotely Maurícius
 • doprava Maurícius
 • letenky Maurícius
 • cestovné kancelárie Maurícius
 • lastminute Maurícius
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MAURÍCIUS

Nové priemyselné odvetvia sa rozvíjajú na tropickom ostrove, ktorý už nevyváža iba cukor a ktorý v minulosti preslávili poštové známky.

Ostrov Maurícius je zahalený do prenikavej vône melasy. V časoch, kedy cukrovarnícky priemysel a jeho vedľajšie produkty melasa a rum zaisťovali ostrovu určitú prosperitu, to bola vôňa úspechu. Na svetových trhoch sa situácia zmenila a hospodárstvo ostrova bolo ťažko postihnuté.

Hospodárstvo

Plantáže s cukrovou trstinou pokrývajú 90% obrábanej pôdy a pracuje na nich pätina obyvateľstva. Rozvíjajú sa však aj ďalšie priemyselné odvetvia a cukor dnes predstavuje iba 25% vývozu oproti minulosti.

Vďaka vládnej podpore zamestnáva dnes priemyselný sektor 100 000 pracujúcich, ktorí vyrábajú predovšetkým textil a hnojivá. Roku 1992, kedy sa svetová ekonomika nachádzala v kríze, zaznamenal Maurícius 6% hospodársky rast.

Okrem cukru a priemyselnej výroby je významným hospodárskym odvetvím cestovný ruch, ktorý zaznamenal prudký rozvoj v 80. rokoch. Dnes je po cukre a textile tretím najvýznamnejším zdrojom zahraničných príjmov. Roku 1994 navštívilo tento krásny ostrov viac ako 400 000 turistov.

Prírodné podmienky

Republika Maurícius leží na niekoľkých ostrovoch v súostroví Maskarény v Indickom oceáne. Ostrovy sú sopečného pôvodu, hornaté a obklopené koralovými útesmi, ktoré sú najväčšou turistickou atrakciou. Okrem hlavného ostrova Maurícius patrí k územiu republiky aj ďalšie tri ostrovy a to Rodriques, Alalega a Cargados. Hlavný ostrov Maurícius má niekoľko aktívnych sopiek, z ktorých čas od času vyteká láva.

Zvlnená severná nížina sa postupne smerom do stredu ostrova dvíha až do nadmorskej výšky 823 m a potom prudko klesá k južnému a západnému pobrežiu. Tropicky horúce a vlhké podnebie s malými výkyvmi teplôt ovplyvňujú juhovýchodné vetry prinášajúce dažde. Rýchle rieky sú využívané na výrobu elektrickej energie.

Osídľovanie krajiny

Maurícius poznali Arabi už v 10. storočí, ale prvými osadníkmi boli Holanďania , ktorí ostrov pomenovali po svojom panovníkovi Moricovi Nassavskom. Holanďania opustili ostrov roku 1710. Neskôr prišli Francúzi a po sto rokoch Briti. Za ich trvania vlády vydal ostrov roku 1847 svoje dve prvé poštové známky v dvoch sériách po 500 kusoch. Zachovalo sa iba niekoľko exemplárov, ktoré dnes patria k najdrahším známkam na svete.

Roku 1968 sa stal Maurícius spolu s niekoľkými malými ostrovčekmi nezávislým členom Spoločenstva a roku 1992 republikou. V krajine je zavedený demokratický systém.

Napriek dlhej európskej kolonizácii sú dve tretiny obyvateľstva indického pôvodu. Patria k potomkom poľnohospodárskych robotníkov, ktorí boli po zrušení otroctva na ostrov privážaní na prácu na plantážach. Zvyšok obyvateľstva tvoria kreolskí potomkovia afrických otrokov a francúzskych osadníkov.

Od 60. rokov sa počet obyvateľov zdvojnásobil najmä po potlačení malárie. Hlavné mesto Port Louis vytvorilo aglomeráciu e mestami Beau Bassin a Curepipe.

Legendy a mýty

Medzi nefilatelistami je Modrý Maurícius asi najznámejšou poštovou známkou. Zároveň je jednou z najcennejších poštových známok na svete. Známka s podobizňou kráľovnej v modrej farbe s nominálnou hodnotou 2 pence (modrý Maurícius) bola vydaná spolu so známkou červenej farby (červený Maurícius) s nominálnou hodnotou 1 penny r. 1847 na ostrove Maurícius. Boli to prvé známky britskej koloniálnej ríše vydané mimo Veľkej Británie, preto sú mimoriadne vzácne.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency