Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Svätý Tomáš a Princov ostrovfotogaléria Svätý Tomáš a Princov ostrov
 
Oficiálny názov: Demokratická republika Svätý Tomáš a Princov ostrov
Správne členenie: 2 provincie
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Svätý Tomáš (S äo Tomé)
Rozloha v km2:1000
Obyvateľstvo:187 000 (hustota 187 os. / km2)
Jazyk:portugalčina, kreolčina a miestne africké jazyky
Mena:dobra ( 1€ -> cca 25000 STD )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Svätý Tomáš a Princov ostrov
 dovolenka Svätý Tomáš a Princov ostrov
 • hotely Svätý Tomáš a Princov ostrov
 • doprava Svätý Tomáš a Princov ostrov
 • letenky Svätý Tomáš a Princov ostrov
 • cestovky Svätý Tomáš a Princov ostrov
 • lastminute Svätý Tomáš a Princov ostrov
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVÄTÝ TOMÁŠ A PRINCOV OSTROV

Kakao zostáva základom hospodárstva malého ostrovného štátu pri pobreží Západnej Afriky, kde nedotknutá príroda, tropické pláže a mierumilovní ľudia vytvárajú perspektívnu ekologicko-turistickú destináciu budúcnosti.

Sopečné ostrovy Svätý Tomáš a Princov ostrov neďaleko rovníka pri západnom pobreží Afriky sú po Seyschelách druhým najmenším nezávislým africkým štátom. Pôvodne neobývané ostrovy objavili v roku 1471 portugalskí moreplavci Pedro Escobar a João Gomez. Portugalci tam s výnimkou holandskej nadvlády v rokoch 1641-1740 vládli od roku 1740 až do vyhlásenia nezávislosti roku 1975.

Na ostrove prevláda stále koloniálne hospodárenie založené na pestovaní kakaovníka. V dôsledku sucha a zlého hospodárenia však výroba kakaa za dvanásť rokov nezávislosti klesla na polovicu. Väčšina potravín sa na ostrov dováža a ostrovy sú závislé na zahraničnej pomoci, ktorá prichádza najmä z Francúzska.

Štát sa skladá z viacerých ostrovov, hlavnými sú dva ostrovy - Svätý Tomáš a Princov ostrov. Svätý Tomáš s rozlohou 836 km2 dosahuje nadmorskú výšku až 2.024 m. Väčšinu tunajších hôr tvoria vyhasnuté sopky a lávové prúdy. Po prudkých svahoch zarastených dažďovými lesmi stekajú bystriny, ktoré smerujú k horúcemu a vlhkému pobrežiu. Skalnatý Princov ostrov je vzdialený približne 250 km a dosahuje nadmorskú výšku 948 m. K tomuto ostrovnému štátu patrí ešte veľa malých ostrovčekov, napríklad Malá a Veľká Tinhosa, Ilhéu das Rolas a ďalšie.

Rodení ostrovania, nazývaní filhos da terra (synovia zeme), sú väčšinou potomkami privezených otrokov, mulatov, najatých robotníkov a portugalských osadníkov. Asi 46 % pracujúcich je zamestnaných v malých továrňach, obchode a službách, 54 % sa živí poľnohospodárstvom. Veľká časť poľnohospodárskych robotníkov žije priamo na plantážach, patriacich teraz štátu.

V poslednom čase vláda mení socialistický kurz, ktorý presadzovala po vyhlásení nezávislosti. V dlhodobej perspektíve plánuje vláda rozvoj cestovného ruchu a zníženie závislosti krajiny na kakau, ktoré je jediným vývozným artiklom s veľkou konkurenciou iných afrických štátov.

Dovolenka, cestovný ruch

Ekologický raj požehnaný nádhernou prírodou a prívetivými ľuďmi, nie je otvorený masovej turistike. V priebehu storočí si niektoré z najviac ohrozených druhov zvolili Svätý Tomáš a Princov ostrov ako ich vlastné svätyne mohli vychutnať, leve leve štýl '(bez pnutia) životna prežitie. Doteraz bolo na ostrovoch zaznamenaných 700 druhov rastlín a 135 druhov vtákov, z ktorých mnohé sú pre vedu úplne nové a nevyskytujú sa nikde inde na svete.

Veľká časť jostrovov je divoká, lesy vykazujú najvyššiu koncentráciu endemických vtákov na svete, čo je hlavným z dôvodov, prečo prírodovedci nazývajú tieto ostrovy Africké Galapágy. Dokonca aj oceánske druhy spojené s chladnejším prostredím ako veľryba, delfíny a morské korytnačky našli útočisko na ostrovoch.

Ostrovy v strede sveta je výstižné pomenovanie, keďže blízkosť k nulovému poludníku a rovníku by sa mohla považovať za vyhovujúce kritérium takému názvu. Ostrov sa nachádza len 6 stupňov na západ a rovník pretína jeden z južnejších ostrovov súostrovia - Ilhéu das Rolas. Podľa teórie kontinentálneho driftu to môže byť miesto, kde sa kedysi pripojili Južná Amerika a Afrika.

Tento ostrov je taký zvláštny, že aj veľký profesor Einstein potreboval Princov ostrov, aby dokázal svoju svetoznámu teóriu relativity. Kto vie ako ďaleko by sa dostal, keby tieto ostrovy neexistovali? Nedotknutá príroda, tropické pláže a mierumilovní ľudia, Sao Tome a Principe je najnovšou destináciou, ktorú môžete pridať do zoznamu svojich cestovných želaní. Skutočne pokojné súostrovie so všetkým, čo by ste si mohli priať: úžasné prírodné krajiny, krásne pláže, história súvisiaca s obchodom s otrokmi pracujúcimi na plantážach, živá kreolská kultúra a turistické ubytovanie na svetovej úrovni, ktoré ponúka doplnok k tomu, čo príroda neposkytla.

Hotely, ubytovanie

São Tomé a Principe Island ponúkajú širokú škálu hotelov, od rodinných penziónov až po 5-hviezdičkové strediská svetovej triedy, ktoré prevádzkujú najlepšie európske reťazce. Atraktívne funkcie sú najjednoduchším východiskovým bodom pre dovolenkové a poznávacie výlety na São Tomé a Princov ostrovy. To je platforma, kde môžete nájsť ten správny hotel za výhodné ceny podľa vašej požiadavky, v každej kategórii, kvality a pre každý rozpočet. Ceny za rezervácie ubytovania cez náš systém, sú rovnaké ako ceny, ktoré by ste zaplatili, keď by ste dorazili priamo na recepciu hotela. Na stránke hotely Svätý Tomáš a Princov ostrov nájdete zaujímavé ponuky, ktoré by vás mohli zaujímať.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency