Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Rwanda krajinafotogaléria Rwanda
 
Oficiálny názov: Rwandská republika
Správne členenie: 12 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Kigali
Rozloha v km2:26 338
Obyvateľstvo:10 475 000 (hustota 398 os. / km2)
Jazyk:rwandčina, francúzština, angličtina, svahilština
Mena:rwandský frank ( 1€ -> cca 870 RWF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Burundi, Kongo, Tanzánia, Uganda
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Rwanda
 dovolenka Rwanda
 • hotely Rwanda
 • doprava Rwanda
 • letenky Rwanda
 • cestovné kancelárie Rwanda
 • lastminute Rwanda
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

RWANDA

Odveké nepriateľstvo medzi kmeňmi Hutuov a Tutsiov sprevádza túto krajinu už od jej vzniku od začiatku 19. storočia.

Republika Rwanda sa nachádza v srdci Afriky blízko rovníka. Patrí k najhustejšie osídleným vidieckym oblastiam sveta. Krajina leží na náhornej plošine, ktorej svahy sú intenzívne obrábané. Rwanda a susedné Burundi sú takmer identickými dvojičkami. Do vyhlásenia nezávislosti tvorili jediný štát pod belgickou správou Ruanda-Urundi.

Hutuovia a Tutsiovia

V 16. storočí vznikali na tomto území malé kmeňové štáty. Domáce poľnohospodárske kmene Hutuov postupne ovládli pastieri Tutsiovia, ktorí prišli zo severu a vytvorili vládnucu vrstvu. Začiatkom 19. storočia vznikla Rwandská ríša s tutsijským panovníkom. Od konca 19. storočia do polovice 20. storočia bolo územie postupne okupované Nemcami a Belgičanmi. V rokoch 1946-62 bola Ruanda-Urundi pod správou OSN. Roku 1961 bola vyhlásená Rwandská republika. Od tých čias rivalita medzi oboma kmeňmi čas od času prerastá do neľútostného vražedného boja.

Menšinoví, bohatší a na východe žijúci Tutsiovia po získaní nezávislosti roku 1962 stratili svoj vplyv a politickú moc v krajine prevzali väčšinoví Hutuovia. Hutuskí extrémisti boli obvinení zo systematickej genocídy svojich bývalých tutsijských vládcov. Po vojenskom prevrate roku 1973 sa dostala k moci vláda Hutuov, ktorá zakázala politické strany a vytvorila vládu jednej strany- Národného revolučného hnutia pre rozvoj. Výbuchy násilia spojené s masovým zabíjaním pokračovali naďalej. Roku 1990 vnikli do Rwandy z Ugandy bojovníci tutsijskej opozičnej Rwandskej vlasteneckej fronty. Vďaka medzinárodnému mierovému úsiliu bola roku 1991 prijatá nová ústava a opozičné strany boli povolené.

Mierová dohoda o ukončení občianskej vojny bola podpísaná roku 1993.Roku 1994 však prezidenti Rwandy a Burundi zahynuli pri leteckom nešťastí, keď bolo ich lietadlo zostrelené. Hutuské milície obvinili z tohto činu tutsijských rebelov a v krajine vypuklo masové zabíjanie. Boli vyvraždené desiatky tisíc obyvateľov a stá tisíce ušli do susednej Ugandy a Tanzánie. Násilie vypuklo opäť roku 1995, keď Tutsijmi ovládaná armáda zakročila proti väčšinovým Hutuom. V tom istom roku prijatie novej ústavy posilnilo mierové nádeje.

Prírodné podmienky

Rwanda sa nachádza na plošine rozčlenenej riekami, ktoré tečú na západ do Konga a na východ do Nílu. Sopečné pásmo na severozápadnom okraji plošiny dosahuje výšok okolo 4.500 m. Krajina sa mierne zvažuje na východ smerom k Tanzánii a prudko klesá na západ k jazeru Kivu, ktoré tvorí väčšinu hranice s Demokratickou republikou Kongo. Úrodnej pôdy nieje veľa a aj dažďové zrážky nie sú hojné.

Odlesňovanie, nadmerná pastva a pôdna erózia sú však na postupe. Podnebie je tropické, rovníkové a miesta s bohatými zrážkami pokrývajú dažďové lesy, v suchších oblastiach sú savany. Na nich sa dosiaľ udržali populácie veľkých divých zvierat, najmä antilop, zebier, zubrov, slonov a levov. Na území Rwandy sú dva národné parky. Národný park Kagera (2.500 km2) sa nachádza na brehoch rovnomennej rieky a v priľahlých horách, kde sa pasú stáda bylinožravcov, sledovaných ich predátormi. Malý ale významný park Volcanoes chráni v oblasti dažďových lesov opice a šimpanzov.

V čase vyhlásenia nezávislosti roku 1962 v Rwande takmer neboli mestá, pretože Belgičania ju spravovali z Bujumbury v Urundi. Osada Kigali, ktorá bola vybratá za rwandské hlavné mesto, mala iba 5.000 obyvateľov. Počet obyvateľov hlavného mesta dosahuje 300.000, ale vo Rwande sú iba tri ďalšie mestá, ktoré majú viac ako 35.000 obyvateľov. Rwanďania žijú rozptýlene po krajine. Rwanda patrí hospodársky k najmenej rozvinutým krajinám na svete.

Poľnohospodárstvo

Poľnohospodárstvo zamestnáva 90 % obyvateľstva , ale plodiny sa pestujú prevažne pre vlastnú potrebu , ale plodiny sa pestujú prevažne pre vlastnú spotrebu a niekedy ani to nestačí. Hlavnými plodinami sú banánovník, maniok, čirok, sladké zemiaky a strukoviny. Niektoré rodiny pestujú kávovník. V údoliach sa pestuje ryža. Na export sa pestujú aj chryzantémy a čaj. Hospodárskemu rozvoju Rwandy bráni veľká vzdialenosť krajiny od medzinárodných obchodných ciest.

Prístup k moru zaisťujú komunikácie cez Ugandu a Keňu. Náklady na dopravu sú vysoké a tak hospodárstvo zostáva závislé na vývoze kávy a na zahraničnej pomoci. V čase 1986-94 však ceny kávy boli nízke a hospodárstvo naviac ťažko poškodila občianska vojna.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency