Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Jordánskofotogaléria Jordánsko
 
Oficiálny názov: Jordánske hášimovské kráľovstvo
Správne členenie: 12 provincií
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Ammán
Rozloha v km2:97 740
Obyvateľstvo:6 270 000 (hustota 64 os. / km2)
Jazyk:arabčina, angličtina
Mena:jordánsky dinár ( 1€ -> cca 1 JOD )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Egypt, Irak, Izrael, Saudská Arábia, Sýria
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Jordánsko
 dovolenka Jordánsko
 • hotely Jordánsko
 • doprava Jordánsko
 • letenky Jordánsko
 • cestovné kancelárie Jordánsko
 • lastminute Jordánsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

JORDÁNSKO

Jordánsko, oáza stability na nepokojnom blízkom východe, sa stalo prostredníkom v konfliktoch svojich susedov.

V čele moderného Jordánska stojí už viac ako 40 rokov jediný muž – kráľ Husajn, ktorý sa musí stále zaoberať riešením dlhodobého konfliktu medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi.

Oblasť dlho ovládali osmanskí Turci. Roku 1923 bol vytvorený emirát Zajordánsko, ktorý zostal pod britskou správou až do roku 1946, kedy bolo vyhlásené nezávislé Jordánske kráľovstvo. Takmer vzápätí bol nový štát vtiahnutý do arabskej vojny proti Izraelu. Po podpísaní prímeria bola k Jordánsku pripojená oblasť na Západnom brehu Jordána, v ktorej po stáročia žili palestínski Arabi. Zároveň do Jordánska prúdili palestínski utečenci z Izraela. Neskôr Jordánsko behom šesťdennej izraelsko - arabskej vojny roku 1967 o Západný breh Jordána opäť prišlo.

Kráľ Husajn umožnil bojovníkom z Organizácie pre oslobodenie Palestíny ktorí ušli, útočiť na Izrael zo základní v Jordánsku. Tí však spochybňovali autoritu jordánskej vlády a tak proti nim jordánska armáda roku 1970 zakročila. Konflikt vyvrcholil vypovedaním bojovníkov OOP alebo ich uväznením. Oslobodení boli až roku 1973, kedy vyhlásil Husajn amnestiu. V nasledujúcom roku uznalo Jordánsko OOP ako jedinú zákonnú predstaviteľku palestínskeho ľudu. Kráľovstvo uznalo právo OOP na Izraelom okupovaný Západný breh Jordána a roku 1988 kráľ Husajn formálne postúpil územie OOP.

Bohaté arabské štáty ako Kuvajt a Saudská Arábia poskytli Jordánsku významnú hospodársku pomoc. No kráľ Husajn spolu s Palestíncami sa postavili na stranu irackého vodcu Saddáma Husajna, čím popudili štáty okolo Perzského zálivu, ktoré sa ocitli v priamom ohrození. V poslednom čase sa Jordánsko od politiky Iraku dištancuje.

Hospodárstvo

Životná úroveň v Jordánsku je pomerne vysoká a 80% dospelých je gramotných. Napriek tomu že krajina nemá ropu, zaoberá sa jej spracovaním a má tiež výkonné poľnohospodárstvo. Iba pätina jordánskeho územia má vhodnú pôdu, ktorá môže byť obrábaná, zvyšok tvoria púšte. Úrodné oblasti zahrnujú sporný západný breh a údolie Jordána. Smerom na východ ležia pahorkatiny a vrchoviny s chudobnejšími pôdami. Sú to oblasti známe z biblie, kde sú chladné a daždivé zimy.

Aj keď Jordánsko ako politický prostredník môže niesť následky izraelsko - arabského konfliktu, je jediným štátom ktorý sa snaží o ozajstné zblíženie s Izraelom aj zo Západom. K veľkej neľúbosti OOP, uznal Izrael roku 1994 jordánsku suverenitu na Západnom brehu Jordána aj nárok Jordánska na východný Jeruzalem. Po zvolení izraelského ministerského predsedu Benjamina Netanjahua, ktorý je zástancom tvrdej línie, sa však táto veľmi riskantná stratégia zbližovania s Izraelom, ktorú mnoho Jordáncov kritizuje, ukazuje menej prospešná než kedykoľvek pred tým. Netanjahu totiž zastavil mierový proces, ktorý je životne dôležitý pre politickú a hospodársku stabilitu Jordánska, ktorému dnes hrozí, že sa zo svojou politikou ocitne v krajine nikoho.

Dovolenka, cestovanie

Jordánsko sa prezentuje ako jedinečná destinácia ponúkajúca úchvatné a tajomné pamiatky, ubytovanie s vysokým štandardom, vynikajúcu kuchyňu a nespočetné množstvo aktivít, ktoré môžu návštevníkom poskytnúť inšpiráciu, motiváciu a omladenie.

Vychutnávajte si stáda gaziel a migrujúcich vtákov, rozkoš v štáte Wadi Rum alebo Dana Reserve, prechádzajte starobylými cestami karaván z vrchov Moáb a Edom, prechádzajte zalesnenými kopcami biblického Gileádu alebo zažite jedinečné čistiace bahno kúpele Mŕtveho mora. To sú len niekoľké poklady čakajúce na návštevníkov tohto jedinečného kráľovstva.

Nový prúd luxusných hotelov, ktoré sa objavujú v Ammáne, Petre, Akabe a Mŕtvom mori, pridáva kvalitu ku rafinovanému produktu, ktorý je odlišný, prístupný a priateľský. Produkt, ktorý je domovom nového obrazu moderného sveta a jedinečných miest pre stimulačné cestovanie. Či už ide o konferenciu pre 5000 ľudí, bohatú večeru v peknej púšti Wadi Rum, grilovanie na brehoch Mŕtveho mora alebo recepcia na stredovekom hrade s výhľadom na údolie Jordánu, priateľskí a kompetentní ľudia z Jordánska zabezpečia nezabudnuteľný zážitok.

Viac na: dovolenka Jordánsko

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency