Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Spojené arabské emirátyfotogaléria Spojené arabské emiráty
 
Oficiálny názov: Spojené arabské emiráty
Správne členenie: 7 emirátov
Politický systém:nevolená federálna rada
Hlavné mesto:Abú Dhabí
Rozloha v km2:83 600
Obyvateľstvo:5 150 000 (hustota 62 os. / km2)
Jazyk:arabčina, angličtina, hindčina, urdčina, perština
Mena:dirham ( 1€ -> cca 5,25 AED )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 4:00h
Susedia:Omán, Saudská Arábia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Spojené arabské emiráty
 dovolenka Spojené arabské emiráty
 • hotely Spojené arabské emiráty
 • doprava Spojené arabské emiráty
 • letenky Spojené arabské emiráty
 • cestovky Spojené arabské emiráty
 • lastminute Spojené arabské emiráty
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Federácia siedmych emirátov využíva rozprávkové bohatstvo ropy k diverzifikácii hospodárstva a k investovaniu v cudzine.

Pobrežie Spojených arabských emirátov, dlhé 1 318 km, bolo kedysi známe ako Pirátske pobrežie. Arabskí korzári ozbrojení zahnutými dýkami olupovali európske lode, ktoré obchodovali s krajinami Perzského zálivu. Pozdĺž pobrežia je možné vidieť trosky ich pevností a strážnych veží.

Na začiatku 19.storočiažilo v Raś al-chajma 390 000 obyvateľov. Mesto malo flotilu 880 lodí a 19 000 námorníkov. Piráti sa odvažovali až do Indického oceánu. Veľká Británia musela stále chrániť svoje obchodné lode a nakoniec územie ovládla. Na základe tzv. Zmluvy o mieri na mori z roku 1853 bolo územie premenované na Zmluvný Omán a stalo sa britským protektorátom.

Federácia siedmych emirátov

Spojené arabské emiráty sú federáciou siedmych emirátov, ktoré sa vytvorili v rokoch 1971-72, keď Briti oblasť opustili. Federáciu tvorí Abú Dhabí, Dubaj, Šardžá, Raś al-Chajmá, al-Fudžajra, Um mal-Kuvajn a Adžman. Po roku 1962 priniesla ťažba ropy neslýchané bohatstvo emirátom, ktoré skôr obchodovali iba s korením, perlami a otrokmi. Najbohatšie ropné zdroje má najväčší z emirátov Abú Dhabí.

Krajina sa rozkladá na 77 700km2 pri juhovýchodnom pobreží Perzského zálivu a malou časťou zasahuje na pobrežie Ománskeho zálivu. Povrch tvorí väčšinou plochá piesočná púšť, siahajúca až k moru. Na severe polostrova, ktorý uzatvára Hormuzský prieliv, sa dvíha pohorie Hadžar až do výšky 2.081 m. Teploty v horúcich a vlhkých mesiacoch júl a august dosahujú až 49°C, ale od októbra do polovice mája tu panuje príjemné počasie s teplými a slnečnými dňami a príjemnými sviežimi večermi.

Takmer 80% obyvateľov emirátov tvoria prisťahovalci u Iránu, Pakistanu, Indie a ďalších východoázijských krajín. Rozvoj umožnený ropným bohatstvom láka prisťahovalcov ako magnet. Roku 1974 zrušilo sedem štátov vlastné ministerstvá. Od tých čias vládne v krajine spoločná vláda, menovaná prezidentom, ktorý je členom Najvyššej rady, vytvorenej z vládcov siedmych emirátov. Každý z nich je absolutistickým monarchom vo vlastnom štáte.

V krajine je tiež menované štyridsaťčlenné Federálne poradné národné zhromaždenie, ktoré v poslednom čase po rastúcej kritike nedostatočnej demokracie nadobúda na význame. Krajina je prísne islamská, ale nie fanatická aj keď fundamentalizmus aj tu získava svojich priaznivcov. Moslimské zákony sa však nevzťahujú na cudzincov zo západu.

Bohatstvo z ropy

Do 50. rokov 20. storočia žili pobrežné mestá z obchodu s perlami a korením. Väčšina obyvateľov dosiaľ žije na pobreží, ale od objavenia ropy a zemného plynu užívajú emiráty bohatstvo k diverzifikácii hospodárstva, k financovaniu sociálnych programov a k investíciám v zámorí. Hlavnými priemyselnými strediskami sú Abú Dhabí a Dubaj. Medzi starými pevnosťami stojí dnes na pobreží rafinéria ropy, továrne na skvapalňovanie plynu a na výrobu hnojív, cementu a ďalších stavebných materiálov, valcovne plechu a hlinikárne. Dynamické stavebníctvo premenilo maličké rybárske prístavy na moderné ropné terminály a prístavy pre obchodné lode.

Nové úradné budovy nahradili v mestách tradičné arabské stavby. V Dubaji bolo postavené tridsaťdeväť poschodové medzinárodné stredisko a moderné medzinárodné letisko. V krajine, kde kedysi zdravotnícke a školské zariadenia existovali iba v obmedzenom počte, sú dnes nemocnice a kliniky, školy a univerzity. Emiráty spájajú moderné komunikácie.

Na pobreží pracujú veľké závody na odsoľovanie morskej vody, umožňujúce rozvoj poľnohospodárstva aj mimo oázy. Medzi piesočnými dunami sa tak objavili pšeničné a tabakové polia, zatiaľ čo v záhradníctvach sa pestuje zelenina.

V minulosti patrili ryby k takmer jedinému zdroju proteínov. Aj dnes je rybolov dôležitý, ale v krajine sa chová aj dobytok. Priezračné vody Perzského zálivu sú bohaté na garnátov, tuniakov, makrely, ančovičky a sardinky. Športoví rybári lovia žraloky. Spojené arabské emiráty kryjú 25% spotreby potravín z vlastných zdrojov.

Pirátstvo ustúpilo ťavím dostihom, sokolníctvu, zápasu a dokonca korčuľovaniu na zimných štadiónoch. Obľúbeným športom sa stal futbal, ktorý má veľa aktívnych aj pasívnych priaznivcov

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency