Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Katarfotogaléria Katar
 
Oficiálny názov: Katarský štát
Správne členenie: 10 oblastí
Politický systém:monarchia
Hlavné mesto:Dauha
Rozloha v km2:11 437
Obyvateľstvo:1 541 000 (hustota 134 os. / km2)
Jazyk:arabčina
Mena:katarský riál ( 1€ -> cca 5,2 QAR )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Saudská Arábia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Katar
 dovolenka Katar
 • hotely Katar
 • doprava Katar
 • letenky Katar
 • cestovné kancelárie Katar
 • lastminute Katar
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KATAR

Malé arabské kráľovstvo sa za niekoľko desaťročí dostalo od biedy k bohatstvu a množstvo prisťahovalcov prevýšilo počet miestnych obyvateľov.

Malý katarský emirát, ležiaci asi uprostred západného pobrežia Perzského zálivu, sa premenil z chudobnej krajiny na rozprávkovo bohatú krajinu. Predtým ako Katar začal vyvážať roku 1949 ropu , bol kmeňovým spoločenstvom žijúcim z lovu perál, rybolovu a chovu tiav. Po 45 rokoch dosiahol jedného z najvyšších príjmov na hlavu na svete : 16 240 USD.

Obyvatelia urobili z Kataru jeden z najpokrokovejších arabských štátov a pritom si uchovali tradičné islamské hodnoty. Príjmy z ropy boli použité na vybudovanie sociálnych služieb, na zaistenie bezplatného školstva a zdravotníctva a na vybudovanie ťažkého priemyslu, ktorý zbavil krajinu úplnej závislosti na cenách ropy. Roku 1947 mal Katar jedinú nemocnicu a žil tu nastálo iba jeden lekár. Dnes sa krajina pýši širokou sieťou sociálnych služieb. Katar je polostrov s niekoľkými ostrovčekmi v celkovej ploche 11 000 km2. Polostrov zasahuje do Perzského zálivu zo saudskoarabského územia ako tučný palec. Letá sú dlhé, horúce a nepríjemne vlhké. Počas zimných mesiacov ochladzuje krajinu severozápadný vietor šamalí. S výnimkou severu, kde v zime prší, je Katar vyprahnutou krajinou. Väčšina sladkej vody sa získava z prírodných prameňov a studní, alebo stále viac odsoľovaním morskej vody.

Arabskí spisovatelia sa zmieňujú prvýkrát o Katare v 1. storočí. Dnešní obyvatelia sú potomkami kočovných beduínskych kmeňov, ktoré prišli zo strednej Arábie po roku 1730 a založili osadu Dauhá, ktorá sa z malej dedinky stala hlavným mestom. Roku 1783 obsadili Katar Peržania, neskôr bol pod nadvládou susedného Bahrajnu. Roku 1868 sa dostal pod vplyv Britov, ktorí dosadili na trón súčasnú vládnucu rodinu. Turci sa formálne krajiny zmocnili na konci 19. storočia. Roku 1916 sa stal Katar britským protektorátom a nezávislosť dosiahol roku 1971.

Ropa a zemný plyn

Objavenie a ťažba ropy a zemného plynu Katar celkom zmenili. Veľké nálezisko zemného plynu Severné pole je považované za najväčšie na svete. Ťažiť sa začalo v roku 1991 a zásoby sú odhadované na 4,2 trilióna m3 plynu.

V snahe diverzifikovať hospodárstvo ponúka vláda lákavé podmienky , napríklad daňové úľavy. Nové odvetvie ťažkého priemyslu zahŕňajú železiarne, oceliarne, továrne na výrobu cementu a hnojív a petrochemické podniky. Rybársky priemysel bol zmodernizovaný. Vyvážajú sa mrazené krevety a datle. Moderný priemysel prilákal do Kataru veľa zahraničných robotníkov, ktorých je dnes viac, ako rodených Katarčanov.

Emir šejk Hamád ibn Chalífa ath Thání je od roku 1995 hlavou štátu a ministerským predsedom. Vládne s pomocou tridsaťčlennej rady. Napriek všetkým zmenám, zostáva Katar islamskou spoločnosťou( väčšina obyvateľov sú sunnitskí moslimovia), kde sa nosia tradičné arabské odevy, od žien sa očakáva skromnosť a niektoré zločiny sa trestajú bičovaním, ktoré však podľa vládneho hovorcu nieje veľmi bolestivé.

Víza

Turistické vízum je k dispozícii na vstupe pre občanov 33 krajín. Náklady na víza po dobu jedného mesiaca je QR100 na osobu, a ďalšie QR50 za spoločníka registrovaný na vízum.

Turistické vízum je k dispozícii na príjazde pre obyvateľov štátov GCC.

Môžete tiež požiadať o spoločnej turistické vízum pre Kataru a Ománu.

Business Visa: Môžete využiť dva typy podnikateľských víz. 72-hodinové vízum pri príchode, a to, o ktoré budete musieť požiadať vopred, môže byť predĺžené.

Rodinné navštevné Visa: Krajania v rodinnom stave môžu sponzorovať rodičov a súrodencov na návštevu do šiestich mesiacov.

Odev

Muži a ženy by sa mali obliekať skromne, ako pozornosť k obom etnikám - Qatarčanom a moslimom. Plavky a plážové oblečenie sú prijateľné v hoteli pláží, ale nie je vhodné ukázať príliš veľa pokožky v iných verejných priestoroch. Tops by mali obsahovať ramená a paže a sukne alebo šortky by mali klesať na alebo pod kolená. Ženy nie sú povinné pokryť ich vlasy. Návštevníci by mali byť ohľaduplní v obliekaní predovšetkým v svätom mesiaci ramadánu.

Extrémne teplo a vysoká vlhkosť letného vzduchu znamená ľahké vlákna sú vhodné, zakrýva citlivé časti vášho tela, a mimo oni budú tiež zabrániť spáleniu. Môže byť potrebné prehoz alebo zábal vnútri kina alebo reštaurácie. Klimatizácia môže byť chladivá. Paušálne môže byť chladno, a to najmä vo večerných hodinách, kedy je tiež šanca na dážď, takže kabáty a uzavretá obuv budú užitočné.

Dovolenka, cestovanie

Katar očarí každého návštevníka, spájaním kontrastov vzniká dynamický a vzrušujúci kultúrny zážitok s pocitom nadčasovosti a tradície. Katar spája staré svetové pohostinstvo s kozmopolitnou sofistikovanosťou, možnosť vychutnať si bohatú kultúru, nové zážitky a dobrodružstvá. Preskúmajte jedinečné prostredie a nečakané možnosti Kataru.

Katar ponúka elegantný životný štýl v Pearl-Katare, štvrte v stredomorskom štýle, luxusné rezidencie a hotely, ako aj špičkové obchodné butiky, kaviarne a reštaurácie. Vychutnajte si kultúru a rekreáciu v meste Katara, kde sa kultúra a dovolenka spájajú s divadlami, galériami a výstavnými miestami, širokým výberom jedál a dobre udržiavanou plážou. Objavte storočia najlepšieho islamského umenia, 14 storočí umeleckých artefaktov z celého islamského sveta sú k zhliadnutiu v modernom architektonickom majstrovskom diele na Corniche v Dauhe. Pamiatky zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pozostávajú z pevnosti Al Zubarah a archeologických prác pokrývajúcich pozostatky historického perlového potápačského a obchodného centra. Katarské vnútrozemské more je jedným z mála miest na svete, kde more zasahuje hlboko do srdca púšte.

Napriek svojmu púštnemu podnebiu Katar poskytuje biotop pre širokú škálu rastlinného a živočíšneho života vrátane vtákov, plazov. Katarská piesková púšť s vysokými dunami je hlavnou atrakciou pre rekreačné safari alebo si jednoducho vychutnajte dramatickú krajinu za jasnej nočnej oblohy. Katar sa vždy upínal k moru, bohatstvu hojivého morského života, kde rybárčenie a lov perál poskytovali živobytie mnohým generáciám katarínov. Mangrovy Al Thakira tvoria rozsiahlu vegetačnú oblasť s vlastným ekosystémom, ktorý priťahuje rôznorodý život vtákov vrátane plameniakov a volaviek.

Lastminute, first moment

Katar je skvelé miesto na odpočinok v teplom slnku. Okolo pobrežia krajiny je veľa nedotknutých oblastí čistej piesočnej pláže a samotná Doha sa môže pochváliť dobre zariadenými verejnými plážami. Pozrite si aktuálnu ponuku lastminute zájazdov pre možnosti zvýhodnených ponúk.

Ďalšie pozoruhodné parky zahŕňajú otvorenú plochu na začiatku Corniche v blízkosti hotela Sheraton a parku Al Bidda. Niekoľko parkov v Dauhá má tiež bezplatné WiFi pripojenie, vonkajšie telocvičné zariadenia a sú v tesnej blízkosti kaviarní a reštaurácií.

Pre väčšinu návštevníkov je hotelový bazén - alebo v niektorých prípadoch súkromná hotelová pláž - pravdepodobne prvým prístavom. Všetky veľké hotely majú dobre vybavené bazény, často v ohromujúcom prostredí záhrady s pohodlným posedením, ideálnym miestom pre spánok a dobrú dovolenku.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency