Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Antigua a Barbuda
fotogaléria (klik obrázok)
 
Oficiálny názov: Antigua a Barbuda
Správne členenie: 6 okrskov + 2 dependencie
Politický systém:monarchia
Hlavné mesto:Saint John's
Rozloha v km2:442
Obyvateľstvo:67 500 (hustota 152 os. / km2)
Jazyk:angličtina, kreolčina
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,8 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, nad 3 mes. pobytu víza
Pozri tiež: Antigua a Barbuda
 dovolenka Antigua a Barbuda
 • hotely Antigua a Barbuda
 • doprava Antigua a Barbuda
 • letenky Antigua a Barbuda
 • cestovné kancelárie Antigua a Barbuda
 • lastminute Antigua a Barbuda
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ANTIGUA A BARBUDA



Kde kedysi vládla moru Nelsonova flotila, priťahujú dnes turistov pláže lemované palmami.

Ostrovný štát Antigua a Barbuda leží na okraji východokaribských Záveterných ostrovov a zaujíma tak významnú strategickú polohu, ktorej sú si svetové mocnosti patrične vedomé. Tento malý štátik zahŕňa tri ostrovy . Okrem dvoch vo svojom názve aj neobývaný ostrov Redonda.

V 17. a 18. storočí bol ostrov Antigua jednou z najdôležitejších námorných základní Veľkej Británie v Karibskej oblasti a svoj strategický význam si zachoval dodnes. Napríklad v čase 2. svetovej vojny vybudovali Spojené štáty na ostrove veľké Coolidgeovo letisko určené k obrane Karibskej oblasti a Panamského prieplavu.

Pôvodnými obyvateľmi Antiguy boli Aravakovia, z ktorých žiadny neprežil, pretože boli povraždení, alebo odvlečení do otroctva. Prvým Európanom, ktorý sem vkročil, bol Kolumbus a ostrov tiež pomenoval. Roku 1632 bol ostrov kolonizovaný Britmi, ktorí tam priviezli afrických otrokov, ktorých potomkovia tvoria dnes väčšinu obyvateľov. Žijú tam aj menšiny britského, portugalského, libanonského a ázijského pôvodu. Ostrovy Antigua a Barbuda sa stali nezávislým členom Spoločenstva národov na čele s britským panovníkom. Voľby roku 1994 priniesli víťazstvo Labouristickej strane Antiguy (ALP).

Hlavným zdrojom príjmov je cestovný ruch


Cestovný ruch, ktorý je hlavným zdrojom príjmov predstavuje 13 % hrubého národného dôchodku. Aj na karibské pomery má ostrov nezvyčajne príjemné palmami lemované pláže s jagotavým bielym alebo ružovým pieskom. V období od júla do októbra sa stáva často obeťou hurikánov, ničivých tropických búrok. Ostrovy začali žiť turistickým ruchom až začiatkom 60 rokov. Predtým bola ich ekonomika takmer výhradne založená na výrobe cukru, ktorý zaisťoval tri štvrtiny príjmov z exportu. V 60. rokoch však svetové ceny cukru poklesli a súkromným plantážam hrozil úpadok. Štát sa pokúsil ostrovné hospodárstvo zachrániť. Roku 1967 odkúpil pôdu a podporil pestovanie cukrovej trstiny. Ale po štyroch rokoch prišla nová vláda a tá celú akciu ukončila. Ďalšie vlády podporovali farmárov, ktorí sa rozhodli pestovať obilie a iné plodiny vrátane bavlníku. Podporili tiež rozvoj priemyslu a dnes miestne priemyselné závody vyrábajú hlavne petrochemické výrobky ( z importovanej ropy), textil, konfekciu a elektronické súčiastky.

Predtým získavala krajina nezanedbateľné príjmy z bankovníctva, ale potom čo začali najmä kolumbijské a ruské kriminálne živly používať miestne banky na pranie špinavých peňazí, bola vláda pod veľkým tlakom zo zahraničia donútená túto činnosť obmedziť.

Väčšina historicky a architektonicky zaujímavých miest Antiguy a Barbudy sa nachádza na väčšom ostrove Antigue. Hlavné mesto St. John´s má niekoľko administratívnych budov z 18. storočia a nádhernú barokovú katedrálu postavenú okolo roku 1840. Pre tamojšiu krajinu sú charakteristické mlyny na cukrovú trstinu, z ktorých niektoré boli premenené na obytné domy. Na juhovýchode ostrova sa nachádza English Harbour a Nelsonove doky. Je tu veľa reštaurovaných námorných skladov a domov z 18. storočia.

Druhý ostrov Barbuda je nízky a zalesnený. Jeho obyvatelia sa zaoberajú poľnohospodárstvom, lovu rýb najmä homárov určených na export. Turistov lákajú najmä pláže a koralové útesy, kde môžu vidieť veľký počet vrakov stroskotaných lodí. Na ostrove žijú divé svine a anglické daniele, ktorých priviezla rodina Codringtonovcov. Tá prenajímala ostrov britskej koruny za poplatok „ jedného tučného prasaťa“ ročne.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency