| |||||||
Ázia je jedným z najvýznamnejších geografických regiónov sveta, ktorý sa buď považuje za samostatný kontinent, alebo za subkontinent Eurázia, ktorá zdieľa kontinentálnu pevninu Afro-Eurázia s Európou a Afrikou. Ázia sa rozkladá na ploche 44.600.000 km², t.j. asi 30% celkovej rozlohy Zeme. Kontinent, ktorý bol domovom väčšiny ľudskej populácie, bol miestom vzniku mnohých civilizácií, je dnes domovom 50 suverénnych krajín. Jeho takmer 5 miliard ľudí predstavuje zhruba 60% svetovej populácie, pričom má viac ľudí ako všetky ostatné kontinenty dohromady. Najväčší kontinent sveta má prvenstvo v mnohých ukazovateľoch napr. najváčšia svetová krajina je Rusko s rozlohou vyše 17 mil. km2, ktoré je zároveň jedinou krajinou na dvoch kontinentoch, najväčším pohorím sú Himaláje, najvyššia hora sveta Mont Everest čnie do výšky 8.850 m n.m., najdlhšie rieky sú: Jang-c'-ťiang 5 520 km a rieka Ob - Irtyš 5 410 km, najnižším miestom je hladina Mŕtveho mora -40 m n.m., Ázia najviac obyvateľstva 4 miliardy, najviac nerastných surovín, kultúrnych, historických a prírodných skvostov, teda bohatstva.
Vo všeobecnosti je Ázia ohraničená na východe Tichým oceánom, na juhu Indickým oceánom a na severe Severným ľadovým oceánom. Hranica Ázie s Európou je historickým a kultúrnym konštruktom, keďže medzi nimi neexistuje žiadne jasné fyzické a geografické oddelenie. Je trochu svojvoľný a od svojho prvého počatia v klasickom staroveku sa posunul. Rozdelenie Eurázie na dva kontinenty odzrkadľuje kultúrne, jazykové a etnické rozdiely medzi východom a západom, z ktorých niektoré sa líšia skôr v spektre, než s ostrou deliacou čiarou. Všeobecne akceptované rozdelenie umiestňuje Áziu na východ od Suezského prieplavu a oddeľuje ju od Afriky a na východ od Tureckého prielivu, pohoria Ural a rieky Ural a na juh od pohoria Kaukaz a Kaspického a Čierneho mora, ktoré ho oddeľujú od Európy.
Čína a India sa striedali medzi najväčšími ekonomikami sveta od roku 1 do 1.800 nl. Čína a India boli hlavné ekonomické veľmoci a symbolizovali legendárne bohatstvo a prosperitu starovekej kultúry Ázie, priťahovali európsky obchod, prieskum a kolonializmus. Náhodné objavenie transatlantickej cesty z Európy do Ameriky Kolumbom pri hľadaní cesty do Indie dokazuje túto hlbokú fascináciu. Hodvábna cesta sa stala hlavnou východo-západnou obchodnou cestou v ázijskom vnútrozemí.
Ázia bola kolískou väčšiny hlavných svetových náboženstiev vrátane hinduizmu, džinizmu, budhizmu, konfucionizmu, taoizmu, judaizmu, kresťanstva, islamu, sikhizmu, a ďalších náboženstiev. Vzhľadom na jej veľkosť a rozmanitosť môže mať pojem Ázia – názov pochádzajúci z klasickej antiky – v skutočnosti viac spoločného s ľudskou geografiou ako fyzickou geografiou. Ázia sa veľmi líši naprieč a v rámci svojich regiónov, pokiaľ ide o etnické skupiny, kultúry, prostredie, ekonomiku, historické väzby a vládne systémy. Je zmesou rôznych podnebí od rovníkového juhu cez horúcu púšť na Blízkom východe, mierne oblasti na východe a kontinentálne centrum až po rozsiahle subarktické a polárne oblasti na Sibíri.