Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Video Bhutan / Destination Bhutan - Where Happiness Is A Place
Bhután
 
Bhután
 
Bhután
 
Bhutánfotogaléria Bhután
 
Oficiálny názov: Bhutánske kráľovstvo
Správne členenie: 20 krajov, 202 blokov
Politický systém:konštitučná monarchia (demokracia)
Hlavné mesto:Thimbu
Rozloha v km2:47 000
Obyvateľstvo:700 000 (hustota 14 os. / km2)
Jazyk:dzongkha, angličtina, rôzne tibetské a nepálske dialekty
Mena:ngultrum ( 1€ -> cca 64 BTN )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 6:00h
Susedia:India, Čína
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Bhután
 dovolenka Bhután
 • hotely Bhután
 • doprava Bhután
 • letenky Bhután
 • cestovné kancelárie Bhután
 • lastminute Bhután
  
 
  Destinácia Bhutan
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

BHUTÁN



Starodávne horské kráľovstvo učupené medzi indickým Assámom a čínskym Tibetom domorodci nazývajú Zem hrmiaceho draka. Hromobitie počas búrok nesúce sa ako hlasitá ozvena medzi stenami himalájskych štítov považujú za rev draka a svojmu panovníkovi priznávajú titul dračí kráľ. Tak sa dostal drak ako symbol na štátnu vlajku Bhutánu.

Poznávanie tejto krajiny, v ktorej ľudia uctievajú všetko živé, je poznávaním šťastia. Vnútorný pokoj a harmónia s prírodou sú tu cennejšie, než honba za materiálnom. Dobrotivý kráľ sa stará o blaho poddaných. Namiesto hrubého domáceho produktu zavádza v praxi pojem "hrubé domáce šťastie".

Podľa svetových merítok patria obyvatelia Bhutánu k najchudobnejším na svete, oni sami však nepovažujú za chudobného toho, kto nevlastní materiálne statky, ale toho komu chýba šťastie. V tejto vzdialenej himalájskej krajine nie je hlad, nezamestnanosť, žobráci ani kriminalita. Túžbu po materiálnych veciach, ktorá by mohla narušiť harmóniu vnútorného pokoja tu nenájdete. Aj keď v Bhutáne existujú peniaze najmä strieborné mince (bankovky boli zavedené len nedávno), väčšina obchodov prebieha prostou výmenou.

Bhután ( Krajina draka ) sa dvíha z údolia pokrytého džungľou nad údolím rieky Brahmaputry až k bielym južným svahom Himalájí. Nadmorská výška sa pohybuje medzi 2.000 a 7.570 m, toľko meria najvyššia hora Gangkhar Puensum v bhutánskej časti Himalájí. Nachádza sa tu celkom 20 sedem-tisícoviek, na ktoré ešte nevstúpila noha človeka. Miestni obyvatelia veria, že na vrcholoch hôr žijú bohovia, požiadali preto svojho kráľa, aby horolezecké expedície na vrcholy nad 6.000m nepovolil a on ľudu vyhovel.

Tento pozoruhodný štát existuje už od 10. storočia a okrem konfliktov spojených s obranou vlastných území sa s okolitým svetom stýka málo a s veľkou obozretnosťou. Bhután zostal v mnohých ohľadoch v stredoveku ako skutočná verzia fiktívneho kraja Šangri-la anglického románopisca Jamesa Hiltona. Názov Bhután znamená tajomstvo alebo mýtus. Jeho história sa začala písať v 8. storočí, kedy sem prišli Nepálčania spolu s buddhistickým mudrcom Padmasambhave, ktorého ľudia nazývajú guru Rimpoche.

Nepálčania sem priniesli svoje tradície, nárečie, množstvo kláštorov ale najmä buddhizmus, ktorého učenie sa stalo základom pre všetky oblasti života a dodnes zaujíma dominantnú úlohu pri tvorbe sociálneho, politického, hospodárskeho a kultúrneho rozvoja krajiny. V krajine, kde žije 700.000 obyvateľov sa nachádza 1.300 opevnených kláštorov. Väčšina obyvateľov sú buddhisti. Najlepší synovia z každej rodiny sú posielaní do kláštorov, niekedy už vo veku 3 rokov, aby sa stali mníchmi, ktorých obyvateľstvo všemožne podporuje. Na oplátku prichádza od mníchov múdrosť a duchovná ochrana. Na pestrých náboženských slávnostiach predvádzajú maskovaní tanečníci príbehy, v ktorých buddhistickí hrdinovia porážajú sily zla.

Dynastia dračích kráľov


Mnísi ovládali krajinu až do roku 1907, ale pre vnútorné nepokoje a hroziace vonkajšie nebezpečenstvo z Tibetskej plošiny sa moci ujal prvý dedičný monarcha - Dračí Kráľ (Druk Gyalpo) Ugyen Wangchuck, ktorý 17. decembra 1907 podpísal pri slávnostnom ceremoniáli sľub oddanosti a v krajine bol nastolený mier a stabilita. Od roku 1926 sa ujal vlády druhý dračí kráľ Jigme Wangchuck, ktorý podporoval pozvoľnú modernizáciu a vzdelávanie. Tretí kráľ Jigme Dorji Wangchuck sa ujal vlády r. 1952 a zahájil politické, sociálne a ekonomické reformy, ustanovil parlament, najvyšší súd, kráľovskú poradnú radu, začlenil Bhután do OSN.

Štvrtý kráľ Jigme Singye Wangchuck (čítaj Džigme Singje Wangčchuk) sa riadi prastarými kráľovskými tradíciami, poskytuje rady a zabezpečuje spravodlivosť všetkým poddaným, niekoľko krát ročne cestuje po krajine a navštevuje svojich poddaných, aby poznal ich život. Oni ho za to nesmierne milujú. Krajina je prirovnávaná k budhistickému raju.

Múdrymi rozhodnutiami sa panovník stará o blaho ľudu, namiesto honby za materiálnym dostatkom sa snaží dosiahnuť pre obyvateľstvo šťastie. Každý človek je podľa učenia vznešeného Buddhu sám sebe zdrojom šťastia, ktoré sa objavuje v mysli. Myseľ ktorá sa dokáže utíšiť od myšlienok a zanechať akékoľvek túžby zažíva skutočné šťastie. To sa dotýka všetkého aj najmenších maličkostí, ktoré život prináša a prijíma ich také, aké v skutočnosti sú.

Jigme Singye Wangchuck prevzal vládu r. 1972 a svoje úsilie venoval dlhodobej transformácii krajiny na modernú spoločnosť. Zameral sa tiež na demokratizáciu a postupný prechod z autoritatívnej monarchie na monarchiu konštitučnú. V marci 2005 predstavil návrh novej ústavy a víziu prechodu krajiny k demokracii. Kráľ abdikoval v decembri 2006 a na trón nastúpil jeho syn Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, ktorý absolvoval univerzitu v Oxforde.

Hlavnou úlohou súčasného mladého kráľa bolo pripraviť a priviesť ľud k prvým demokratickým parlamentným voľbám, ktoré sa uskutočnili v marci 2008. Novú ústavu kráľ ratifikoval v júli 2008, čím sa ukončilo storočie panovníckej vlády a došlo k ustanoveniu parlamentnej demokracie podľa predstáv jeho otca. Je to ojedinelý úkaz, kedy sám panovník pochopiac súvislosti odovzdá dobrovolne správu vecí novému systému. Je len otázkou, či to nové, ktoré neodvratne prichádza z okolitého civilizovaného sveta, bude mať dostatok citu a nezahubí jedinečný ostrov šťastia.

Cestovanie do Bhutánu


Do Bhutánu smie ročne vstúpiť iba 3.000 turistov. Horolezecká výprava môže do Himalájí raz za dva roky, ale svoje vybavenie si musí niesť sama a nesmie používať bhutánskych nosičov. Turisti a predaj poštových známok zaisťujú väčšinu príjmov, ktoré sú tak malé, že nákup malého dopravného lietadla pre miestnu leteckú linku úplne vyčerpal štátne rezervy v cudzej mene.

Asi 95% Bhutáncov sú poľnohospodári. Chov jakov na horských pastvinách poskytuje mlieko, syr, mäso a tiež dlhú srsť, z ktorej sa vyrábajú laná na stavbu povrazových mostov. V nižších polohách sa pestujú zemiaky, pšenica, jačmeň a ešte nižšie ryža. Podľa rozhodnutia panovníka zostáva 70% územia zalesneného, iba malá časť lesov bola vyklčovaná, takže bhutánske svahy nie sú vystavené erózii. Kráľ pridelil do každej domácnosti solárne články jemu vlastným spôsobom - zadarmo. V roku, ktorý označí kráľov astrológ za nepriaznivý pre krajinu, kráľ rozhodne, že ľud nemusí platiť dane. Na uliciach sa nenachádza žiadna reklama - to pre jej klamlivú a túžby vyvolávajúcu povahu.

Napriek mnohým ďalším múdrym nariadeniam a dekrétom panovníkov (napr. zákaz rybolovu, zákaz fajčenia a predaja cigariet, zákaz boxu a wrestlingu, zákaz používania igelitových tašiek ...) sa do Bhutánu valí nový - civilizovaný svet, preto budú všetci priaznivci tejto rozprávkovej krajiny s napätím sledovať ako ju tieto nové trendy ovplyvnia.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
P.S.
Ten kto priveľa majetku vlastní, tomu stále hrozí že pohroma môže prísť.
Rybník, ktorý sa po okraj naplní, aby hrádzu neroztrhol treba vypustiť.
... Sakja Pandita

Médiá nás každodenne zaplavujú množstvom správ - nešťastia, katastrofy, kauzy, tragédie, násile, vojny. Akoby sme im sami dávali najavo čo nás zaujíma. Dobre poznajú kedy prepíname kanály a ponúkajú nám také programy po ktorých túžime. Stávame sa tak obeťami vlastného záujmu.
Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency