Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Bhután dovolenkafotogaléria Bhután
 
Oficiálny názov: Bhutánske kráľovstvo
Správne členenie: 20 krajov, 202 blokov
Politický systém:konštitučná monarchia (demokracia)
Hlavné mesto:Thimbu
Rozloha v km2:47 000
Obyvateľstvo:700 000 (hustota 14 os. / km2)
Jazyk:dzongkha, angličtina, rôzne tibetské a nepálske dialekty
Mena:ngultrum ( 1€ -> cca 64 BTN )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 6:00h
Susedia:India, Čína
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Bhután
 dovolenka Bhután
 • hotely Bhután
 • doprava Bhután
 • letenky Bhután
 • cestovné kancelárie Bhután
 • lastminute Bhután
  
 
  Destinácia Bhutan
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Bhután

História cestovného ruchu v Bhutáne sa začala písať v roku 1974, keď vláda otvorila dovtedy izolovanú krajinu cudzincom. Učinila tak v snahe prezentovať jedinečnú kultúru a tradície Bhutáncov okolitému svetu.

Cestovný ruch

V prvom roku navštívilo Bhután 287 turistov. V roku 1992 sa počet turistov v Bhutáne vyšplhal na 2.850 a v roku 1999 prekročil hranicu 7.000. Napriek tomu, že Bhutánska vláda je naklonená cudzincom, dobre si uvedomuje, aký vplyv môžu mať turisti na životné prostredie a jedinečnú, prakticky nedotknutú krajinu a kultúru Bhutánu. Turisti musia cestovať podľa vopred pripraveného balíku zájazdov alebo cestovného programu ušitého vopred na mieru, prostredníctvom oficiálne schválenej cestovnej kancelárie, buď priamo alebo prostredníctvom zahraničného agenta. Pre tieto účely bolo zriadených cca 75 licencovaných turistických spoločností, ktoré dnes pôsobia v Bhutáne. Návštevníci získajú vstupné víza prostredníctvom veľvyslanectiev alebo konzulátu vo svojej domovskej krajine.

Tip-Top dovolenkové destinácie v Bhutáne

Kláštor tigrie hniezdo

Kláštor tigrie hniezdo visí na útese a stojí nad očarujúcim lesom modrých borovíc a rododendrónov. Tento krásny a výnimočný kláštor je dostupný výstupom na vrch 900 m. Strmá prechádzka a úzke schody smerujú nahor k samotnému kláštoru. Pohľad na údolie Paro odtiaľto je dych berúci a atmosféra veľmi svätá, miesto, kde každý Bhutánčan chce v živote aspoň raz stanúť. Miesto, kam Guru Rinpoche priniesol budhizmus do Bhutánu, prichádzajúc na chrbáte tigra.

Punakha Dzong

Je druhý najstarší a druhý najväčší v Bhutáne, Punakha Dzong niektorí nazývajú Pungthang Dewachen Phodrang (palác Veľkého šťastia), je tiež najkrajším a najkrajším dzongom krajiny. Punakha je prístupná po 3 hodinách jazdy východne od hlavného mesta Thimpu, a po prekročení priesmyku v horách. Miesto a pohľad z cesty sú úchvatné. Punakha Dzong je umiestnený strategicky medzi dvoma riekami, Pho Chu (muž) a Mo Chu (žena), ktoré majú zreteľné rozdiely farieb vody. Punakha Dzong sa pripojil k pevnine klenutým dreveným mostom a obsahuje mnoho vzácnych relikvií.

Zuri Dzong Hike

Vrchol Zuri Dzong je ideálnym miestom pre pohľad na celé údolie Paro. Zuri Dzong je najstarší Dzong v Bhutáne a v ňom leží jaskyňa, v ktorej Buddha prišiel meditovať v 8. storočí. Toto pokojné miesto umožňuje Bhutánčanom aj turistom namočiť sa v pokojnom prostredí, ktoré vyžaruje z výnimočného výhľadu, na čo sa človek môže pozerať celé hodiny v úžase. Turisti tu môžu posedieť a relaxovať, pri výstupe vychutnať úžasný bočný výhľad.

Hotel Uma Paro

Hotel Uma Paro sa nachádza len 10 minút jazdy autom od letiska Paro. Je situovaný na himalájskej hore, lemovanej hustými borovicovými lesmi s výhľadom na okres Paro. Jeden z najobľúbenejších hotelov v odľahlom kráľovstve ponúka elegantné interiéry, vynikajúce jedlo, kúpele Como Shambhala a chladný bazén uprostred ohromujúcej scenérie čarovnej himalájskej krajine. Izby sa špecializujú na rôzne scenérie a potreby pre každého jednotlivca.

Údolie Gangtey

Údolie Gangtey je jednou z najkrajších dolín v Himalájach a mnohí ju nazývajú Šangri-La Bhutánu. Bhután je dobre známy tým, že je domovom jedného z najšťastnejších národov sveta - posledný Shangri-La na Zemi. Široká, plochá dolina bez stromov sa rozprestrie po tvrdom stúpaní hustými lesmi a umocní dojem rozsiahleho priestoru, ktorý je v Bhutáne mimoriadne zriedkavým zážitkom, pretože väčšina údolí je pevne uzavretá. Okrem atraktívnej malebnej doliny a horských chodníkov, je možnosť navštíviť aj historický kláštor Gangtey.

Aktivity

Cesty po stopách buddhizmu - najvýznamnejšie centrá cestovného ruchu sú v hlavnom meste Bhutánu, v Thimphu a v meste Paro v blízkosti Indie. Taktshang kláštor na stene útesu, nazývaný "Tigrie hniezdo"), s výhľadom na údolie Paro, je jednou z top atrakcií tejto krajiny. Tento chrám je neuveriteľne posvätný pre budhistov. Vnútri chrámu je jaskyňa, v ktorej Buddha meditovalo 90 dní a bojoval s démonmi, ktorí obývali toto údolie, aby priniesol buddhizmus do Bhutánu. Medzi ďalšie aktivity patria: dobrodružstvo, pozorovanie vtákov, spiritualita & wellness, festivaly, flóra a fauna, trekking.

Pamiatky

Staroveká zrúcanina Drukgyel Dzong - zrúcaniny pevnosti-budhistický kláštor postavený v roku 1649. Punakha Dzong, Wangdue Phodrang Dzong, Paro Dzong, Trongsa Dzong a Dagana Dzong. Kláštor Tamzhing je najdôležitejšie Nyingma gompa v Bhutáne. Posvätné miesta spojené s Phajo Drugom Zhigpo a jeho potomkami - Tsedong Phug, Gawa Phug, Langthang Phug, Sengye Phug, Gom Drak, Thukje Drak, Tsechu Drak, Dechen Drak, Taktsang Sengye Samdrub Dzong, Tago Choying Dzong, Lingzhi Jagoe Dzong a Yangtse Thubo Dzong. Národný park Royal Manas je najstarší v Bhutáne a Národný park Jigme Dorji je druhým najväčším.

Cestovanie, klíma, počasie

Bhutánske kráľovstvo je malá vnútrozemská krajina nachádzajúca sa na južnom úpätí pohoria Himaláje, hraničiaca s Čínskou ľudovou republikou na severe a Indickou republikou na juhu. Suverénny štát s rozlohou 38.394 km² má približne 736.000 obyvateľov. Klíma v Bhutáne je rôznorodá, čo možno pripísať dvom hlavným faktorom - obrovské rozdiely v nadmorskej výške a vplyvu severoindických monzúnov.

Južný Bhután má horúcu a vlhkú subtropickú klímu, ktorá sa počas roka príliš nemení. Teploty sa môžu pohybovať medzi 15 - 30 °C. V centrálnych častiach krajiny, ktoré sa skladajú z miernych a listnatých lesov, je klíma sezónna s teplými letami a chladnými a suchými zimami. V ďalekej severnej časti kráľovstva je počasie počas zimy chladné, vrcholky hôr sú neustále pokryté snehom a spodné časti sú v letných mesiacoch stále chladné vďaka vysokej nadmorskej výške.

Veľké Himaláje

Napínavé himalájske hory Bhutánu dominujú na severe krajiny, kde vrcholy môžu ľahko dosiahnuť 7.000 metrov nad hladinou mora. Niektoré z najznámejších vrcholov sú Jiwuchudrakey a Jumo Lhari. Trvalý sneh, ľadovce a neplodné skaly tvoria hlavné črty tejto zóny. Tieto zasnežené, ľadovcové krajiny sú zdrojom mnohých riek Bhutánu.

Vnútorné Himaláje

Údolia rôznych výšok a topografie stúpajú nepretržite od dolného podhoria do výšky asi 4.000 m, vďaka čomu je krajina ideálnym miestom pre domorodcov i turistov v pevninskej časti Bhutánu. Údolia Bhutánu prechádzajú päť hlavných riečnych systémov krajiny a ich prítoky, ktoré sa nakoniec odvádzajú do rieky Brahmaputra v Indii. Údolia sú spojené radom priechodov (nazývaných "La" v Dzongkha, národnom jazyku Bhutánu). Medzi údolím Haa a údolím Paro sa nachádza Chele La 3.780 m, najvyšší priesmyk prechádzajúci Bhutánskou magistrálou. Vegetácia v tejto zóne je zmesou listnatých a ihličnatých lesov.

Sub-himalájske predhorie

Rozprestiera sa pozdĺž južnej hranice krajiny, Duar Plain prudko klesá od Himalájí do veľkých plôch subtropického lesa, trávnych porastov a bambusovej džungle. Nadmorská výška južného predhoria sa pohybuje od asi 200 m v najnižšom bode až 2.000 m. Táto zóna je bohatá na hustú a subtropickú vegetáciu.

Hlavné mesto Thimbu

Hlavné mesto kráľovstva je domovom približne 100.000 obyvateľov vrátane kráľovskej rodiny. Toto rušné mestečko je hlavným centrom obchodu, náboženstva a vlády. Vďaka postaveniu starovekej tradície a modernosti je Thimphu pre návštevníkov ideálnym miestom, aby sa mohli ponoriť do súčasného životného štýlu Bhutánčanov.

Thimphu je najmodernejšie mesto v Bhutáne s množstvom reštaurácií, internetových kaviarní, nočných klubov a nákupných centier. Stále si však zachováva svoju kultúrnu identitu a hodnoty uprostred znakov modernizácie. Thimphu je jedným z mála miest v Bhutáne, ktoré boli vybavené bankomatmi a sú dobre zásobované viacerými menami.

Významnými atrakciami v Thimphu je Národná pošta, námestie Clock Tower, Motithang Takin Preserve, kláštory Tango a Chari, Budha Dordenma, Národný pamätník Chorten, Centenary Farmer's Market, Semtokha Dzong.

Kultúra Bhutánu sa v Thimphu plne odráža vo vzťahu k náboženstvu, zvykom, národnému zákonníku, mníšskym praktikám kláštorov, hudby, tanca, literatúry a médií. Tshechu je dôležitý festival, kde populárne masky známe ako Chams tancujú na nádvorí Tashichho Dzongu v Thimphu. Štvordňový festival sa koná každý rok na jeseň. Jedné hlavné mesto na svete nepoužíva semafory. Niekoľko hlavných križovatiek riadia zo zdobených kabín prehnanými pohybmi rúk policajti.

Ľudia, spoločnosť, náboženstvo

Bhutánci môžu byť všeobecne rozdelení na tri hlavné etnické skupiny: Tshanglas, Ngalops a Lhotshampas.
Tshanglas: Tshanglas alebo Sharchops sú považovaní za domorodých obyvateľov východného Bhutánu. Podľa historikov sú Tshanglas potomkami Pána Brahmu a hovoria Tshanglakha. Sú to obyčajne obyvatelia východnej časti krajiny. Tkanie je populárnym povolaním medzi ich ženami a produkujú krásne látky hlavne z hodvábu.
Ngalops: sa usadili prevažne v šiestich oblastiach západného Bhutánu, sú tibetského pôvodu. Hovoria Ngalopkha, leštená verzia Dzongkha, národného jazyka Bhutánu. Ich hlavným živobytím je poľnohospodárstvo. Kultivujú obilniny, ako ryža, pšenica, jačmeň a kukurica, spolu s rôznymi inými plodinami. Sú známe Lozeys - okrasné reči a Zheys - tance, ktoré sú charakteristické pre etnikum Ngalops.
Lhotshampas: sa usadili na južnom úpätí krajiny. Hovoria Lhotshamkha (Nepálsky) a praktizujú hinduizmus. Ich spoločnosť môže byť rozdelená do rôznych línií ako Bhawans, Chhetris, Rai, Limbus, Tamangs, Gurungs a Lepchas. V súčasnosti sú zamestnaní hlavne v poľnohospodárstve a pestujú plodiny ako zázvor, kardamón a pomaranče.

Ďalšie menšinové skupiny sú Bumthaps a Khengpas zo strednej Bhutánu, Kurtoeps v Lhuentse, Brokpas a Bramis z Merak a Sakteng vo východnom Bhutáne, Doyas Samtse a nakoniec Monpas z dedín Rukha Wangdue Phodrang. Mnohonárodnostní Bhutánci spolu vykazujú niečo málo cez 700.000 obyvateľov.

Spoločnosť

Bhutánska spoločnosť je bez tried alebo kastového systému. Otroctvo zrušil tretí kráľ Jigme Dorji Wangchuck na začiatku päťdesiatych rokov kráľovským dekrétom. Napriek tomu, že v minulosti existovalo niekoľko organizácií, ktoré posilnili postavenie žien, spoločnosť Bhutáncov vždy udržiavala relatívnu rodovú rovnosť. Vo všeobecnosti je tento národ otvorenou a dobromyseľnou spoločnosťou.

Život v Bhutánskej spoločnosti vo všeobecnosti znamená pochopenie niektorých akceptovaných noriem, ako je Driglam Namzha, tradičný kód etikety. Driglam Namzha učí ľudí kódex správania sa, ako členovia uctievajúcej spoločnosti. Medzi príklady Driglam Namzha patrí nosenie tradičného šatku (kabney) pri návšteve Dzongu alebo v kancelárii, poskytnúť starším a mníchom počas jedla, počas obradov a podobne prednosť a zdvorilý pozdrav starším alebo seniorom.

Za normálnych okolností sa pozdravy obmedzujú na príslovie „Kuzuzangpo“ (ahoj) medzi rovnými. Pre seniorov a starších sa Bhutánčania trochu skláňajú hlavou a hovoria „kuzuzangpo la“ (úctyhodnejší pozdrav). Nedávno sa potriasané ruky stali akceptovanou normou. Bhutánci sú zábavní ľudia milujúci pieseň a tanec, priateľské zápasy lukostreľby, kamenné pitching, tradičné šípky, basketbal a futbal. Sociálni ľudia, ktorí svoje svadby, náboženské sviatky a iné podujatia využívajú ako ideálne príležitosti na stretnutie s priateľmi a rodinou.

Otvorenosť Bhutánskej spoločnosti je ilustrovaná spôsobom, akým ľudia často navštevujú svojich priateľov a príbuzných v ktorúkoľvek dennú hodinu bez predchádzajúceho oznámenia alebo schôdzky a stále dostávajú vrelé privítanie a pohostinnosť.

Náboženstvo

Bhutánska ústava zaručuje slobodu náboženského vyznania a občania a návštevníci môžu slobodne praktizovať akúkoľvek formu uctievania, pokiaľ to nezasahuje do práv iných. Kresťanstvo, hinduizmus a islam sú v krajine tiež prítomné.

Buddhizmus: Bhután je budhistická krajina a ľudia z celého sveta naň často odkazujú ako na poslednú pevnosť budhizmu Vajrayana. Budhizmus prvýkrát predstavil indický tantrický majster Guru Padmasambhava v 8. storočí. Dovtedy ľudia praktizovali Bonizmus, náboženstvo, ktoré uctievalo všetky formy prírody, ktorých pozostatky sú stále zjavné v niektorých odľahlých dedinách v krajine. Guru Padmasambhava zasial v krajine pevné korene a staršej školy budhizmu. Phajo Drugom Zhigp z ​​Ralungu v Tibete bol nápomocný pri zavádzaní ďalšej školy budhizmu - sekty Drukpa Kagyu.

Zďaleka najväčším prispievateľom bol Zhabdrung Nawang Namgyal. Jeho príchod z Tibetu v roku 1616 bol ďalšou významnou udalosťou v dejinách národa. Priniesol rôzne budhistické školy, ktoré sa vyvinuli v západnom Bhutáne pod jeho doménou a zjednotili krajinu ako jeden celoštátny štát, ktorý jej dal odlišnú národnú identitu. Budhizmus dnes preniká do takmer každého aspektu života Bhutánčanov. Je prítomný v Dzongoch, kláštoroch, stúpach. Modlitebné vlajky a modlitebné kolesá zdobia všetky kúty krajiny. Zvonenie rituálnych zvonov, zvuk gongov, ľudí obkľúčujúcich chrámy a stúpy, vlajúce modlitebné zástavy, červené rúcha, rituály, sú dôkazom dôležitosti budhizmu v živote Bhutáncov.

Animizmus: Hoci Bhután je často označovaný ako posledná budhistická krajina Vajrayana, stále môžete naraziť na animistické tradície a presvedčenia, ktoré ľudia praktizujú.

Forma budhizmu praktikovaná v Bhutáne absorbovala mnohé črty Bonizmu, ako je uctievanie prírody, uctievanie mnohých božstiev, ich vzývanie a pohŕdanie. Podľa Bonizmu boli tieto božstvá oprávnenými vlastníkmi rôznych prvkov prírody. Každý iný aspekt prírody bol spojený s vlastným špecifickým druhom ducha. Napríklad horské vrcholy boli považované za príbytky strážnych božstiev (Yullha), jazerá boli obývané jazernými božstvami (Tshomem), božstvá útesov (Tsen) sídlili v útesoch, pôda patrila podzemným božstvám (Lue a Sabdag), vodné zdroje boli obývané vodnými božstvami (Chu giLhamu) a tmavé miesta prenasledovali démoni.

Každá obec má miestneho kňaza alebo šamana, ktorý predsedá rituálom. Niektoré z bežných foriem uctievania prírody, ktoré sa praktizujú, sú festival Cha v Kurtoe, Kharphud v Mongare a Zhemgang, BalaBongko vo WangduePhodrang, Lombas Haaps a Parops, Jomo Solkha z Brokpas, Kharam medzi Tshanglasmi a Devi Puja medzi južnou komunitou. Tieto šamanistické rituály sú vykonávané z rôznych dôvodov, od zachovania zlých duchov na uzde, prinášanie prosperity, liečenia nemocných alebo vítania nového roku.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency