Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Bulharskofotogaléria Bulharsko
 
Oficiálny názov: Bulharská republika
Správne členenie: 28 oblastí, 264 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Sofia
Rozloha v km2:110 910
Obyvateľstvo:8 468 000 (hustota 76 os. / km2)
Jazyk:bulharčina, turečtina, cigánske jazyky, macedončina
Mena:Leva ( 1€ -> cca 1,96 BGN )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Grécko, Macedónsko, Rumunsko, Srbsko, Turecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Bulharsko
 dovolenka Bulharsko
 • hotely Bulharsko
 • doprava Bulharsko
 • letenky Bulharsko
 cestovné kancelárie Bulharsko
 • lastminute Bulharsko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Bulharsko

Obľúbené letoviská pri Čiernom mori - Zlaté piesky, Riviéra, Slnečné pobrežie, Nesebar, Pomorie, Primorsko, Sozopol, Tsarevo a.i. dnes už dopĺňajú zimné lyžiarske strediská - Pamporovo, Borovets a Bansko, ktoré si získali medzinárodnú reputáciu. Dovolenka Bulharsko sa stáva celoročnou destináciou. Kvalita ubytovania sa zlepšuje, pribúdajú hotely vyššieho štandardu s wellness ponukou. Pritom ceny sú v Bulharsku stále veľmi výhodné, preto sem smerujú prevažne ekonomicky zameraní dovolenkári.

Cestovný ruch

Cestovný ruch v Bulharsku významne prispieva k hospodárstvu krajiny. Nachádza sa na križovatke východu a západu, Bulharsko je domovom mnohých civilizácií - Thrákov, Grékov, Rimanov, Východných Rimanov alebo Byzantíncov, Slovanov, Bulharov a Osmanov. Krajina je bohatá na turistické pamiatky a historické artefakty, rozptýlené na relatívne malom a ľahko prístupnom území. Bulharsko je medzinárodne známe svojimi prímorskými a zimnými strediskami. V roku 2015 navštívilo Bulharsko 7,1 miliónov zahraničných turistov, ktorí priniesli tržby 3.146,2 mil. USD. Cestovný ruch má podiel 3,3% HDP a vytvára 92.400 pracovných miest, t.j. 3,1% trhu práce.

Najviac návštevníkov prichádza do Bulharska z krajín: Rumunsko, Turecko, Grécko, Nemecko, Srbsko, Macedónsko, Rusko, Ukrajina, Poľsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Izrael, Česká republika, Rakúsko, Holandsko, Taliansko, Belgicko, Maďarsko, Slovensko, USA .. Popularita u slovenských turistov z roka na rok narastá.

Dovolenka pri Čiernom mori

Na pobreží Čierneho mora sa nachádzajú desiatky dovolenkových letovísk. V Albena turisti môžu tešiť na 5-km dlhá pláž a teplota vody 24 ˚С. Zlaté piesky majú 3,3 km pláže šírky až 100 m s teplotou vody 24 ˚С a vzduchu 27 ˚С. Hotel Riviera Holiday Club má veľkú pláž a nachádza sa v parku so storočnými stromami. St. Konstantin a Elena a Slnečný deň sú strediská charakterizované miernym podnebím, pokojom a tichom.

Najväčším bulharským letoviskom Čierneho mora je Slnečné pobrežie, ktoré má 5,5 km piesčitej pláže, kde je teplota vody 26 ˚С a vzduch 28 ˚С. V blízkosti sa nachádza stredisko St. Vlas. V stredomorskom štýle sa nachádzajú vily postavené v stredisku Elenite a stredisko Duni sa nachádza uprostred borovicového lesa na pláži.

Pláže a more ponúkajú podmienky pre rôzne druhy vodných športov - surfovanie, vodné lyžovanie, potápanie, podvodný život, rybárčenie. Modré vlajky označujú pláže Albena, Bunnite (Varna), Duna, Elenite, Pomorie (východná pláž), Harmanite (Sozopol), Vlas (centrálna pláž a pláž Venid), Slnečné pobrežie (severná a južná pláž) a Slnečný deň. Slanosť Čierneho mora je pomerne nízka, v pobrežných vodách - 16-17 ‰. Prílivy sú zanedbateľné.

Časť hotelov v strediskách Čierneho mora je otvorená po celý rok, väčšina ponúka možnosť kongresovej turistiky. Pláže na pobreží Čierneho mora sú rozdelené na tri skupiny podľa veľkosti: 1. veľké pláže - Durankulak, Albena-Kranevo, Kamčiasko-Škorpilovski, Zlaté piesky, Obzorski, Slnečné pobrežie, Pomorie, Atanasovski, Alepu, južná pláž Primorsko. 2. stredne veľké pláže - Krapets, Shabla, St. Konstantin, mestská pláž Varna, Asparuhovski, Shkorpilovtsi juh, Obzor juh, Irakli, Burgas, Kavatsi, Stomoplo, Nestinarka, Ahtopol atď. 3. malé pláže - sa nachádzajú hlavne na južnom pobreží Čierneho mora.

Pobrežie Čierneho mora je známe aj liečivými prameňmi: Pomorie, Varna, Balčik, Šabla, jazero Atanasovsko, Taukliman. Známe sú aj minerálne vody v Krapets, Tyulenovo, Rusalka, Kavarna, Balchik, Albena, Zlaté piesky, Konstantin a Elena, Varna, Dolnokamchiiski, Eminski, Medovski a Burgas.

Mestá v Bulharsku

Bulharsko má 256 miest. Náš turistický sprievodca Európou vám predstaví niektoré z najzaujímavejších miest. Najväčšie bulharské mestá sú: Sofia, Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stara Zagora a Pleven.

Prímorské letoviská

Vo východnej časti krajiny sa nachádzajú prímorské letoviská Čierneho mora: Šabla, Kavarna, Balčik, Varna, Byala, Obzor, Nesebar, Pomorie, Burgas, Sozopol, Primorsko, Sveti Vlas, Černomorets, Tsarevo, Kiten, Aheloy a Ahtopol.

Horské strediská, lyžovanie

Medzi najznámejšie bulharské mestá s rozvinutým horským cestovným ruchom patria: Samokov, Bansko, Dobrinishte, Chepelare, Smolyan, Elena, Troyan, Teteven.

Kúpeľné mestá

Existuje tiež mnoho miest a obcí, ktoré ponúkajú možnosti dovolenky a balneologické procedúry: Bankya, Varshets, Velingrad, Hisarya, Sapareva Banya, Strelcha, Kyustendil a Devin.

Podunajské mestá

Pre turistov sú zaujímavé aj mestá pri rieke Dunaj: Vidin, Lom, Kozloduj, Oryahovo, Nikopol, Belene, Svishtov, Ruse, Tutrakan a Silistra.

Architektúra obrodenia

Mnohé bulharské mestá si zachovali svoju architektúru obrodenia. Patrí medzi ne: Kotel, Koprivshtitsa, Kalofer, Sopot, Elena, Tryavna, Bansko, Melník (najmenšie mesto v Bulharsku).

Pamiatky

V niektorých mestách sa nachádzajú aj architektonické a etnografické komplexy, ktoré sa zachovali alebo obnovili: Staré mesto Plovdivu, Staré Mesto Nesebar (kultúrne dedičstvo UNESCO), Gabrovo (Etara), Staré mesto v Sozopole, Staré mesto v Dobrichu, Zlatogradskom areálovom komplexe, Varosha v Loveche, rezidenčných častiach Smoljanu Raykovo a Ustovo, Blagoevgradskej Varoshe, Etnografickom komplexe Sevlievo, Malko Tarnovo, Samodovskej Charšiji v Veliko Tarnove, Plevenovom Revival Complex, Razgradovom (Varosh) a ďalších.

Historické mestá

Starobylé bulharské hlavné mestá sú pre turistov tiež veľmi zaujímavé: Pliska, Veliki Preslav a Veliko Tarnovo.

Hlavné mesto Sofia

Sofia je najväčšie a hlavné mesto Bulharska, bola založená pred tisíckami rokov a dnes sa mesto rýchle rozvíja a stáva sa kultúrnym, hospodárskym a politickým centrom Bulharska. V súčasnosti žije v hlavnom meste viac ako 1 250 000 ľudí podľa posledného sčítania, niektoré odhady však uvádzajú 2 mil. obyvateľov. Sofia sa nachádza vo vnútrozemí, v západnej časti krajiny, na úpätí pohoria Vitoša. Priemerná nadmorská výška je 550 metrov, podnebie je mierne kontinentálne a vyznačuje sa studenými a zasneženými zimami a chladnejším letom.
Viac na - Sofia.

Hory, turistika, lyžovanie, lyžiarske strediská

Stara Planina je najdlhšie bulharské pohorie, známa ako Balkán, odkiaľ pochádza aj názov polostrova. Rozdeľuje krajinu na sever a juh. Stará planina je známa početnými horskými cestami. Najvyšší vrchol Starej Planiny je Botev 2.376 m n.m. Vynikajúce podmienky pre horskú, lyžiarsku a kúpeľnú turistiku ponúkajú Berkovitsa, Ribaritsa, Belogradchik, Beklemeto, Karandila, Chiprovtsi, Varshets, Troyan, Teteven, Apriltsi, Uzana, Tryavna, Elena, Kotel, Zheravna, Bozhentsi a mnoho ďalších.

Druhý najväčší horský reťazec v Bulharsku - Sredna Gora - sa nachádza v bezprostrednej blízkosti a paralelne so Starou planinou.

Pohoria Rila a Pirin sú vysokohorské. Majú strmé hrebene, ostré vrcholy, hlboké údolia a priepasti. Najvyšší vrchol v Bulharsku a na Balkánskom polostrove sa nachádza v Rila - Musala 2.925 m n.m. Tu sa nachádza sedem ľadovcových jazier v nadmorskej výške 2.095 až 2.535 m. V Rile je hlavným strediskom Borovets. ktorý má veľmi dobré podmienky pre lyžovanie, udržiavané zjazdovky a horské hotely pre ubytovanie lyžiarov. Jedinečné možnosti pre kombináciu horského, lyžiarskeho a kúpeľného cestovného ruchu ponúkajú Panichishte a Sapareva Banya. Lyžiarske stredisko Malyovitsa, Semkovo a Govedartsi očarí svojou jedinečnou povahou.

Vynikajúce možnosti pre horskú a lyžiarsku turistiku ponúka pohorie Pirin so strediskami - Bansko, Dobrinishte, Predela, chata Popovi livadi, chata Kamenitsa. Bansko, pôsobivé svojimi traťami, hotelmi a tradičnou kuchyňou Pirin, je strediskom európskej a svetovej úrovne, ktoré v posledných rokoch pravidelne usporiadava športové podujatia v sérii svetového a európskeho pohára v lyžovaní a biatlone. Dovolenkové strediská Dobrinishte a Predela ponúkajú možnosti rekreácie a zábavy. V Pirin sa nachádza druhá najvyššia hora Bulharska a tretia na Balkánskom polostrove - Vihren 2.914 m n.m.

Pohorie Rodopy je rozdelené na vysokú horskú západnú časť a nízky východ. Najväčším letoviskom je Pamporovo. Nachádza sa lese a lyžiarske svahy sú svetovej úrovne. Ďalšie možnosti rekreácie sú Chepelare, Yundola, Belmeken, Batak a Biely kostol. Turisti si môžu vychutnať jedinečnú architektúru dedín Rhodope - Momchilovtsi, Gela, Dolen, Leshten, Kovachevitsa, Shiroka Luka a mnoho ďalších, a ochutnať tradičné jedlá. Najvyšším vrcholom je Golyam Perelik 2.191 m n.m.

Horský masív Vitosha sa nachádza v tesnej blízkosti hlavného mesta Sofia. Vďaka prekrásnej scenérii, mnohým turistickým trasám a atrakciám je vynikajúcim strediskom pre horské ekologické cestovanie. Najstarší prírodný park na Balkánskom polostrove, prírodný park Vitosha, je obľúbeným miestom Sofijčanov. V horách sa nachádzajú dve lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú vynikajúce podmienky pre lyžovanie v zimných mesiacoch, Aleko a Konyarnika. Najvyšším vrchom je Cherni Vrah 2.290 m n.m.

Vidiecka turistika

Bulharský vidiek je známy pre svoje krásne prírodné prostredie a pohostinných obyvateľov. V mnohých z oblastiach sa úspešne rozvinula vidiecka turistika, ktorá ponúka príležitosť zažiť bulharský život a kultúru, vychutnať si bulharské tradície a zvyky a ochutnať bulharské tradičné jedlá pripravené podľa starých receptov. Pozorovanie vtákov, raňajky v tráve s prídavkom domáceho jogurtu, jazda na koni, prechádzky po krajine, načúvanie legendám pri večernom posedení pri krbe so šálkou bylinného čaju.

Asi najkrajšie bulharské dediny sa nachádzajú v pohorí Rhodope: Gela, Shiroka Laka, Momchilovtsi, Orehovo, Smilyan, Arda, Dolen, Leshten, Kovachevitsa, Pletena a mnohé ďalšie.

Na Balkánskych horách sú tiež mnohé malebné dedinky: Bozhentsi, Ribaritsa, Zheravna, Oreshak, Medven, Skandalo, Elena, Etrapole a Teteven sú len niektoré z nich. Obec Arbanasi neďaleko mesta Veliko Tarnovo, je očarujúce miesto na relaxáciu a ideálny východiskový bod pre výlety.

Navštevované sú tiež dediny pozdĺž pobrežia Čierneho mora, kombinujú letnú zábavu pri mori s návštevami takých scénických výjavov ako: Durankulak, Krapets, Tyulenovo, Kamen Bryag, Balgarevo, Shkorpilovtsi, Lozenets, Varvara, Sinemorets a Rezovo.

Na spoznávanie krásy Rilských vrchov môžu návštevníci stráviť niekoľko dní v: Govedartsi, Beli Iskar, Mala Tsarkva alebo Dobarsko.

Aktivity

  • Kultúrna turistika - pre záujemcov o históriu, kultúru, etnografiu, náboženstvo, architektúru a umenie. Unikátne archeologické nálezy - starobylé sídlisko z neolitu, thrácké svätyne a hrobky, pozostatky rímskych miest, byzantské a stredoveké pevnosti, architektonické rezervácie, etnografické komplexy, kostoly a kláštory, tequette a mnoho ďalších, sú roztrúsené po celej krajine.
  • Ekologická turistika - každý, kto miluje krásnu scenériu a blízkosť k prírode, tu môže objaviť svoj raj. Bohatá biodiverzita, prírodné parky, jedinečné prírodné pamiatky, impozantné jaskyne a kaňony, ľadovcové jazerá. Krajina vytvorila vynikajúce podmienky pre všetky aktivity šetrné k životnému prostrediu - prechádzky po horách, pozorovanie vtákov, zvierat a rastlín, prírodné pamiatky... Ale hlavná je vždy myšlienka chrániť životné prostredie.
  • Dovolenka pri mori - pobrežie Čierneho mora je skvelým miestom pre letnú dovolenku. Cape Emine je miestom, kde Stara Planina končí na brehu mora. Toto miesto podmieňuje pobrežie Čierneho mora na severe a na juhu. Pobrežie je dlhé 378 km a má 209 pláží. Veľa z nich je obrovských, iné sú malé a sú zasadené do malebných zátok.
  • Lyžiarske strediská, lyžovanie - približne 30% územia Bulharska tvoria hory. Sú veľmi rozmanité a ponúkajú návštevníkom širokú škálu možností na rekreáciu, šport a zábavu. Podmienky pre turistiku v zime i v lete. Dĺžka lyžiarskej sezóny dosahuje až 130 dní. Výborné podmienky na lyžovanie a letnú rekreáciu v chladnom prostredí stáročných lesov.
  • Zdravie, kúpele, wellness - v Bulharsku sa nachádza množstvo oblastí vhodných pre kúpeľníctvo. Balneologické a wellness centrá cestovného ruchu s množstvom a rozmanitosťou termálnych minerálnych vôd a bahnitých ložísk vytvárajú z Bulharska jedno z najlepších miest v tomto type cestovného ruchu. Krajina je bohatá na minerálne vody, chladné a termálne pramene, liečivé baahno.
  • Zážitky, zábava, šport - je dôležitá súčasť každodenného života, ak vaša dovolenka súvisí s pohybom, dobývaním vysokých vrcholov a nových teritórií, Bulharsko bude pre vás veľmi atraktívne. Morské strediská umožňujú potápanie, surfovanie, kite-surfing, plavbu loďou, lietadlo alebo jachtu, rybolov. Hory zasa hustú sieť eko-trás, horolezectvo, cykloturistiku a lyžovanie. Jazda na koni, rafting, splav riek, paragliding, cyklotrasy Eurovelo-6 Loira-Rýn-Dunaj, Eurovelo-13 Železná opona. Golf.
  • Vidiecka turistika - ideálny spôsob, ako si vychutnať tradičný životný štýl a kultúru krajiny. Pohostinnosť Bulharov, jedinečná miestna kuchyňa, zachovaný folklór, zvyky a remeslá, architektonické rezervácie, krásna príroda robia z tohto typu cestovného ruchu preferovaný spôsob trávenia dovolenky.
  • Kongresy - pozícia medzi tromi kontinentmi, bohaté historické a kultúrne dedičstvo, prírodné prvky a zachované tradície sú predpokladom rozvoja kongresovej turistiky v Bulharsku. Vďaka štyrom medzinárodným letiskám je krajina vzdialená dve hodiny od väčšiny európskych hlavných miest a veľkých medzinárodných letísk, ktoré prevádzkujú lety po celom svete. Výborné podmienky pre kongresovú turistiku ponúka hlavné mesto Sofia.
  • Kempovanie - kempy ponúkajú alternatívnu dovolenku v kontakte s prírodou. Nachádzajú sa hlavne na pobreží Čierneho mora, v tesnej blízkosti niektorých najkrajších bulharských pláží. Takýto je kemp Arapia - kultové miesto pre fanúšikov dovolenky pod hviezdami, Záhrada, Zlatá ryba, Južná, Dolphin, Silistar, Aheloy, Smokinia, Coral, Zora, Oasis, Kavatsi, Kiten a ďalšie.
  • Poznávanie nestinarstvo je jedným z najstarších bulharských zvykov, ktorý sa v minulosti praktizoval aj v Egejskom regióne Thrákie a dnes sa zachoval len v niekoľkých dedinách v pohorí Strandja - Bulgari, Kosti, Brodilovo. V roku 2009 bol rituál zaradený do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Podľa niektorých výskumníkov sú korene rituálu ukryté v pohanskej minulosti týchto krajín a pochádzajú z kultu Thráckeho Slnka. Tanec naboso na uhlíkoch je jedinečný zvyk, ktorý vykonávajú určité spoločenstvá, ktorých patrónmi sú sv. Konštantín a Elena. Hoci tanec ohňa súvisí s celoročnými rituálnymi praktikami, vrcholí 3. júna, na sviatok dvoch svätcov.

Pamiatky

Staroveké civilizácie - Thráci, Gréci, Rimania, Slovania a Proto-Bulhari zanechali krajine mimoriadne hodnotné umelecké a architektonické svedectvá svojich rozvinutých kultúr. Sú roztrúsené po celom Bulharsku, ktoré sa pre ľudí so záujmom o históriu a kultúru stáva jednou z najatraktívnejších destinácií. Unesco eviduje v zoznamoch 10 pamiatok - 1. Kláštor Rila je najväčší kláštor v Bulharsku, 2. Thrácká hrobka Kazanlak, 3. Kostol Boyana, 4. Madara rider skalný reliéf, 5. Thrácká hrobka Sveshtari, 6. Skalné kostoly v ivanove, 7. Staroveké mesto Nessebar, 8. Národný park Pirin, 9. Prírodná rezervácia Srebarna, 10. Praveké bukové lesy stredného Balkánu.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency