Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Česko dovolenkafotogaléria Česká republika
 
Oficiálny názov: Česká republika
Správne členenie: 14 krajov, 77 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Praha
Rozloha v km2:78 866
Obyvateľstvo:10 526 000 (hustota 133 os. / km2)
Jazyk:čeština( úradná), slovenčina
Mena:koruna ( 1€ -> cca 24,5 CZK )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: pas, alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Česko
 dovolenka Česko
 • hotely Česko
 • doprava Česko
 • letenky Česko
 • cestovné kancelárie Česko
 • lastminute Česko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa Česko - regióny

Česko mapa regióny

Dovolenka Česká republika

Zaži aktívnu dovolenku na vidieku, zdravie a relax v kúpeľoch, kultúrne spojenie cez hudobné fes­ti­va­ly, hrady a zámky s bohatou históriou, samozrejme udržateľné cestovanie a legendárna kuchyňa. To a ešte viac ponúka pohodová dovolenka v Českej republike.

Cestovný ruch

Cestovný ruch v Českej republike je významnou ekonomickou činnosťou. Pred pandémiou sa nachádzal na 39 priečke svetového poradia sledovaných krajín, čo v západnej Európe znamená posledné miesto. Hospodársky prínos 4.6 mld. USD, činil 2,5 % HDP. Celkom 11.148.000 návštevníkov a každý priniesol do Česka priemerne 542 USD. V odvetví cestovný ruch pracovalo 208.330 ľudí, t.j. 4,1 % zamestnanosti. Po období pandémie sa turizmus postupne zotavuje v hospodárskych ukazovateľoch. V roku 2022 tvoril tento odbor 2,22 % HDP Českej republiky (151 miliárd korún). Zamestnával 225,5 tisíc osôb, čo je 4,2% celkovej zamestnanosti. V roku 2022 zaznamenala dovolenka Česká republika 26,6 milióna zahraničných návš­tev­níkov (medziročne o 166 % viac). Naopak českí občania realizovali takmer 80 miliónov ciest v tuzemsku a 11,6 milióna ciest do zahraničia. Česko má čo ukázať:

Dovolenkové destinácie v Česku

Čechy sú neveľká ale zaujímavosťami koncentrovaná krajina, kamkoľvek zamierite, podniknete zaujímavú cestu. Objavte historické dedičstvo Česka, jeho hrady a zámky, jedinečnú atmosféru starobylých miest. Doprajte si zdravie z českých kúpeľov. Rovnako štedrá je príroda a jej hory, rieky a národné parky. Ak sa rozhodnete pre miesto, kde stanovíte svoje ubytovanie, napríklad Praha, alebo Brno, podniknite odtiaľ výlety aj do ďalších zaujímavých miest v Českej republike.

Praha

Stovežatá Praha je pamiatkou svetového dedičstva, nabitá skvostami, históriou by ju nikto ju nevystihol lepšie ako umelci. Za všetkých tu môžeme uviesť pohľad na Prahu od skalného Pražáka súčasnosti, hudobníka, zpeváka, skladateľa, básníka, Vladimíra Mertu. Vo svojej tvorbe tvrdí v pesničke Praha magická: je mestom, ktoré pamätá jantárové cesty, keltský vplyv aj podriadenosť Viedni. Zákutia Týnskeho chrámu reprezentujú Husitov, alchymistov, neviestky. Mesto šibeníc a pánov čakajúcich v radoch na kata, plné jezuitov, príde odplata. Tŕňová koruna sú tvoje korunovačné klenoty, Praha povestí, mágov, rabínov, výmyslov, transparentov šeptania a nezmyslov...

Najznámejšie klenoty Prahy: Staromestská radnica a jej pražský orloj; uličky židovskej štvrte a legenda o Golemovi; vyhliadkové plavby a Vltava; gotický  Karlov most;  neďaleký kostol sv. Mikuláša na Malej Strane; palácové  záhrady; Petřín s vyhliadkovou vežou. Samozrejmým vyvrcholením je Pražský hrad.

Západné Čechy

Západočeský kraj v Českej republike je skutočne pokladnicou fascinujúcich atrakcií. Tu je niekoľko zaujímavostí: Karlovy Vary (Karlove Vary) kúpeľné mesto a jeho veľkolepé kolonády sú známe svojimi termálnymi prameňmi . Liečivé minerálne vody a elegantná architektúra priťahujú návštevníkov už po stáročia. Hrad Loket sa od stredoveku týči na kopci s výhľadom na rieku Ohře. Múzeum Becherovky tradičný český bylinný likér, múzeum predstavuje výrobný proces, historické artefakty a samozrejme, ochutnávky. Český krištáľ nahliadnite, ako zruční remeselníci vytvárajú nádherné krištáľové sklo, úžasné kúsky pre kráľovské rodiny a hodnostárov. Neogotický zámok Kynžvart sa pýši nádhernými záhradami a bohatou zbierkou umenia a starožitností. Cheb: Pôvabné mesto so stredovekým námestím, s Čiernou vežou, kostolom sv. Mikuláša a historickou radnicou. Nezabudnite sa pokochať malebnou krajinou, ochutnať miestnu kuchyňu, osviežiť sa tým najlepším mokom na svete - české pivo a ponoriť sa do kultúry západných Čiech.

Južné Čechy

Južné Čechy so svojou malebnou krajinou a bohatou históriou ponúkajú množstvo atrakcií a miest na objavovanie. Český Krumlov lokalita svetového dedičstva s historickým centrom, očarujúcimi uličkami a ikonickým zámkom Český Krumlov, krásne výhľady na rieku Vltava, vodákov a Kamenné more, jedinečný prírodný útvar. České Budějovice mesto preslávené originálnym pivom a historickým centrom s farebnými fasádami, Čiernou vežou a impozantnou Samsonovou fontánou. Zámok Hluboká nazývaný aj „český Windsor“ je rozprávkový zámok obklopený sviežimi záhradami. Lipno les z vtáčej perspektívy na tomto vyvýšenom chodníku, panoramatický výhľad na jazero Lipno. Holašovice histoická obec s rustikálny šarmom je zapísaná na zozname svetového dedičstva so zachovanou tradičnou architektúrou. Južné Čechy ponúkajú outdoorové aktivity ako turistika, cyklistika a vodné športy. Spoznajte miestnu kultúru, ochutnajte špeciality tradičnej miestnej kuchyne a užite si pohostinnosť južných Čiech.

Severné Čechy

Severné Čechy peslávil medzi turistami rozprávkový národný park České Švajčiarsko, kde hlavnú úlohu hrajú hory a skalné mestá. Turistické atrakcie Českého Švajčiarska je Pravčická brána či plavba loďou roklinami rieky Kamenice. Atraktívne miesta na skalách a bludiská odhalia rozhľadne. Pútnické miesta s turistickou zdatnosťou, lanovka pre unavené nohy vás vyvezie až na  Ještěd. Ikonická túra na najvyšší vrch v Krkonošiach aj ČR Sněžka  1.602 m. Zaujímavý je výlet k miestu, kde pramení rieka Labe alebo krkonošské vodopády. Pre introvertných budú vhodnejšie Krušné hory s drsnou atmosférou, tiché s ostrými výhľadmi, svojprávne, dôstojné a majestátne ponúkajú cyklotrasy pre začínajúcich a stredne zdatných cyklo turistov. Zamierte do kráľovského mesta Litoměřice na sútoku Labe a Ohře patrí k najkrajším v Českej republike. Očarujúce sú pestrofarebné gotické, barokové a renesančné budovy v centre mesta, kde sa inšpiroval k tvorbe aj básnik Karel hynek Mácha. Navštíviť môžete aj pamätník z druhej svetovej vojny Terezín venovaný obetiam holokaustu.

Stredné Čechy

Stredné Čechy vám pripravili nádherné hrady a zámky, údolia riek, banícke múzeá, strieborné bane a očarujúcu prírodu.Všetko na dosah z Prahy za hodinu cesty. Rieky sa vinú údoliami ohraničenými hlbokými lesmi. K najobľúbenejším destináciám patria hrad cisára Karla IV.  Karlštejn  a  Kutná Hora, mesto zapísané na zoznam svetového dedičstva. Zoznámte sa s posledným z Habsburgovcov, ktorý obýval zámok Konopiště  s viacerými typmi bludísk a labyrintov v  parku okolo  zámku Loučeň. Miesta, ktoré treba navštíviť: Český raj je oblasť skalných pieskovcových útvarov medzi mestami Jičín a Železný Brod, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie v Českej republike. Kutná Hora bývalá pokladnica, jej bohatstvo napomohlo rozmachu Českého kráľovstva. Vychutnajte si pohár dobrého vína pri výhľade z mesta Mělník na sútok mLabe a Vltavy. Zámok Mníšek pod Brdy bol sídlom nižšej šľachty, ktorá sa tu zdržiavala až do prvej republiky vo významnej baníckej oblasti. Zámok Roudnice historicky slúžil ako sídlo rodu Lobkowiczovcov. Kostnica v Sedlci pri Kutnej Hore je stredoveká gotická kaplnka, ktorá stojí na ľudských ostatkoch, udivuje bizarnou výzdobou z ľudských kostí v podobe lustrov, pyramídy, krížov a erbov. Nebřenice jediné golfové ihrisko s licenciou PGA National v Českej republike.

Morava a Sliezko

Morava a Sliezko disponujú históriou, kultúrou a pamiatkami ako svetové dedičstvo 6x, hrady a zámky, víno, svojrázne folklórne tradície a unikátne technické pamiatky, to všetko objavíte cestou na Moravu. Medzi najatraktívnejšie lokality patria:  zámok a záhrady v Kroměříži, barokový  morový stĺp v Olomouci, funkcionalistická vila Tugendhat v Brne a  Lednicko-valtický areál, najrozsiahlejšia upravená krajina na svete.  Za preskúmanie stojí aj Moravský kras  s viac ako tisíckou jaskýň a priepasť Macocha. Na Morave nájdete dva regióny s jedinečnými folklórnymi tradíciami,  Moravské SlováckoMoravské Valašsko. Za návštevu stoja aj  technické pamiatky v Ostrave  a bývalom impériu obuvníckej firmy Baťa, mesto  Zlín. Olomouc býval hlavným mestom Moravy, pozostatky stredovekého opevnenia. Krajinný geopark Bridlica sa nachádza v pohorí Nízky Jeseník a ukrýva staré lomy a bane. Múzeum bridlice v Budišove nad Budišovkou, vám ukáže sprístupnené banské diela. Zelené stráne, zrubové domy, ľudové tradície a úžasná regionálna kuchyňa, to sú Valašsko a Beskydy, uprostred nich leží Štramberk s pôvabnými uličkami a drevenicami z 18. a 19. storočia, vďaka ktorým je mesto pomenované ako kolíska Valašska.

Vysočina

Dokonalá harmónia prírody na pomedzí Čiech a Moravy, to je kraj Vysočina, ktorý sa rozprestiera pozdĺž hrebeňov Českomoravskej vrchoviny v samom strede Českej republiky. Návštevníkov očarí nedotknuté prírodné bohatstvo, čisté prostredie a množstvo historických pamiatok. Regiónom rechádza diaľnica D1, vďaka čomu sú jednotlivé pamiatky, strediská, mestá a obce ľahko dostupné. Turisti tu nájdu tri mestá s pamiatkami svetového významu, ale aj pokoj riedko osídlenej krajiny posiatej dedinkami a mestečkami, chránené územia, početné prírodné rezervácie a pohostinných miestnych ľudí. Telč vyzerá ako z rozprávky, romantický zámok a krištáľovo čisté rybníky obklopujúce mesto. Telč je príkladom dokonalosti talianskej renesancie na severe od Álp s jedným z najkrajších námestí Európy. Zimná krajina v srdci Vysočiny, s ideálnou nadmorskou výškou pre zimné radovánky na snehu, krásnou prírodou a dobrými klimatickými podmienkami patrí Nové Město na Moravě medzi najvýznamnejšie bežecké lyžiarske strediská v Českej republike. Kostol svätého Jána Nepomuckého na Zelenej hore patrí k najoriginálnejším sakrálnym stavbám v Európe, dodnes ho obdivuje celý svet.

Východné Čechy

Východné Čechy vám ukážu svoje skalné mestá a stolové hory, žrebčíny s dlhodobou tradíciou steeplechases, perníkov a betlehemov. Adršpašské skaly mesto je známe nielen v Českej republike, najvýznamnejším podujatím je dostihová  Veľká pardubická steeplechase. Jednou z top prírodných oblastí v celej strednej Európe je Krkonošský národný park. Najvyššie české pohorie, unikátna mozaika ekosystémov, ktoré sú pripomienkou na dávnu ľadovcovú minulosť. Litomyšl vás pozýva na oddych a spoznávanie histórie. Monumentálny renesančný zámok nájdete v zozname svetového kultúrneho dedičstva, vás zavedie po stopách Bedřicha Smetanu, cez romantické záhrady a múzeum Portmoneum. Národný žrebčín sa nachádza v meste Kladruby nad Labem vám umožní prehliadku stajní, zámku, úschovne kočov a postrojov, múzea chovu koní v Kladruboch, Žrebčín je chovná stajňa bielych koní starokladrubského plemena. Malebná príroda, poriadok, pokoj a ticho dedinského života, ako ho poznáme už len z rozprávania predkov. Nazrite do tohto sveta, zistite ako sa žilo, keď ešte nebola elektrina ani stroje, vám umožní skanzen na Veselom kopci pri východočeskom meste Hlinsko.

Aktivity, čo robiť na dovolenke v Českej republike

Dovolenka Česká republika ponúka návštevníkom pestré možnosti zábavy a aktivity. Ak ste zvedaví, čo robiť na dovolenke v Českej republike, pozrite si náš stručný prehľad možností. Navštívte historické zámky, bohaté podujatia, relaxujte v kúpeľných strediskách alebo máte radšej šport? Množstvo skvostov a aktivít, ktoré Česká republika ponúka: hrady, zámky, šestnásť pamiatok svetového dedičstva a historické mestá patria k najvyhľadávanejším cieľom turisdtov v Českej republike s mnohými pôsobivými pokladmi z rôznych období. Minulosť možno pochopiť aj v tradičných remeslách a pestrofarebnom folklóre. Cestovanie sa nezaobíde bez poznávania chutí českej kuchyne v tradičných i moderných podobách, samozrejme s pohárom prémiového českého piva.

Alebo sa vaša dovolenka nezaobíde bez peších či cyklistických výletov? Doprajte si nezabudnuteľné zážitky a vydajte sa na potulky malebnou prírodou. České hory ponúkajú množstvo zážitkov v lete aj v zime. Na záver nezabudnite na české kúpele, jedny z najpopulárnejších na svete.

 • Historické mestá vás zavedú do rozprávkového sveta: Telč, Prachatice alebo Litomyšl. Obľúbené tipy na výlety sú aj Kutná Hora, Třebíč, Olomouc, Brno, České Budějovice, Tábor, Kutná Hora, Plzeň a Český Krumlov či Mikulov.
 • Hrady a zámky sú ukážkami rôznych architektonických štýlov, od raného stredoveku až po secesiu, ponúkajú historické festivaly a trhy so starými remeslami, nočné prehliadky, koncerty. V krajine je vyše 2000 zámkov, hradov, pevností a zrúcanín. Medzi najobľúbenejšie patria: Karlštejn, kde sú vystavené české korunovačné klenoty, hrad a zámok Český Krumlov s barokovým divadlom a Pražský hrad.
 • Kultúra a zábava hovorí sa, že každý Čech je hudobník. Možno to už neplatí, ale v priebehu histórie bola Česká republika rodiskom niekoľkých hudobných géniov, ktorí sa preslávili po celom svete. Pozrime si životy niekoľkých známych českých skladateľov vážnej hudby. Zistíie, kde v Českej republike nájdete ich stopy. Navštívte múzeá, divadlá, galérie, koncerty.
 • Tradície kúzlo tradícií, objavovanie miestnej kuchyne a skvelého piva. Známe eventy: Jazda kráľov alebo Mašiangové sprievody, modrotlačové látky, starodávne sklárske techniky, Holašovice a ukážky tradičnej drevenej architektúry, Budějovický Budvar, Plzeňské pivo, Becherovka.
 • Architektúra stopy architektúry starej viac ako 1000 rokov, spoznajte tajomné  gotické  stavby, renesančné   paláce. Začať môžete pri  románskej  rotunde na vrchole Říp, pokračovať cez vzduté  barokové paláce a skončiť pri modernom bývaní  funkcionalistickej  vile Tugendhat.
 • Česká kuchyňa vás očarí tradičnými jedlami a ponúkne originálne regionálne produkty - bravčová pečienka s knedľou, ale aj obyčajné zemiakové placky s korením či tvarohové knedle plnené ovocím. Nesmieme však zabudnúť na úžasné omáčky, polievky a sladké jedlá ako slivkový lekvár či tvarohové buchtičky a koláče, ktoré Česi tak milujú. A čo by to bola za návšteva Česka, neochutnať "knedlo - vepřo - zelo"
 • Duchovno, meditácia a kontemplácia viac ako tisícročná tradícia kresťanstva v Českej republike položila základy duchovného dedičstva. Románske baziliky, gotické katedrály, barokové kostoly, kláštory, pútnické miesta, krížové cesty v horských lesoch a svätyne pri osamelých cestách. Púť na  Svatý Hostýn, pútnické miesto na  Svaté Hoře  pri Příbrami.
 • Kúpele dávne tradície, kvalita a špičková zdravotná starostlivosť o telo i myseľ, to je české kúpeľníctvo. Nejde iba o oddych a relax. Hostia tu dostávajú najmä kvalitnú lekársku starostlivosť v kombinácii moderných techník a tradičnej, osvedčenej múdrosti. Vyberte si: Teplice, najstaršie kúpele v Čechách alebo slávne  Karlovy Vary, či Mariánske Lázně.

Dovolenka na horách

Výlety do prírody a dovolenka na horách sú stále viac v kurze. Uponáhľaný svet potrebuje vyváženie, ktoré vie dať iba prirodzené prostredie. Hory sú balzamom na dušu a miestom, kde sa môžete venovať popri regenerácii aj zdokonaleniu fyzičky. Svet prírody, strmých zrázov, horských roklín a jazier nie je pre lenivcov. Na Sněžku vás pohodlne vyvezie sedačková lanovka, ale na Praděd v Jeseníkoch si  musíte vyšlápnuť pešo alebo v zime na lyžiach. Výlety  šumavskou  krajinou k prameňom Vltavy, alebo Beskydy a Radhošť so sochou Radegasta. V zime si na dovolenke v Čechách môžete dobre zalyžovať v Špindli, Peci pod Sněžkou alebo Harrachove. Pre lokálne využitie majú význam menšie lyžiarske strediská, ktorých je v Čechách na desiatky.

 • Jeseníky sú druhým najvyšším pohorím v krajine. Ľudia sem prichádzajú za prírodou, ako aj za jej blahodarnou silou v kúpeľoch, vyhľadávajú miestne historické miesta, technické pamiatky a fascinujúce príbehy aj miestna gastronómia. Jeseníky sa stali jednou z európskych destinácií excelentnosti v kategórii Turizmus a miestna gastronómia.
 • Lužické hory Malé Lužické hory vymedzujú mestá Česká Kamenice, Nový Bor a Liberec. Až do 13. st. tu sídlili husté lesy, dnes tu nájdete kultúrnu krajinu, ktorú v priebehu storočí tvorili ľudia. Lužické hory pokrývajú prevažne lesy, no nájdete tu aj pieskovcové skaly sformované prírodou do rôznych tvarov. Najvyšším vrchom Lužických hôr je Luž 793 m.
 • Prameň Labe mohutné horské hrebene a rozľahlé lesy, strmé bralá a ľadovcové doliny, horské plošiny, termálne pramene, rašeliniská a horské lúky so vzácnou vysokohorskou flórou, to všetko ponúkajú Krkonoše, najvyššie pohorie Českej republiky. K obľúbeným výletným cieľom patrí Sněžka (1.602 m) a prameň rieky Labe.
 • Jizerské hory vám jednoducho vyrazia dych svojimi roztrúsenými štítmi, smrekovými a bukovými lesmi, vysokými skalami, obrazovými dolinami, horskými dedinkami a nespočetnými kaplnkami, kostolíkmi a chalúpkami, na ktoré miestni po stáročia dohliadajú. Príďte a objavte históriu najsevernejšieho pohoria Českej republiky a odíďte so zážitkami ešte pamätnejšími, než je lesk tunajšej bižutérie.
 • Praděd navštívte najvyššiu horu Moravy a zvezte sa z vrcholu Pradědu na kolobežke. Užite si divokú jazdu viac ako trojkilometrovou dráhou malebnou prírodou v CHKO Jeseníky. Predtým sa poobzerajte po vrcholoch Jeseníkov z modernej stavby, ktorá spája televíznu vežu, vyhliadkovú terasu, reštauráciu a hotel. Užite si zjazd z jeden a pol kilometra vysokej hory Praděd.
 • Krušné hory sú nádherné hory zvláštnej sugestívnej a surovej krásy, dlhý zalesnený hrebeň, z ktorého klesajú zalesnené a skalnaté svahy, úchvatné horské lúky, pláne a mokrade. Sú plné nečakaných prekvapení, skrytých pokladov, majú svoje tajomstvá, ktoré môžete odhaliť. Pre lyžiarov sú Krušné hory stále neobjaveným rajom, stabilné snehové podmienky a vybavenosť lyžiarskych stredísk z roka na rok lepšia.
 • Lyžovanie Pec pod Sněžkou v lete navštívite Pec pod Sněžkou v Krkonošiach a môžete vystúpiť na Sněžku, najvyššiu horu Českej republiky, v zime tam nájdete najväčšie české lyžiarske stredisko. Areál na lyžovanie tvorí 5 vzájomne prepojených stredísk v Janských Lázních, Černém Dole, Svobodě nad Úpou, Velké Úpě a Peci pod Sněžkou, spolu 41 km zjazdoviek na spološný skipas.
 • Brdy názov Brdy pochádza zo slova „brdo“, čo znamená zalesnený vrch. Pohorie začína v Prahe Zbraslavi a tiahne sa juhozápadne smerom na Příbram a Rokycany. Najvyššie vrchy Brd presahujú nadmorskú výšku 800 m. V roku 2016 bola celá oblasť vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Dnes Brdy ponúkajú stovky kilometrov turistických a cyklistických trás.

Pamiatky prírodné, kultúrne a historické

V zozname svetového dedičstva Organizácie spojených národov je v súčasnej dobe zapísaných 16 českých pamiatok, z toho 10 v Čechách a 6 na Morave všetky sú podrobnejšie popísané nižšie:

 • Praha historické centrum - je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v ČR, najnavštevovanejšou českou pamiatkou a dokonca jedným z najnavštevovanejších miest Európy 9 miliónov turistov ročne. Jadro historickej metropoly budované od 9. storočia na rozlohe 866 hektárov zahŕňa Pražský hrad a Hradčany, Malú Stranu vrátane Karlovho mosta, Staré Mesto s Jozefovom (dochovaná časť bývalého Židovského mesta), Nové Mesto, Vyšehrad a ďalšie jednotlivé pamiatky, súčasťou je aj zámocký park v Průhoniciach.
 • Český Krumlov historické centrum
 • Telč historické centrum
 • Zelená hora Pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na
 • Kutná Hora historické centrum s chrámom sv. Barbory ​​a katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci
 • Chladnicko-valtický areál
 • Kroměříž záhrady a zámok
 • Holašovice dedinská pamiatková rezervácia
 • Litomyšl zámok
 • Olomouc stĺp Najsvätejšej Trojice
 • Třebíč židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa
 • Krušné hory banícky región Erzgebirge
 • Kladruby nad Labem chov koní
 • Jizerskohorské bučiny
 • Západočeský kúpeľný trojuholník - Karlovy Vary, Mariánske Lázně a Františkovy Lázně
 • Slovacký mužský tanec verbunk
 • Fašiangy s maskami na Hlinecku, napr. v obci Hamry
 • Sokoliarstvo
 • Jazda kráľov na Slovácku, hlavne v Kunoviciach a Vlčnove
 • Bábkarstvo
 • Modrotlač na textil
 • Krkonošské ozdoby z fúkaných sklenených perál
 • Křivoklátsko
 • Třeboňsko
 • Šumava
 • Krkonoše
 • Biele Karpaty
 • Dolná Morava

Hlavné mesto Praha

Pre turistov najväčšia atrakcia je hlavné mesto Praha a jeho staromestská radnica so známym  pražským orlojom. Kľukaté uličky  židovskej štvrte, Karlov most,  kostol sv. Mikuláša  na Malej Strane,, Palácové  záhrady, Petřín s vyhliadkovou vežou a  Pražský hrad. Každá pražská štvrť má svoju charakteristickú atmosféru a jedinečné čaro. Praha sa vám predstaví ako premenlivé mesto, ktoré strieda štýly: je romantická a úspešná, starobylá aj moderná, no predovšetkým je to mesto skrz naskrz kozmopolitné a zvyknuté vítať cudzincov. Čo navštíviť v Prahe:

 • Pražský hrad je najväčší hrad na svete, celý deň sa môžete túlať po jeho nádvoriach, palácoch, múzeách a záhradách a obdivovať pri tom ohromujúcu krásu miesta, ktoré je už tisíc rokov sídlom českých kráľov, cisárov a prezidentov. Celému areálu hradu dominuje monumentálna katedrála svätého Víta, ktorá patrí k najkrajším v Európe. Nezabudnite sa tiež vyšplhať na hlavnú vežu, ktorá ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Prahu.
 • Malá Strany na rozdiel od Starého Mesta vás na Malej Strane v Prahe čakajú strmé uličky, schodiská a krásne palácové záhrady. Rôznorodosť barokových fasád dáva Malej Strane atmosféru rozprávkového prostredia, ale je to aj obytná štvrť, kde sídli vláda a úrady, veľvyslanectvá a zahraniční diplomati.
 • Staromestské námestie spoznajte čarovné srdce Prahy na Staromestskom námestí. Pravé srdce Prahy bije na Staromestskom námestí, tadiaľto vedú kľukaté uličky Starého Mesta, aby sa premenili na najkrajšie námestie v Prahe. Elegantná radničná veža so svetoznámym orlojom, hrdá silueta rozprávkového Týnskeho chrámu, monumentálny kostol sv. Mikuláša a množstvo pestrofarebných domov mnohých štýlov prepožičiavajú tomuto miestu jedinečnú atmosféru.
 • Karlov most a mostné veže Na Karlov most za esenciou romantiky neprestanú fascinovať umelcov, fotografov a básnikov, ktorí mu vo svojich dielach vzdávajú hold. Keď sa prvé denné slnečné lúče dotknú studených dlažobných kociek a osvetlia monumentálne gotické veže na oboch jej koncoch, len ťažko by ste hľadali romantickejšie miesto. S mohutnou siluetou Pražského hradu v pozadí a galériou barokových sôch po oboch stranách niet divu, že ide o jedno z najkrajších miest v Európe.
 • Pražský orloj na Staromestskom námestí je považovaný za stredoveký div sveta. Každú hodinu sa pred Starou radnicou schádzajú stovky turistov z celého sveta s pripravenými fotoaparátmi, aby si užili fascinujúce mechanické predstavenie, ktoré je už 600 rokov jedným z najväčších pokladov mesta, dodnes udivuje ľudí svojím sprievodom apoštolov, pohyblivými sochami a vizualizáciou času ako žiadny iný obdobný nástroj na svete.
 • Národné múzeum uchováva to najlepšie materiálne dedičstvo, ktoré Česká republika ponúka. Zbierky hmotných dôkazov z územia, ktoré dnes tvorí súčasnú Českú republiku. História, príroda, antropológia a umenie: to všetko čaká v Národnom múzeu v Prahe. Príďte sa na vlastné oči presvedčiť o slávnej historii v jednom z najstarších a najväčších múzeí v Českej republike.  
 • Národné divadlo v Prahe je miestom, kde sa písali národné dejiny českej kultúry, preto je povinnou jazdou každého milovníka kultúry navštíviť niektoré z predstavení v Národnom divadle v Prahe, ktoré tvoria tri umelecké súbory: opera, činohra a balet. Môžete si vybrať z lákavého programu vrátane predstavení vhodných pre tých, ktorí nehovoria po česky. Divadlo bolo postavené vďaka darom mnohých Čechov, prispeli najchudobnejší dedinčania, ale aj rakúsko-uhorský cisár.
 • Národná galéria v Prahe patrí medzi najstaršie a najväčšie kultúrne inštitúcie v Českej republike. Keď si prejdete všetky miesta, kde sa Národná galéria nachádza, môžete si byť istí, že ste videli najväčšiu zbierku umenia v celej Českej republike. Národná galéria sídli v niekoľkých budovách v centre Prahy, takže navštívite nádherné paláce so stálymi expozíciami a časovo limitovanými výstavami. V galerijných predajniach si môžete kúpiť dizajnový kúsok, napríklad suvenír.
 • Obecný dom v Prahe krása secesie, ktorú môžete vidieť aj počuť, premyslené od detailov až po fungujúci celok, krásne prírodné ornamenty a precízne prepracované predmety každodennej potreby. Obecný dom je dominantou rozsiahleho Námestia republiky, ktorým viedla jedna z najdôležitejších obchodných ciest do strieborných baní v Kutnej Hore. Pre jeho strategický význam tu pôvodne sídlili českí panovníci a tradične tu začínal aj korunovačný sprievod.
 • Pražské židovské mesto odhaľte príbehy židovského geta v Prahe, len málo európskych miest sa môže pochváliť zachovalejším židovským getom ako Praha. Šesť synagóg, židovská radnica, čarovný cintorín a jedinečný genius loci robia z pražského Josefova miesto, ktoré by ste na svojich potulkách „Zlatým mestom“ určite nemali vynechať. Spoznajte nepokojnú históriu pražských Židov, ich architektúru, tradície, zvyky a príbehy, ktoré patria k tým najtragickejším v 20. storočí.
 • Pražské cyklistické výlety objavte Prahu s miestnym sprievodcom na bicykli. Najväčšia cestovná kancelária na svete pre cyklistické výlety ponúka prehliadky so sprievodcom a prenájom bicyklov v takmer 200 mestách a destináciách. Prehliadky sú vedené v angličtine s miestnymi sprievodcami a sú navrhnuté tak, aby uvoľneným a zábavným spôsobom ukázali vrcholy mesta za približne tri hodiny. Urobte si prehliadku na začiatku vašej cesty a získajte užitočné tipy od sprievodcu na zvyšok vašej cesty.
 • Pivné kúpele vstúpte do svojej súkromnej murovanej pivničnej liečebne s vírivými vaňami z kráľovského duba a užite si kúpeľ v prírodných extraktoch používaných na varenie českého piva Krušovice. Doplňte si do pohára čapované svetlé alebo tmavé české pivo Krušovice s domácim pivným chlebom, relaxujte na lôžku z pšeničnej slamy pri krbe a nechajte pôsobiť kúpeľ. Zažite nezabudnuteľný pivný relax v jednom z troch Originálnych pivných kúpeľov v Prahe.
 • Jazda na koni prejdite sa na koni cez polia, lesy až k jazeru, kde zažijete nezabudnuteľné kúpanie na koňoch. Alebo si užite fotenie s koňmi a prineste si domov album originálnych obrázkov. To všetko neďaleko centra Prahy. Objavte prírodné krásy českej metropoly z konského chrbta. Či už ste skúsený jazdec alebo ste na koni nikdy nesedeli, v Horseback Riding Prague si určite nájdete koňa podľa svojho gusta. Jazda k jazeru, do ktorého vstúpite s koňom, bude nezabudnuteľná.
 • Palác Adria bol postavený v jedinečnom štýle rondokubizmu alebo českého Art Deco je významnou kultúrnou pamiatkou modernej architektúry. Najväčšia galvanoplastická socha na svete zdobiaca parapetnú rímsu dodáva stavbe jedinečnosť. Na druhom poschodí tohto pražského skvostu si môžete posedieť v kaviarni s terasou. Mŕtvy štýl a prezdobený gýč, Pražský palác bol v čase svojho vzniku nenávidený, dnes je klenotom českej modernej architektúry.
 • ____ ____________
 • ____ ____________

Hotely, apartmány, ubytovanie

-

Lacné letenky do Česka, letiská, letecké spoločnosti

Letecká doprava má pre medzinárodné príchody turistov zásadný význam. Úplne kľúčovým v tomto smere je letisko V. Havla Praha (Praha-Ruzyně), ktoré prepraví až 18 mil. pasažierov ročne. Ďalej letisko Brno-Tuřany, Letisko Leoša Janáčka Ostrava, Karlovy Vary, Pardubice. Hlavní leteckí dopravcovia, pôsobiaci na českom nebi sú České aerolínie (ČSA) a Smartwings.

Lacné letenky

-

Letiská v Česku

Letisko Václava Havla Praha je najväčšie letisko v Českej republike a slúži ako vstupná brána do strednej Európy. Operuje z neho viac ako 50 leteckých spoločností, ktoré prostredníctvom priamych letov spájajú Prahu s viac ako 130 destináciami po celom svete. Letisko Václava Havla, známe tiež ako Praha Ruzyně, sa nachádza len 18 km od centra Prahy. Na letisko sa dostanete autobusom alebo autom. Letisko Praha je rozdelené na dve časti, známe ako staré a nové letisko. Stará časť obsahuje dva terminály pre súkromné ​​a VIP lety, kým v novej časti sú terminály 1 a 2 pre širokú verejnosť. Terminál 1 (T1): pre medzikontinentálne lety do/z Veľkej Británie, Severnej Ameriky, Stredného východu, Afriky a Ázie. Terminál 2 (T2): pre lety do/z krajín EÚ, Schengenskej dohody.

Letecké spoločnosti

-

Cestovanie, doprava

Česká republika je ideálnou cieľovou krajinou pre všetky ostatné štátov Európy, ale často je len tranzitnou krajinou, kedy sa ňou len prechádza. Má výborné spojenie sever-juh a tiež východ-západ. Najdôležitejšia je cestná a železničná doprava. Pre letecké spojenie sú vytvorené podmienky v mestách Brno, Karlovy Vary, Pardubice, Ostrava, Praha, Kunovice, Vodochody.

Cestná doprava, diaľnice

Cesty a diaľnice v ČR sú menej kvalitné ako v západoeurópskych štátoch. Takmer 1.300 km diaľnic, cez 55.000 km ciest. Najdôležitejšie diaľnice: D1 (Praha - Brno - Ostrava) - najdlhšia (366 km) D2 (Brno - Bratislava) D5 (Bratislava - Plzeň - Rozvadov - Nemecko) D46 (Olomouc - Vyškov)

Železnica

máme najhustejšiu železničnú sieť na svete (12,3 km železníc na 100 km 2 , celkom cez 9500 km) najvýznamnejšie sú štyri vysokorýchlostné trate zvané koridory , napr. prvý koridor: Nemecko - Děčín - Ústí nad Labem - Praha - Kolín - Brno - Břeclav - Rakúsko tretí koridor: Nemecko - Cheb - Plzeň - Praha - Pardubice - Olomouc - Ostrava - Slovensko železniční dopravcovia: České dráhy (ČD), RegioJet, Leo Express, Arriva, AŽD Praha, ...

Lodná doprava

len okrajový význam na splavných riekach: Labe - splavné od Chvaletic po Severné more Vltava - splavná z Prahy do Mělníka preprava stavebných hmôt a uhlia, vyhliadkové plavby (Labská plavebná spoločnosť)

Potrubná doprava

dva hlavné ropovody napojené na rafinérie: ropovod Družba - z Ruska do Pardubíc a Litvínova dopovod IKL - arabská ropa z nemeckého Vohburgu do Kralup nad Vltavou

Cestovné kancelárie, turistický sprievodca

-

Zľavy, last minute zájazdy

Sledujte ponuku zájazdy do Českej republiky, na ktoré boli poskytnuté zľavy a sa dostanú do výpredaja, tzv. lastminute resp. first moment:
Aktuálne LM Česko: 0

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency