Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Grécko dovolenkaFotogaléria Grécko
 
Oficiálny názov: Grécka republika
Správne členenie: 13 krajov
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Atény
Rozloha v km2:131 944
Obyvateľstvo:11 214 000 (hustota 85 os. / km2)
Jazyk:gréčtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Albánsko, Bulharsko, Macedónsko, Turecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Grécko
 dovolenka Grécko
 • hotely Grécko
 • doprava Grécko
 • letenky Grécko
 • cestovné kancelárie Grécko
 • lastminute Grécko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa Grécko - regióny

Grécko mapa regióny

Dovolenka Grécko

Grécko je kolískou európskych kultúrnych dejín, filozofie a vzdelanosti. Pre slovenských turistov predstavuje dovolenka Grécko antické pamiatky, krásne slnečné pláže a more, jedinečnú kuchyňu pri tónoch stredomorskej hudby.

Cestovný ruch

Grécko pôsobivo stúpa v cestovnom ruchu na 24. pozíciu v celosvetovom rebríčku. Tento výkon je spojený s Gréckym mimoriadnym úsilím o zhodnotenie svojich prírodných zdrojov (32.), priamo, prostredníctvom silnejšieho digitálneho dopytu (19.), ako aj nepriamo prostredníctvom ochrany životného prostredia (39.) a marketingových činností (43.). V rovnakej dobe výrazne vzrástli cenová konkurencieschopnosť (90.) vďaka klesajúcim nákladom za ubytovanie pre zahraničných turistov, nižšie náklady na palivo a znížené dane z lístkov a letiskové poplatky s cieľom priamo stimulovať cestovný ruch v Grécku.

Tieto politiky prispeli k zvýšeniu počtu medzinárodných príchodov, ale dosiahli zmiešané výsledky, pokiaľ ide o príjmy. Na zvýšenie počtu príchodov a výnosov by sa malo Grécko zamerať na podnikanie šetrnejšie k životnému prostrediu (103.), s nižšími prekážkami pre PZI, zníženie zdanenia zisku a zvýšenie účinnosti legislatívy. V dnešnom technicky zdatnom svete sa musí stať aj Grécko viac pripravených IKT (51.) K dnešnému dňu podniky stále málo využívajú nové technológie pre business-to-business (98.) ako aj pre business-to-customer (82.) transakcií. Ďalšou možnosťou je zlepšenie vízovej politiky (73.) pre opatrenia, ktoré by ovplyvnili príjmy a medzinárodné príchody sú potrebné malé finančné investície.

Dovolenkové destinácie v Grécku

Vyberte si to pravé miesto aby vaša dovolenka Grécko s destináciami, zážitkami a najlepšími zoznamami neprehliadnuteľných vecí, ktoré môžete vidieť a robiť. Najlepšie pláže a miesta na vodné športy, kultúrne zaujímavosti, outdoorové aktivity, výlety za jedlom a vínom, dediny, výlety loďou... Tu sú návrhy pre rodiny, páry a priateľov a pre tých, ktorí lietajú sólo. Legendárne grécke ostrovy, pevnina ako ďalšia zásobáreň skrytých pokladov, návrhy na každé ročné obdobie, tipy ako poraziť davy, ako sa stravujú Gréci, aby bola vaša cesta do Grécka nezabudnuteľná. Inšpirujte sa, najlepšie dovolenkové destinácie v Grécku:

Pevnina

Grécka pevnina ponúka množstvo príležitostí pre nezabudnuteľnú dovolenku. Preskúmajte nedotknuté rybárske dediny plné šarmu, vežové mestá, tradičné kamenné dediny alebo vyskúšajte vzrušujúce mestské pobyty. Navštívte archeologické náleziská, dozviete sa o kultúre krajiny, cestujte pozdĺž veľkolepého pobrežia a vychutnajte si jeho dokonalú scenériu.

Attika

Attika krajina, ktorá zrodila myšlienky a umenie, vytvorila a formovala západnú civilizáciu. Návšteva Attiky ponúka jedinečný zážitok. „Cesta“ v jeho 6000-ročnej histórii, vrátane možnosti vidieť známe pamiatky a majstrovské diela umenia staroveku a stredoveku a architektonické dedičstvo.

Stredné Grécko

Stredné Grécko známe ako Roumeli, je súčasťou gréckej pevniny, ktorá bola obývaná už od staroveku. Sú tu zalesnené pohoria, rieky, jazerá, bohatá fauna a flóra a archeologické náleziská, ako Delphi a Oracle of Apollo, malebné prímorské mestečká Galaxidi a Itea, ako aj nádherné Nafpaktos s veľkým historickým významom.

Epirus

Epirus leží na severozápade Grécka medzi pohorím Pindos a Iónskym morom. Jeho nedotknutá hornatá masív Pindos s jeho veľkými panenskými lesmi, Dračími jazerami, bájne horské jazerá, a nespútanými svahmi poskytujú množstvo aktivít ako horolezectvo, lyžovanie, turistika, horská cyklistika atď. v scenérii jedinečnej krásy.

Macedónsko

Macedónsko v Macedónsku sa stretnete s jedinečnými obrázkami. Preskúmajte toto nádherné miesto v Grécku, kde sa východ stretáva so západom. Impozantné a takmer večné zasnežené masívy sa pýšia Mt Olympus, najznámejšou a najvyššou horou krajiny, nasledujú pohoria Pangaio, Kaimaktsalan (Voras) a Falakro, kde si môžete užiť turistiku, lyžovanie alebo snowboarding v zime.

Peloponéz

Peloponéz útek na Peloponéz, kde sa mýtus stretáva s históriou. Pamiatky z každého obdobia pohnutej histórie, veľké archeologické náleziská; staroveká Olympia, Epidaurus, Mykény a Tiryns, chrám Apolla Epikuria, byzantské kostoly a kláštory.

Tesália

Tesália zažite Tesáliu, kraj čírej krásy s horami, riekami, plážami, obľúbeným jazerom Plastira, údolím Tempi a v neposlednom rade jedinečnou Meteorou, najfotogenickejším duchovným miestom v Grécku. Archeologické oblasti, byzantské kláštory a kostoly, tradičné osady a lyžiarske strediská dotvárajú fascinujúce prírodné krásy Tesálie a radí ju medzi obľúbené dovolenkové destinácie v Grécku.

Trácia

Trácia je oblasť plná prírodných krás, kde grécka legenda vypráva mýtický domov Orfea. Je známa krásnou prírodou, ktorá z neho robí destináciu pre dobrodružnú outdoorovú dovolenku s objavovaním prírody. Pohorie Rodopi a hora Saos na ostrove Samothrace v Tráckom mori; rieky Evros, Nestos a Ardas; jazerá Vistonida a Ismarida; Dadia les a delta rieky Evros, kde sa nachádzajú medzinárodne uznávané mokrade; úrodné údolia, husté lesy a nekonečné úseky bielych piesočnatých pláží.

Ostrovy

Grécko tvorí nielen pevnina ale aj 6000 ostrovov v gréckych moriach, z ktorých je iba 227 ostrovov osídlených. Ostrovy sú hlavnou súčasťou kultúry krajiny naprieč vekami. Ich pobrežie ponúka rôzne druhy krajiny: malebné pláže, chránené zálivy a zátoky, piesočné pláže, piesočné duny, kamienkové pláže, mokrade a delty, jaskyne tvorené morskou vodou a tmavým pieskom v sopečných oblastiach.

Argosaronic

Argosaronic východné pobrežie Peloponézu a ostrovy posiate vody Argolského a Sarónskeho zálivu sú obľúbenými turistickými destináciami v tesnej blízkosti Atén. Salamina, Aegina, Agistri, Poros, Hydra a Spetses môžu svojim návštevníkom ponúknuť nezabudnuteľné zážitky, ktoré zahŕňajú výhľady na krásnu krajinu a prímorské scenérie, pôsobivé archeologické náleziská, múzeá, majestátne domy, malebné dedinky a nádherné pláže.

Kyklady

Kyklady najznámejšia skupina ostrovov v Egejskom mori zahŕňa niektoré z najkrajších ostrovov na svete! Nádherné piesočnaté pláže, architektúra v bielej a modrej farbe, tradičný životný štýl, ľudová hudba, vrelí, pohostinní ľudia a pustá krajina s izolovanými kaplnkami premenia výlet na Kyklady na zážitok na celý život.

Kréta

Kréta je najväčší ostrov Grécka a piaty najväčší v Stredozemnom mori. Môžete tu obdivovať pozostatky brilantných civilizácií, objavovať nádherné pláže, pôsobivé horské scenérie, úrodné údolia a strmé rokliny a stať sa súčasťou bohatej gastronomickej kultúry ostrova. Kréta je predsa malý vesmír plný krás a pokladov.

Dodekanézy

Dodekanézy ostrovný komplex Dodekanézy v juhovýchodnom Egejskom mori je najslnečnejším kútom Grécka. Dvanásť veľkých ostrovov a početné menšie ostrovy s krištáľovo čistou vodou, piesočnatými alebo kamienkovými plážami, významnými archeologickými nálezmi, impozantnými byzantskými a stredovekými pamiatkami a jedinečnými tradičnými sídlami čakajú na tvoju návštevu.

Evia

Evia druhý najväčší ostrov Grécka a tretí vo východnom Stredomorí, sa nachádza v blízkosti prefektúry Attika. Má však trochu pevninský charakter, pretože dva mosty moderný, visutý a starší posuvný ho spájajú s pevninským Gréckom, nazývaným Sterea Ellada.

Iónske ostrovy

Iónske ostrovy roztrúsené pri západnom pobreží stredného Grécka a južne od Peloponézu, sú ostrovnou skupinou pozostávajúcou z veľkých a malých ostrovov.

Ostrovy severného Egejského mora

Egejské more kúsok od pobrežia Malej Ázie, v severovýchodnej časti Egejského mora, preskúmajte ostrovy s fascinujúcou zelenou krajinou, krištáľovo čistou vodou, krásnymi piesočnatými a kamienkovými plážami, tradičnými dedinami a bohatou históriou na každom ostrove. Vyberte si medzi veľkými ostrovmi (Ikaria, Samos, Limnos, Lesbos, Chios, Thasos, Samothrace) a niektorými menšími (Agios Efstratios, Agios Minas, Antipsara, Thymaina, Oinousses, Samiopoula, Fournoi a Psara) vám ponúkajú vzrušujúce možnosti dovolenky.

Sporady

Sporady Smaragdové vody a slaný morský vánok vám robia spoločnosť na tej najbezstarostnejšej dovolenke na jachte. Pravidlá a obmedzenia sú sfúknuté ako obláčik na jasne modrých horizontoch; žiadne hotelové registrácie alebo „tiché hodiny“, ktoré by ste mali dodržiavať.

Dovolenka pri mori

Predstavte si slnkom pobozkané pobrežia, krištáľovo čisté vody a očarujúce pobrežné dedinky, ktoré na vás čakajú. Až pri mori je dovolenka Grécko hlbokým zážitkom z tejto nádhernej krajiny, rôznorodé lákavé pobrežie a piesočnaté pláže, vyhlásené letoviská, slnko, more, relax, zábava ľúbivá architektúra, hudba a vynikajúce špeciality miestnej kuchyne si získajú každé srdce. Tu je niekoľko zaujímavostí, vďaka ktorým bude váš grécky prímorský pobyt nezabudnuteľný:

 • Island Hopping Grécko sa môže pochváliť viac ako 6.000 ostrovmi, z ktorých každý má svoj vlastný jedinečný charakter. Preskúmajte Kyklady, kde ikonické biele budovy kontrastujú s azúrovým morom. Santorini, Mykonos a Paros sú destinácie, ktoré musíte navštíviť.
 • Pláž Bliss Ponorte prsty na nohách do zlatého piesku a zaplávajte si v tyrkysových vodách. Niektoré z najlepších pláží zahŕňajú Navagio Beach (Zakynthos), Elafonissi (Kréta) a Sarakiniko (Milos).
 • Západy slnka a morské plody Zažite úchvatné západy slnka nad Egejským morom. Vychutnajte si čerstvé morské plody v pobrežných tavernách, vychutnajte si grilovanú chobotnicu, tzatziki a syr feta.
 • Staroveké ruiny Spojte relax s históriou. Navštívte staroveké miesta, ako je Poseidonov chrám na myse Sounion alebo palác Knossos na Kréte.
 • Výlety loďou Plavte sa okolo skrytých zátok, morských jaskýň a odľahlých pláží. Nenechajte si ujsť výlet loďou do Modrých jaskýň na Zakynthose alebo k horúcim sopečným prameňom neďaleko Santorini.
 • Vodné športy Ponorte sa do dobrodružstva! Vyskúšajte šnorchlovanie, windsurfing alebo paddleboard. Grécke ostrovy ponúkajú ideálne podmienky pre nadšencov vodných športov.
 • Miestna kultúra Ponorte sa do miestneho života. Navštívte tradičné grécke tanečné predstavenie, ochutnajte baklavu a naučte sa pár gréckych fráz, aby ste sa spojili s priateľskými miestnymi obyvateľmi.

Letná dovolenka pri mori v Grécku je idylickým a očarujúcim zážitkom. Pamätajte, že kúzlo Grécka nespočíva len v jeho prírodnej kráse, ale aj v jeho pohostinnosti. Takže si zbaľte plavky, opaľovací krém a zažite úžas, vaše grécke leto čaká.

Aktivity, čo robiť počas dovolenky v Grécku

Koncept demokracie sa vyvinul v Aténach okolo 6. storočia pred n.l. Grécke slovo demokratia (δημοκρατία) znamená „moc ľudu“. Ak sa rozhodnete navštíviť Grécko, určite si užijete bohatú kultúru a históriu tejto úžasnej krajiny. Tu je niekoľko tipov, čo robiť počas dovolenky v Grécku:

Kultúrne klenoty

Dovolenka v Grécku sľubuje nezabudnuteľné kultúrne zážitky. Medzi najznámejšie archeologické lokality patrí Akropola v Aténach, ktorá je vrcholovou citadelou s najikonickejšími starovekými gréckymi pamiatkami, ako je Parthenón. Staroveká Olympia je miestom pôvodu olympijských hier. Grécko je domovom mnohých múzeí a umeleckých galérií, ktoré predstavujú to najlepšie z antického a moderného gréckeho umenia a kultúry. Aténsky festival a Epidavroský festival vítajú návštevníkov v starovekých divadlách krajiny a každé leto hostia medzinárodných umelcov. Tradičné slávnosti (panigiria) vám poskytnú pohľad na grécky folklór a umenie; budete ohromení farebnými kostýmami, šperkami a živými tancami, ktoré sa obvykle predvádzajú pri príležitosti miestnych náboženských slávností.

Pre milovníkov prírody

Prírodné bohatstvo disponuje všetkými tvarmi a charaktermi krajiny, môžete vidieť rozmanité hory, lesy, rokliny, rieky, jazerá, jaskyne, sopky, lagúny, všetko na čo si pomyslíte. Prevažuje hornatý reliéf so širokou škálou rastlinstva a živočíšstva, preto je cestovanie medzi zeleným závojom ideálne pre milovníkov prírody, plné zážitkov, ktoré si z dovolenky v Grécku prinesiete domov na dlhé spomínanie. Niet divu, že dovolenka Grécko je obľúbená destinácia pre milovníkov prírody z celého sveta.

Športové aktivity, jachting

Smaragdové morské prúdy a morský vánok robia spoločnosť aby tá najspontánnejšia dovolenka na jachte splnila svoj účel - nezabudnuteľný zážitok z mora. Všetky obmedzenia sú preč za vzdialeným modrým horizontom. Žiadne hotelové rezervácie ani nočný kľud či miestenky v buse, ktoré by ste mali dodržiavať. Budete fičať na striebristých vrcholkoch vĺn s delfínmi o preteky, objavovať panenské pláže, vášeň pre rybolov, na konci dňa zakotvíte v pokojnom prístave a medzi námorníkmi sa oddáte romantike západu slnka s rumom v ruke. Pre menej náročných doplnia adrenalín jazdou v motorovom člne, alebo visiac na padáku za ním, vodné lyže, potápanie, surfovanie atd.

Obľúbené pláže a relax

Grécke pobrežie patrí k najdlhším na svete, 16.000 km. Tu si naozaj vyberie každý to svoje ideálne miestečko na kúpanie a slnenie. Nájdete tu malé pláže a dlhé úseky piesočnatých, kamienkové pláže a pobrežné jaskyne vytesané do strmých skál, pláže s bielym či ružovým pieskom, ale aj čierno sfarbené, vytvorené vulkanickou činnosťou. Obľúbené pláže pre každého, objavte ich krásu a užite si relaxáciu, načerpáte déčko a energiu.

Gastronómia a špeciality miestnej kuchyne

Vedeli ste, že prvú kuchársku knihu napísal Archestratos už v r. 330 p.n.l. ? Majstrovské umenie gréckych kuchárov pozná celý svet so svojou rozmanitosťou a kvalitou surovín, chuťovými kombináciami a tisícročnými tradíciami varenia. Grécka gastronómia je založená na niekoľkých jednoduchých princípoch, ako je použitie čerstvých surovín, miestne pestovaných bylín a zeleniny a svetovo uznávaného gréckeho olivového oleja, špeciality miestnej kuchyne využívajú mäso, syry, morské plody a veľké porcie s dobrým vínom alebo Ouzom.

Aktivity pre voľný čas

Počas dovolenky v Grécku na vás čaká množstvo divadiel, hudobných kaviarní, trendových obchodov, hudobných pódií, kín, barov, nočných klubov, tanečných klubov, funky reštaurácií, elegantných miest stretnutí, kasín a barov po pracovnej dobe sú ľahko dostupné všade v Grécku, po celý rok. Grécke destinácie môžu počas celého roka poskytnúť úžasnú škálu zážitkov a aktivity pre voľný čas, nočný život, wellness a nakupovanie.

Wellness a kúpele

Širokú škálu wellness zážitkov, od tradičných gréckych terapií, ako je thalassoterapia a masáže s olivovým olejom aj moderné kúpele a kúpelné procedúry. Obľúbené sú aj prírodné horúce pramene a termálne kúpele v krajine, kde návštevníci vyhľadávajú terapeutické výhody vôd bohatých na minerály. Mestá Atény, Solún a ostrovy ako Mykonos, Paros a Ios ponúkajú pulzujúcu klubovú scénu a rušný nočný život.

Náboženské a duchovné cestovanie

Duchovné cestovanie je cesta, ktorú by mal v určitom okamihu svojho života absolvovať každý. V Grécku môžete cestovať na úžasné náboženské miesta na pevnine aj na ostrovoch narazíte na veľké množstvo byzantských kostolov, kresťanských bazilík a stáročných kláštorov, kde vás prenesú späť v čase aby ste posilnili svoju vieru a spojenie s Bohom.

Pamiatky kultúrne a historické

Grécko je signatárom Dohovoru o svetovom dedičstve organizácie spojených národov z roku 1972. Jeho kultúrne dedičstvo pozostáva z pamiatok prírodných, kultúrnych a historických. V roku 1981 Grécko ratifikovalo dohovor, čím sa jeho prírodné a kultúrne pamiatky stali spôsobilými na zaradenie do zoznamu. Celkom 17 kultúrnych pamiatok a 2 zmiešané majú prírodný a kultúrny význam.

 • Akropola v Aténach a jej pamiatky sú univerzálnymi symbolmi klasického ducha a civilizácie a tvoria najväčší architektonický a umelecký komplex, ktorý grécka antika odkázala svetu.
 • Mesto Aigai staroveké prvé hlavné mesto Macedónskeho kráľovstva, bolo objavené v 19. storočí neďaleko Verginy v severnom Grécku. Najvýznamnejšími pozostatkami sú monumentálny palác, bohato zdobený mozaikami a maľovanými štukami, a pohrebisko s viac ako 300 mohylami, z ktorých niektoré pochádzajú z 11. storočia p.n.l.
 • Delphi Apolónova veštba, bola miestom omphalos, „pupku sveta“. Delphi v 6. storočí pred Kristom, harmonicky splývajúce s nádhernou krajinou a nabité posvätným významom, boli skutočne náboženským centrom a symbolom jednoty starovekého gréckeho sveta.
 • Mystras zázrak Morey, bol postavený ako amfiteáter okolo pevnosti, ktorú v roku 1249 postavil princ z Achaie, William z Villehardouinu. Mesto, ktoré znovu dobyli Byzantínci, potom ho obsadili Turci a Benátčania, bolo v roku 1832 opustené a zostali po ňom len úchvatné stredoveké ruiny stojace v nádhernej krajine.
 • Olympia v údolí na Peloponéze, bola osídlená už od praveku. V 10. storočí pred Kristom sa Olympia stala centrom uctievania Dia. Altis – svätyňa bohov – má jednu z najvyšších koncentrácií majstrovských diel zo starovekého gréckeho sveta. Okrem chrámov sú tu pozostatky všetkých športových stavieb postavených pre olympijské hry, ktoré sa v Olympii konali každé štyri roky.
 • Philippi pozostatky tohto opevneného mesta ležia na úpätí akropoly v severovýchodnom Grécku, na starovekej ceste spájajúcej Európu a Áziu, Via Egnatia . Mesto, založené v roku 356 pred Kristom macedónskym kráľom Filipom II., sa vyvinulo ako „malý Rím“ so založením Rímskej ríše v desaťročiach po bitke pri Filippi.
 • Mykény a Tiryns sú impozantnými ruinami dvoch najväčších miest mykénskej civilizácie, ktoré dominovali svetu východného Stredomoria od 15. do 12. storočia pred Kristom a zohrali zásadnú úlohu vo vývoji klasickej gréckej kultúry. Tieto dve mestá sú nerozlučne spojené s homérskymi eposmi Ilias a Odysea.
 • Delos podľa gréckej mytológie sa Apollo narodil na tomto malom ostrove v súostroví Kyklady. Apolónova svätyňa priťahovala pútnikov z celého Grécka a Delos bol prosperujúcim obchodným prístavom. Ostrov nesie stopy nasledujúcich civilizácií v egejskom svete od 3. tisícročia pred Kristom až po paleochristickú éru.
 • Rhodos s Palácom veľmajstrov, Veľkou nemocnicou a Rytierskou ulicou je Horné mesto jedným z najkrajších mestských súborov gotického obdobia. V Dolnom meste koexistuje gotická architektúra s mešitami, verejnými kúpeľmi a ďalšími budovami z osmanského obdobia.
 • Korfu staré mesto Korfu, na ostrove Korfu pri západnom pobreží Albánska a Grécka, sa nachádza na strategickej pozícii pri vstupe do Jadranského mora a má svoje korene v 8. storočí pred Kristom. Tri pevnosti mesta, ktoré navrhli renomovaní benátski inžinieri, slúžili štyri storočia na obranu námorných obchodných záujmov Benátskej republiky proti Osmanskej ríši.
 • Solún hlavné mesto provincie a námorný prístav Solún, založené v roku 315 pred Kristom, bolo jednou z prvých základní pre šírenie kresťanstva. Medzi jeho kresťanské pamiatky patria pekné kostoly, niektoré postavené na pôdoryse gréckeho kríža a iné na pôdoryse trojloďovej baziliky.
 • Asklepia v Epidaure v malom údolí na Peloponéze sa z oveľa skoršieho kultu Apollóna (Maleatas) najneskôr v 6. st. p. Kristom vyvinula svätyňa boha medicíny Asklepia ako oficiálny kult mestského štátu Epidaurus. . Jeho hlavné pamiatky, najmä Asklépiov chrám, Tholos a divadlo – považované za jedno z najčistejších majstrovských diel gréckej architektúry.
 • Pátmos o malom ostrove Pátmos v Dodekanésoch sa hovorí, že tam svätý Ján Teológ napísal svoje evanjelium aj Apokalypsu. Koncom 10. storočia tu bol založený kláštor zasvätený „milovanému učeníkovi“ a odvtedy je pútnickým miestom a miestom gréckej ortodoxnej učenia.
 • Zagori malé kamenné dedinky známe ako Zagorochoria sa nachádzajú v odľahlej vidieckej krajine v severozápadnom Grécku pozdĺž západných svahov severnej časti pohoria Pindus. Tieto tradičné dediny, zvyčajne usporiadané okolo centrálneho námestia s platanom a obklopené posvätnými lesmi udržiavanými miestnymi komunitami, predstavujú tradičnú architektúru prispôsobenú horskej topografii.
 • Meteora v oblasti takmer neprístupných pieskovcových štítov sa na týchto „stĺpoch oblohy“ usadili mnísi už od 11. st. Dvadsaťštyri týchto kláštorov bolo napriek neuveriteľným ťažkostiam vybudovaných v čase veľkého oživenia eremetického ideálu v 15. storočí. Ich fresky zo 16. storočia predstavujú kľúčovú etapu vo vývoji postbyzantského maliarstva.
 • Hora Athos pravoslávne duchovné centrum od roku 1054, má autonómny štatút už od byzantských čias. Uznávaným umeleckým miestom je aj Svätá hora, ktorá je ženám a deťom zakázaná. Usporiadanie kláštorov (asi 20 z nich je v súčasnosti obývaných asi 1 400 mníchmi) malo vplyv až do ďalekého Ruska a jeho maliarska škola ovplyvnila dejiny pravoslávneho umenia.

Množstvo ďalším krásnych miest a výtvorov ľudského umu sa nachádza po celej krajine. Ostrov Lesbos bol domovom zmiešaných subtropických pralesov počas raného miocénu pred 18,5 miliónmi rokov, v období burdigalia. V dôsledku sopečných erupcií, ktoré oblasť pokryli, sa zvyšky rastlín zachovali ako fosílie. Túto oblasť preskúmali filozofi Aristoteles a Theophrastus, ktorí potom napísali sériu vplyvných textov o ekológii, biológii, geológii a mineralógii.

Hlavné mesto Atény

Atény preslávili svetoznáme staroveké skvosty kultúry a histórie. Jedno z najzaujímavejších miest Európy je plné kreativity, živej scény s výborným jedlom a nových štvrtí, ktorých kúzlo môžete objavovať. Atény sú symbolom demokracie, filozofie a iných veľkolepých ideálov staroveku, ponúkajú jedinečný spôsob života v súčasnosti. Mesto prekvapení, všestranné a vynaliezavé, žije vo dne aj v noci.

Mestské pláže sú vzdialené iba necelú pol hodinu od centra mesta. Múzeá s archeologickými nálezmi striedajú galérie súčasného umenia a parky či zelené priestranstvá. Ak hľadáte, čo robiť v Aténach, nájdete mesto, ktoré vás odmení spôsobmi, o ktorých stei ani netušili. Mesto si žiada objavovať pešo. S toľkými kultúrnymi pamiatkami, ktoré sú od seba na skok, je len prechádzka po okolí ako návšteva skanzenu.

Určite nezabudnete na svoj prvý pohľad na Akropolu, ktorá stojí nad mestom po tisícročia ako základný referenčný bod, okolo ktorého sa dá preskúmať. Uchváti vás aj moderná stránka Atén, nové trendy štvrte ako Psirri, Koutaki a Pangrati upútajú vaše zmysly rovnako ako dôveryhodné obľúbené miesta ako Plaka, Anafiotika a Monastiraki, Kolonaki, Thissio. Všetky ich pokryjete jednou prechádzkou. Pri prechádzke alebo medzi zastávkami metra objavíte nečakané zelené zátišia a parky Atén, ako je Národná záhrada hneď za helénskym parlamentom a kopce Philopappou a Lycabettus, z ktorých si môžete vychutnať panoráma jedného z najbizarnejších miest Európy.

Hlavné mesto Atény uchováva hodnotné archeologické pamiatky objavené počas stavebných prác len čo by kameňom dohodil od pouličného umenia , ktoré je teraz súčasťou peších výletov v Aténach, ako aj pôsobivé neoklasicistické budovy zázraky z nedávneho zlatého veku mesta pohodlne sediace vedľa kancelárskych a bytových blokov. Pri obhliadke mesta oceníte pohodlnú obuv, proti horúčave sa ochráňte skvelou zmrzlinou a mesto vám rozpovie svoj príbech.

Hotely, apartmány, ubytovanie v Grécku

Bez ohľadu na to, na ktorý grécky ostrov vycestujete, luxusné hotely a apartmány vám poskytnú skutočnú slobodu a komfort, ktoré sú pre dokonalý zážitok z dovolenky nevyhnutné. Vyberajte starostlivo, lebo vhodné ubytovanie v Grécku výrazne ovplyvní, či sa vaše sny o dokonalej dovolenke naplnia. Myslite tiež na všetok ten drobný luxus, ktorý robí dovolenku na gréckom ostrove takou výnimočnou.

Ubytovanie v Aténach

Pre ubytovanie v Aténach sú na výber hotely aj apartmány, záleží len na tom, aký máte rozpočet. Návštevník Atén, ktorý preferuje kvalitné ubytovacie zariadenia, vyššej kategórie by si rozhodne nemal ujsť ponuku týchto päť výnimočných hotelov v Aténach, ktoré sľubujú nezabudnuteľný pobyt:

 • Hermes Hotel - tento hotel sa nachádza v Plaka, neďaleko námestia Syntagma a ponúka moderné izby, strešnú záhradu a bohaté americké raňajky formou bufetu.
 • King George Luxury Collection Hotel - butikový hotel s nádherným výhľadom na Akropolu, elegantnými izbami a ocenenou reštauráciou Tudor Hall.
 • Arethusa Hotel - sa nachádza sa v blízkosti Monastiraki a Hefaistovho chrámu a ponúka tiché prostredie a bezplatné raňajky.
 • Inn Athens Hotel - jedinečná mestská destinácia s izbami vyrobenými na mieru, gréckym mramorom a ideálnou polohou v blízkosti námestia Syntagma.
 • Electra Palace Athens - je 5-hviezdičkový klenot so strešným bazénom, luxusnými izbami a vynikajúcou polohou v srdci Atén.

Najlepšie hotely pri mori

Ak hľadáte plážové hotely pre svoje dovolenkovanie pri mori v Grécku, tu je množstvo fantastických možností, niekoľko z nich sme vybrali pre vás, ako naše tipy pre nastávajúcu turistickú sezónu:

 • Atrium Palace Thalasso Spa Resort & Villas - tento luxusný rezort ponúka úžasný výhľad na more, elegantné vily, thalassoterapeutické kúpele.
 • Atrium Platinum Luxury Resort Hotel & Spa - užite si plážový relax, bazény s nekonečným okrajom a gurmánske stolovanie v tomto 5-hviezdičkovom klenote.
 • Mitsis Selection Laguna - skvelá rodinná voľba s priamym prístupom na pláž, vodnými športami a pohodlnými izbami.
 • Nana Golden Beach - all-inclusive rezort na Chalkidiki, ideálny na opaľovanie, plávanie a stolovanie na pláži.
 • Rezort Alila Creta Maris - tento ekologický rezort sa nachádza na Kréte a spája luxus s nedotknutou plážou.

Či už dávate prednosť luxusu, ktorý poskytujú najlepšie hotely pri mori, alebo uprednostníte útulné dovolenkové apartmány, grécke ostrovy majú niečo pre každého cestovateľa. Nezabudnite si zabaliť plavky a pripravte sa na nezabudnuteľný prímorský únik z každodennosti do krásneho Grécka.

Dovolenkové apartmány

Milovníkom priestoru a nezávislosti poslúžia na ubytovanie vysoko hodnotené apartmány a dovolenkové rezorty v Grécku, ktoré ponúkajú skutočnú slobodu a príjemný pobyt, ktorý si môžete vychutnávať vlastným tempom. Regenerujúci odpočinok v klimatizovaných priestoroch apartmánu, sauna wellness po návrate z pláže, pred večernou návštevou malebnej taverny s tisícami vôní mora:

 • Avithos Resort Hotel Tento apartmánový hotel v blízkosti pláže Avithos sa nachádza na Kefalónii a ponúka pokojnú a pokojnú dovolenku.
 • Apartmány Aggelos Tieto apartmány sa nachádzajú v meste Nydri na ostrove Lefkada a ponúkajú tiché a zelené prostredie, bazén a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.
 • Rezort Elani Bay Tento plážový rezort sa nachádza v zálive Elani na Chalkidiki a ponúka elegantné izby, taverny s výhľadom na more a relaxačnú atmosféru.
 • Apartmány El Greco Tieto apartmány sa nachádzajú v blízkosti Golden Beach v Istrone v Agios Nikolaos a poskytujú pohodlný domov s kuchynským zariadením.

Nezabudnuteľné výhľady na more a ostrovy charakterizuje zeleno modrá scenéria, ktorej sa nedokážete nasýtiť ani po rokoch návštev tohto jedinečného dovolenkového prostredia, ktoré dotvára miestny pekár s priateľským privítaním a teplou vôňou čerstvého chleba každé ráno, do diaľky sa strácajúce trajekty, rybárske člny a luxusné jachty križujúce horizont, príjemná hudba rozliehajúca sa medzi vlnami na pobreží, miestna reštaurácia omamujúca vaše zmysly vychutnávajúc plody mora... Toto je zaiste najlepší spôsob, ako ochutnať grécku pohostinnosť v jej legendárnej kvalite.

Lacné letenky do Grécka, letiská, letecké spoločnosti

Ak chcete vidieť všetky krásy Grécka, začnite rezerváciou letenky do Grécka (letiská sú na každom väčšom ostrove) a po prílete preskúmate malebné ostrovy, skvosty histórie, pohoria a pobrežie, ktoré sa tiahne pozdĺž Egejského, Iónskeho a Stredozemného mora.

Lacné letenky

Ak hľadáte lacné letenky do Grécka, je vhodné zabezpečiť si ich v dostatočnom predstihu, kedy sú ceny naozaj výrazne výhodnejšie. Napríklad: Korfu od € 25,- Thessaloniki od € 30,- Atény od € 30,- Zakynthos od € 69,- Najlacnejší mesiac je jún (predsezóna) letnej dovolenkovej sezóny. Let zo Slovenska do Atén trvá 2 hodiny.

Letiská v Grécku

Medzinárodné letisko Atény - najväčšie medzinárodné letisko v Grécku prepraví 28 mil pasažiérov ročne. Toto letisko sa nachádza 30 km od mesta. Patrí medzi 19. najrušnejšie letisko v Európe. Medzinárodné letisko v Aténach dostalo meno po gréckom premiérovi Eleftheriosovi Venizelosovi. Letisko má nepretržitý prílet a odlet, a má tiež zariadenia ako lekáreň, minimarket, miestnosť na starostlivosť o deti, bankomaty a ďalšie.

Medzinárodné letisko Heraklion - druhé najväčšie letisko v Grécku prepraví asi 8 mil pasažierov ročne. Nachádza sa 39 km juhovýchodne od mesta v Kasteli, kde je vo výstavbe nové letisko, ktoré má byť otvorené do roku 2027. Po dokončení nahradí Letisko Heraklion nové medzinárodné letisko Kasteli. Spojenie s celou Európou a niektorými letiskami v Ázii a Afrike.

Medzinárodné letisko Thessaloniki (Solún) - je tretím najväčším letiskom v krajine s viac ako 7 mil cestujúcich. Je hlavným letiskom severného Grécka a okrem mesta Thessaloniki obsluhuje aj obľúbenú turistickú destináciu Chalkidiki a okolité mestá Macedónska. Trasa Atény-Solún je desiatou najvyťaženejšou v EU. Má spojenie s celou Európou: Kodaň, Praha, Ženeva, Bratislava, Brusel, Bukurešť, Belehrad, Budapešť, Paríž, Berlín, Štokholm, Londýn, Viedeň...

Ďalšie letiská v Grécku:
Letisko Alexandroupoli, Národné letisko Astypalaia Island, Medzinárodné letisko v Aténach, Medzinárodné letisko Chania, Národné letisko na ostrove Chios, Medzinárodné letisko Korfu, Medzinárodné letisko Heraklion, Národné letisko Ikaria Island, Národné letisko Kalymnos Island, Národné letisko na ostrove Karpathos, Verejné letisko Kasos Island, Národné letisko Kastoria, Letisko Kefalonia, Medzinárodné letisko Kos, Národné letisko Kozani, Národné letisko Kithira Island, Medzinárodné letisko Lemnos, Mestské letisko Leros, Národné letisko Milos Island, Letisko Mykonos, Medzinárodné letisko Mytilene, Národné letisko Naxos Island, Národné letisko Paros, Národné letisko Aktion, Medzinárodné letisko Rhodos, Medzinárodné letisko Samos, Medzinárodné letisko Santorini, Letisko Sitia, Letisko Skiathos, Národné letisko Skyros Island, Letisko Thessaloniki, Národné letisko Nea Anchialos, Medzinárodné letisko Zakynthos.

Letecké spoločnosti

Aegean Airlines je hlavným leteckým prepravcom v Grécku, je najväčšia grécka letecká spoločnosť podľa celkového počtu prepravených cestujúcich, počtu obsluhovaných destinácií aj veľkosti flotily. Jeho hlavné uzly sú medzinárodné letisko Atény v Aténach, medzinárodné letisko Macedonia v Solúne a medzinárodné letisko Larnaca na Cypre. Lieta do všetkých krajín Európy a do ázijských a afrických destinácií: Izrael, Egypt, Irán, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Maroko, Rusko, Saudská Arábia, Tunisko, SAE. Aegean Airlines používa lietadlá Airbus. A320

Blue Bird Airways letecká spoločnosť so sídlom na medzinárodnom letisku Heraklion na Kréte, ďalším depom je medzinárodné letisko Atény Eleftherios Venizelos. BBA je 3. najväčšia letecká spoločnosť v Grécku a prevádzkuje medzinárodné a vnútroštátne lety a pravidelné charterové osobné lety Rakúsko, Bulharsko, Česko, Cyprus, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Rumunsko, Španielsko. Spoločnosť Blue Bird Airways už spustila aj vnútroštátne lety v Grécku. Používa lietadlá typu Boeing 737-800.

Olympic Air dcérska spoločnosť najväčšieho gréckeho prepravcu Aegean Airlines. Vznikla z privatizácie bývalého gréckeho národného dopravcu Olympic Airlines v roku 2009. Jej hlavné uzly sú medzinárodné letisko v Solúne a medzinárodné letisko v Aténach, tretím je medzinárodné letisko Rhodos ako malý sekundárny uzol. Prevádzkuje lietadlá ATR 42, ATR 72, Dash 8.

Lumiwings menšia grécka letecká spoločnosť so sídlom na letisku Foggia Gino Lisa, prevádzkuje charterové a pravidelné lety. Lieta do Talianska na letiská Foggia, Turín, Miláno. Flotilu tvoria dve lietadlá Boeing 737 a Embraer 190.

Sky Express grécka letecká spoločnosť so sídlom na medzinárodnom letisku v Heraklion. Prevádzkuje lety do 35 domácich a osem medzinárodných destinácií. - Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo.

Cestovanie, doprava

Grécko leží v južnej časti Európy pri Stredozemnom mori. Hraničí s krajinami: Albánsko, Bulharsko, Turecko, Severné Macedónsko. Väčšiu časť územia obmýva more, s množstvom menších i väčších ostrovov, čo komplikuje dopravu. Dostupnosť Grécka z Európy cez susedné krajiny zabezpečí cestná doprava, veľké ostrovy a veľké mestá sú dostupné leteckou dopravou z celého sveta, menšie ostrovy obsluhuje lodná doprava svojou rozsiahlou sieťou lodných trajektov. Výbornou alternatívvou na pevnine je železničná doprava.

Cestná doprava

Autobusová, vlastná automobilová, diaľničná sieť, poplatky za cesty, vzdialenosti a kilometrovník, trasy do letovísk, mestská hromadná autobusová doprava. Pre návštevníkov požičovne automobilov.

Železničná doprava

Železničné trate, grécky železničný systém pokrýva 2.240 km tratí. História sa začala písať v roku 1869 dokončením železnice Atény a Pirea. Staroveké korene hovoria, že Diolkos, starodávna dláždená dráha neďaleko Korintu, umožňovala pohyb lodí po súši cez Korintskú šiju. Je považovaná za jednu z prvých železníc, ktoré boli kedy postavené.

Medzi hlavné železničné trate patria: Železnica Pireus-Platy, ktorá je najvyťaženejšia osobná a nákladná trať, plne elektrifikovaná a dvojkoľajná. Ďalšia ježelezničná trať Atény – Solún, Atény – Patra, Atény/Solún – Alexandroupoli a Atény/Solún – Kalambaka Meteora.

Národný dopravca / Operátori: Helénska organizácia železníc OSE udržiava infraštruktúru. GAAIOSE vlastní stanice a bývalý vozový park. Hellenic Train a ďalšie súkromné ​​spoločnosti prevádzkujú vlaky. Modernizačné úsilie od 90. rokov 20. st. neustále modernizuje svoju železničnú sieť. Napriek minulému poklesu pokračuje úsilie o zlepšenie služieb.

Odporúčame preskúmať vlakom Hellenic Train ponúka vysokorýchlostné cestovanie medzi veľkými mestami. Vstupenky sú dostupné online, ceny cestovné lístky sú nižšie, než EU priemer. Nastúpte na palubu a vychutnajte si malebné výhľady. Pamätajte, že grécke železnice spájajú históriu, kultúru a úžasnú krajinu

Lodná doprava

Námorná, riečna preprava tovarov a osôb, prístavy, trajekty na grécke ostrovy, medzinárodné spojenie zabezpečuje lodná doprava, ktorá je v Grécku obzvlášť rozvinutá vzhľadom k vysokému počtu ostrovov. Obývaných je iba 227 ostrovov z 6000, ale aj to je vysoké číslo na zabezpečenie spojenia s inými časťami krajiny a hlavným mestom.

Cestovné kancelárie, sprievodca CR

SETE je Konfederácia gréckeho cestovného ruchu. Je to mimovládna nezisková organizácia založená v roku 1991, gréckou vládou v roku 2013 povýšená na status sociálneho partnera. SETE je dnes strešnou organizáciou, ktorá zahŕňa turistické podniky, ako aj 14 mimovládnych agentúr Únie, ktoré riadia celý hodnotový reťazec cestovného ruchu ako požičovňa áut, prenájom autobusov, plachtenie, prístavy, MICE atď.

Od roku 2013 SETE založila Inštitút SETE INSETE, inštitút zameraný na zlepšenie služieb cez analýzy údajov o cestovnom ruchu a poskytovania spravodajských správ, a marketingovú spoločnosť Marketing Greece, ktorá propaguje zážitkové značky v Grécku prostredníctvomwebovej stránky.

Ministerstvo turizmu

Hlavným poslaním ministerstva cestovného ruchu je formulovanie politiky cestovného ruchu a výkonné plánovanie rozvoja turizmu krajiny v rámci vládnej politiky. Tento projekt implementuje prípravu krátkodobých a dlhodobých programov na zvýšenie konkurencieschopnosti produktu cestovného ruchu, podporu investícií, podporu vzdelávania a odbornej prípravy v oblasti CR a koordinovanú komunikáciu na podporu imidžu Grécka v zahraničí.

Visit Grece apka

Ak plánujete dovolenku v Grécku, radi vám poskytneme niekoľko dôležitých informácií a tipov, ako si cestu lepšie zorganizovať a vyťažiť z nej čo maximum s menšími starosťami. Ak sa pripravujete na cestu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je stiahnuť si aplikáciu Visit Greece do svojho mobilného telefónu alebo tabletu. Zistíte, že je to užitočné pre vaše cesty po Grécku, pretože vám poskytne užitočné informácie a tipy týkajúce sa vašich cestovných itinerárov. Okrem toho môžete nájsť najbližšie múzeá, pláže, ubytovanie alebo si môžete online rezervovať lístky do mnohých múzeí a metra, aby ste sa vyhli radom.

Zľavy, last minute

Sledujte ponuku zájazdy do Grécka, na ktoré boli poskytnuté zľavy a sa dostanú do výpredaja, tzv. lastminute resp. first moment:
Aktuálne LM: 0

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency