Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Rusko dovolenkafotogaléria Rusko
 
Oficiálny názov: Ruská federácia
Správne členenie: 21 republík
Politický systém:federácia
Hlavné mesto:Moskva
Rozloha v km2:17 075 200
Obyvateľstvo:147 740 000 (hustota 8,5 os. / km2)
Jazyk:ruština
Mena:rubeľ ( 1€ -> cca 40 RUB )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa, Azia
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Azerbajdžan, Bielorusko, Čína, Estónsko, Fínsko, Gruzínsko, Japonsko, Kazachstan, Kórejská ľ. republika, Litva, Lotyšsko, Mongolsko, Nórsko, Poľsko, Spojené štáty americké, Ukrajina
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Rusko
 dovolenka Rusko
 • hotely Rusko
 • doprava Rusko
 • letenky Rusko
 cestovné kancelárie Rusko
 lastminute Rusko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa Rusko - regióny

Rusko mapa regióny

Dovolenka Rusko

Turistická veľmoc ponúka nekonečné možnosti milovníkom dovoleniek a cestovania. Medzi top dovolenkové destinácie patria Moskva, Petrohrad, Krasnodar, Krym, Stavropoľ, Kaliningrad, Altaj, Tatária, Karelija, Prímorsko, Kaukaz.

Cestovný ruch

Cestovný ruch je dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie ruského hospodárstva, ktoré zamestnáva viac ako 500 tisíc ľudí. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu Rusko zaujíma jedno z popredných miest na svete v oblasti medzinárodného cestovného ruchu: v roku 2019 Rusko prijalo 24.419.000 zahraničných návštevníkov. Podľa Rosstatu ide o počet ciest občanov cudzích krajín za účelom turistiky na územie Ruskej federácie. V roku 2017 dosiahli príjmy Ruska z medzinárodného cestovného ruchu 8,945 miliardy dolárov čo je 3,4 % HDP krajiny. UNWTO zaznamenáva aktívne oživenie dopytu po turistických zájazdoch do Ruska +27 % v roku 2017 v porovnaní s 2015.

Cestovný ruch v Rusku je regulovaný množstvom zákonov. Federálny zákon č. 132-FZ „O základoch aktivít cestovného ruchu“ stanovuje koncepcie, princípy regulácie a priority rozvoja odvetvia. Bohaté kultúrne a historické dedičstvo a prírodná rozmanitosť Ruska určuje podľa UNWTO vysoký potenciál pre rast turistického priemyslu krajiny. V krajine je 29 lokalít svetového dedičstva UNESCO, 26 letovísk, rezortných regiónov a oblastí zlepšujúcich zdravie obyvateľov Ruskej federácie - federálneho významu. Jednotný štátny register predmetov kultúrneho dedičstva (pamiatky histórie a kultúry) národov Ruskej federácie obsahuje 143.705 záznamov identifikovaných pamiatok, z toho 148 obzvlášť cenných.

Priestorový a územný rozsah, mnohonárodnosť (na území Ruskej federácie žije viac ako 100 národov) a historická špecifickosť Ruska spája rôzne etnické a kultúrne regióny s ruskými subetnózami (časť kozákov, Pomori, sibírski starodávni obyvatelia, Polechovia, Zaokski meshcheri...) ako aj kultúra turkických, ugrofínskych, abcházsko-adyghských, nachsko-dagestanských, samojedských, tungusko-mandžuských, eskimsko-aleutských a mnohých ďalších národov.

V súčasnosti v Rusku prechádza sektor služieb a infraštruktúra cestovného ruchu obdobím obnovy podľa federálneho cieľového programu schváleného vládou Rozvoj domáceho a aktívneho cestovného ruchu v Ruskej federácii 2011-201. V malebných regiónoch Ruska, ktoré sú žiadané turistami, sa vytvorili a vytvárajú turistické špeciálne ekonomické zóny, ktoré poskytujú priaznivé podmienky pre organizáciu podnikania v cestovnom ruchu.

Hlavnými regiónmi Ruska, ktoré v roku 2017 navštívili zahraniční turisti, boli podľa Turstatu Moskva (4,8 milióna), Petrohrad (3,75 milióna), Krasnodarské územie (900 tisíc), Prímorský kraj (640 tisíc) a Republika Krym (viac ako 500 tisíc). Prílev turistov sa v roku 2018 zvýšil o 20%, dôvody, ktoré uvádzajú odborníci sú: usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale a znehodnotenie rubľa. Na konci roka 2018 zostane hlavným dodávateľom turistov do Ruska Čína (asi 1,2 mil., nárast o 11 %), Nemecko (asi 420 tis. turistov, nárast o 7,7 %), Južná Kórea (viac ako 320 tis., nárast o 44 %), USA (220 tisíc ľudí, nárast o 3,3 %), Izrael (140 tisíc turistov, nárast o viac ako 10 %).

Konkurencieschopnosť turizmu

Podľa výročnej správy Svetového ekonomického fóra The Travel & Tourism Competitiveness Report, bol v roku 2017 stanovený index konkurencieschopnosti turizmu Ruska v oblasti cestovania a cestovného ruchu 4,2 bodu zo 7 možných alebo 43. miesto zo 136 sledovaných ekonomík, v roku 2015 to bolo 45. miesto. Z hľadiska infraštruktúry cestovného ruchu je krajina na 55. mieste (4,5 bodu zo 7). V celkovom hodnotení Global Competitiveness Index 2017-2018 obsadilo Rusko 38. miesto (53. miesto v roku 2015).

Vo svetových hodnoteniach sa ruský cestovný ruch pravidelne zlepšuje, v roku 2017 sa umiestnil na celkovom (43.) mieste, pritom je najkonkurencieschopnejšou turistickou krajinou v Eurázii. Travel a turizmus (T&T) sa opiera o hospodárstvo krajiny a jej ekonomiku, ktorá a predstavuje väčšinu (T&T) HDP subregiónu. Zatiaľ čo krajina dosahuje subregionálne a globálne priemery v oblasti prostredia pre podnikanie (92.), bezpečnosti (98.) a medzinárodnej otvorenosti (123.), má Rusko zvlášť silnú infraštruktúru leteckej dopravy (23.), čo predstavuje väčšinu dostupných kilometrov sedadiel v Eurázii. Však v absolútnych hodnotách je ruská letecká doprava asi najdostupnejšia na svete, hlavne pojiaľ sa jedná o jej ceny a vnútroštátnu prepravu. Navyše je to jediná eurázijská ekonomika, ktorá má vyššie skóre než celosvetový priemer v prírodných (34.) a kultúrnych (18.) zdrojoch.

Rekreačné oblasti Ruska

Zaškatuľkovať možnosti cestovania, rekreácie a kúpeľnej liečby v Rusku je neľahká úloha. Ako vytvoriť systémové kategórie v takej obrovskej krajine, veľmi rozmanitej z prírodného, ​​historického a ekonomického hľadiska? Ako vybrať, systematizovať a prehľadnou formou prezentovať nespočetné množstvo údajov, faktov, zaujímavých destinácií a užitočných informácií? Zachytiť a odrážať tie hlavné, jedinečné črty, ktoré odlišujú každý kút tejto obrovskej krajiny? Ideálne je vykonať zónovanie Ruska a popísať identifikované regióny podľa prísnej schémy. Je známe, že zonácia je rozdelenie územia na časti a pridelenie regiónov na základe ich spoločných vlastností a rozdielov. Samozrejme, pri turistickej a rekreačnej zóne treba brať do úvahy všetky tie vlastnosti prírody a ekonomiky, ktoré uprednostňujú cestovanie, zotavenie a liečenie, ovplyvňujú rekreáciu a cestovný ruch, ako aj tie, ktoré im bránia. Klíma, reliéf, povrchové a podzemné vody, vegetácia sú hlavnými prírodnými faktormi, ktoré určujú rekreačný a turistický potenciál územia. Zároveň sú dôležité aj také charakteristiky, ako je rozmanitosť krajiny, malebná krajina atď. Osobitnú hodnotu majú nedotknuté chránené územia a jedinečné objekty: vodopády, skaly, jaskyne a iné prírodné zaujímavosti.

Európska oblasť

 • Západný región (01) - na juhovýchodnom pobreží Baltského mora, na území Kaliningradskej oblasti, sa nachádza oblasť enklávy, ktorá sa môže stať novou Mekkou pre ruských a zahraničných turistov. Toto je Jantárová oblasť - najzápadnejšia oblasť Ruska. Tu, na kose Baltského mora Vislu, sa nachádza najzápadnejší bod ruského územia 19°38′ vd, kde slnko vychádza o 11:25 hod. neskôr ako na jeho východných hraniciach a rovnako neskôr sa večer ponára do sivých vôd Baltu.
 • Severozápadný región(02) - na severozápade Ruska medzi Baltským a Bielym morom sa nachádzajú Novgorod, Pskov, Leningrad, Vologda a Karélia. Tieto severoruské krajiny spojené názvom „Severozápadný región“ sú najdôležitejším regiónom pre športový a vzdelávací turizmus, územím s bohatými možnosťami cestovania, dovolenkovania a rekreácie.
 • Stredný región - centrálny región sa nachádza v samom strede európskej časti Ruska a zahŕňa Moskvu, Moskovský región a okolité stredoruské regióny: Tver, Jaroslavľ, Vladimir, Riazan, Tula, Kaluga, Smolensk.
 • Južno-Ruský región - južno-ruský okres zahŕňa regióny nachádzajúce sa na juhozápade Ruskej federácie: Brjansk, Oryol, Kursk, Lipeck, Voronež, Tambov, Belgorod, Penza, Mordovská republika a východná časť Rostovského regiónu. Toto územie má zvláštnu a priaznivú geografickú polohu pre rekreáciu a turistiku.
 • Región Volga - na východe a juhovýchode regiónu hlavného mesta, pozdĺž Volhy, sa od severu na juh tiahne región Volga alebo región Volga. Zahŕňa regióny a republiky priamo susediace s „hlavnou ulicou Ruska“: Ivanovo, Kostroma, Nižný Novgorod, Mari El, Chuvashia, Tatarstan, Uljanovsk, Samara, Saratov, Volgograd, Astrachaň, Kalmykia a Udmurtia a Kirov nachádzajúce sa vo Vyatke. a povodia Kama.
 • Uralský región - v samom strede Ruska, na križovatke dvoch častí sveta - Európy a Ázie - sa nachádza región Ural, jeden z najdôležitejších turistických a rekreačných regiónov krajiny. Zahŕňa pohoria Ural okrem ich severnej časti, ako aj Cis-Ural a Trans-Ural na území Perm, Sverdlovsk, Čeľabinsk, Orenburg a Baškirskú republiku.

Čiernomorsko - Kaukazská oblasť

 • Azovské more región - na juhozápade Ruska, na východnom pobreží Azovského mora, je malý, ale veľmi zvláštny región - Azovské more. Zahŕňa západné regióny Rostovského regiónu a Krasnodarské územie, ktoré priamo susedia s Azovským morom.
 • Čiernomorský región - od Kerčského prielivu až po hranice s Abcházskom sa pozdĺž pobrežia Čierneho mora rozprestiera najobľúbenejšia oblasť na rekreáciu, liečenie a turistiku v Rusku – Čierne more. Pobrežie Kaukazu je jediným miestom u nás, kde koexistuje teplé more, malebné palmy a vysoké hory. Preto sa tu, na úzkom okraji subtropického morského pobrežia medzi horami a morom, každoročne stretávajú milióny ľudí túžiacich po kúpaní v mori, horúcom slnku a južanských krásach. Anapa, Gelendzhik, Tuapse, Soči - tieto lákavé mená sú vždy spojené so zdravím a najlepším odpočinkom. Čiernomorská oblasť je južnou základňou Ruska. Nachádza sa na rovnakej zemepisnej šírke ako letoviská Jadranu, Talianskej a Francúzskej riviéry a v mnohom sa na ne podobá aj svojim vzhľadom.
 • Kaukazský región - na juhu Ruska, pozdĺž hraníc s Gruzínskom a Azerbajdžanom, na prelome Európy a Ázie, sa od západu na východ rozprestiera najunikátnejšia a najstaršia rekreačná oblasť Ruska, Kaukaz. Zahŕňa podhorské roviny a pahorkatiny, horské pásma Veľkého Kaukazu a jeho medzihorské údolia. Geograficky zahŕňa strednú, severnú a východnú časť územia Krasnodar, územie Stavropol a republiky Adygejsko, Karačajsko-Čerkesko, Kabardsko-Balkarsko, Severné Osetsko, Ingušsko, Čečensko a Dagestan hraničiace s Kaspickým morom.
 • Krym - východný Krym sa rozprestieral od Alushty po Feodosiu. Typickou krajinou je skalnaté pobrežie a stepné pláne. V tejto časti Krymu sa nachádzajú 2 štátne rezervácie - Karadagská a Opukská. Región je známy svojimi historickými a kultúrnymi pamiatkami z rôznych období. Hlavné letoviská sú Sudak, Feodosia, Nový Svet, Koktebel. Letoviská južného pobrežia Krymu získali celosvetovú slávu v polovici 19. storočia a stali sa miestom liečenia kráľovskej rodiny. Južné pobrežie Krymu sa rozprestiera od mysu Aya po horu Kara-Dag. Hory približujúce sa k moru spoľahlivo chránia pobrežie pred studenými vetrami. Príroda je pozoruhodná svojou mimoriadnou malebnosťou - prevláda tu bujná subtropická vegetácia a horská krajina. Bohatý výletný program zahŕňa prírodné a umelo vytvorené atrakcie - starobylé panstvá, luxusné paláce, prímorské parky, ale aj jaskyne, vodopády a štíty hôr. Práve tu ruskí cisári a vodcovia sovietskej éry najradšej relaxovali.

Sibír - Ďaleký východ

 • Obsko-Altajský región - Za pohorím Ural, v hĺbke Ruska, sa nachádza oblasť Ob-Altaj. Zahŕňa juh regiónov Tyumen, Kurgan, Omsk, Tomsk, Novosibirsk, Kemerovo, ako aj územie Altaj a Altajskú republiku. Zvláštnosťou regiónu je výrazný rozdiel medzi prírodou a rekreáciou jeho západnej a východnej časti. Západný zahŕňa regióny Ťumeň, Kurgan, Omsk, Tomsk, Novosibirsk a rovinatú časť územia Altaj. Ide o zarovnané stepné a lesostepné priestory na juhu Západosibírskej nížiny. Vo východnej časti, kde sa nachádza región Kemerovo a Altajská republika, sú hrebene hrebeňa Salair, Kuznetsk Alatau, Gornaya Shoria, Altaj popretkávané rozsiahlymi kotlinami a hlbokými kaňonmi.
 • Jenisejský región - na juhu východnej Sibíri, v hornom toku jednej z najväčších riek na svete - Yenisei, vo veľkej vzdialenosti od centrálnych oblastí krajiny, sa nachádza región Yenisei. Zahŕňa južnú časť územia Krasnojarsk, republiky Khakassia a Tyva. Jedinečnosť územia Jenisej je v zvláštnej kombinácii početných nízkych, stredných a vysokých hrebeňov, medzi ktorými ležia rozsiahle kotliny. Plynule sa vinúce od západu na východ pohoria s čarovnými názvami: Sayan, Tannu-Ola, Ala-Tau, Sengilen - obkolesujú povodie Minusinsk, Chulym, Tuva. Celé územie je vyvýšené do veľkej výšky a najvyšší bod, Mount Munku-Khairan-Ula, dosahuje 3976 m.
 • Bajkalský región - sa nachádza na juhovýchode Ruska v horskom pásme južnej Sibíri. Zahŕňa územia regiónu Irkutsk a Burjatskej republiky obklopujúce jazero Bajkal, ako aj Transbaikalia. Samotný názov okresu naznačuje jeho hlavné bohatstvo - "Slávne more - posvätný Bajkal". Po vyplnení obrovskej trhliny v zemskej kôre Bajkal pevne zaujal svoje právoplatné miesto medzi držiteľmi rekordov planéty: je to najhlbšie jazero na Zemi (maximálna hĺbka je 1637 m). Perla, jedinečné jazero, jedno z najkrajších miest na planéte - takéto vlastnosti a prívlastky sú v Bajkale pevne zakorenené. Bez ohľadu na to, aká obrovská je Sibír, bez ohľadu na jej bohatstvo a krásu, Bajkal stále zostáva tým „najväčším“, ako keby ho príroda stvorila najmä na obdiv. Príťažlivá sila krásy Bajkalu je taká veľká, že vzdialenosť nie je prekážkou pre skutočných znalcov.
 • Ďaleký východ - na extrémnom juhovýchode Ruska, na brehoch Japonského mora a rieky Amur, sa nachádza oblasť tradične nazývaná Ďaleký východ. Zahŕňa Amurskú a Sachalinskú oblasť, juh Chabarovskej a Prímorskej oblasti, ako aj Židovskú autonómnu oblasť. Hlavnými črtami regiónu Ďalekého východu je jeho výnimočná odľahlosť od európskej časti krajiny a nápadná originalita prírody. Ďaleký východ je veľmi odlišný od ostatných regiónov Ruska. Špeciálna klíma, zvláštny reliéf, tichomorské pobrežia, jedinečná flóra a fauna mu dodávajú jedinečnú chuť. Cestovateľ nebude ľutovať tisíce kilometrov cesty, keď raz uvidí jeho nezvyčajne bohatú prírodu.

Severná oblasť

 • Ruský severný región - na Ďalekom severe a severovýchode Ruska, od hraníc s Nórskom a Fínskom až po brehy Beringovho a Ochotského mora, sa rozprestiera obrovské územie – ruský sever. Ide o Murmanskú oblasť, Archangeľskú oblasť s Neneckým autonómnym okruhom, Komiskú republiku, Jamalsko-nenecké a Chanty-manské autonómne okruhy Ťumenskej oblasti, severné časti Irkutskej oblasti, územia Krasnojarsk a Chabarovsk, republika Sakha (Jakutsko), oblasť Magadan, autonómny okruh Čukotka a okraj Kamčatky.

Ponúknutá schéma "Rekreačných oblastí Ruska" a popisy sú založené na známom rekreačnom členení ZSSR od autora B. N. Likhanova a V. S. Preobrazhenského. Schéma rešpektovaných autorov je len mierne zmodernizovaná a doplnená o obsah turistického delenia Ju. S. Putrika a V. V. Sveshnikova bez území republík bývalého Sovietskeho zväzu.

Dovolenkové destinácie v Rusku

Turistické regióny Ruska Moskva, Petrohrad, Krasnodar, Krym, Stavropoľ, Kaliningrad, Altaj, Tatária, Karelija, Prímorsko, Kaukaz

 • Moskva
 • Petrohrad
 • Krasnodar
 • Krym
 • Stavropoľ
 • Odesa
 • Kaliningrad
 • Altaj
 • Tatária
 • Karelija
 • Prímorsko
 • Kaukaz

Aktivity

-

Dovolenka pri mori

-

Pamiatky

-

Hlavné mesto Moskva

-

Zľavy

-

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency