Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Botswanafotogaléria Botswana
 
Oficiálny názov: Botswanská republika
Správne členenie: 9 distriktov + 5 miest
Politický systém:prezidentská republika
Hlavné mesto:Gaborone
Rozloha v km2:600 370
Obyvateľstvo:1 965 000 (hustota 3 os. / km2)
Jazyk:angličtina, sečwančina, ďalšie miestne jazyky
Mena:pula ( 1€ -> cca 9,60 BWP )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Južná Afrika, Namíbia, Zimbabwe, Zambia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Botswana
 dovolenka Botswana
 • hotely Botswana
 • doprava Botswana
 • letenky Botswana
 • cestovné kancelárie Botswana
 • lastminute Botswana
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

BOTSWANA

Krajina, ktorej novodobá história začala až v 19. storočí, si stále uchováva takmer neporušenú Africkú prírodu.

Cestovateľ Dávid Livingstone patril k niekoľkým britským misionárom, ktorí sa v polovici 19. storočia odvážili do južnej Afriky. Na svojej ceste sa stretol aj s kmeňom Bečuáncov (Čwana). Títo nadviazali s Britmi priateľské vzťahy a nakoniec ich požiadali o pomoc proti zuluským a búrskym útokom, ktoré mali za cieľ pripraviť ich o časť územia. Roku 1885 vyhlásila Veľká Británia v krajine protektorát, ktorý trval až do vyhlásenia nezávislosti roku 1966. Prvým prezidentom Botswany sa stal obľúbený náčelník sir Seretse Khama, ktorý v mladosti študoval v Británii.

Botswana sa nachádza vo vnútrozemí južnej Afriky na území, ktoré na tropickom severe z väčšej časti tvoria veľké bezodtokové panvy s nadmorskou výškou 800 – 1000 m. Rieky ústiace do paniev sa menia na bariny a v období dažďov na plytké jazerá. Najväčšie bariny sa rozkladajú v delte rieky Okavango. O niečo menšie sú juhovýchodne položené panve Makarikari . Tieto barinaté oblasti sú rajom divej zveri. Žijú tu slony, levy, leopardy, buvoly zebry a krokodýle. Delta tvorí spleť kanálov s ostrovčekmi porastenými palmami a panve Makarikari sa menia po dažďoch na veľkolepú prehliadku plameniakov a pelikánov.

Život na púšti Kalahari

Väčšina západného a juhozápadného územia krajiny pokrýva púšť Kalahari s červeným pieskom. Južná zóna pri hraniciach s Juhoafrickou republikou, kde už prevláda chladnejšie subtropické podnebie , je najhustejšie obývanou časťou krajiny, pretože úrodná pôda a dostatok zrážok umožňujú chov dobytka a pestovanie rôznych plodín. Obyvatelia Botswany sú prevažne roľníci. Sociálne postavenie a bohatstvo sa tradične meria veľkosťou stád. Obyvateľstva nikdy nebolo veľa a aj keď niektorí bieli osadníci založili veľké farmy, nebola táto krajina nikdy v strede koloniálneho záujmu.

Po vyhlásení nezávislosti roku 1966 sa život v Botswane dramaticky zmenil vďaka využívaniu nerastného bohatstva. Hlavným zdrojom príjmov sa stali diamanty, ktoré v niektorých rokoch zaisťovali až 80 % exportných príjmov Botswany. Diamantové bane v Jwanengu sú považované za najbohatšie na svete. Vyváža sa aj meď a nikel. Tradičným exportným artiklom sa stalo aj mäso. Ťažba uhlia prispela k dočasnému rozkvetu, umožnenému pomocou zahraničných investícií.

V 80. rokoch priamo katastrofálne suchá boli príčinou malej úrody obilovín, taktiež poklesol dopyt po diamantoch a tak vláda musela pristúpiť k diverzifikácii hospodárstva podporou bankovníctva, priemyselnej výroby a cestovného ruchu. Záujem turistov sa sústreďuje predovšetkým na známe národné parky. Rezervácia zveri v Centrálnej Kalahari s rozlohou 5,3 mil. ha je rozlohou druhým najväčším chráneným územím Afriky. Národný park Gemsbok prechádza do Juhoafrickej republiky, národný park Chobe leží na severe pri hraniciach so Zimbabwe. Celkovo je v Botswane vyhlásená ochrana prírody na viac ako 17 % štátneho územia.

Obyvateľstvo

V krajine žije osem hlavných bečuánskych kmeňov, z ktorých najpočetnejší je kmeň Ngwatov, ktorí tvoria 38 % obyvateľstva. Ďalšími skupinami sú Kwenovia, Ngwaketsovia, Tawanovia, Kgatlovia, Leteovia, Rolongovia a Tlokwovia. Voda a úrodné pastviny sú základnými hodnotami ich života. Nehostinnú púšť Kalahari stále obýva niekoľko tisíc Krovákov (Sanov), lovcov a zberačov. Neobyčajným rysom botswanského osídlenia sú rozľahlé dediny, z ktorých niektoré majú až 30 000 obyvateľov. V minulosti bolo obvyklé, že každá rodina mala aj tri domy: jeden na vidieku, ďalší na rodinných poliach vo vzdialenosti 45 km a tretí na odľahlých pastvinách, kde mladí muži trávili väčšinu roka pasením dobytka.

Chudobné rodiny si mohli od náčelníka požičať dobytok, o ktorý sa starali a náčelníkovi odovzdávali prvé teľa. Dnes moc náčelníkov klesá, ľudia opúšťajú dediny a žijú na svojich pozemkoch, aby sa vyhli tradičnému právu náčelníkov, ktorí im môžu prikázať vykonávať určitú prácu.

Nestále dažďové zrážky, na ktorých je poľnohospodárstvo závislé, núti rodiny zarábať si na živobytie aj inak, napr. varením piva, obchodom alebo staviteľstvom. Väčšina pôdy v Botswane je kmeňovým vlastníctvom, je spravovaná náčelníkom, ktorý sa stará o rovnomerné spásanie trávy. Najväčšími mestami Botswany sú hlavné mesto Gaborone, ktoré sa dynamicky rozvíja od vyhlásenia nezávislosti, staré koloniálne mesto Francistown, ďalej Lobatse s veľkými jatkami a banícke mesá Selebi-Phikwe a Orapa. Maun je strediskom cestovného ruchu v delte Okavango.

Botswana je demokratickou krajinou na čele s prezidentom, s Národným zhromaždením a vládou. Má aj zbor náčelníkov, ale jeho 15 členov nemá právo veta. V minulosti botswanská vláda protestovala proti juhoafrickej politike apartheidu, aj keď bola na Južnej Afrike závislá vývozom aj dovozom. V JAR tiež pracovalo asi 40.000 botswanských robotníkov.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency